اگزما و پسوریازیس را با کرم جنتامایسین کنترل کنید
اگزما و پسوریازیس را با کرم جنتامایسین کنترل کنید

کرم جنتامایسین با نام علمی (Gentamicin Cream) برای درمان بیماری‌ های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

کرم جنتامایسین با نام علمی (Gentamicin Cream) برای درمان بیماری‌ های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس مورد استفاده قرار می‌ گیرد؛ همچنین کرم جنتامایسین با جلوگیری از رشد باکتری عامل عفونت، عفونت احتمالی پوستی ناشی از پسوریازیس را از بین می‌برد. در نظر داشته باشی که این دارو برای درمان عفونت‌های باکتریایی مؤثر است و برای عفونت‌های ویروسی و قارچی قابل استفاده نیست.

مقدار و روش مصرف کرم جنتامایسین:

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید. مقدار مصرف کرم جنتامایسین، ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.

کرم جنتامایسین را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص استفاده نمایید تا بیشترین اثربخشی را برای شما و درمان پوستتان داشته باشد. قبل از استفاده از کرم جنتامایسین ناحیه آسیب دیده را کاملاً بشویید و خشک کنید و سپس کرم را روی محل آسیب دیده بمالید.

این کرم تنها برای استفاده روی پوست است و نباید آن را روی پوست دور چشم، داخل چشم، بینی، واژن و دهان بمالید. برای جلوگیری از گسترش عفونت، قبل و بعد از استفاده از کرم جنتامایسین دستتان را بشویید و خشک کنید.

اشکال دارویی جنتامایسین:

پماد، کرم، قطره گوش، قطره چشم، آمپول

موارد منع مصرف کرم جنتامایسین:

به تاریخ انقضای کرم جنتامایسین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.

هرگز کرم جنتامایسین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

تداخل دارویی کرم جنتامایسین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف کرم جنتامایسین در دوران بارداری و شیردهی:

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تداخلات دارویی کرم جنتامایسین:

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروها (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

جنتامایسین ممکن است با داروهای زیر تداخل دارویی داشته باشد، این داروها را همراه با کرم جنتامایسین استفاده نکنید: آنتی بیوتیک‌های آمینوگلیکوزید تزریقی (مانند آمیکاسین، آمپول جنتامایسین و توبرامایسین).

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف کرم جنتامایسین:

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف کرم جنتامایسین، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی‌ که باردار هستید و یا درصورتی‌که به نوزاد خود شیر می‌دهید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

در صورتی که قبلاً به هر نوع دارو از جمله آنتی بیوتیک ها (آمیکاسین، توبرامایسین) حساسیت داشته‌اید.

عوارض جانبی کرم جنتامایسین:

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سوزش پوست

خشکی پوست

ورم و قرمزی پوست

نکته مهم: اگرچه حساسیت به این کرم بسیار نادر است، اما اگر متوجه چنین علائمی شدید، به پزشک مراجعه نمایید:

علائم آلرژیک شدید مانند راش؛ خارش پوست، قرمزی، تورم، خستگی، تنگی نفس؛ مشکل تنفس یا صحبت کردن، خشونت غیر معمول، تورم دهان، صورت، لب‎ها، زبان یا گلو

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از کرم جنتامایسین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد کرم جنتامایسین (مسمومیت دارویی)

این کرم را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک، مصرف نکنید.

اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری کرم جنتامایسین:

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.