یکشنبه, ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
»   اخبار عمومی پسوریازیس, اطلاعات عمومی پسوریازیس  »   جزئیات معافیت پزشکی سربازی پسوریازیس بخش3 – بند5
8,186 بازدید
۱ اسفند ۱۳۹۴ , ساعت ۱۸:۴۱

جزئیات معافیت پزشکی سربازی پسوریازیس بخش۳ – بند۵

آیین نامه اجرایی معاینه و معافیت پزشکی مشمولان خدمت وظیفه عمومی موضوع تبصره (۱) ماده (۳۹) اصلاحی قانون خدمت وظیفه مصوب ۱۳۹۰ به تصویب هیات وزیران رسیده و از تاریخ ۱۳۹۳/۰۵/۰۱ اجرایی شده است. لازم به ذکر است در بخش۳ – بند۵ این آیین نامه به طور صریح از بیماری پوستی پسوریازیس به عنوان یکی از بیماری های مورد تایید قانون وظیفه در معافیت پزشکی سربازان نام برده شده است.

Soldiering psoriasis

آیین نامه اجرایی معاینه و معافیت پزشکی مشمولان:

این آئین نامه در اجرای تبصره یک ماده ۳۹ قانون خدمت وظیفه عمومی در ۴۸ ماده و یک پیوست (۴۹ بندی مربوط به بیماریهای پدر مشمول) در سال ۱۳۸۰ در ستاد کل نیروهای مسلح بازنگری و به تصویب وزیران بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رسیده است و بعنوان جایگزین آئین نامه مصوب سال ۱۳۷۵ قابل اجرا است. این آیین نامه شامل ۱۷ بخش بوده و بخش سوم آن در مورد بیماری های پوست و بافت های زیر پوست بوده که در بند پنجم این بخش از بیماری پوستی پسوریازیس به عنوان یکی از بیماری های مورد تایید قانون در معافیت پزشکی سربازان نام برده شده است.

635597601646092802

دسته بندی مشمولان از نظر سلامت:

در قانون خدمت وظیفه عمومی وضعیت پزشکی تمامی مشمولان مورد رسیدگی قرار می گیرد تا چنانچه در وضعیت سلامتی کامل قرار نداشته باشند متناسب با بیماری، به خدمت گرفته شده یا از انجام خدمت دوره ضرورت معاف شوند.

 1. معافیت دائم:
  برخی اشخاص دارای بیماری شدید یا نقص عضو می باشند که در صورت اعزام بخدمت مشکلاتی برای آنان یا یگانهای خدمتی بوجود می آید بنابراین از خدمت دوره ضرورت معاف می گردند،
 2. معافیت موقت:
  عده ای دیگر دارای بیماری می باشند لیکن بیماری آنان در حد معافیت دائم نبوده که به این اشخاص معافیت موقت برای ادامه درمان داده می شود.
 3. معاف از رزم:
  همچنین دسته سوم را مشمولانی دانست که دارای بیماری خفیف هستند و مانعی برای اعزام بخدمت ندارند لیکن هنگام حضور در مراکز نظامی باید در امور غیر رزمی بکارگیری شوند که در نتیجه در شمول معافیت از خدمات رزمی قرار می گیرند.
 4. سالم:
  دسته آخر نیز مشمولانی هستند که دارای سلامت کامل جسمی و روحی می باشند که به خدمت اعزام خواهند شد.

نکته: مرجع انطباق بیماری مشمول با آئین نامه پزشکی و در نهایت قرار دادن وی در هر یک از گروه های مذکور، شورای پزشکی وظیفه عمومی است.

معافیت پزشکی پسوریازیس:

برای دریافت کارت معافیت پزشکی مشمولی که به پسوریازیس مبتلا است در دو مسیر می تواند تقاضای درخواست معافیت پزشکی کند:

 1. قبل از اعزام به خدمت
 2. در حین خدمت

۱) درخواست معافیت قبل از اعزام به خدمت:

مدارک مورد نیاز جهت ثبت درخواست معافیت پزشکی:

 1. تکمیل برگ وضعیت مشمولان
 2. تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه
 3. تکمیل برگ واکسیناسیون
 4. اصل و تصویر کارت ملی مشمول
 5. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکسدار مشمول
 6. اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل
 7. افتتاح حساب عابر بانک سپه
 8. یک قطعه عکس رنگی ۴×۳ تمام رخ زمینه سفید مشمول

NewPicture130

مراحل معافیت پزشکی قبل از اعزام به خدمت:

مرحله اول) تایید بیماری توسط پزشک اولیه:

پزشک اول، وضعیت جسمی و روانی مشمولان را با لحاظ ماده (۲) این آیین نامه، مورد معاینه قرار داده و نتیجه را در برگه معاینه اولیه که توسط سازمان تهیه می شود، درج و مهر و امضاء می نماید. این پزشک صرفا یک پزشک عمومی بوده و با دیدن ضایعات پسوریازیس یا گواهی های پزشکی و سابقه بیماری بدون هیچ مشکلی بیماری شما را در برگه مربوطه ثبت و مهر می کند.

NewPicture131

مرحله دوم) برسی بیماری توسط پزشک متخصص پوست وابسته به سازمان نظام وظیفه:

مهمترین و تاثیر گذارترین مرحله در نتیجه نهایی درخواست معافیت پزشکی مشمول همین مرحله بوده که بیمار توسط پزشک متخصص مورد تایید نظام وظیفه و وابسته به همان سازمان در درمانگاه خاص و یا حتی بیمارستان معاینه می شود. این مرحله از چند جهت بسیار مهم است اول از نظر تشخیص بیماری و تایید آن، دوم از نظر تعین شدت و درصد بیماری توسط پزشک مربوطه، و سوم از جهت اینکه نظر پزشک مربوطه در مرحله بعد در شورایی به رای گذاشته می شود که همه اعضای آن پزشکان عمومی بوده و تنها نظر پزشک متخصص مربوطه را اجرا می کنند.

نکات:

 1. نظر پزشک مربوطه به طور محرمانه برای شورای پزشکی استان ارسال خواهد شد.
 2. معمولا یک هفته بعد از معاینه شدن مشمول در این مرحله وضعیت مشمول در مرحله بعد یعنی مرحله سوم و شورای پزشکی مطرح می شود.
 3. بهترین اظهار نظر پزشک متخصص نسبت به بیماری پسوریازیس درج وسعت درگیری بیشت از ۲۵ درصد ضایعات پسوریازیس در سطح بدن و تشخیص پسوریازیس در قسمت های مهم بدن مانند کف دست و پا و سر و صورت و کشاله های ران می باشد.
 4. در صورت درج بیش از ۲۵ درصد ضایعات پسوریازیس از سوی پزشک متخصص قطعا مشمول معاف است و در شورای پزشکی کار به سلیقه و اما و اگر نخواد کشید.
 5. وجود ضایعات در سر و صورت کف دست و پا و کشاله ها در روند معافیت پزشکی پسوریازیس بسیار مهمتر از ضایعات نقطه ای شکل و در سایر قسمت های بدن می باشد.

مرحله سوم) برسی وضعیت بیماری مشمول توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی:

بعد از مرحله دوم و ارسال نامه وضعیت بیمار از سوی پزشک متخصص به شورای پزشکی، مشمول در شورای پزشکی حاضر شده و به صورت سرپایی و در مدت زمان بسیار کوتاه معاینه می شود.

نکات:

 1. شورای پزشکی در خود سازمان نظام وظیفه استان تشکیل می شود و حضور مشمول برای اعلام نظر ضروری است.
 2. در روز شورا مشمولین بسیار زیادی با بیماری های گوناگون برای شرکت در شورا حضور پیدا می کنند.
 3. شورای پزشکی متشکل از سه پزشک عمومی بوده که یک نظامی هم به کار آن ها نظارت دارد.
 4. ممکن است حتی یکی از پزشکان شورا در روز تشکیل شورا حاظر نباشد.
 5. این شورا در حالت کلی تنها نظر پزشک متخصص پوست را تایید می کند.
 6. بعد از معاینه نتیجه به مشمول اعلام نشده و پس از معاینه همه مشمولین نتایج شفاهی و در همان روز اعلام می شود.

بعد از اعلام نتیجه دو فرض مطرح است:

فرض اول: آقای ایکس معاف دائم:

باید به شما تبریک گفت، شما یکی از دشوارترین مراحل زندگی خود را پشت سر گذاشته اید و با خیال آسوده بعد از پرداخت مبلغ مندرجه در آیین نامه (حدود صد هزار تومان) تا نهایتا ۱۰ روز کارت معافیت پزشکی خود را دریافت می کنید.

فرض دوم: آقای ایکس معاف از رزم:

بدترین خبر ممکن، و احتمالا تضیغ حق قانونی شما…..به عبارت دیگر شما در رسیدن به کارت معافیت پزشکی راه بسیار طولانی تر و شاید سخت تری را دارید اما نه غیر ممکن.

نکات:

 1. معاف از رزم بودن در دوره خدمت شما نه تنها امتیازی محسوب نمی شود بلکه موجب انگشت نما شدن و همچنین یک مرتبه درجه و حقوق کمتر برای شما خواهد شد. (جدا از تشدید و شعله ور شدن بیماری شما)
 2. در پادگان ها هیچ تمایزی بین مشمولین معاف از رزم و سالم قائل نیستند و در مورد معاف از رزم ها همیشه به چشم افرادی که از کار می خواهند فرار کنند نگاه می کنند.
 3. در پایان وقت اداری شورا، به شما اطلاع داده می شود در صورت اعتراض به نتیجه شورا با پرداخت مبلغی (حدودا سی هزار تومن) نسبت به ثبت اعتراض اقدام کنید.
 4. در صورت اعتراض به رای شورای پزشکی شما شانس آن را دارید که موضوع پزشکی خود را در شورای عالی مطرح کنید.

تفاوت های شورای پزشکی عالی استان با شورای پزشکی:

 1. در صورتی که مشمول در شورای پزشکی معاف از رزم و یا حتی سالم تشخیص داده شود با ثبت اعتراض وضعیت بیماری خود را در شورای عالی مطرح می کند.
 2. در شورای عالی استان بر خلاف شورای پزشکی که تمامی اعضای آن پزشکان عمومی بودن در شورای عالی پزشکی سه پزشک متخصص (با تخصص گوناگون) حضور دارند.
 3. مورد مهم دیگر حضور پزشک متخصص پوست وابسته سازمان نظام وظیفه (پزشک مرحله دوم بالا) در شورای عالی پزشکی است که حتی در این مرحله هم نظر او بسیار مهم و تاثیر گذار است.
 4. برخلاف شورای پزشکی رای صادره از شورای عالی پزشکی غیر قابل تجدید نظر و فصل الخطاب است.
 5. تشابهات شورای پزشکی و شورای عالی پزشکی تنها در عدم اعلام نتیجه در حضور مشمول و حضور یک نظامی برای نظارت بر جلسه شوراست.

بعد از اعلام رای شورای عالی پزشکی دو فرض مطرح است:

فرض اول: رای صادره مبنی بر معافیت دائم مشمول که در این مرحله برخلاف شورای پزشکی غالبا بعیدتر به نظر می رسد.

فرض دوم: رای صادره مبنی بر معاف از رزم بودن مشمول که در غالب موارد شورای عالی پزشکی رای شورای پزشکی را تکرار میکند. در این وضعیت شما باید به جای انتظار برای صدور کارت معافیت پزشکی منتظر اعلام تاریخ اعزام از سوی سازمان نظام وظیفه باشید.

نکته مهم: رای صادره از شورای عالی پزشکی قبل از اعزام به خدمت قابل اعتراض نبوده و مشمول می تواند در حین خدمت نسبت به درخواست معافیت پزشکی خود اصرار ورزد.

۲. درخواست معافیت پزشکی حین خدمت سربازی:

در این مسیر مشمول به خدمت اعزام شده و در حال حاظر سرباز است و از کلیه حقوق این دوره از زندگی خود برخوردار بوده که یا قبلا درخواست معافیت پزشکی داده و معاف از رزم است یا به کلی به تازگی می خواهد درخواست معافیت دهد که در هر دوحال فرقی نمی کند.

مرحله اول) مراجعه به بهداری پادگان:

پزشک پادگان پزشکی عمومی بوده و شما در صورت تصمیم به تقاضای معافیت پزشکی خود می توانید در زمان مناسب به او مراجعه کنید و او را در جریان وضعیت خود قرار دهید.

نکات:

 1. در روز اول از حضور شما در پادگان دائم به معاف از رزم ها گوشزد می شود که به بهداری مراجعه نکنند چونکه به دروغ گفته می شود در صورت مراجعه و خروج آن ها از پادگان برای رسیدگی به روند معافیت پزشکی تجدید دوره و یا … می شوند.
 2. هم تهدیدات و سخنرانی ها و هشدارها از سوی کادری ها برای ایجاد ترس از ثبت تقاضای مشمولین بیمار برای تقاضای معافیت بوده و الا هیچ ارزش واقعی و عملی ندارند.
 3. شما در طول خدمت چه در دوره آموزشی و یا در یگان و چه در سپاه یا ارتش و یا نیروی انتظامی می توانید تقاضای معافیت خود را تنها برای یک بار ثبت کنید. (مگر در موارد خاص)
 4. تقاضای معافیت از لحاظ نتیجه احتمالی آن در طول دوره آموزشی بسیار نتیجه بخشتر از تقاضای آن در یگان می باشد.

مرحله دوم) خروج از پادگان برای شرکت در کمیسیون پزشکی استان:

در صورت احراز بیماری و موافقت بهداری شما از روز موافقت پادگان را ترک می کنید و برای شرکت در کمیسیون پزشکی همان نیروی به کار گیرنده آماده می شوید.

نکات:

 1. منظور از نیروی به کار گیرنده همان نیروی سپاه و یا ارتش بوده که هر کدام کمیسیون خاص خود را دارند و با کمیسیون سازمان نظام وظیفه قبل از خدمت متفاوت هستند.
 2. سربازانی که در نیروی انتظامی (ناجا) خدمت می کنند برای طی کردن مراحل معافیت در حین خدمت همان مراحل بالا (قبل از خدمت) را در سازمان وظیفه عمومی دنبال می کنند.
 3. سپاه و ارتش در مراکز استان ها کمسیون های خاص خود را دارند که مشمول با حضور در کمیسیون نیروی به کار گیرنده در شهر خود توسط سه پزشک عمومی معاینه می شود.
 4. با در نظر گرفتن کمیسیون های خاص سپاه و ارتش می توان گفت روند گرفتن معافیت پزشکی در طول خدمت مقداری آسان تر است

در این قسمت و بعد از رای شورای پزشکی سپاه یا ارتش استان دو فرض مطرح است:

فرض اول: مشمول باز هم معاف از رزم تشخیص داده می شود که در این صورت باز هم به پادگان خود معرفی می شود و باید مشمول به خدمت خود بازگردد.

فرض دوم: مشمول معاف از رزم تشخیص داده نمی شود و برای تایید معافیت پزشکی به شورای عالی پزشکی سپاه (بیمارستان بقیه الله-کمیسیون عالی پزشکی سپاه) یا ارتش در تهران معرفی می شود. در کمیسیون عالی پزشکی سپاه یا ارتش (تهران) سه متخصص حضور دارند که در غالب موارد و بخصوص در مورد بیماری پوستی پسوریازیس نظر شورای پزشکی استان را تایید کرده و سرباز را معاف دائم از خدمت تشخیص می دهند.

NewPicture129

سرباز با ارائه صورت جلسه معافیت پزشکی خود به یگان به کار گیرنده و تسویه از پادگان به ناجا مراجعه کرده و تسویه حساب پادگان و مدارکه مربوطه را به سازمان وظیفه عمومی ناجا برای صدور کارت تحویل می دهد. ناجا غالبا و قانونا وظیفه دارد بعد از واریز تعرفه معافیت پزشکی از سوی مشمول کارت وی را صادر کند. اما در رابطه با بیماری پوستی پسوریازیس نکته بسیار ظریف و مهمی در این قسمت وجود داشته که در پایینتر به آن اشاره می کنیم.

تبریک شما با عبور از مشکلات فراوان معاف دائم از خدمت شده اید.

sdfsdf

نقش مشمول در دفاع از حق خود:

در رابطه با صدور کارت معافیت بیماری های پوستی و بخصوص بیماری پسوریازیس پزشکان کاملا سلیقه ای عمل کرده و غالبا چه در شورای پزشکی و چه در شورای عالی و حتی در پادگان ها سعی میکنند حق قانونی معافیت پزشکی بیماران پسوریازیس را ضایع کرده و بیماران را از دفاع از حقوق به حق خود دلسرد کنند. اما مشمولین می توانند با صبر و حوصله و اطلاع از حقوق خود در برابر این زیاده خواهی ها از حق قانونی خود کمال استفاده را برده و از تشدید بیماری خود در حین خدمت جلوگیری کنند.

نکته مهم: با توجه به وقت کم شما در کمسیون پزشکی یا نزد پزشک متخصص سعی کنید همه ضایعات بدن خود را سریعا نشان دهید و دائم مشکلات خود را بازگو کنید: مثلا خارش زیاد ضایعاتتان، پوسته ریزی شدید آن ها، نیاز شما به مصرف روزانه دارو، نیاز شما به استحمام روزانه، نیاز به رژیم غذایی، نیاز شما به دوری از استرس گردوخاک و تعریق که باعث تشدید بیماری در پادگان میشه، کراهت منظر ضایعات پسوریازیس و حتی فاصله گرفتن بقیه از بیماری به خاطر ترس از واگیری و …. که در نظر نهایی بسیار تاثیر گذار است.

نقش مدارک پزشکی بیماران در روند رسیدگی به معافیت:

در رابطه با همه بیماری ها حتی بیماری هایی که اثبات آنها به آزمایش های خاصی نیاز دارند پزشکان سازمان نظام وظیفه و شورای پزشکی و عالی به مدارک و گواهی های مشمولین که سابقه بیماری آن ها را نشان می دهد ترتیب اثر نداده (حتی به آن ها نگاه هم نمی کنند) و تنها به مشاهدات و نتایج آزمایش هایی که خود آن ها به مرکز مربوطه ارجاع داده اند توجه می کنند.

اما در هر صورت به بیماران پسوریازیس توصیه می شود همه مدارک پزشکی خود از جمله در مواردی که به دلیل بیماری بستری بوده اند یا تحت درمان نوردرمانی یا داروهای بیولوژیک قرار گرفته اند را در همه مراحل رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی به همراه داشته باشن و به آن استناد کنند.

نقش تشدید بیماری در قطعیت معافیت پزشکی:

در مواردی که ضایعات پوستی بیمار پسوریازیس فروکش کرده است و در حال افاقه است (زیر ۲۵ درصد) قطعا با حضور در کمیسیون پزشکی و به احتمال زیاد معاف از خدمت تشخیص داده نمی شود. بعضی از مشمولین برای اینکه آسوده خاطر از نتیجه کمیسیون در آن شرکت کنند، در زمانی پیگیر معافیت پزشکی خود می شوند که بیماری آنها به اندازه لازم شعله ور شده و یا حتی خود نسبت به تشدید آن (عدم رعایت بعضی از عوامل تشدید بیماری و بسیاری از راه های دیگر) اقدام کرده اند.

در هر حال نسبت به روش های تشدید بیماری و آسان شدن مراحل معافیت باید در نظر داشت (نکته مهم و ظریف بالا) در صورتی که مشمول به سربازی اعزام شده است و بعدا موفق شده از طریق شورای عالی نیروی به کارگیرنده خود صورتجلسه معافیت پزشکی را در وضعیت تشدید بیماری خود بگیرد هر چند قانونا معاف است اما باید وضعیت بیماری خود را تا هنگامی که به ناجا مراجعه نکرده حفظ کند چونکه بیماری پوستی پسوریازیس جز بیماری های مشهود بوده و یک نظامی هم می تواند وضعیت عادی پوست را از وضعیت بیماری آن تشخیص دهد. در غیر این صورت ممکن است ناجا از دادن کارت معافیت پزشکی امتناع کند و مشکلات جدیدی بر سر راه مشمول قرار گیرد.

نقش تحصیلات در اعطای معافیت پزشکی:

در رابطه با تحصیلات مشمول در حین تقاضای معافیت پزشکی می توان گفت، این مورد بعد از نظر پزشک متخصص پوست دومین مورد مهم در زمینه کسب معافیت دائم یا معاف از رزمی است. متاسفانه در زمینه بیماری پوستی پسوریازیس افرادی که مقطع تحصیلاتی آنها دیپلم به بالا می باشد در گرفتن کارت معافیت پزشکی مشکلات بیشتری دارند و در اغلب موارد پزشکان به دادن معافیت از رزم اکتفا می کنند. اما افراد تحصیل نکرده با راحتی بیشتر در گرفتن معافیت پزشکی روبه رو هستند.

آیا معافیت پزشکی پسوریازیس منع استخدامی دارد؟

خیر، طبق قانون به هیچ عنوان. تنها افرادی که مشکل اعصاب و روان دارند یا به عبارت ساده دیوانه و شیرین عقل هستند محدودیت های اجتماعی داشته و به این افراد کارت قرمز داده می شود. که این کارت قرمز است که محدودیت هایی را برای آنها نظیر: گرفتن گواهی نامه رانندگی، منع خروج از کشور، و انتقال سند یا منع استخدامی و …. ایجاد می کند. اما بخش معافیت پزشکی پوست برای افرادی است که مثل شما پسوریازیس یا سایر بیماری ها مانند اگزما دارند. این افراد هیچ مشکلی برای استخدام مخصوصا در کارهای عمرانی و تحصیلی خود نخواهند داشت. فقط طبق قوانین خاص در نیروهای مسلح اگر فردی قصد استخدامی داشته باشد (مثلا توی نیروی انتظامی) معافیت پزشکی مانع خواهد بود. اما برای کار های دیگر که بستگی به مدارک تحصیلی، دانش و علم شما دارد کارت معافیت پزشگی مانعی به حساب نمی آید. به عبارت دیگر کسی کاری نداره که شما قبلا چرا پسوریازیس داشته اید یا نداشته اید.

عدم امکان درخواست معافیت پزشکی در حین تحصیل:

در ماده ۱۰ آیین نامه آمده است: رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی مشمولانی که برابر قانون و آیین‌ نامه اجرایی مربوط، به تحصیل اشتغال داشته و از معافیت تحصیلی استفاده می‌ نمایند، پس از فراغت از تحصیل یا ترک تحصیل یا اخراج به عمل خواهد آمد، مگر در خصوص نقص عضو یا بیماری‌ هایی که بر اساس ضوابط این آیین‌نامه و پیوست آن، مقطع تحصیلی در آن اثر نداشته باشد. بنابراین برای بیماران پوستی پسوریازیس در حین تحصیل امکان ثبت تقاضای این کارت وجود ندارد.

معافیت پزشکی مشمولان مقیم خارج از کشور:

همچنین طبق ماده ۱۱ این آیین نامه مشمولان مقیم خارج از کشور که درخواست رسیدگی به وضعیت معافیت پزشکی دارند، از طریق نمایندگی کنسولی دولت جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت خود یا نزدیکترین نمایندگی تعیین‌ شده، به پزشک معتمد معرفی می‌شوند.

مطالب مرتبط با این نوشته

157 دیدگاه برای جزئیات معافیت پزشکی سربازی پسوریازیس بخش۳ – بند۵

 1. مازیار
  +1

  سلام.۲۵ درصد بر چه اساسه ؟مساحت بدن؟
  خیلی دلم میخوات راهی باشه بتونم ضایعات بدنم رو عکس بگیرم بفرستم شما قضاوت کنید که معافی میشم یا نه؟
  من که حین خدمتم چقدر زمان میبره تا معاف بشم

  • admin
    
   +1

   سلام وقت بخیر کاملا به صورت سلیقه ای محاسبه میشه اما ضایعات شدید بر روی صورت و سر و دستان و کف پا تعین کننده تر هستند تا ضایعات نقطه ای و کمرنگ پراکنده. با تقاضای معافیت در حین خدمت حداکثر یک ماهه تکلیفتان روشن خواهد شد. می توانید لینک عکس آپلود شده را همینجا ارسال کنید. یا حق

 2. مازیار
  +2

  خواهشن بعد دانلود لینک عکسو حذف کنید .البته در مورد عکس ها باید بگم سرم سرخی و پوست اندازی داره.و کلن بیشتر از این حد عکسا میتونم تشدیدش کنم.البته خود
  گرما و عرق کردن هم تشدیدش می کنه.مخصوصن هوای استان بوشهر.بعد حمام خیلی اذیت می کنه.من لیسانس دارم و پست نگهبانی هم می دهم.پیش دکتر درمانگاه وابسته به سپاه هم رفتم گفت میتونی بری معافی پسوریازیس بگیری.حالا ممنون میشم نظرتون در مورد عکسا بگید

  • admin
    
   +1

   بله خواهش میکنم میتوانید مشمول معافیت هم بشین اما برای اطمینان بیشتر می توانید بیماری خود را شعله ور تر کنید بعد از معرفی درمانگاه به کمسیون سپاه استان خود و تایید آن کمیسیون برای معافیت پزشکی به بیمارستان بقیه الله تهران مراجعه می کنید که سختگیری در این کمسیون بیشتر است و در صورت نیاز شما را به پزشک متخصص پوست بیمارستان بقیه الله هم معرفی می کنند که در صورت قید پسوریازیس پلاکی از سوی پزشک بیمارستان کمسیون شما را معاف دائم می کند و گزارش خود را به کمسیون استان می آورید و گزارش نهایی را کمسیون استان به محل خدمت شما داده تا همه مدارک از سوی شما به ناجا برده شود که ناجا هم در این موارد حتی با رای کمسیون سپاه هم دردسرهایی ایجاد می کند. اما اگر حساب شده پیش بروید معافیت در دسترس است.

 3. افشین
  0

  سلام من بیماری پسوریازیس خفیف داشتم و بعد از کلی تلاش کارت معافیت پزشکی خودم رو گرفتم و الان دقیقا سه سال هست که کارتمو گرفتم الان بیماری ام بطور کامل گم شده یعنی سالم سالم هستم حالا سوالم اینه که ایا میتونم کارت معافیتمو باطل کنم و دوم اگر اینکه اگه باطل کنم میتونم برای استخدامی نیروی انتظامی ثبت نام کنم خیلی علاقه دارم تورو خدا راهنماییم کنه اگه اطلاعاتی دارین؟

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر بله این کار ممکن است اما توصیه میکنم از روی احساسات مقطعی و گذرا تصمیم به چنین کارهایی نگیرید. بنده به هیچوجه استخدام در نیروهای نظامی را به شما توصیه نمیکنم.

 4. میلاد
  0

  سلام خسته نباشید
  میخوام واسه معافی اقدام کنم چطور میشه بیماریو تشدید کرد؟؟
  مثلا میگن فلفل بخورم درسته؟؟ 

  • admin
    
   +1

   سلام و تشکر بیمارانی بوده اند که پسوریازیس خفیف داشته اما به دلیل سربازی بیماری خود را تشدید کرده اند اما متاسفانه وضعیت بیماری آن ها بسیار شدیدتر از قبل شده و به درمان سخت تر جواب می دهند در این زمینه حتما قبل از تصمیم به این کار جوانب موضوع را در اینده هم در نظر بگیرید.
   البته گفتنش خوب نیست که: تغذیه نامناسب و مصرف غذاهای تند و تیز و چرب و شیرین و قرار گرفتن در معرض بوی مواد شوینده مثل تیرک و وایتکس برای چند روز و کمتر دوش گرفتن و به ویژه مصرف هیدروکلرکین در تشدید بیماری موثرند.

 5. علی
  0

  با سلام آیا تو حین بعد اینکه بهداری معرفی به کمیسیون کرد و فرماندهان در دادن مرخصی اذیت کنن.میشه غیبت کرد تا موقع کمیسیون که جوابش بیات.کلن چه چجوریه؟

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر بعد از معرفی بهداری شما در روز خاصی از هفته به کمسیون استان جهت معافیت معرفی می شود که نیازی به مرخصی وجود ندارد و در روز کمسیون می توانید قانونا با تایید فرمانده به کمسیون بروید.

 6. سینا
  0

  سلام وقتتون بخیر،عذر میخوام سوالی داشتم اینکه من بیماری پسوریازیس شدید دارم و انگشتانم هست و کشاله ی رانم،بعضی اوقات بیماری دستام به حدی میرسه ک ترک های عمیقی میزنه دستم وحتی انگشتام رو نمیتونم جمع کنم و پوست ریزی شدید و همراه با خروج آب میان بافتی میشه،آیا با این اوضاع میتونم معاف بشم؟ ضمنا من در حال حاضر درس میخونم و پیش دانشگاهی هستم و هنوز مشمول نشدم

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر اگر بخواین دانشگاه برین تا پایان کارشناسی امکان اقدام برای گرفتن معافیت پزشکی ندارید در هر صورت توصیه می شود موقعی در کمسیون معافیت پزشکی حاضر شوید که بیماریتان بدترین شرایط ممکن را دارد. در مورد پسوریازیس کمسیون های استان های مختلف کاملا سلیقه ای عمل میکنند اما با مواردی که اشاره فرمودید امکان گرفتن معافیت دائم برای شما وجود دارد. یکی دیگر از مواردی که باعث می شود کمسیون به معاف از رزم بودن مشمول رای دهد داشتن تحصیلات بالاتر مشمول و امکان استفاده کارامد از مشمولات با تحصیلات بیشتر (معاف از رزم) در نیروی به کارگیرنده در دوران سربازی است.

 7. سینا
  0

  خیلی ممنون از راهنماییتون بنظر شما بهترین موقع برای گرفتن معافیت پزشکی چه موقع هست یخورد من سر در گم هستم در ضمن من متولد ۳۰ شهریور ۷۸ هستم،ممنون

 8. علی
  0

  به نظر من که لیسانسم خیلی سخت معافی میدن.من که دارم همه ش پست نگه بانی می دهم

 9. مازیار
  0

  سلام.من امروز که پیش یکی از دکترهای متخصص پوست رفتم که کمیسیون معرفی کرده به عنوان مشاوره پزشکی .دکتر گفت  سبوپسوریازیس داری .گفت غیر پسوریازیس قارچم داری  .دیدم تو نامه چیزهای خوبی نوشت برام .به نظر شما سبو پسوریازیس جز معافیات هست؟بدنم من هم زیاد داره کمرم شدیده پاهام دستام تقریبن شدیدن .اندام تحتانیم هم شدیده .صورت و سر هم دارم مخصوصن صورت که اگه کنترلش نکنم شدید میشه.تو گردنم هم چنتا لک سرخ رنگ افتاده .تحصیلاتم هم لیسانسه .الان حین خدمتیم که اقدام به معافی کردم 

  • admin
    
   0

   سلام وضعیت شما به معافیت پزشکی بسیار نزدیک است به همین دلیل می توانید تا روز کمسیون نهایی داروها را کنار گذاشته و استحمام نکنید تا پزشکان کمیسیون مجاب به معافیت به حق شما شوند. انشالا نتیجه می گیرید. و میتوانید در کمسیون مواردی از این قبیل که در محیط خدمت همه اطرافیان فکر می کنند بیماری واگیردار بوده و فاصله می گیرند و مشکلات روحی به وجود آمده برای خود را مطرح کنید.

 10. پوريا
  0

  سلام خسته نیاشید من پسو دارم اقدام کردم واسه معافی اولین بار رفتم بیمارستان سجاد بهدش رفتم شورا که بهم معاف از رزم دادن اما پسو هام زیاد معلوم نبود این دفعه اعتراض زدم امروز بمارستان ۵٠١ ارتش بودم
  پزشک پوستش برام نوشت که ضایعات پولکی پسو بروی کف سر و ساق پا و ناحیه ریش مشاهده شد به گفته خود بیمار این ضایعات ااز چند سال پیش وجود دارد و تحت درمان است
  میخواستم ببینم با این نظر معاف میشم ؟

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر فکر نمیکنم تغیری در معاف از رزم بودن شما و رای قبلی به وجود بیاید. مگر بیماری شما شدیدتر بود و با این وضعیت بعید است معاف دائم شوید.

 11. مازیار
  0

  با سلام من امروز کمیسیون پزشکی استان مربوط به سپاه داشتم قبل از این منو به دوتا دکتر متخصص معرفی کردن .دوتا دکتر تقریبن اینطور نوشتن که بیماری سبوپسوریازیس دارم و مادالعمره و صعبالعلاجه و باید به صورت منظم ویزیت بشه و استرس تشدیدش میکنه .بعد نوشتن نقاط سر و صورت ،زانو ،ارنج و دست ،پشت ران،تنه،اندام فوقانی،و اندام ها و جلوی سینه دارم صورت پوست ریزی هم داره .تو کمیسیون نامه ها رو که دید گفت کجات داره گفتم همه جا ،گفت ارنج نشون بده نشون دادم و کمرم هم شدید بود بعد گفت برو بیرون .منشیش گفت دوهفته دیگه جوابش میات.به نظره شما که لیسانسم ، و اون دکترهای کمیسیون با این سرعت نگاه کردن نامه ها رو  چننا قسمت های بدنم ،که خودشون خواستن ،معافی رو میدن 

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر کدام استان هستید؟ باید پرونده شما برای تایید معافیت دائم به بیمارستان بقیه الله تهران ارسال شود و حظور شما در آن کمسیون هم الزامی است مگر در مواردی که کمسیون استان نظر به معافیت از رزم داشته باشد که در این صورت پرونده شما به کمسیون بیمارستان بقیه الله ارسال نمی شود و مورد شما به احتمال زیاد تایید بر روی معاف از رزم بودن شما است.

   • مازیار
     
    0

    استان بوشهر.من بعد یکساعت بعد نوبتم.وقتی دکتر کمیسیون اومد بیرون تو راه بهش گفتم دکتر چی شد گفت معاف نشی گفت هر جای کشور بری معاف نمیشی و فقط نوشتیم تو آفتاب و ….. نری .قراره نامه ۲ هفته دیگه بیات.یعنی موندم چطور بدون حساب کردن مساحت درگیری ضایعات وحتی رفتم جلو که سر و صورتم ببینه گفت نزدیک نیا.من که گفتم همه بدنم داره .حتی کمرم که نامه قید نشده و شدید بود نشونش دادم و گفت ارنج نشون بعد گفت برو بیرون.دوتا دکترهای متخصص خود سپاه خودشون میگن معافی اصلن نامه شون که خودم دیدم گفتم معافم.خیلی ناحقی شده مخصوصن که معاف از رزمی بدن.من مشکل اصلیم پست دادنه.که تو پادگان ما معاف از رزم هم پست میده ولی راحتر.الانشم تو پادگان پست معاف از رزمی میدم

    • admin
      
     0

     سلام بله همینطور که گفتم نظر معاف از رزمی بر روی شما دارند که متاسفانه در پادگان ها هم هیچ تفاوتی بین سرباز سالم و معاف از رزم وجود نداره! متاسفانه بسیار سلیقه ای عمل میشه ممکنه افرادی با ضایعات کمتر از شما هم در شهرهای دیگر معاف بشوند اما در مورد شما با این وضعیت هم معافی حاصل نشده.

 12. میلاد
  0

  سلام خسته نباشید
  من رفتم بیمارستان امام سجاد
  دکتر بم گفت درماتیت سبوریک دارم…قارچ پوستی که روی صورتو سرم و بدنم هست.قراره کمیسون چند روز دیگه تشکیل بشه.از شانس من چند ساله این بیماری حالمو گرفته الان که باید باشه غیب شده.فقط تو سرم ضایعات هست..اون قرصه هیدرو رو هم میخورم.فایده نداره حتی هرچی فلفلو سس تندو ادویجات میخورم فایده نداره اینم شانسه منه😐😐
  اگه راهی هس که تو این یکی دوروز عود کنه لطفا بگین.ممون❤️

 13. Ali
  0

  سلام خسته نباشید
  من تو کمیسیون پزشکی معاف از رزم شدم بعد فرصت اعتراض داشتم ولی اعتراض ندادم برگه اعزام گرفتم برج شش..میخواستم بدونم درصورت تشدید بیماری میتونم اعتراض بزنم رو پرونده یا نه باید برم آموزشی اونجا اقدام کنم؟
  ممنون از شما

 14. سید مهدی موسوی
  0

  سلام .
  من چند سال پیش معافیت پزشکی اعصاب روان گرفتم اما حالا بعد معاینات مجدد بعد از چند سال گفتن کاملا درمان شدم.
  من میتونم اقدام برای تعویض کارت پایان خدمتم از پزشکی به غیر پزشکی بکنم یا راه حلی داره ؟؟؟

 15. امیر
  0

  سلام وقت خوش .. من قبلا پسوریازیس داشتم تو ناحیه سر و جاهای جنسی و درمان کردم … الانم دارم ولی خیلی ناچیزه.چطور میتونم دوباره برش گردونم که معاف بشم … و بیماری پمفیگوس خفیفم دارم … ممنون میشم راهنمایی کنید …

 16. محمد
  0

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده قبلا بدنم و سرم پسوریازیس داشت ولی الان فقد قسمت سرام حدود تقریبا شصت درصدش پسوریازیس داره یه قسمت گوشه ی چشمم تازگیا افتاده بقیه بدنم ام هم به صورت جوشه آیا امیدی واسه معافیت دائم هست ؟؟؟ آیا کسی با این وضعیت مشابه من تونسته معافیت بگیره ؟؟؟ مدرک لیسانس هم دارم
  خواهشا زودتر راهنمایی بفرمایید میخام اقدام کنم ممنونم

  • admin
    
   0

   سلام به دلیل تحصیلات دانشگاهی شما و شدید نبودن ضایعات احتمالا معاف از رزم خواهید شد و پزشکان نظام وظیفه در مورد بیماران پسوریازیس بسیار بی انصاف هستند و بدون در نظر گرفتن سابقه بیماری و ناعلاج بودن آن و امکان تشدید بیماری در خدمت از معافیت دائم بیماران پسوریازیس امتناع می کنند.. بیماران پسوریازیس حدالمقدور در مواقع تشدید بیماری اقدام به پیگیری وضعیت خدمت خود کنند و جلوی تشدید بیماری خود را در این حین نگیرند. ضایعات در دست ها و کف پا و صورت و کتف ها و پشت بسیار تعین کننده هستند.

 17. محمد
  0

  در ضمن بنده زیر بغل ام پسوریازیس به صورتی صورتی رنگه و ناخن هام هم یکی دوتاش هم پسوریازیس زده
  ممنون

 18. محمد
  0

  ای بابا یعنی امیدی نیس؟
  پوست سر براشون تو روند معافی مهم نیست ؟؟
  چون من پوست سر ام خیلی شدیده

  • admin
    
   0

   بله پوست سر و صورت مهم است اما پزشکان نظام وظیفه انتظار شدت بیشتری از بیماری را برای معافیت دائم دارند در حالی که قانون در اصل معافیت بیماران پسوریازیس دست نظام وظیفه را باز گذاشته است همچنین این مورد بسیار سلیقه ای است و سختگیری در دادن معافیت به بیماران پسوریازیس از شهری به شهر دیگر هم متفاوت است اما بیماران پسوریازیس همچنان در طی کردن روند معافیت پسوریازیس محکم و و پیگیر باشید انشالا با پیگیری بیشتر به حق خود برسید.

 19. محمد
  0

  ممنونم از پاسخ تون فقد جایی برای مشاوره وجود داره که بشه قبل از اقدام، بیشتر راهنمایی گرفت؟؟

 20. ابراهیم
  0

  ۲۲ سال در ناجا خدمت کردم بعلت دیسکوپاتی کمری و DjD هر دو زانو در طبقه سطح ۳ هستم حالا دو سال میباشد به بیماری پسوریازیس مبتلا شدم ایا از خدمت رها میشم

  • admin
    
   0

   بله در موارد شدید بیماری پسوریازیس به وسیله کمیسیون های پزشکی پیش بینی شده در چارچوب قانون و با احراز شرایط قانونی مورد حمایت قرار می گیرد.

 21. فرهاد
  0

  سلام . خسته نباشید . ببخشید من دکتر بیمارستان یا همون ارتش رو رفتم . و برای آزمایش بافت شناسی دادن که بیماری تایید بشه و تاییدم شد . من یک مقدار روی پیشونیم دارم و کل سرم . و اطراف مقعدم و التهاب داخل گلو که ربطش دادم به پزوریازیس معکوس که دکتر همه این هارو نوشت . اما جز پیشونی هیچ جا رو نگاه نکرد . اگه فقط کمیسیون پیشونی رو نگاه کنه که معاف نمیکنن . چون داخل گلو و باسن التهابو قرمزی داره و همینا اثر گذاره

  • admin
    
   +1

   سلام در نامه بیمارستان تشخیص نوع پسوریازیس و یا شدت بیماری و محل های نامبرده شده برای تشخیص معافیت دائم در کمسیون ضروریست. از انواع پسوریازیس انواع پسوریازیس پلاکی و پوسچولار( پسوریازیس همراه با درد و سوزش شدید) و در مورد شدت هم رسیدن سطح ضایعات در بدن به بیش از ۲۵ درصد و در مورد محل درگیری ها هم درگیری صورت، ناحیه تناسلی، کف دست ها و کف پاها و پشت کمر تعیین کننده تر هستند و نکته مهم اینکه توجه پزشکان کمسیون بیشتر به ضایعات گسترده است هر چند روی یک عضو و نه ضایعات نقطه ای که بیشتر بدن را درگیر کرده است.
   در کمسیون سریعا همه محل های درگیر را خودتان نشان دهید و از وضعیت و سابقه پزشکی خود دائم صحبت کنید؛ در هر صورت معافیت دائم از شهری به شهر دیگر هم در مورد بیمارستان پسوریازیس متفاوت است و در بعضی از مراکز شختگیری ناموجه و بیشتری وجود دارد که در این موارد توصیه میکنیم حتما پیگیر حقوق خود باشید.

 22. فرشاد
  0

  سلام عرض ادب

  بنده به معافیت اقدام کردم
   پزشک متخخص در کمیسیون نوشت بیش از ده سال سابقه بیماری همچنین نوشت پسو شدید سر و به وجود پسو در صورت بینی گوش دست آرنج و…اشاره کرد همچنین به التهاب و‌دردمفاصل اشاره کرد و گفت شدیدترین نوع پسو قید کردم  همچنین به گسترش بیماری در فصول سرد و استرس نیز اشاره کرد بنظرتان معاف میشم یا نه.؟

  • admin
    
   0

   سلام پسوریازیس پلاکی اگر قید شده باشد انشالا معاف هستید همچنین ذکر درد مفاصل بسیار تاثیر گذار است به همین دلیل توصیه میکنیم با این وضعیت شدید به کمسیون بروید و تا گرفتن کارت اوضاع خود را به همین شکل حفظ کنید تا شورا مشکلی ایجاد نکند …پسوریازیس به دلیل پوستی بودن توسط یک نظامی هم قابل ارزیابی است و شدت آن را در نظر دارند تا پایان کارهای معافیت وضعیت حفظ شود.

  • فرشاد
    
   0

   سلام طبق توضیحی که عرض کردم در شورای پزشکی بدون معاینه بنده پس از خواندن نظریه پزشک متخصص یکی از پزشکان شورا گفت در قانون اومده بیش از ۲۵ درصد باید باشد معاف از رزم دادن در حالی که پزشک متخصص نمی دونست باید درصد درگیری رو قید کنه

   بنظرتون اعتراض بکنم

   اگر بخوام پزشک متخصص نیروی انتظامی که نظریه داده ولی درصد عنوان نکرده دوباره درصد بیماری رو اعلام کنه چیکار بیاید بکنم

   همچنین صدرصد پوست سرم دچار پسو میباشد

   • admin
     
    0

    سلام وقت بخیر درد مفاصل خود معافیت دارد. معاینه الزامی است از قرار معلوم شورا بسیار بی صلاحیت است و با غرض تصمیم گیری کرده است. در تجدید نظر همان پزشکی که نظر خود را اعلام کرده در کمسیون عالی حضور دارد. با وضعیت شما حتما تجدید نظر اقدام گردد. وضعیت خود را برای مراحل بعدی شدید نگه دارید. برای در دید بودن بیشتر ضایعات موهای خود را کوتاه تر کنید و استحمام کمتر شود.

   • محمدرضا
     
    0

    سلام
    ببخشید چه شهری بودید؟

 23. فرشاد
  0

  همچنین نحوه محاسبه درصد بیماری به چه شکلی است

  • admin
    
   +1

   درصد بیماری به صورت بالینی توسط پزشک مشخص می شود که دقت زیادی هم نمی کنند. اما ضایعات روی سر و صورت و دست ها و پاها بسیار تعینن کننده هستند. همچنین ضایعات بزرگتر تاثیرگذارتر از ضایعات کوچکتر هستند.

 24. علی
  0

  سلام یه سوال داشتم
  من کف دستم و توی سرم و کف پام یه مقداری فقط دارم کشاله هم دارم ایا معاف کامل میشم یا معاف از رزم

 25. علي
  0

  سلام من پشت کمرم پسوریازیس شدید داره تو سینم و شکم هم تکه تکه اندازه سکه هستن و رو ساق پام و رونام هم حالت جوش جوش های متوسط و همه ناخن هام و ناخن های پام هم هستن و دو تا انگشتام هم مفصلشون درگیره ولی صورتم و سرم خیلی کمه دو سه جاش هست و دوست ندارم صورتم و سرم بیشتر درگیر شه به نظرتون معاف دائم میدن  . با تشکر 

  • admin
    
   0

   سلام وضعبت شما به معافیت دائم بسیار نزدیک است اگر پزشک نظام وظیفه انصاف داشته باشد. حتما مورد آرتریت را هم عنوان کنید و وضعیت بیماری را به همان شکل و یا شدیدتر حفظ کنید.

 26. نوید
  0

  سلام من ۱۸سالِ که پسوریازیس دارم.پسوریازیس من به گونه ای هست که در کف پا بصورت تاول های چرکی و در ساق پاها،زانو ها،پشت زانوها،کشاله ران،باسن،ساعدها،بازوها،انگشتان دست و پا،گوش ها،کتف ها و پشتم به صورت پلاکی پدید اومده و ضمنا درد و التهاب مفاصل هم دارم و مدرک تحصیلی لیسانس دارم با این وضعیت معاف از رزم میشم یا معاف دائم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • admin
    
   0

   سلام اگر علاوه بر پراکندگی خوب ضایعات شما وسعت ضایعات و درشتی آن ها هم بیشتر باشد و آرتریت را هم در نظریه پزشک داشته باشید می توانید معایت دائمی ۱۰۰ درصدی داشته باشید.

 27. sam
  0

  سلام من از ناحیه سر به صورت شدید واز ناحیه صورت  درقسمت دور دهان به واز ناحیه سینه با این بیماری درگیر هستم ایا برای  معافیت اقدام کنم یا نه

  • admin
    
   0

   سلام اقدام کنید اما مدتی دارو مصرف نکنید تا کراهت منظر شما به دلیل پسوریازیس پوست صورت بتواند کمسیون را مجاب به معافیت دائم شما کند.

 28. محمد
  0

  سلام وقت بخیر
  من از بچگی پسو دارم
  الان حدود ۳ ۴ سال هم هست که آرتریت پسوریازیس دارم
  ۲ سال پیش به صورت آزاد رفتم بیمارستان امام سجاد دکترش گفت با این وضعیت اقدان کنی معاف می شی
  الان درسم تموم شده لیسانس گرفتم واکسن زدم می خوام دفترچه پست کنم
  هفته گذشته مجدد رفتم بیمارستان امام سجاد معاینه آزاد دکتر گفت من باشم برات می نویسم ولی باز سعی کن یه کم بیشتر بشه
  بهتره
  حالا موندم چیکار کنم از طرفی معلوم نیست چقدر زمان ببره بیشتر بشه بدنم معلوم نمی کنه زیاد صبر کنم می ترسم غیبت بخورم
  از طرفی هم آرتریت دارم می گن اون خودش خیلیی کمک می کنه
  رفتم پیش دکتر آرتریت خودم برام نامه نوشت و گفت اگه عقلشون برسه با همین باید معاف کنن
  پرسیدم آزمایششون چیه گفت آزمایش تداره که خصوصا این که الان چند ساله دارو می خوره با آزمایش علایم خاموش شده
  حالا موندم الان چیکار کنم راهنمااییم کنید لطفا

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر اگر علائم پوستی خاموش شده باشد پزشکان کمسیون به سابقه بیماری هیچگونه توجهی نمی کنند و معمولا نظرات پزشکان دیگری که با نظام وظیفه کار نمیکنند را نیز قبول نمی کنند. در هر صورت پسوریازیس بالا ۲۵ درصد طبق ایین نامه معاف دائم است و آرتریت در دست ها هم بسیار تاثیر گذار در نتیجه کمسیون می باشد. بیشتر تاکید بر درد مفاصل و گسترش آن داشته باشید.

 29. یاسر
  0

  سلام. من بیماری پسوریازیس دارم. نواحی مبتلا به بیماری شامل مچ هر دو پا، دو زانوم، کشاله ران، آلت تناسلی، پهلوها، دو آرنج. سرم کامل دچار این بیماریه و همه موارد ذکر شده به شدت خارش داره و پوست اندازی دارم. در ضمن زانوی چپمم دو تا مینیکسم پاره شده. شرایط معافیت دائم را دارم. یکم آبان ۹۶ تاریخ اعزامم است و نیروی به کار گیرنده ارتش است. لطفا راهنماییم کنید. ممنون

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر طبق مطالبی که در همین صفحه قرار گرفته در یگان به کار گیرنده با مراجعه به بهداری مراحل معافیت را طی کنید با این شرایط به معافیت بسیار نزدیک هستید.

 30. علی
  0

  سلام وقت بخیر
  بنده پسو پلاکی دارم روی سرم و پشت کمرم و ران پا بصورت جوش است.
  بنظر شما نتیجه اقدام برای معافی چه خواهد بود؟!

 31. علی
  0

  ببخشید احساس کردم ک یکم مبهم شد توضیحاتم
  روی سرم پسو پلاکی و ران و کمر بصورت جوش هست
  ضمنا مدرک لیسانس و شهر اصفهان هم هستم

  • admin
    
   0

   سلام پسوریازیس به صورت ضایعات کوچک و کمتر قابل دید برای موفقیت در گرفتن معافیت دائم سربازی تاثیرگذاری ندارند اما اگر پسوریازیس کف سر و صورت شما کراهت منظر به وجود آورده باشد و شدید بوده شانس بیشتری پیدا می کنید.

 32. ساسان
  0

  سلام خسته نباشین
  من ۹ سالم بود که کم کم این بیماریو پدر مادرم تشخیص دادن..الان که ۲۰ ساله هستمو علائم بیماریم خیلی شدید شده و میدونم که در اینده نزدیک بیشتر هم میشه..من سرم فکر کنم ۶۰-۷۰ درصدی پسو داره هم قرمزه هم پوسته ریزی شدیدی داره و صورتم هم جلوی پیشونیم تیکه تیکه در اندازه های بزرگو کوچک که خیلی خشکه-دور بینی و داخله بینی ام هم پسو داره قرمزو خشکه..ابروهام به طور پیوسطه داخل گوشم که شدیده..زیر چونه ام هم که هم قرمزه هم خارش و پوسته ریزی شدیدی داره..پشت کمرم ۱۰-۱۲ نقطه کوچکو بزرگ پسو داره که همونا هم ضخیم هستن هم درد میکنه..لای کشاله رانم هم اندازه کف دست قرمزه ولی پوسته ریزی نداره..
  جاهای دیگه بدنم هم که اندازه های بزرگو کوچک دردناک هم زیاده مثل پام..آرنج.ران…
  با این شرایط بنظر شما معاف دائم میشم؟

  • admin
    
   0

   سلام بله برای معافیت دائم اقدام کنید و در این مراحل برای نگه داشتن وضعیت شدید خود داروهای درمانی مصرف نکند و استحمام نداشته باشید و برای نمایان شدن بیشتر ضایعات در معاینات پزشکی نظام وظیفه موهای سر خود را بتراشید.

 33. ساسان
  0

  ممنونم بابت جوابتون
  عذرمیخوام میخواستم بپرسم برای اینکه قرمزی های سرم خیلی شدیدتر از الان بشه بهترین کار چیه؟
  الان یک هفتس داروهامو نزدم صورتم با سرم خیلی زیاد شده ولی راهی هست که با خوردن یا مالیدن چیزی به جاهایی که پسو داره رو شدیدتر نشون بده؟

  • admin
    
   0

   سلام گفتن این موارد در این محل علمی که به ارائه راهکارهایی در زمینه کنترل این بیماری می پردازد جایز نیست آن چیزی که مسلم است باید همه بیماران پسوریازیس از خدمت نظامی معاف باشند اما پزشکان نظام وظیفه در بیشتر موارد به دلیل وابستگی که به آن سازمان دارند با اعلام نظر خود بیماران پسوریازیس را راهی خدمت می کنند که چه در دوران سربازی و چه بعد از آن دوران می تواند پسوریازیس بیمار را بسیار تحت تاثیر قرار دهد و به گسترش بیشتر آن منجر شود.

 34. علي
  0

  سلام من دیروز رفتم واسه معاینه تو بیمارستان ارتش دکتر یه سر پایی نگاه کرد و گفتم کل بدنم هست فقط بدنمو نگا کرد که پشت کمرم و رو شکمم وسعت خوبی داشت ولی پاها و جاهای دیگه رو نگا نکرد ولی بهش گفتم همه جام هست و بعد ارترید هم بهش گفتم گفت باید ازمایش بدی تو اون برگه هم تقریبا پر کرد نمیدونم چی مینوشت . وقتی رفتم پایین گفتم دکتر گفته باید ازمایش روماتولوژی بدی یه خانم بود برگمو نگا کرد گفت لازم نداره تو با همینم معاف میشی کافیه بعد پایان کار بهم داد . میخواستم بدونم تو کمیسیون هم احتمال داره واسه بیماری پسوریازیس معاف موقت بدن یا نه ؟؟؟؟

  • admin
    
   0

   سلام اون خانم چرا دخالت بی جا کرده بحث ارتریت و آزمایش اون بسیار مهمه در موارد خفیف بیماری کمسیون معاف از رزم می کند و معاف موقتی ندارید.

 35. نامی
  0

  سلام وقت بخیر، تقریبا همه کامنتها رو خوندم. من کف دوتا پام هست خصوصا پای چپ، مدتی هم هست کشاله رون التهاب و خارش داره، احتمالا به دلیل مصرف سیگار اونم اخیرا! درد و گرفتگی زانو هم دارم. هفت-هشت ساله درگیر بیماریم، اوایل درمان با نئوتیگازون رو در چند مرحله نزد دوتا از بهترین پزشکان شیراز استفاده کردم که متاسفانه مقطعی بود و عوارض شدید، سوابق دارویی بیمه میتونه مدرک محسوب بشه؟ الان دوساله تحت درمان همیوپات هستم. مدرکم کارشناسی ارشده، امیدی به معافی دائم هست؟

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر نقاطی که پسوریازیس دارید اگر با شدت خوبی باشند می توانند به تنهایی برای معافیت کافی باشند( به شرط بزرگ بودن لکه ها و پوسته ریزی و خشکی زیاد)
   در مورد التهاب زانو اگر از ارتریت پسوریاتیک باشد و پزشک تشخیص دهد بسیار تاثیر گذار است.
   در مورد تحصیلات متاسفانه در امر معافیت دائم پزشکی تحصیلات بالاتر در گرفتن کارت معافیت دائم دردسرساز می شود و بیشتر به دادن معاف از رزم اکتفا می کنند.
   در مورد سوابق بیماری متاسفانه پزشکان نظام وظیفه هیچگونه توجه ای نداشته و تنها نظر پزشک متخصص این سازمان را برسی می کنند. اما با این حال همه مدارک را در پرونده قرار دهید.
   با این حال توصیه می شود برای اینکه کار به اما و اگر کشیده نشود بیماران پسوریازیس در وضعیت شدید بیماری خود اقدام به طی کردن کارهای معافیت بکنند.

   • نامی
     
    0

    مساله ای که فراموش کردم بگم درگیر بودن ناحیه تناسلی بود، البته نه به شدت زیاد اما پوسته ریزی داره. و اینکه اگر از تحصیل انصراف بدم و با مدرک کارشناسی اقدام کنم ایا شانس بیشتر نمیشه؟

    • admin
      
     0

     سلام بله ناحیه تناسلی و کشاله های ران هم می توانند به وضعیت بیمار را برای پذیرش کمسیون در معافیت دائم کمک کند. تحصیلات از دیپلم به بالا کار معافیت پزشکی را به دلیل استفاده غیرنظامی – اداری از این افراد می تواند تا حدی سلب کند. اما در این مورد هم آنچنان تفاوتی بین کارشناسی و ارشد هم وجود ندارد. در هر صورت سعی کنید زمان شعله ور شدن بیماری درخواست معافیت دهید.

 36. علي
  0

  سلام من کارشناسی ارشد میخوندم و انصراف دادم و دیروز کمیسیون بود که گفتن معافی به امید خدا یه کم تلاش کنید راحت معاف میشید به نظر من ارزششو داره . من همه ی بدنمو تشدید کردم اما فقط هم دکتر تخصصی و هم کمیسیون فقط در حد یه لحظه پشت کمرم رو دیدن و ناخنام و تازه ازمایش ارترید هم ندادم و معاف شدم ممنون از مدیریت سایت من با توجه به مشاوره های شما اقدام کردمو معاف شدم واصلا در فکر معاف بودن هم نبودم .  بعد میخاستم بدونم نور درمانی به نظر شما تاثیرش بیشتره یا اوزون درمانی ؟؟ با تشکر فراوان .

 37. یاسر
  0

  سلام من کف دستم شدید هست توی سرمم شدیده و کمر مقداری کم و کشاله و ناحیه تناسلیم درگیره معاف میشم؟

  • admin
    
   0

   سلام بله اگر کف پا و سروصورت درگیری شدید باشد شانس مشمول برای معافیت بیشتر می شود و قسمت های کشاله ران و تناسلی هم می توانند بسیار موثر باشند.

 38. علیرضا
  0

  سلام من یه۱سالی میشه فهمیدم که این بیماری رو دارم والان دانشجو هستم میخواستم بدونم کی برم برای معافی درخواست بدم ؟و فعلا فقط در سر وصورت من است و نگذاشتم دیگر بدنم رادر بر بگیرد آیا من به احتمتا چقدر معاف میشوم؟

  • admin
    
   0

   سلام تا پایان مقطع کارشناسی امکان اقدام برای برسی وضعیت شما در جهت اعطای معافیت پزشکی وجود ندارد و می توانید در ترم های آخر برای اقدام بعدی خود و شرکت در کمسیون نظام وظیفه در بیشترین شدت و حالت بیماری خود اقدام کنید.

 39. rezaz
  0

  سلام من دانشجو هستم ,,,و تو ناحیه سر چندین ساله که دچار پوسته ریزی شدید و خارش و قرمزی برخی از قسمت های صورت هستم …برای درمان هم خیلی دکتر های پوستی رفتم و حل نشد میشه برای معافیت مفید باشه ؟

 40. rezaz
  0

  پوسته ریزی های چرب و گاهی خشک به قدری که یه روز حمام نرم شروع به خارش و پوسته ریزی میکنه

 41. سهیل
  0

  سلام بنده از نوزادی تا بحال بیماری پوستی داشتم اوایل دکترا فک میکردن اگزما هست کم بود بعدش دوران نوجوانی با ازمایش پاتولوژی مشخص شد پسوریازیس هست یبار دیگه دو سال بعد ازمایش دادم‌گفتن لیکن پلان یا ال پی هست ، بیماری من طوریه که بعد از استحمام حمام اگر با کلوبتازول یا مرطوب کننده استفاده نشه کامل بدنم میریزه بیرون و قرمز میشه که کاملا خارش دارن مخص میشه کاملا اما کنترل میکنم بنده از کشاله ران پا دست ها کمر ، در ضمن روی سرم هم همیشه سبورک شوره های پسوریازیسی دارد
  میخواستم ببینم من میتونم برای معافی اقدام کنم
  ممنون میشم پاسخ بدین
  یا حق

  • admin
    
   0

   سلام اگر ضایعات قرمز رنگ و خارش دار در بیشتر نقاط بدن وجود داشته باشه با در نظر گرفتن مطالب همین بخش می توانید برای مشخص شدن مشکل خود اقدام به درخواست معافیت پزشکی نمایید تا پزشک متخصص پوست نظر خود را اعلام کند.

 42. سهیل
  0

  سلام خسته نباشید ممنون از پاسخ گوییتون
  بنده امروز به بیمارستان سجاد مراجعه کردم پس از معاینه
  کامل موقع خروج دیدم دکتر نوسته پسوریازیس اما چیز دیگه ای نتونستم ببینم
  بعد از خروج منشی بعد رفت پیش پزشک گفت ماه دیگه برم نظام وظیفه جوابشو دریافت کنم ، دلیل خاصی داره؟
  مگه نباید بعد از معاینه پزشک نظام وظیفه ب شورای پزشکی برم؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • admin
    
   0

   بله باید به شورا مشمول معرفی بشود که معمولا یک هفته زمان میبرد و در شورا هم معاینه مشمول صورت میگیرد و نامه پزشک متخصص هم در نظر گرفته می شود. مدت متداول معمولا یک هفته می باشد و در موردی که برای شما به وجود آمده حتما باز هم پیگیری کنید.

 43. طب سینا
  0

  اینی که میگن پسوریازیس درمان نداره همش حرفه پزشکی مدرنه
  من تخصص تجربی طب سنتی دارم
  وچند تا از بیمارهامو مداوا کردم

 44. mehdi
  0

  سلام‌خسته‌نباشید
  من‌ در نواحی سر حدود ۶۰ درصد
  و داخل گوشام  کامل
  و روی ساق و بازوی دستم به صورت لکه های قرمز
  ساق پاهام به صورت ضخم به اندازه ضخم های ۱۰ سانتی
  آلت تناسلیم هم زیاد است
  امکان‌معاف شدن دارم؟
  مچکر 

 45. مسعود خرم
  0

  سلام خسته نباشین من فقط از ناحیه کف دست پسوریازیس دارم امکان معاف دائم هست؟؟

 46. محمد
  0

  با سلام
  بنده از اون وقتی که یادم میاد این بیماری رو داشتیم قبلا ک خیلی شدید بود سرم و کمر ام و شکمم پسو داشت ولی الان فقد پوست سرم شدیده نه جای دیگ خب این خیلی بی انصافیه قربانی زمان بشیم چون ممکنه این بیماری تو چند ماه شدید بشه
  آیا راهی هست که بشه دست ها یا جای دیگ بدن رو به شکل بیماری پسوریازیس در آورد ؟؟

 47. مهرداد
  0

  سلام
  مرسی از راهنمایی هاتون من دارای بیماری پی سی هستم مدتی پیش در قسمت تناسلی شدت زیاد همراه با زخم بود به پزشک مراجعه کردم و بهبود پیدا کرده البته کف پامم درگیر بود خوب شده تا قسمتی و فقط پاشنه ترک ها مونده الان کف دست گوشه لبم و لاله ی گوشم موندن لازم به ذکر دارای واری کوسل چپ هم هستم نظرتون در مورد معافیتم چیه مییشم بنظرتون چون نمیخوام ریسک کنم معاف از رزم بشم طبق مطالبتون در بالا

 48. مهزیار
  0

  سلام خسته نباشید من مدت زیادی هست از این بیماری رنج میبرم ومیخواستمک یرای معافیت پزشکی اقدام کنم فقط میخواستم بگم راست میگن اگر معافیت پزشکی رو بگریم نمیتوانم در ادارات وشرکت های دولتی استخدام بشم؟ توروخدا پاسخ بنده رو بدیدباتشکر.

  • admin
    
   0

   سلام استفاده از کسانی که دارای معافیت پزشکی هستند و این معافیت مانع انجام وظیفه شغل تخصصی آن‌ها نمی‌شود در دستگاه دولتی منع قانونی ندارد. البته ممکن است کسی دچار کم بینایی باشد و طبیعی است که برای مشاغلی نظیر تایپ مناسب تشخیص داده نشود و بهتر است از این شخص در مشاغل متناسب با شرایط جسمانی وی استفاده شود که البته این موارد بسیار محدود بوده و بیماری پسوریازیس نمی تواند مانع از انجام کارهای تخصصی در بیماران بشود.
   البته بخش خصوصی نیروی خود را با ضوابط خاص خود بکار می‌گیرد.

 49. سامان
  0

  سلام
  من پارسال برای معافیت چشم اقدام کردم اما معاف از رزم شدم واین نظر شورای عالی بود و من خدمت نرفتم ایا میتونم دوباره برای چشم اقدام کنم چون تشدید شده ممنون

 50. سامان
  0

  باسلام
  پدرم درسال ۶۷-۶۹ در اهواز خدمت کرده است ایا شامل کسر خدمت ۹۶ می شود واگر میشود شامل غایب متاهل می باشد

  باتشکر

 51. سامان
  0

  من چشم ۶.۲۵ درجه با استیگمات منفی دارم و مدرکم فوق دیپلم است ایا شامل معافیت می شوم ممنون
  من یک سال پیش اقدام کردم ولی معاف از رزم شدم و نرفتم اون موقع ۵.۷۵ درجه بود با تشدید بیماری شده ایا دوباره میتوانم اقدام کنم یا باید برم خدمت اقدام کنم ممنون از راهنمایتون

 52. farhad
  0

  باسلام
  من مدرکم فوق دیپلم است و چشم چپم ۶/۵وچشم راستم ۱/۵ ضعیف می باشد ایا معاف دائم می شوم ممنون

 53. 0

  با سلام وقت بخیر به شما ادمین محترم خسته نباشید ببخشید بنده یه سوالی از خدمت بزرگوار داشتم ایا میتوانم سوال و مطرح کنم براتون سپاس ازشما

 54. سهیل
  0

  با سلام من ی ماه پیش کامنت گذاشتم در طول روند معافیت پزشکی هستم، امروز شورا داشتم در نظام وظیفه
  من از حدود یک ماه قبل هیچ پمادی نزدم و در همه چیز ناپرهیزی کردم کمر و شیکم بالا تنه روی بازو ها و سرم پسو ب صورت پوسته پوسته زد اینم بگم استحمام رو کم کنید جوری ک من یک هفته قبل از شورا حموم نرفتم و کاملا تاثیر گذار بود ، وقتی وارد شدم و نشون دادم بدنمو کلا ۱۵ ثانیه هم طول نکشید معافم کردن سرمم هم ندیدن حتی ، مدارک ازمایش اینا هم‌ندیدن تیلی ساده تر از اونی ک فکرشو میکردم‌معافم‌کردن اما الافی زیاد داره حضور در شورا
  در شورا زیاد وقت نمیزارن سعی کنید جایی ک کاملا گسترده هست رو بهشون نشون بدین

  ممنون از سایت خوبتون
  یاعلی

 55. sam
  0

  سلام ایا بیماری سبوره  شامل معافیت میشود من قبل ازمایش دام ودکتر بند به من گفتند که پسوریازیست دارم ولی چن روز پیش وقتی برای کمیسیون پزشکی به بیمارستان امام سجاد رفتم دکتر در مدت زمان کم حدود۱۰ثانیه بیماری من رود سبوره تشخیص داد  البته من هم با ذهنیت اینکه اونجا از من ازمایش میگیرن مدار ک ازمایشات قبلیمو نبرده بودم حالا باید چکار کنم چطوری ثابت کم که اون اشتباه کرده .
  جالب اینجاست که هیچ ازمایشی از من گرفته نشد در بیمارستان امام سجاد

  • admin
    
   0

   سلام در مورد بیماری های پوستی سریعا از طریق مشاهده بالینی اقدام به اعلام نظر می کنند که بیمار خود باید سریعا همه قسمت های درگیر را در مدت زمان کوتاه به پزشک نشان دهد. سبوره مزمن و مقاوم به درمان هر دو دست (از مچ به پایین به طور کامل) یا هر دو پا (از مچ به پایین به طور کامل) نیز معافیت دائم دارد. در مورد پسوریازیس هم معمولا لکه های بزرگ به همراه پوسته ریزی بسیار تعیین کننده هستند. در مواردی که ضایعات پسوریازیس بزرگ باشند با همین مشاهده کوتاه پسوریازیس به راحتی قابل تشخیص است اما احتمالا سطح ضایعات شما بسیار جزئی بوده طوری که احتمالا درج پسوریازیس یا اگزما هم فرقی به حال شما نمی کند. نکته مهم اینکه پزشکان معتمد در همه بیماری های مربوط به معافیت؛ معمولا هیچگونه توجهی به داروهای مصرفی و سابقه بیماری ندارند و وضع حال مشمول برای اعزام به خدمت برایشان مهم می باشد.

 56. محمد
  +1

  سلام ادمین محترم من پدرم پسوریازیس گسترده در کل بدن و ارتریت داره ایا میتونم کفالت بگیرم؟ 

 57. محمد
  0

  سلام
  حدود ۶ساله که توی ابروهام پوست صورت سر وریشم پوست پوستی و حتی زخم میشه.بعد از حمام هم سوزش خیلی شدید دارم
  به نظرتون معاف از رزم میدن یا معافیت کل
  باتشکر

 58. محمد
  0

  سلام،من الان ۵ ساله ک درگیر پسوریازیس هستم،پوست سرم شدیده،روی گوشهام و داخلش،یک نقطه در گردنم،زیربغلهام،الت تناسلی و دور مقعدم شدیده،ناخون هام کامل گرفته و لای انگشتان دست و پا و چند نقطه در دیگر نواحی بدنم…
  در الت تناسلیم ترک هایی ایجاد شده ک راه رفتنم خیلی سخت و با درده
  ایا معاف میشم با این شرایط؟؟؟

 59. محمد
  0

  با تشکر از ادمین محترم،ایا با خوردن قرص هیدروکسی کلرکین سولفات بیماری پسوریازیس بیشتر میشه؟؟؟
  چ مدت طول میکشه ک اثر بزاره روی ضایعات بدن؟؟؟

 60. امير
  0

  با سلام
  بنده حدود ۵٠٪؜ از بدنم درگیر بیمارى لیکن پلان است (پشت به صورت کامل، پهلوها، کشاله ران، سینه، کتف ها و پشت بازوهاو ناهیه تناسلى) ولى کف دست و پا کامل بهبود پیدا کرده.
  مدرکم هم کارشناسى ارشد هست.
  آیا به نظرتون بنده معاف میشوم یا خیر؟
  با تشکر از شما

  • admin
    
   0

   سلام لیکن پلان پوستی و مخاطی شدید و گسترده معاف دائم است. توکلتان به خدا انشالا معاف می شوید.

   • امير
     
    0

    ممنون از لطفتون.
    فقط منظورتون از شدید متوجه نشدم.
    براى من در حد معمولیه فکر کنم. (لکه هام صورتیه مایل به قرمز است و ملتحب و  گسترده است) یعنى حدود نصف بیشتر بدنم درگیر هست.
    ولى زیاد پوست پوست نیست.
    ممنون

    • admin
      
     0

     سلام توجه مهم این که ضایعات نقطه ای و منتشر توجه پزشکان کمسیون را نسبت به ضایعات تکه ای و بزرگتر کمتر جلب می کند و قرمزی سطحی ضایعات برای جلب توجه بیشتر کافی است و نیازی به پوسته ریزی زیاد وجود ندارد.

 61. عقیل
  0

  سلام خسته نباشید, من دچار بیماری لیکن پلان پوست سر هستم و تقریبا نیمی از موهام ریخته و چندین ساله این بیماری رو دارم و یه بیماری خود ایمنی هست و کف دست و پاهام هم پوسته ریزی داره .تاریخ اعزامم ۲/۱هست و استرس دارم بخاطر این ک میخام موهام کوتاه کنم و خیلی زشت هست جای این کچلی ها رو سرم, استرس باعث بدتر شدن بیماریم میشه .الان دارم دارو های کاهش ایمنی بدن مصصرف میکنم و این دارو ها چشمم هم ضعیف کرده ب نظرتون من اقدام کنم واسه معافیت یا نه, معافیت با این وضعیت بهم میخوره یا نه ؟ممنون میشم جواب بدین

 62. Ali
  0

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما

  بنده ٩سال هست که بیمارى پسوریازیس دارم 

  براى معافیت پزشکى رفتم پیش پزشک متخصصى که تشخیص ایشان پسوریازیس با وسعت بیش از ٢۵٪؜ و نواحى درگیر کمر، شکم، سینه، کشاله ران، سر، مچ پا و ساق پا 

  مدرک تحصیلی بنده فوق لیسانس هست

  آیا به نظرتون با توجه به مدر ک تحصیلى بنده احتمال معافیتم هست یا نه؟

  با تشکر از شما

 63. مهدی
  0

  سلام من بیشتر از هفت ساله بیماری صدف یا پسوریازیس دارم یجورایی بیماری من خیلی شدیده بطوری که حدود هفتاد درصد موهام مبتلا شده و هم کف پا هم کف دست دارم کشاله ران هم همینطور خلاصشو بگم همه جام هست جز صورتم من امسال رفتم دانشگاه و دو روزه مشمول به خدمتم من میتونم الان بگیرم معافیت پزشکیو؟

 64. مجتبی
  0

  با سلام و خسته نباشید. من پدرم پسوریازیس شدید داره میتونم معافیت کفالتی پدرم رو بگیرم؟؟ پدرم متولد۴۲هستش. ممنون اگه راهنمایی بکنید.

  • مجتبی
    
   0

   اخه تو بخش نامه کفالت پدری نوشتن پدر دارا بودن هر نوع بیماری پوستی مقاوم ب درمان و شدید فرزند میتونه معافیت کفالتی بگیره

   • admin
     
    0

    سلام اگر سن پدر مشمولی که تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال دارد، کمتر از ۵۹ سال تمام باشد و به دلیل بیماری با تایید شورای پزشکی نظام وظیفه عمومی نیازمند مراقبت باشد می تواند از کفالت استفاده کند. بنابراین پدرتان باید توسط شورای پزشکی مورد معاینه قرار گیرند و در صورت تایید نیاز به مراقبت می توانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

 65. مهدی
  0

  من متولد یازده فروردینم و چند روز گذشته از مشمولیتم هنوز معافیت تحصیلی نگرفت نمیتونم بدون این که انصراف بدم بگیرم معافیتمو یا اگه نشد آیا بنظر شما من که موهام حدود هفتاد درصد و کف دستم حدود بیست درصد به بالا کف پا و بدنم هم دارم تو بعضی نقاط بدنم ضایعات حدود یک سکه بزرگی داره(برای گرفتن معافیت پماد کنترلششو مدتیه نمیزنم) معافیت میدن که برم اقدام کنم ؟آیا چند روز میکشه تا منو به کمسیون پزشکی نشون بدن؟

  • admin
    
   0

   سلام در شهرستان ها معرفی مشمول به کمسیون معمولا در زمان کمتری صورت می گیرد اما در تهران این پروسه ممکن است تا سه ماه هم طول بکشد. در مورد شما ضایعات دست و کف پا می تواند کمک کننده باشد اما با سختگیری های ناجا احتمال معاف از رزم شدن هم وجود دارد که در این صورت تاریخ اعزام میخورید. افرادی که قبل از ثبت نام در دانشگاه درخواست معافیت پزشکی نموده و معافیت دایم آنان در دست صدور می باشد با ارایه گواهی از وظیفه عمومی مربوطه مجاز به ثبت نام می باشند. در صورتیکه فرد موفق به ارایه گواهی از وظیفه عمومی نشود فرم مربوطه جهت فرد تنظیم شده تا آنرا به دفاتر پلیس +۱۰ ارایه و نتیجه را اخذ و به دانشگاه تحویل نماید.

 66. سینا
  0

  سلام بر ادمین مهربان. من چند ساله پسوریازیس ناخن دارم دکتر هم رفتم داروی ترکیبی داده یه چیزی در مایه های آب و گوگرد ولی اصلا اثر نداشته و ناخن های دیگه هم درگیر شدن و خیلی سوزش دارن جدیدا. ناخن پا هم که وقتی کفش می پوشم بعدش شدید درد می گیره. تو صورتم هم بعضی وقتا لکه های قرمز میاد و میره که اونام خارش و سوزش شدید دارن… سئوالم اینکه می تونم برای معافیت پزشکی اقدام کنم یا نمیشه؟ با تشکر

 67. مهدی
  0

  اخه من هم کشاله ران  حدود صد درصد دارم و همه جای بدنم دارم موهام هم شاید هشتاد درصد با این خال امید کمی هست واسه معافیت دایم؟

  • admin
    
   0

   وضعیت کشاله ران و پوست سر شما در صورت اعزام به خدمت بسیار شدیدتر خواهد شد و پزشکان ناجا این مورد را به خوبی می دانند و از لحاظ قانونی اگر انصافی باشد شما مستحق معافیت می باشید. اما برای اطمینان بیشتر مشمولین سعی کنند با وضعیت بسیار شدید در مراجعه به پزشک متخصص و کمسیون پزشکی شرکت کنند.

 68. Amir
  0

  سلام و خسته نباشید به ادمین بزرگوار من ۲۲فروردین میخوام برم پزشک متخصص ببینه که پسوریازیس دارم .ممنون میشم اگه بگید که چیا به پزشک بگم که تاثیر مثبتی بزاره رو معافیت ؟

  • admin
    
   0

   سلام معمولا پزشکان مورد تایید ناجا در مواجه با بیماران پسوریازیس در اعلام نظر خود به کمسیون انصاف را کنار می گذارند و به سابقه بیماری و ناعلاج بودن آن توجهی نمی کنند مگر بیماری به حدی شدید باشد که مجاب به اعلام نظر قطعی در مورد معافیت مشمول شوند. البته هر پزشک می تواند خلق و خو و خصوصیات خود را داشته باشد. توصیه کلی این است در طی کردن مراحل معافیت صبور باشید تا حداقل موجب لجبازی افراد تصمیم گیرنده در مورد خود نشوید.

 69. بهزاد
  0

  سلام
  من مدت ۲ساله بیماری لَک و پیس در بعضی از جاهای بدنم دارم میخواستم ببینم این بیماری پوستی باعث معافیت از نظام وظیفه خواهد شد؟؟؟

  • admin
    
   0

   سلام ویتیلیگو گسترده صورت یا هر دو دست به طور کامل و با وسعت بیش از ۴۰ درصد کل بدن نیز معافیت دائم از سربازی را به همراه دارد. البته برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر، معاف از خدمات رزمی. در مورد شما درصد ناچیزی بوده و معافیتی ندارید.

 70. محمد
  0

  سلام و خسته نباشید به ادمین محترم
  من سه هفته پیش کمیسیون داشتم در مورد بیماری پسوریازیس
  کمیسیون من رو معاف اعلام کرد و پزشک متخصص هم توی پروندم نوشت ک سر و اندام های تحتانی و زیربغل دارای پسوریازیس میباشد و حتی ازمایش پاتولوژی هم بیماری من رو تائید کرد.بعد از کمیسیون رفتم و پول مربوط به کارت معافیت رو هم واریز کردم.
  حالا امروز از نظام وظیفه شهرستانمون زنگ زدن بهم گفتن نظام وظیفه استان شما رو خواسته تا مدارک پزشکی ببرید…
  این چیه قضیه ش
  دارم دیوونه میشم

  • admin
    
   0

   سلام توصیه می شود افرادی که در کمسیون پزشکی هم معاف می شوند وضعیت پسوریازیس خود را به همان شدت تا تکلیف نهایی و اطمینان نگه داشته چراکه شدت این بیماری را یک نظامی هم می تواند تشخیص دهد و همچنین ناجا ممکن است بعد از کمسیون هم مشمول را به دردسر بی اندازد که کار غیر قانونی است.

 71. امیر محمذ
  0

  سلام-من حدود بیماری اگزما دارم-بعضی موقع دستم درگیر میشه که پماد میزنم بعد دو هفته درست میشه ولی بعد چند ماه دوباره شروع میکنه-و همچنین کشاله ران و زیر بیضه -ایا امکان معاف دائم هست؟

 72. حامد
  0

  با سلام،من حدودا ٣ساله بیماری پسو دارم ،اول از ابروم شروع ب پوسه دادن کرد،بعدش تقریبا کل سرم،چند لک روی صورتم،پشت گوشم،بالای پیشونیم کلا همه جاش گرفته پوسه میده قرمزم شده،ناحیه تناسلیم یخورده زیاده شدیدم شده!پشت کتفم ی دایره بزرگ گرفته پوسه داده پشت ساق پام چند تیکه هم هس،امکان معافیت هس واس من؟؟جواب بدین ممنون میشم

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر نمی توان گفت صد درصد معاف هستید بستگی به اندازه ضایعه پشت کتف دارد که اگر حداقل به اندازه کف دست باشد شانس شما بیشتر می شود.

 73. محمد
  0

  سلام و وقت بخیر
  ایا افرادی ک به دلیل پسوریازیس معاف میشوند میتوانند در دستگاه های دولتی استخدام شوند؟؟؟؟

 • مطالب اخیر

 • فهرست سایت

 • داروهای جدید