برای پزشکان بالینی مولکول اوزون می تواند اعجاب آور باشد، مولکول اوزون در مبارزه با زخم های التیام ناپذیر، آرتریت پسوریاتیک و دیگر انواع آرتریت و انواع مختلف بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس نقشی ایفا می کند. اما در این بخش بحث خود را به نقش اوزون در درمان درد محدود می کنیم.

 

OZ2

اوزون چیست:

اوزون یک مولکول سه اتمی اکسیژن، و با ساختاری متفاوت با ساختار اکسیژن است.  وجه  تسمیه ی  اوزون ازواژه یونانی به معنای « بوییدن » گرفته شده است. اوزون در دمای اتاق گازی بیرنگ است و خصوصیات آن بویی است شبیه بوی پس توفان در ارتفاعات زیاد یا نزدیک دریا. در سطح زمین تراکم آن ۰/۰۳  تا ۰۴/۰ است. در جو زمین اوزون در نتیجه ی اثر اشعه فرا بنفش و اکسیژن با درجه ی خلوص کامل و با کمک تخلیه الکتریکی با برق فشار قوی تولید می شود. اوزون  پزشکی مخلوطی از اکسیژن و اوزون با غلظت های متفاوت است. اوزون پزشکی همواره به صورت تازه در محل به وسیله ی مولدهای ویژه و به منظور مصرف و تجویز فوری تولید می شود. دوز واقعی اوزون به  وسیله ی یک پزشک آموزش دیده و  مطابق با مورد مجاز پزشکی و شرایط بیمار تعیین می شود.

تاریخچه اوزون درمانی:

درمان بیماران با ازون یک رویه ی جدید نیست. نخستین مولد اوزون در سال ۱۸۵۷  در آلمان به وسیله ی ورنرزیمنس تولید شد، و نخستین گزارش در مورد اثر درمانی اوزون در تخلیص خون در سال۱۸۷۰ به وسیله ی لندر در آلمان منتشر شد. در جریان جنگ جهانی اول اوزون به منظور درمان زخم ها، عارضه پای سنگر گانگرن، و درمان اثرات گاز سمی به کار گرفته شد. همچنین در برلین دکتر آلبرت ولف در سال  ۱۹۱۵ از اوزون برای سرطان کولون، سرطان سرویکس، و زخم بستر استفاده کرد. امروزه پس از ۱۲۵ سال استفاده از اوزون درمان با اوزون یک نحوه جدید درمان در بسیاری از کشورها؛ مانند آلمان، فرانسه، ایتالیا، روسیه، رومانی، جمهوری چک، لهستان، مجارستان، بلغارستان، اسرائیل، کوبا، ژاپن، مکزیک و در پنج ایالت از ایالات متحده ی آمریکا شناخته شده است.

کاربرد اوزون درمانی در درمان بیماری های زیر:

آرتریت روماتویید و پسوریاتیک، لپوس ارتیماتوز سیستمیک، اسکلرودرمی، پلی میوزیت، فیبرومیوزیت، اسپوندسیلیت آنکیلوزان، استئوآرتریت ( ورم استخوانی – مفصلی)، سندرم ریتر، پسوریازیس، آماس سینوویال، نقرس، کوندرو کاسینوز، آرتروپاتی ناشی از پیرو فسفات، پری آرتریت کاسیفیه، تاندینیت کاسیفیه، کاسینوز، و پرولاپس دیسک بین مهره ای.

انواع روش های مصرف ازون:

برای تجویز اوزون روشهای متفاوتی وجود دارد؛ مانند استنشاق مخلوطی از اوزون، اکسیژن، یا مخلوطی از اوزون و هوا، تزریق اوزون از طریق رکتوم یا واژن، درمان با آب اوزون دار (به صورت آشامیدن آب، پانسمان زخم ها یا جراحات و غیره)، انتقال خون اوزون دار، به کار گیری روغن اوزون دار، و مانند این ها، روش تجویز به نوع و محل بیماری بستگی دارد.

روش درمان آرتریت پسوریاتیک با اوزون درمان:

ما برای درمان انواع متفاوت درد ناشی از آرتریت پسوریاتیک از تزریق فقط گاز اوزون با غلظت های متفاوت استفاده می کنیم. مولکول اوزون پایدار نیست، و نیم عمر آن فقط ۲ دقیقه است. بنابراین پس از ۲۰ دقیقه فقط نیمی از اوزون اولیه باقی می ماند و بقیه تبدیل به اکسیژن می شوند. افزایش دما نیم عمر اوزون را کاهش می دهد. برای تزریق  اوزون  همیشه اوزون تازه در محل تهیه شده و بلافاصله تجویز می شود، برای تزریق اوزون فقط از سرنگ های مقاوم در برابر اوزون باید استفاده شود.


sareewrtwer

موارد عدم تجویز درمان با اوزون:

موارد عدم تجویز درمان با اوزون بسیار محدود است، و عبارت اند از :

۱- خونریزی فعال در هر محل از بدن،

۲- بارداری

۳- پرکاری فعال تیروئید

ساز وکارهای اثر اوزون:

ساز وکارهای اثر اوزون متعدداند. بخش بزرگی از عمل اوزون ناشی از اتم فعال اکسیژن آزاد شده در نتیجه ی شکسته شدن مولکول اوزون است. اوزون علاوه بر عمل میکروب کش، قارچ کش، ویروس کش که دارد سوخت و ساز سلولی را هم فعال می کند، دستگاه ایمنی را تعدیل می نماید، و آنتی اکسیدان ها و برداشت و پاکسازی رادیکال های بدن را افزایش داده و فعال می کند. برای درمان درد ساز و کارهای  متفاوت  دیگری هم دخالت دارند، اوزون جریان خون را تقویت می کند، کلامپینگ و گویچه های سرخ خون را کاهش می دهد یا حذف می کند. انعطاف پذیری آن به موازات توان حمل اکسیژن محفوظ می ماند. (به علت تحریک ۳ و ۲ دی فسفو گلیسرات).

اکسیژن رساندن به بافت ها افزایش می یابد زیرا با تجویز اوزون افزایش جزیی در فشار خون حاصل و ویسکوزیتی خون کاهش می یابد. همچنین اوزون  پلاک های  سرخرگی را اکسیده و امکان برداشته شدن تکه های تولید شده از پلاک و جلوگیری ازبسته شدن عروق  را  فراهم می نماید. همه ی این اعمال  اوزون منجر به افزایش اکسیژن آزاد شده در بافت های بیمار می شوند. با تجویز اوزون تشکیل واسطه های آماسی مانند پروستاگلاندین های مختلف هم کاهش می یابد و با این ترتیب اوزون عمل ضد آماسی هم دارد.

دورنمای اوزون درمانی:

تغییرات جدیدتر در تکنیک ها و موارد تجویز اوزون در نشریات علمی به صورت روزافزون درباره پزشکی و جانوری انجام می شود. که نشان می دهد اوزن برای جامعه پزشکی بیشتر  پذیرفته شده و به تدریج معروف تر هم می شود.

مشاوره رایگان با کلینیک اکسی مد:

بیماران پسوریازیس می توانند جهت مشاوره پزشکی در مورد این روش درمانی به صورت رایگان با شمارۀ ۲۶۲۰۷۹۸۸-۰۲۱ و ۲۶۲۰۷۹۳۷-۰۲۱ تماس گرفته و سوالات خود را مطرح نمایند تا تیم پزشکی اکسی مد به سوالات آن ها در ساعات کاری ۹ صبح تا ۱۹ شب پاسخ دهد.