اوزون‌ تراپی (Ozone therapy) یا اوزون‌ درمانی به روش درمانی‌ گفته می‌شود که جزو پزشکی جایگزین حساب می‌ شود و در این روش درمانی برای بهبودی و درمانی بعضی از بیماری‌ ها گاز یا مایع یا محلول ازون‌دار را از طریق خوراکی، تزریقی، پوستی وارد بدن بیمار می‌ کنند. معمولاً از این روش برای درمان بیماری‌ های سرطان، ایدز، اسکلروز چندگانه و بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس استفاده می‌ شود.


Ozone therapy
 

مکانیزم اثر اوزون در بیماری پسوریازیس:

اوزون تراپی با تقویت سیستم ایمنی و تنظیم آن و همچنین درمان سیروزهای کبدی و کنترل تنش های روحی موجب درمان و بهبود زخم های مزمن ناشی از پسوریازیس می شود. اثربخشی ازن تراپی با توجه به تعداد جلسات، نوع پوست و سن شخص می تواند متغیر باشد.

ازون درمانی علائم و نشانه های پسوریازیس را از بین برده و می تواند از بازگشت دوباره آنها جلوگیری کند. ازون تراپی با خنثی کردن سموم و ناخالصی ها در خون، کاهش التهاب، کاهش تورم، نرم شدن پوست، افزایش سطح اکسیژن در خون، تقویت سیستم ایمنی بدن، مبارزه با استرس و اضطراب به بازگشت سلامتی بیماران پسوریازیس منجر می شود.


skin-problems-500x500
 

روش های متداول مصرف:

از سال ۲۰۱۵ از روش های درمانی ازون و ترکیبات ازون دار مثل کرم ازون دار یا روغن های ازون دار برای درمان پسوریازیس در چند کشوره پیشرفته دنیا استفاده شده و نتایج حیرت انگیزی بدست آمده است.

پسوریازیس را می توان براساس نوع تظاهرش به پنج دسته تقسیم کرد

۱- پسوریازیس پلاکی: روش درمان ازون بصورت DIV است.
۲- پسوریازیس معکوس: روش درمان ازون بصورت MHT است.
۳- پسوریازیس پاسچولار: روش درمان ازون بصورت AHT است.
۴- پسوریازیس اریترودرمیک: روش درمان ازون بصورت سرم ازون است.
۵- پسوریازیس خالدار: روش درمان ازون درمانی به روش AHT+ DIV است.
۶- پوست سر در نیمی از بیماران پسوریازیس دیده می شود و درمان آن ازون درمانی با روش DIV و استفاده از لوسیون های ازون دار است.
۷- پسوریازیس صورت که اغلب روی ابرو، بینی و لب بالا، بالای پیشانی و خط موی سر را درگیر می کند. برای درمان از اکسیژن فعال بصورت AHT استفاده می شود.

بیماری پسوریازیس در بیماران دیابتی، افسردگی و سندرم خستگی مزمن بیشتر دیده می شود. روش های ازون درمانی برای پسوریازی بدون خطر و عارضه هستند و این بیماری در سنین ۳۵-۱۵ سالگی بروز می کند ولی در مواردی که بیمار کهولت سن پیدا کرده می تواند سریع و وسیع اتفاق افتد.

موارد مهم:

لازم به ذکر است، افرادی که اوزون تراپی می‌ کنند می‌ بایست مقادیر مناسبی ویتامین ب کمپلکس، ویتامین سی، ویتامین ای، ویتامین آ، بتا کاروتن، مس، سلنیوم و مقادیر توصیه شده‌ای از ناستیل، سیستئین و روی استفاده کنند.

درمان بیماری ها با اوزون:

اوزون در درمان بیماری‌ های زیر تأثیر مثبت می گذارد:

۱- بیماری‌های قلبی و عروقی، عروق مغز، “تصلب شرایین” به طور عمومی، و “هایپرکلسترومی” و بازگردانی سرعت “گردش خون” به حالت عادی و درد آنژین صدری را تسکین می‌دهد و عملکرد و جریان خون مغز را بهبود می‌بخشد.
۲- تأثیر در درمان تومورهای سرطانی، “لنفوم” و “سرطان خون” بدون استفاده از جراحی، تابش یا ،شیمی درمانی
۳- اشکال گوناگون “روماتوئید” و “آرتروز کولاژن”
۴- آلرژی‌ها
۵- معکوس کردن روند پیری
۶- بهبود “مولتیپل اسکلروزیس″، و سایر بیماریهای عصبی
۷- بهتر شدن فقدان عملکرد مغز در بیماری “آلزایمر” و کهولت و بیماری “پارکینسون”
۸- استفاده خارجی در معالجهٔ جوش،سوختگی، زخمهای پا، زخمهای باز، اگزما، پسوریازیس، قارچ و دیگر مشکلات پوستی
۹- دمیدن ازن از مقعد، برای کولیت، پروستات، آنال فیشر، کاندیدیاسیس، دمیدن واژینال اوزون بسیار مؤثر در کاندیدیاسیس و سایر عفونت‌های قارچی، تریکامیوناسیس و سایر فرم‌های واژینیت مؤثر می‌باشد.
۱۰- دمیدن در مثانه بسیار مؤثر در بهبود التهاب مثانه،فیستول مثانه و سرطان مثانه
۱۱- روند درمان ایدز، هرپس، هپاتیت مونوکلئوز و سیروز کبدی
۱۲- گاهی برای “دوپینگ” ورزشی از روش‌های اوزن‌درمانی استفاده می‌شود

عوارض:

عوارضی از تزریق اوزون گزارش نشده است ممکن است قدری سوزش در ناحیه تزریق وجود داشته باشد.

مشاوره رایگان با کلینیک اکسی مد:

بیماران پسوریازیس می توانند جهت مشاوره پزشکی در مورد این روش درمانی به صورت رایگان با شمارۀ ۲۶۲۰۷۹۸۸-۰۲۱ و ۲۶۲۰۷۹۳۷-۰۲۱ تماس گرفته و سوالات خود را مطرح نمایند تا تیم پزشکی اکسی مد به سوالات آن ها در ساعات کاری ۹ صبح تا ۱۹ عصر پاسخ دهد