سه شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
»   داروخانه پسوریازیس, داروهای بیولوژیک  »   اتانرسپت دارویی مسکن و ضد التهاب پسوریازیس
2,330 بازدید
۲۰ مرداد ۱۳۹۴ , ساعت ۱۶:۲۳

اتانرسپت دارویی مسکن و ضد التهاب پسوریازیس

اتانرسپت با نام تجاری انبرل (Enbrel) می تواند به تنهایی جهت درمان آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریازیس جهت کاهش علائم و نشانه های بیمار و تأخیر آسیبهای ساختمانی استفاده شود و مصرف آن در بیمارانی است که پاسخ کافی به داروهای DMAD نمی دهند.

اتانرسپت در درمان پلاک های متوسط تا شدید پسوریازیس افراد بالای ۱۸ سال استفاده می شود و محصولی بیوتکنولوژی ساخته شده از دو نوع پروتئین انسانی است.
اغلب داروها با ترکیب کردن مواد شیمیایی ساخته می شوند. در مقابل ” بیولوژیکها” از پروتئین های انسانی یا حیوانی ساخته می شوند. بیولوژیکها بیش از ۱۰۰سال است که مورد استفاده قرار می گیرند. واکسن ها و انسولین ازدسته بیولوژیکها به حساب می آیند زیرا از منابع زنده مشتق می شوند. گرچه تنها اخیراً، بیولوژیکهایی بوجود آمده اند که اختصاصاً پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک را هدف قرار می دهند و پتانسیل یک گزینش درمانی جدید را دارند. در سراسر دنیا، بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفر با Etanercept درمان شده اند. در سنگاپور Etanercept برای اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت روماتوئید، آرتریت نوجوانی و آرتریت پسوریاتیک توصیه می شود.

4v26n08-13109811fig02

شرکت سازنده اتانرسپت:

فایزر، (Pfizer) شرکت داروسازی آمریکایی و چندملیتی است، که هم‌اکنون به‌عنوان بزرگترین شرکت داروسازی جهان، محسوب می‌شود.ریشه‌های تاسیس شرکت داروسازی فایزر به سال ۱۸۴۹ باز می‌گردد، که توسط شیمی‌دان آلمانی-آمریکایی بنام چارلز فایزر راه‌اندازی شد.شرکت فایزر در طول فعالیت خود در صنعت داروسازی جهان، شرکت‌های زیادی را خریداری و ادغام نموده و تنها شرکتی است، که بیش از ۵ دارو با فروش بیش از یک میلیارد دلار در بازار دارد. این شرکت با داشتن بیش از ۹۱ هزار کارمند در سراسر جهان، در سال ۲۰۱۲ میلادی درآمدی بالغ بر ۵۸ میلیارد دلار داشته است.

فایزر در جولای ۲۰۰۶ Etanercept تأییدیه HSA ( ادارۀ علوم پزشکی) را برای پسوریازیس دریافت کرد. Etanercept در سراسر جهان یک تجویز بیولوژیک درجه یک است.

wyeth_2004_enbrel_02

مکانیسم اثر داروی بیولوژیک اتانرسپت:

اتانرسپت مهارکننده عملکرد عامل نکروز تومور آلفا است. TNFα سایتوکاینی است که توسط منوسیتها و ماکروفاژها تولید می‌شود و موجب افزایش انتقال گلبولهای سفید به محل التهاب می‌گردد. بدین ترتیب و با به کارگیری برخی مکانیزمهای دیگر مولکولی، TNFα موجب افزایش التهاب می‌شود. اتانرسپت با مهار این مکانیزم موجب کاهش پاسخهای التهابی می‌گردد که مشخصاً در درمان بیماریهای خودایمنی و بیماری پوستی پسوریازیس موثر می‌باشد.

ساختمان و خصوصیات مولکولی:

این مولکول حاوی ۹۳۴ اسید آمینه با وزن مولکولی KDa 150 می‌باشد. آلتبرل یک پروتئین ترکیبی دایمر است، که دارای قسمت خارج سلولی پذیرندهٔ TNFα انسانی ۷۵ کیلو دالتونی می‌باشد که به قسمت Fc از ایمونوگلوبولینIgG1 متصل شده‌است. آلتبرل توسط فناوری پروتئینی نوترکیب در سلول‌های تخمدان هامستر چینی (CHO) بیان و تولید می‌شود. اتانرسپت به صورت یک TNFα Blocker عمل می‌کند.

Etanerdept چگونه خوب عمل می کند؟

در مطالعات پزشکی در نزدیک به نیمی از بیماران مبتلا به پسوریازیس با مصرف حدود ۳ ماه Etanercept ، بهبود واضحی در پلاکهای پسوریازیس دیده شد. به طور کلی ۳تا ۴ بیمار بهبود یافتند. Etanercept می تواند سریع عمل کند؛ بسیار از بیماران ظرف حدود ۲ ماه بهبود یافتند.

در بسیاری از بیماران مبتلا به آرتریت پسوریاتیک که Etanercept دریافت می کردند در کمتر از ۴ هفته، بهبود مشخصی گزارش شده است با فوایدی که در طول ۶ ماه برقرار بودند. همچنین نشان داده شده است که Etanercept جلوی پیشرفت روند صدمات ساختمانی را گرفته است.

یک مطالعه اخیر که نمای بی خطر Etanercept را برای ۲.۵ سال تأیید می کند، در پانزدهمین کنگرۀ آکادمی پوست و بیماریهای آمیزشی اروپا در اکتبر ۲۰۰۶ ارائه شده است. این مطالعه نمای بی خطر کلی Etanerceptرا که با مصرف دوز برای مدت ۲.۵ سال تغییر نکرده است، تأیید می کند. این یافته ها نتایج یک مطالعه اخیر دربارۀ Etanercept را دربارۀ اینکه میزان عوارض جانبی آن در حد دارونما بوده، تقویت می کنند. همچنین این مطالعه نشان می دهد که بیمارانی که تحت درمان غیر مداوم هستند( در زندگی واقعی، درمان پسوریازیس بیماران به دلایل مختلف متوقف شده و سپس دوباره آغاز می شود)، بعداز دوباره آغاز کردن درمان، به نتایج مثبتی، شبیه به آنچه بیماران تحت درمان مداوم دریافت می کنند، می رسند.

results-example

شکل دارویی و قدرت اثر (Potency):

این دارو به فرم محلول در دوزهای ۵۰ mg و ۲۵ mg در سرنگهای از پیش پر شده و آماده تزریق عرضه میگردد.

طریق مصرف:

این دارو بصورت زیر جلدی تزریق میگردد.

عوارض جانبی:

تحریک خفیف تا متوسط محل تزریق با علائم قرمزی، خارش، درد و تورم شایع است. دیگر واکنشهای شایع عبارتند از سردرد، سرگیجه، asthenia، تهوع و استفراغ، درد شکم، سوءهاضمه و واکنشهای حساسیتی، ایجاد آنتی بادی و همچنین دیسکرازی های خونی شامل پان سیتوپنی، آنمی آپلاستیک بندرت گزارش شده است.

تداخل دارویی:

زمانی که همراه با anakinra استفاده شود ریسک عفونت بالا می رود.

مقدار مصرف:

به صورت تزریق زیر جلدی بمیزان ۲۵ میلی گرم دو بار در هفته با فاصله ۷۲ تا ۹۶ ساعت استفاده می شود. اگر پس از ۳ ماه پاسخی دیده نشد باید دارو قطع شود. در درمان آرتریت ایدیوپاتیک جوانان با دوز ۴۰۰ میکروگرم به ازای هر کیلوگرم دو بار در هفته تزریق می شود و اگر تا ۶ ماه پاسخی دیده نشد قطع می شود.

 

مطالب مرتبط با این نوشته

8 دیدگاه برای اتانرسپت دارویی مسکن و ضد التهاب پسوریازیس

 1. بی نام
  0

  باسلام
  سه ماه اول باید هفته ای دوتا ۵۰میل تزریق شه که جمعا میشه ماهی ۸تا که متاسفانه بیمه فقط ۴تاشو پوشش میده اونم با ۷۰درصد و یه ماله التفاوتم باید بدی یعنی هرماه تقربا ۶۵۰باید بیمار بده
  ماه چهارمو بیمه تایید نکرد برام مجبور شدم برای هر آمپول ۳۷۰تومن بدم
  واقعا از این جور بیمه حال آدم به هم می خوره 

 2. د
  0

  سلام

  با دفترچه تامین اجتماعی در هر نسخه چند عدد آمپول رو بیمه قبول میکنه آخه درمان یکساله هفته ای ۲ تا آمپول میشه ۱۰۴ تا آمپول و اینکه کسی اطلاع داره با این بیمه انبرل چند در میاد؟

 3. بیتا
  0

  همسرم اسپوندلیت آنکیلوزان داره و حدود یکسال هست داره از این آمپول استفاده میکنه و لی شنیدم دارن از پوشش بیمه خارج میکنن…خیلی ناراحتم….کاش دولت تدبیر و امید کمی امید میداد تا اینکه ناامیدمون کنه…توکلمون برخداست.

 4. یوسف
  -1

  سلام حتما باید هفته ای یه بار استفاده بشه .شما از ایرانی استفاده میکنی یا خارجی.عوارضش چیه؟ پوکی استخوان هم داره؟

  • علیرضا.ح
    
   +1

   یوسف عزیز، طول مدت درمان برای گرفتن نتیجه مطلوب ۱۲ هفته هست . هر هفته دو عدد آمپول ۲۵ میلی گرمی داروی انبرل بطور همزمان و بصورت زیرجلدی تزریق میشه(یعنی هفته ای ۵۰ میلی گرم) بنابر این شما باید بمدت ۱۲ هفته و هر هفته ۵۰ میلی گرم از این دارو تزریق کنی تا بیماریت بهبود پیدا کنه….بعد از ۱۲ هفته تزریق معمولا تمام عوارض جلدی بیماری و دردهای مفصلی بطور ۱۰۰% از بین میره. حالا ممکنه تاثیر دارو در تمام بیماران یکسان نباشه ولی در مورد خودم تاثیر دارو ۱۰۰% هست… بعد از ۱۲ هفته پزشک تزریق رو قطع میکنه و تا زمانی که علایم بیماری مجددا ظاهر نشن تزریق انجام نمیشه… بعد از بهبودی تاثیر دارو بسته به بدن بیمار بین ۱۲ تا ۲۰ ماه باقی میمونه و بعدش عوارض بیماری ظاهر میشن و لذا باید دوباره بمدت ۱۲ ماه تزریق کرد…. من زمانی که خارج از ایران بودم از نوع خارجیش استفاده میکردم ولی الان که در ایرانم ۳ ساله از نسخه ایرانی دارو(آلتبرل) استفاده میکنم…. تاثیر نسخه خارجی دارو زودتر از مشابه ایرانیش در بدن ظاهر میشه ولی در کل از هر دو نوعش راضی هستم. ضمنا نسخه ایرانیش خیلی ارزونتره و تا ۹۰% قیمتش رو بیمه ها پرداخت میکنن ولی خارجیش هم خیلی گرونه و هم اینکه حداکثر تا ۷۰% قیمتش تحت پوشش بیمه ها قرار داره بنابر این شما از همون ایرانیش استفاده کن و اصلا نگران نباش… یکی از مهمترین عوارض این دارو، کاهش سیستم ایمنی بدن هست که تاثیرش روی ریه ها ظاهر میشه… برای حفظ سلامت ریه ها این سه تا کار رو باید انجام داد ۱- در هوای سرد جلوی دهنو با ماسک یا پارچه گرفت تا هوای سرد وارد ریه ها نشن ۲- بدن رو در شرایطی قرار نداد که منجر به سرماخوردگی بشه ۳- در محیط هایی که هواش آلوده یا دارای گرد و خاک هستن نباید تردد کرد یا از ماسک استفاده کرد…. ضمنا این دارو اصلا باعث پوکی استخوان نمیشه…. اگه پسوریازیس وسیع داری و مثل من از سایر روشهای درمانی نتیجه نگرفتی توصیه میکنم به پزشک معالجت اصرار کن واست انبرل تجویز کنه. پزشکای ایرانی چون تجربه کاربرد داروهای بیولوژیک رو ندارن از تجویزشون میترسن بنابر این خودت باید از پزشک درخواست کنی.

 5. علیرضا.ح
  -1

  مدت سی ساله به پسوریازیس مبتلا هستم و الان ده ساله از اتانرسپت استفاده میکنم . پزشکان این دارو رو با نام انبرل میشناسن که نام تجاریش هست. این دارو توسط تمام بیمه های درمانی در ایران پشتیبانی میشه. الان چند ساله نسخه ایرانیش با نام آلتبرل توسط شرکت آویوژن ساخته میشه که تقریباً تاثیرش در حد نسخه خارجیه … درمان با این دارو بصورت تزریق ۵۰ میلیگرم و یک بار در هفته بصورت زیر جلدی و بمدت ۱۲ هفته انجام میشه و در پایان مدت درمان علایم بیماری به مقدار بسیار زیاد از بین میره…. مدت ماندگاری تاثیر دارو با توجه به شدت و ضعف بیماری و شخص بیمار متغیره ولی معمولا بین ۱۲ تا ۲۰ ماه ثاثیرش بقی میمونه و بعدش علایم بیماری مجدداً ظاهر میشن و بایستی درمان رو تکرار کرد….. در مورد خودم بعد از هر بار تکمیل دوره درمان، عوارض بیماری اعم از پلاکهای پسوریازیس و درد مفاصل بطور ۱۰۰% از بین میره طوری که اگه یه پزشک منو معاینه کنه متوجه نمیشه به پسوریازیس مبتلا هستم چون هیچ علامتی از بیماری باقی نمیمونه. ضمنا تمام بیمه های درمانی این دارو رو تحت پوشش دارن منتها پوشش بیمه ای واسه نسخه ایرانیش در حد ۹۰% هست و از لحاظ اقتصادی واسه بیمار صرف میکنه ولی نسخه انگلیسیش گرونه حتا با بیمه … هر ویال ۲۵ میلیگرمی ایرانیه دارو ۲۰۰ هزار تومن قیمتشه که اگه بیمه داشته باشین فقط ۲۰ هزار تومن پرداخت خواهید کرد و مابقیش رو بیمه میده ولی در نسخه خارجی بیمه فقط ۷۰% قیمت دارو رو پوشش میده…. در هر بار تزریق دو تا ویال ۲۵ میلیگرم تزریق میکنن که مبلغش میشه ۴۰ هزار تومن .

 • مطالب اخیر

 • فهرست سایت

 • داروهای جدید