از استروئید‌های خوراکی و تزریقی در درمان پسوریازیس استفاده نشود
از استروئید‌های خوراکی و تزریقی در درمان پسوریازیس استفاده نشود

متخصص پوست و موی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این‌که استفاده از مواد غذایی که منجر به ایجاد کبد چرب می‌شود شانس ابتلا به پسوریازیس را بالا می‌برد گفت: افزایش وزن می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به پسوریازیس کند و در مقابل افراد چاق مبتلا به پسوریازیس با کاهش وزن، درجات خفیف‌تر این بیماری را تجربه می‌کنند.

دکتر زهره تهرانچی‌نیا در تعریف بیماری پسوریازیس، اظهار کرد: پسوریازیس بیماری مزمن و ملتهب کننده پوست است که دلایل متعددی در ابتلای آن اثر دارد. وی با اشاره به این‌که ژنتیک عامل بسیار قوی در ابتلابه بیماری پسوریازیس است افزود: پسوریازیس با بیماری‌های متابولیک همراه است و در هر سن و یا در هر ناحیه‌ای از بدن نیز می‌تواند ظاهر شود. متخصص پوست و موی دانشگاه گفت: پسوریازیس می‌تواند حتی ضایعات خارج از پوست، در ناحیه مفصل‌ها را ایجاد کند.

دکتر تهرانچی‌نیا به نشانه‌های ابتلا به پسوریازیس اشاره کرد و افزود: ضایعات این بیماری به شکل پلاک‌های قرمز رنگ و پوسته‌های درشت فلسی شکل و براق نمایان می‌شود، این نشانه معمولا در سطوحی مثل آرنج، زانو و یا حتی کف سر و پشت انگشتان دیده شود.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در مواردی پسوریازیس به‌صورت گسترده در تمام نواحی بدن هم دیده می‌شود. وی با اشاره به این‌که گسترش بیماری پسوریازیس در مبتلایان متفاوت است، اظهار کرد: پسوریازیس در مواردی ناخن‌ها را نیز به صورت جداشدگی صفحه ناخن از قسمت زیرین، ایجاد لکه‎‌های روغنی شکل و یا ضخیم شدن ناخن‌ها درگیر می‌کند.

متخصص پوست و موی دانشگاه به دلایل ابتلا به پسوریازیس اشاره کرد و توضیح داد: این بیماری در همه نژاد‌ها دیده می‌شود و بیماری نسبتا شایعی است، در اکثر کشور‌ها حدود دو درصد افراد را مبتلا می‌کند.

استفاده از مواد غذایی که منجر به ایجاد کبد چرب می‌شود شانس ابتلا به پسوریازیس را بالا می‌برد:

وی با بیان این‌که استفاده از مواد غذایی که منجر به ایجاد کبد چرب می‌شود شانس ابتلا به پسوریازیس را بالا می‌برد گفت: افزایش وزن می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به پسوریازیس کند و در مقابل افراد چاق مبتلا به پسوریازیس با کاهش وزن، درجات خفیف‌تر این بیماری را تجربه می‌کنند.

دکتر تهرانچی‌نیا به روش‌های پیشگیری از ابتلا به پسوریازیس نیز اشاره کرد و ادامه داد: چنانچه فردی مستعد ابتلا به بیماری پسوریازیس است و یا اگر در خانواده فرد دیگری مبتلا به این بیماری باشد باید با پیروی از رژیم‌های غذایی سالم، کنترل استرس و پیشگیری از صدمات پوستی (سوختگی و خراشیدگی) شانس ابتلا به این بیماری را کاهش داد.

وی با بیان این‌که روش‌های درمانی پسوریازیس بسیار متنوع و متفاوت است ادامه داد: بسته به این‌که این بیماری چه مقدار و چه ناحیه‌ای از بدن را درگیر کرده، درمان‌ها متفاوت است مثلا در ناحیه پوست صورت از استروئید‌های موضعی ضعیف‌تر استفاده می‌شود و یا در ناحیه کف سر، کشاله ران و یا زیر بغل از لوسیون‌های غیرچسبنده توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود.

مهارکننده‌های کلسی نورین یکی دیگر از درمان‌های بیماری پسوریازیس است که این عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره کرد و ادامه داد: نور درمانی، دارو درمانی و یا تزریق، از جمله روش‌های متفاوت بهبود و یا کنترل بیماری پسوریازیس است که با توجه به سطح درگیری برای مبتلایان انجام می‌شود.

از استروئید‌های خوراکی و تزریقی در درمان پسوریازیس استفاده نشود:

دکتر تهرانچی‌نیا تاکید کرد: باید دقت شود از استروئید‌های خوراکی و تزریقی در درمان پسوریازیس استفاده نشود، چرا که پس از قطع موجب گسترش بیشتر بیماری شده و کنترل آن را مشکل‌تر خواهد کرد.

دکترتهرانجی با بیان این‌که از دارو‌های موضعی و موثر دیگر مشتقات ویتامین D هستند تاکید کرد: در موارد بسیار شدید و مقاوم بیماری از دارو‌های آنتی متابولیت و دارو‌های بیولوژیک کمک گرفته می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که بیماری پسوریازیس به هیچ عنوان سرایت‌پذیر نیست، گفت: این بیماری به ضایعات خطرناک سرطانی تبدیل نمی‌شود بنابراین فرد مبتلا و افرادی‌که با مبتلایان در ارتباط هستند نگران مسری بودن این بیماری نباشند.

دکتر تهرانچی‌نیا از ارایه خدمات درمانی با تعرفه دولتی در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به مبتلایان به پسوریازیس خبر داد و افزود: درمانگاه پوست بیمارستان شهدای تجریش و لقمان حکیم خدمات درمانی تخصصی و فوق تحصصی را به مبتلایان پسوریازیس را انجام می‌دهد.

بنابر گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، متخصص پوست و موی دانشگاه با اشاره به این‌که پسوریازیس بیماری مزمنی است که درمان قطعی ندارد افزود: این بیماری با درمان‌های مقطعی کنترل می‌شود، تمام روش‌های نوین درمانی نیز باید توسط مراکز معتبرو با استناد به مقالات علمی تایید شده باشد.