تیلدراکیزوماب Tildrakizumab داروی بیولوژیک پسوریازیس
تیلدراکیزوماب Tildrakizumab داروی بیولوژیک پسوریازیس

تیلدراکیزوماب که با نام های تجاری Ilumya و Ilumetri توزیع شده است، یک آنتی بادی مونوکلونال است که برای درمان اختلالات التهابی با واسطه ایمونولوژیک طراحی شده است. این دارو برای درمان بیماران بزرگسال مبتلا به پسوریازیس پلاکی متوسط ​​تا شدید در ایالات متحده تایید شده است.

تیلدراکیزوماب Tildrakizumab داروی بیولوژیک پسوریازیس اثرات یک ماده التهاب زا را در بدن کاهش می دهد. این دارو برای درمان پسوریازیس متوسط تا شدید استفاده می شود.

مکانیسم اثر

مونوکلونال آنتی بادی IgG1/k انسانی که به طور اختصاصی به زیرواحد p19 اینترلوکین۲۳ متصل شده و واکنش آن با رسپتور IL23 را مهار می کند. IL-23 یک سایتوکایین طبیعی است که در پاسخ های التهابی و ایمنی نقش دارد. تیلدراکیزوماب مانع از انتشار سایتوکاین های پیش التهابی می شود.

فارماکودینامیک

تیلدراکیزوماب یک تعدیل کننده سیستم ایمنی است که باعش کاهش التهاب می شود از طریق مهار سایتوکایین های مختلف دخیل در ایجاد پلاک پسوریازیس . در نتیجه موجب تسکین علائم پلاک پوسته پوسته شده می شود.

موارد مصرف تیلدراکیزوماب

پلاک پسوریازیس

مقدار مصرف تیلدراکیزوماب

۱۰۰میلیگرم زیرپوستی در هفته ۰ و هفته ۴ و پس از آن هر ۱۲هفته یکبار.

موارد منع مصرف

حساسیت به دارو
عوارض جانبی تیلدراکیزوماب
اسهال , واکنش های محل تزریق , عفونت قسمت بالایی دستگاه تنفسی

تداخلات دارویی

واکسن واریسلا زوستر , واکسن مننگوکوک کنژوگه , واکسن زوستر , واکسن زنده ب ث ژ , واکسن زنده وبا , واکسن سه ظرفیتی آنفولانزا , واکسن سرخک , واکسن اوریون , واکسن سرخجه , روتاویروس , واکسن حصبه (تیفوئید) , واکسن تب زرد , واکسن کلرا , رسلیزومب

هشدارها

-در کارآزمایی های بالینی ، موارد آنژیوادم و کهیر وجود داشته است. اگر واکنش حساسیت جدی رخ داد ، فوراً دارو را قطع کنید و درمان مناسب را آغاز کنید.
در آزمایشات بالینی کمی ریسک عفونت گزارش شده است. بیماران مبتلا به عفونت فعال یا سابقه عفونت های مکرر در کارآزمایی های بالینی قرار نگرفتند. خطرات و مزایا را قبل از تجویز در نظر بگیرید.
قبل از شروع درمان ، تکمیل تمام واکسیناسیون های مناسب سن را طبق دستورالعمل های واکسیناسیون فعلی در نظر بگیرید. از مصرف همزمان با واکسن زنده خودداری شود.
در بیماران با بیماری توبرکلوزیس فعال توصیه نمی شود.

نکات قابل توصیه

آماده سازی: دارو را از یخچال خارج کرده و به مدت ۳۰ دقیقه در دمای اتاق قرار دهید. اگر مایع حاوی ذرات قابل رویت است یا سرنگ آسیب دیده است ، از آن استفاده نکنید. حباب هوا ممکن است وجود داشته باشد. نیازی به حذف آنها نیست.

تجویز: فقط جهت تزریق زیرپوستی. سرنگ یک میلی لیتری را کامل تزریق کنید شامل ۱۰۰ ملیگرم تیلدراکیزوماب. به شکم یا بازو یا ران تزریق کنید.با فاصله حداقل ۲ اینچ از ناف یا محل آسیب دیده پوست تزریق شود. به زخم ها یا رگ های خونی تزریق نشود. قسمت های باقی مانده را دور بریزید.

نگهداری:

در یخچال و در دمای ۲-۸ درجه نگهداری شود.
در دمای کمتر از ۲۵ درجه به مدت یک ماه قابل نگهداری است.
در صورت قراردادن در خارج یخچال دوباره به یخچال باز نگردانید و پس از ۳۰ روز در صورت عدم استفاده دور بریزید.
در دمای بالاتر از ۲۵ درجه نگهداری نکنید.
از یخزدگی و تکان دادن دارو اجتناب کنید.
تا زمان مصرف دور از نور نگهداری شود.

مصرف در بارداری

IgG انسانی از سد جفت عبور می کند. در نتیجه احتمالا تیلدراکیزوماب از مادر به جنین منتقل می شود.

مصرف در شیردهی

اطلاعاتی در مورد وجود تیلدرکیزوماب در شیر انسان ، تأثیرات روی شیر مادر یا اثرات آن بر تولید شیر در دسترس نیست.
IgG انسانی در شیر مادر ترشح می شود. همچنین تیلدراکیزوماب در شیر میمون مشاهده شده است.