شنبه, ۰۳ فروردین ۱۳۹۸
»   اخبار عمومی پسوریازیس, اطلاعات عمومی پسوریازیس  »   جزئیات معافیت پزشکی سربازی پسوریازیس بخش3 – بند5
10,733 بازدید
۱ اسفند ۱۳۹۴ , ساعت ۱۸:۴۱

جزئیات معافیت پزشکی سربازی پسوریازیس بخش۳ – بند۵

آیین نامه اجرایی معاینه و معافیت پزشکی مشمولان خدمت وظیفه عمومی موضوع تبصره (۱) ماده (۳۹) اصلاحی قانون خدمت وظیفه مصوب ۱۳۹۰ به تصویب هیات وزیران رسیده و از تاریخ ۱۳۹۳/۰۵/۰۱ اجرایی شده است. لازم به ذکر است در بخش۳ – بند۵ این آیین نامه به طور صریح از بیماری پوستی پسوریازیس به عنوان یکی از بیماری های مورد تایید قانون وظیفه در معافیت پزشکی سربازان نام برده شده است.

Soldiering psoriasis

آیین نامه اجرایی معاینه و معافیت پزشکی مشمولان:

این آئین نامه در اجرای تبصره یک ماده ۳۹ قانون خدمت وظیفه عمومی در ۴۸ ماده و یک پیوست (۴۹ بندی مربوط به بیماریهای پدر مشمول) در سال ۱۳۸۰ در ستاد کل نیروهای مسلح بازنگری و به تصویب وزیران بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رسیده است و بعنوان جایگزین آئین نامه مصوب سال ۱۳۷۵ قابل اجرا است. این آیین نامه شامل ۱۷ بخش بوده و بخش سوم آن در مورد بیماری های پوست و بافت های زیر پوست بوده که در بند پنجم این بخش از بیماری پوستی پسوریازیس به عنوان یکی از بیماری های مورد تایید قانون در معافیت پزشکی سربازان نام برده شده است.

635597601646092802

دسته بندی مشمولان از نظر سلامت:

در قانون خدمت وظیفه عمومی وضعیت پزشکی تمامی مشمولان مورد رسیدگی قرار می گیرد تا چنانچه در وضعیت سلامتی کامل قرار نداشته باشند متناسب با بیماری، به خدمت گرفته شده یا از انجام خدمت دوره ضرورت معاف شوند.

 1. معافیت دائم:
  برخی اشخاص دارای بیماری شدید یا نقص عضو می باشند که در صورت اعزام بخدمت مشکلاتی برای آنان یا یگانهای خدمتی بوجود می آید بنابراین از خدمت دوره ضرورت معاف می گردند،
 2. معافیت موقت:
  عده ای دیگر دارای بیماری می باشند لیکن بیماری آنان در حد معافیت دائم نبوده که به این اشخاص معافیت موقت برای ادامه درمان داده می شود.
 3. معاف از رزم:
  همچنین دسته سوم را مشمولانی دانست که دارای بیماری خفیف هستند و مانعی برای اعزام بخدمت ندارند لیکن هنگام حضور در مراکز نظامی باید در امور غیر رزمی بکارگیری شوند که در نتیجه در شمول معافیت از خدمات رزمی قرار می گیرند.
 4. سالم:
  دسته آخر نیز مشمولانی هستند که دارای سلامت کامل جسمی و روحی می باشند که به خدمت اعزام خواهند شد.

نکته: مرجع انطباق بیماری مشمول با آئین نامه پزشکی و در نهایت قرار دادن وی در هر یک از گروه های مذکور، شورای پزشکی وظیفه عمومی است.

معافیت پزشکی پسوریازیس:

برای دریافت کارت معافیت پزشکی مشمولی که به پسوریازیس مبتلا است در دو مسیر می تواند تقاضای درخواست معافیت پزشکی کند:

 1. قبل از اعزام به خدمت
 2. در حین خدمت

۱) درخواست معافیت قبل از اعزام به خدمت:

مدارک مورد نیاز جهت ثبت درخواست معافیت پزشکی:

 1. تکمیل برگ وضعیت مشمولان
 2. تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه
 3. تکمیل برگ واکسیناسیون
 4. اصل و تصویر کارت ملی مشمول
 5. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکسدار مشمول
 6. اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل
 7. افتتاح حساب عابر بانک سپه
 8. یک قطعه عکس رنگی ۴×۳ تمام رخ زمینه سفید مشمول

NewPicture130

مراحل معافیت پزشکی قبل از اعزام به خدمت:

مرحله اول) تایید بیماری توسط پزشک اولیه:

پزشک اول، وضعیت جسمی و روانی مشمولان را با لحاظ ماده (۲) این آیین نامه، مورد معاینه قرار داده و نتیجه را در برگه معاینه اولیه که توسط سازمان تهیه می شود، درج و مهر و امضاء می نماید. این پزشک صرفا یک پزشک عمومی بوده و با دیدن ضایعات پسوریازیس یا گواهی های پزشکی و سابقه بیماری بدون هیچ مشکلی بیماری شما را در برگه مربوطه ثبت و مهر می کند.

NewPicture131

مرحله دوم) برسی بیماری توسط پزشک متخصص پوست وابسته به سازمان نظام وظیفه:

مهمترین و تاثیر گذارترین مرحله در نتیجه نهایی درخواست معافیت پزشکی مشمول همین مرحله بوده که بیمار توسط پزشک متخصص مورد تایید نظام وظیفه و وابسته به همان سازمان در درمانگاه خاص و یا حتی بیمارستان معاینه می شود. این مرحله از چند جهت بسیار مهم است اول از نظر تشخیص بیماری و تایید آن، دوم از نظر تعین شدت و درصد بیماری توسط پزشک مربوطه، و سوم از جهت اینکه نظر پزشک مربوطه در مرحله بعد در شورایی به رای گذاشته می شود که همه اعضای آن پزشکان عمومی بوده و تنها نظر پزشک متخصص مربوطه را اجرا می کنند.

نکات:

 1. نظر پزشک مربوطه به طور محرمانه برای شورای پزشکی استان ارسال خواهد شد.
 2. معمولا یک هفته بعد از معاینه شدن مشمول در این مرحله وضعیت مشمول در مرحله بعد یعنی مرحله سوم و شورای پزشکی مطرح می شود.
 3. بهترین اظهار نظر پزشک متخصص نسبت به بیماری پسوریازیس درج وسعت درگیری بیشت از ۲۵ درصد ضایعات پسوریازیس در سطح بدن و تشخیص پسوریازیس در قسمت های مهم بدن مانند کف دست و پا و سر و صورت و کشاله های ران می باشد.
 4. در صورت درج بیش از ۲۵ درصد ضایعات پسوریازیس از سوی پزشک متخصص قطعا مشمول معاف است و در شورای پزشکی کار به سلیقه و اما و اگر نخواد کشید.
 5. وجود ضایعات در سر و صورت کف دست و پا و کشاله ها در روند معافیت پزشکی پسوریازیس بسیار مهمتر از ضایعات نقطه ای شکل و در سایر قسمت های بدن می باشد.

مرحله سوم) برسی وضعیت بیماری مشمول توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی:

بعد از مرحله دوم و ارسال نامه وضعیت بیمار از سوی پزشک متخصص به شورای پزشکی، مشمول در شورای پزشکی حاضر شده و به صورت سرپایی و در مدت زمان بسیار کوتاه معاینه می شود.

نکات:

 1. شورای پزشکی در خود سازمان نظام وظیفه استان تشکیل می شود و حضور مشمول برای اعلام نظر ضروری است.
 2. در روز شورا مشمولین بسیار زیادی با بیماری های گوناگون برای شرکت در شورا حضور پیدا می کنند.
 3. شورای پزشکی متشکل از سه پزشک عمومی بوده که یک نظامی هم به کار آن ها نظارت دارد.
 4. ممکن است حتی یکی از پزشکان شورا در روز تشکیل شورا حاظر نباشد.
 5. این شورا در حالت کلی تنها نظر پزشک متخصص پوست را تایید می کند.
 6. بعد از معاینه نتیجه به مشمول اعلام نشده و پس از معاینه همه مشمولین نتایج شفاهی و در همان روز اعلام می شود.

بعد از اعلام نتیجه دو فرض مطرح است:

فرض اول: آقای ایکس معاف دائم:

باید به شما تبریک گفت، شما یکی از دشوارترین مراحل زندگی خود را پشت سر گذاشته اید و با خیال آسوده بعد از پرداخت مبلغ مندرجه در آیین نامه (حدود صد هزار تومان) تا نهایتا ۱۰ روز کارت معافیت پزشکی خود را دریافت می کنید.

فرض دوم: آقای ایکس معاف از رزم:

بدترین خبر ممکن، و احتمالا تضیغ حق قانونی شما…..به عبارت دیگر شما در رسیدن به کارت معافیت پزشکی راه بسیار طولانی تر و شاید سخت تری را دارید اما نه غیر ممکن.

نکات:

 1. معاف از رزم بودن در دوره خدمت شما نه تنها امتیازی محسوب نمی شود بلکه موجب انگشت نما شدن و همچنین یک مرتبه درجه و حقوق کمتر برای شما خواهد شد. (جدا از تشدید و شعله ور شدن بیماری شما)
 2. در پادگان ها هیچ تمایزی بین مشمولین معاف از رزم و سالم قائل نیستند و در مورد معاف از رزم ها همیشه به چشم افرادی که از کار می خواهند فرار کنند نگاه می کنند.
 3. در پایان وقت اداری شورا، به شما اطلاع داده می شود در صورت اعتراض به نتیجه شورا با پرداخت مبلغی (حدودا سی هزار تومن) نسبت به ثبت اعتراض اقدام کنید.
 4. در صورت اعتراض به رای شورای پزشکی شما شانس آن را دارید که موضوع پزشکی خود را در شورای عالی مطرح کنید.

تفاوت های شورای پزشکی عالی استان با شورای پزشکی:

 1. در صورتی که مشمول در شورای پزشکی معاف از رزم و یا حتی سالم تشخیص داده شود با ثبت اعتراض وضعیت بیماری خود را در شورای عالی مطرح می کند.
 2. در شورای عالی استان بر خلاف شورای پزشکی که تمامی اعضای آن پزشکان عمومی بودن در شورای عالی پزشکی سه پزشک متخصص (با تخصص گوناگون) حضور دارند.
 3. مورد مهم دیگر حضور پزشک متخصص پوست وابسته سازمان نظام وظیفه (پزشک مرحله دوم بالا) در شورای عالی پزشکی است که حتی در این مرحله هم نظر او بسیار مهم و تاثیر گذار است.
 4. برخلاف شورای پزشکی رای صادره از شورای عالی پزشکی غیر قابل تجدید نظر و فصل الخطاب است.
 5. تشابهات شورای پزشکی و شورای عالی پزشکی تنها در عدم اعلام نتیجه در حضور مشمول و حضور یک نظامی برای نظارت بر جلسه شوراست.

بعد از اعلام رای شورای عالی پزشکی دو فرض مطرح است:

فرض اول: رای صادره مبنی بر معافیت دائم مشمول که در این مرحله برخلاف شورای پزشکی غالبا بعیدتر به نظر می رسد.

فرض دوم: رای صادره مبنی بر معاف از رزم بودن مشمول که در غالب موارد شورای عالی پزشکی رای شورای پزشکی را تکرار میکند. در این وضعیت شما باید به جای انتظار برای صدور کارت معافیت پزشکی منتظر اعلام تاریخ اعزام از سوی سازمان نظام وظیفه باشید.

نکته مهم: رای صادره از شورای عالی پزشکی قبل از اعزام به خدمت قابل اعتراض نبوده و مشمول می تواند در حین خدمت نسبت به درخواست معافیت پزشکی خود اصرار ورزد.

۲. درخواست معافیت پزشکی حین خدمت سربازی:

در این مسیر مشمول به خدمت اعزام شده و در حال حاظر سرباز است و از کلیه حقوق این دوره از زندگی خود برخوردار بوده که یا قبلا درخواست معافیت پزشکی داده و معاف از رزم است یا به کلی به تازگی می خواهد درخواست معافیت دهد که در هر دوحال فرقی نمی کند.

مرحله اول) مراجعه به بهداری پادگان:

پزشک پادگان پزشکی عمومی بوده و شما در صورت تصمیم به تقاضای معافیت پزشکی خود می توانید در زمان مناسب به او مراجعه کنید و او را در جریان وضعیت خود قرار دهید.

نکات:

 1. در روز اول از حضور شما در پادگان دائم به معاف از رزم ها گوشزد می شود که به بهداری مراجعه نکنند چونکه به دروغ گفته می شود در صورت مراجعه و خروج آن ها از پادگان برای رسیدگی به روند معافیت پزشکی تجدید دوره و یا … می شوند.
 2. هم تهدیدات و سخنرانی ها و هشدارها از سوی کادری ها برای ایجاد ترس از ثبت تقاضای مشمولین بیمار برای تقاضای معافیت بوده و الا هیچ ارزش واقعی و عملی ندارند.
 3. شما در طول خدمت چه در دوره آموزشی و یا در یگان و چه در سپاه یا ارتش و یا نیروی انتظامی می توانید تقاضای معافیت خود را تنها برای یک بار ثبت کنید. (مگر در موارد خاص)
 4. تقاضای معافیت از لحاظ نتیجه احتمالی آن در طول دوره آموزشی بسیار نتیجه بخشتر از تقاضای آن در یگان می باشد.

مرحله دوم) خروج از پادگان برای شرکت در کمیسیون پزشکی استان:

در صورت احراز بیماری و موافقت بهداری شما از روز موافقت پادگان را ترک می کنید و برای شرکت در کمیسیون پزشکی همان نیروی به کار گیرنده آماده می شوید.

نکات:

 1. منظور از نیروی به کار گیرنده همان نیروی سپاه و یا ارتش بوده که هر کدام کمیسیون خاص خود را دارند و با کمیسیون سازمان نظام وظیفه قبل از خدمت متفاوت هستند.
 2. سربازانی که در نیروی انتظامی (ناجا) خدمت می کنند برای طی کردن مراحل معافیت در حین خدمت همان مراحل بالا (قبل از خدمت) را در سازمان وظیفه عمومی دنبال می کنند.
 3. سپاه و ارتش در مراکز استان ها کمسیون های خاص خود را دارند که مشمول با حضور در کمیسیون نیروی به کار گیرنده در شهر خود توسط سه پزشک عمومی معاینه می شود.
 4. با در نظر گرفتن کمیسیون های خاص سپاه و ارتش می توان گفت روند گرفتن معافیت پزشکی در طول خدمت مقداری آسان تر است

در این قسمت و بعد از رای شورای پزشکی سپاه یا ارتش استان دو فرض مطرح است:

فرض اول: مشمول باز هم معاف از رزم تشخیص داده می شود که در این صورت باز هم به پادگان خود معرفی می شود و باید مشمول به خدمت خود بازگردد.

فرض دوم: مشمول معاف از رزم تشخیص داده نمی شود و برای تایید معافیت پزشکی به شورای عالی پزشکی سپاه (بیمارستان بقیه الله-کمیسیون عالی پزشکی سپاه) یا ارتش در تهران معرفی می شود. در کمیسیون عالی پزشکی سپاه یا ارتش (تهران) سه متخصص حضور دارند که در غالب موارد و بخصوص در مورد بیماری پوستی پسوریازیس نظر شورای پزشکی استان را تایید کرده و سرباز را معاف دائم از خدمت تشخیص می دهند.

NewPicture129

سرباز با ارائه صورت جلسه معافیت پزشکی خود به یگان به کار گیرنده و تسویه از پادگان به ناجا مراجعه کرده و تسویه حساب پادگان و مدارکه مربوطه را به سازمان وظیفه عمومی ناجا برای صدور کارت تحویل می دهد. ناجا غالبا و قانونا وظیفه دارد بعد از واریز تعرفه معافیت پزشکی از سوی مشمول کارت وی را صادر کند. اما در رابطه با بیماری پوستی پسوریازیس نکته بسیار ظریف و مهمی در این قسمت وجود داشته که در پایینتر به آن اشاره می کنیم.

تبریک شما با عبور از مشکلات فراوان معاف دائم از خدمت شده اید.

sdfsdf

نقش مشمول در دفاع از حق خود:

در رابطه با صدور کارت معافیت بیماری های پوستی و بخصوص بیماری پسوریازیس پزشکان کاملا سلیقه ای عمل کرده و غالبا چه در شورای پزشکی و چه در شورای عالی و حتی در پادگان ها سعی میکنند حق قانونی معافیت پزشکی بیماران پسوریازیس را ضایع کرده و بیماران را از دفاع از حقوق به حق خود دلسرد کنند. اما مشمولین می توانند با صبر و حوصله و اطلاع از حقوق خود در برابر این زیاده خواهی ها از حق قانونی خود کمال استفاده را برده و از تشدید بیماری خود در حین خدمت جلوگیری کنند.

نکته مهم: با توجه به وقت کم شما در کمسیون پزشکی یا نزد پزشک متخصص سعی کنید همه ضایعات بدن خود را سریعا نشان دهید و دائم مشکلات خود را بازگو کنید: مثلا خارش زیاد ضایعاتتان، پوسته ریزی شدید آن ها، نیاز شما به مصرف روزانه دارو، نیاز شما به استحمام روزانه، نیاز به رژیم غذایی، نیاز شما به دوری از استرس گردوخاک و تعریق که باعث تشدید بیماری در پادگان میشه، کراهت منظر ضایعات پسوریازیس و حتی فاصله گرفتن بقیه از بیماری به خاطر ترس از واگیری و …. که در نظر نهایی بسیار تاثیر گذار است.

نقش مدارک پزشکی بیماران در روند رسیدگی به معافیت:

در رابطه با همه بیماری ها حتی بیماری هایی که اثبات آنها به آزمایش های خاصی نیاز دارند پزشکان سازمان نظام وظیفه و شورای پزشکی و عالی به مدارک و گواهی های مشمولین که سابقه بیماری آن ها را نشان می دهد ترتیب اثر نداده (حتی به آن ها نگاه هم نمی کنند) و تنها به مشاهدات و نتایج آزمایش هایی که خود آن ها به مرکز مربوطه ارجاع داده اند توجه می کنند.

اما در هر صورت به بیماران پسوریازیس توصیه می شود همه مدارک پزشکی خود از جمله در مواردی که به دلیل بیماری بستری بوده اند یا تحت درمان نوردرمانی یا داروهای بیولوژیک قرار گرفته اند را در همه مراحل رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی به همراه داشته باشن و به آن استناد کنند.

نقش تشدید بیماری در قطعیت معافیت پزشکی:

در مواردی که ضایعات پوستی بیمار پسوریازیس فروکش کرده است و در حال افاقه است (زیر ۲۵ درصد) قطعا با حضور در کمیسیون پزشکی و به احتمال زیاد معاف از خدمت تشخیص داده نمی شود. بعضی از مشمولین برای اینکه آسوده خاطر از نتیجه کمیسیون در آن شرکت کنند، در زمانی پیگیر معافیت پزشکی خود می شوند که بیماری آنها به اندازه لازم شعله ور شده و یا حتی خود نسبت به تشدید آن (عدم رعایت بعضی از عوامل تشدید بیماری و بسیاری از راه های دیگر) اقدام کرده اند.

در هر حال نسبت به روش های تشدید بیماری و آسان شدن مراحل معافیت باید در نظر داشت (نکته مهم و ظریف بالا) در صورتی که مشمول به سربازی اعزام شده است و بعدا موفق شده از طریق شورای عالی نیروی به کارگیرنده خود صورتجلسه معافیت پزشکی را در وضعیت تشدید بیماری خود بگیرد هر چند قانونا معاف است اما باید وضعیت بیماری خود را تا هنگامی که به ناجا مراجعه نکرده حفظ کند چونکه بیماری پوستی پسوریازیس جز بیماری های مشهود بوده و یک نظامی هم می تواند وضعیت عادی پوست را از وضعیت بیماری آن تشخیص دهد. در غیر این صورت ممکن است ناجا از دادن کارت معافیت پزشکی امتناع کند و مشکلات جدیدی بر سر راه مشمول قرار گیرد.

نقش تحصیلات در اعطای معافیت پزشکی:

در رابطه با تحصیلات مشمول در حین تقاضای معافیت پزشکی می توان گفت، این مورد بعد از نظر پزشک متخصص پوست دومین مورد مهم در زمینه کسب معافیت دائم یا معاف از رزمی است. متاسفانه در زمینه بیماری پوستی پسوریازیس افرادی که مقطع تحصیلاتی آنها دیپلم به بالا می باشد در گرفتن کارت معافیت پزشکی مشکلات بیشتری دارند و در اغلب موارد پزشکان به دادن معافیت از رزم اکتفا می کنند. اما افراد تحصیل نکرده با راحتی بیشتر در گرفتن معافیت پزشکی روبه رو هستند.

آیا معافیت پزشکی پسوریازیس منع استخدامی دارد؟

خیر، طبق قانون به هیچ عنوان. تنها افرادی که مشکل اعصاب و روان دارند یا به عبارت ساده دیوانه و شیرین عقل هستند محدودیت های اجتماعی داشته و به این افراد کارت قرمز داده می شود. که این کارت قرمز است که محدودیت هایی را برای آنها نظیر: گرفتن گواهی نامه رانندگی، منع خروج از کشور، و انتقال سند یا منع استخدامی و …. ایجاد می کند. اما بخش معافیت پزشکی پوست برای افرادی است که مثل شما پسوریازیس یا سایر بیماری ها مانند اگزما دارند. این افراد هیچ مشکلی برای استخدام مخصوصا در کارهای عمرانی و تحصیلی خود نخواهند داشت. فقط طبق قوانین خاص در نیروهای مسلح اگر فردی قصد استخدامی داشته باشد (مثلا توی نیروی انتظامی) معافیت پزشکی مانع خواهد بود. اما برای کار های دیگر که بستگی به مدارک تحصیلی، دانش و علم شما دارد کارت معافیت پزشگی مانعی به حساب نمی آید. به عبارت دیگر کسی کاری نداره که شما قبلا چرا پسوریازیس داشته اید یا نداشته اید.

عدم امکان درخواست معافیت پزشکی در حین تحصیل:

در ماده ۱۰ آیین نامه آمده است: رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی مشمولانی که برابر قانون و آیین‌ نامه اجرایی مربوط، به تحصیل اشتغال داشته و از معافیت تحصیلی استفاده می‌ نمایند، پس از فراغت از تحصیل یا ترک تحصیل یا اخراج به عمل خواهد آمد، مگر در خصوص نقص عضو یا بیماری‌ هایی که بر اساس ضوابط این آیین‌نامه و پیوست آن، مقطع تحصیلی در آن اثر نداشته باشد. بنابراین برای بیماران پوستی پسوریازیس در حین تحصیل امکان ثبت تقاضای این کارت وجود ندارد.

معافیت پزشکی مشمولان مقیم خارج از کشور:

همچنین طبق ماده ۱۱ این آیین نامه مشمولان مقیم خارج از کشور که درخواست رسیدگی به وضعیت معافیت پزشکی دارند، از طریق نمایندگی کنسولی دولت جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت خود یا نزدیکترین نمایندگی تعیین‌ شده، به پزشک معتمد معرفی می‌شوند.

مطالب مرتبط با این نوشته

202 دیدگاه برای جزئیات معافیت پزشکی سربازی پسوریازیس بخش۳ – بند۵

 1. علی
  0

  سلام دیروز وقت دکتر متخص من بود دکتر بهم گفت پسو متوسط وازم مدرک تحصیل سوال کرد مدرکم فوق دیپلم ایا به نظر شما معاف میشم پوست سرم شدید درگیره وپشت کتفم به اندازه کف دست وزیر بقلم وناحیه تناسبی واندازه یک سکه مچه پام

 2. نیما
  0

  سلام
  ،من بیماری پسو دارم،پوست ریزی شدید همراه با خارش در سرم و صورتم ابرو، گوش،اطراف بینی و پشت کمرم دارم،اگر بهش نرسم باعث ضخم شدن هم میشه البته پشت کمرم قسمتی که درگیر کرده به اندازه کف دست هست
  ،امیدی هست معاف بشم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 3. محمد را
  0

  با عرض سلام، من حدودا ۱۰ ساله که پسوریازیس شدید کف سر دارم و تمام پوست سرم درگیره و پوسته میده و قرمز میشه و روی صورتم به اندازه ی یه سکه پوسته میده، پشت گوش هام هم یکم درگیره،شانس معافیت دائم دارم؟

 4. مهدی مجربی
  0

  بعد امروز من رفتم معاینه اولیه مشمولین دکتر گفت من مینویسم معافیت ولی باید بری توی کمسیون اگه اونا با نظر من موافق باشند که صد درصد موافق میشن معافی من بنظرتون چقد مونده از راهم تا معافیت؟

 5. مهدی مجربی
  0

  من از سال ۸۹ مبتلا به پوریازیس هستم. اوایل فقط پوست سرم و کشاله رانم بود ولی الان بیشتر نقاط بدنم وجود داره؛ مثلا پوست سرم شاید هشتاد درصد یا بیشتر کف دستم حدود سی درصد، کف پام هم حدود بیست درصد، کشاله ران و ناحیه تناسلی هم شاید الان همش درگیر باشه بعد داخل گوشم و بدنم هم ضایعات زیادی داره بعضی جاه‍ا شاید اندازه یک سکه باشه و تقریبا همه جای بدنم هست بصورت نقطه ای  و ضایعات ولی وقتی پمادشو میزنم از بین میره الان که میخوام معافیت بگیرم پمادشو نزدم بنظرتون من شامل معافیت دائم میشم و بعد شما که میگید ۲۵ درصد بدن من همه ضایعات رو کنار هم بزارم شاید پونزده بیست درصد بشه زیاد نه منظور از بیشتر از بیست و پنج درصد کل بدنه یا نقاط مشخص شده؟

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر با وضعیت موجود شما و بخصوص عدم مصرف دارو ۱۰۰ درصد معاف خواهید شد. در زمان حضور در کمسیون موهای خود را کوتاه کنید تا ضایعات بیشتر مشخص شوند. ضایعات بزرگ و بخصوص سر و صورت و کشاله ران و نقاط تناسلی در اعلام نظر پزشکان کمسیون بسیار تاثیر گذار هستند.

 6. شايان
  0

  سلام خسته نباشید بنده تقریبا حدود ١٠ سال  هست پسوریازیس دارم و قسمت های پشت گوش دور چشم و لب آرنج ها بیضه و کمی در روی دست هام درگیر بیماری هست چند درصد احتمال معافیت دارم؟

 7. ناشناس
  0

  سلام من ۵ساله بیماری پسوریازیس دارم ازسرم شروع تمام اعضای بدنم ساق مان زانوهام ران پام دست هام ناخنم ارنجم کمرم شکمم به اندازه کف دستم بیشتربیمه کارگری ساختمانی تامین اجتماعی هستم برای ازکارافتادگی اقدام کردم از۶۶نمره ۵۸گرفتم ۲ماه دیگه دوباره بایداقدام کنم آیا بااین وضعیت من معاف از خدمت هستم

 8. محسن
  0

  سلام.وقتتون بخیر.
  من تنها سر زانو هام یکیش به اندازه تقریبا یک کف دست و دیگری به اندازه یک سکه به بیماری پسوریازیس مبتلاست.به نظر شما آیا معافیت پزشکی شامل حال من می شود؟

 9. محمد هادي
  0

  باسلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده به مدت ١٣ سال هست که با پسوریازیس و انواع درمان هایش دسته پنجه نرم میکنم و الان ک مشمول خدمت شده ام در نواحی تناسلی ، نشیمنگاه و زیر بغل و کف دست و روی مچ پا ب صورت مشهود به اندازه سکه ٢۵ تومنی باقی مانده است میخواستم از محظر جنابعالی بپرسم که شرایط بنده برای معافیت چگونه است؟
  در حال حاضر فارغ التحصیل کارشناسی میباشم و به پارگی مینیسک زانو نیز دچار میباشم
  باتشکر

 10. محمد
  0

  سلام خسته نلاشید
  من از طریق کفالت پدر که مشکل انورسیم اعورت شکمی داشت اقدام کردن همه پزشکا حتی استان گفتن معافی کمسیون داخل شهر گفتن معاف نمیشی خودمم پسوزیراریس دارم سرمو پام و پشتم بصورت دون دون البته زیاد درگیره ولی کف دستم و کشاله رانم نیست اما ناخونام درگیره قبلا بدتر بودم با نوردرمانی رفعش کردم الان میترسم دفترچه پست کنم به نظرتون با توجه به شرایطم معاف میشم؟؟

 11. M.A
  0

  سلام بنده چند سالیه که پوست سرم مبتلا به درماتیت سبوریک ومدام پوسته ریزی و شوره دارم که به همین خاطر هر روز باید حمام برم وشامپو های ضد قارچ بزنم،نظرتون راجع به معافیت از رزم یا معافیت از سربازی من چیه،ممنون

 12. علی
  0

  سلام خسته نباشید

  من بیماری پیتریازیس
  . لیکنوئید مزمن دارم و امروز در شورا پزشکی منو معاینه کردن و گفتن که تماس میگیرند که برم برای شورای عالی پزشکی حالا سوالم اینجاست این اتفاق خوبه یا نه؟
  ممنون

 13. محمد
  0

  سلام ادمین جان
  من حدود ۴ ساله بیماری پسوریازیس دارم و در بیشتر جاهای سرم هست و یخورده هم اومده تا پیشونیم و چند جا از صورتم و دایره های کوچک هم در کمرم هست…بعد ادمین جان من دیسک کمر خفیف هم دارم که بیشتر اوقات دردش تو پای چپمم میاد …میخواستم ببینم من میتونم معافیتمو بگیرم یا نه؟ ممنون

 14. پویا
  -1

  سلام خسته نباشید من بیماری پاراپسوریازسیس یا همون PLC رو روی کمر و مقداری گردن و نشیمنگاهم و مقداری در اطراف کشاله ران دارم سوالم این است که امکان معلفیت دارم یا خیر؟
  ممنون

 15. پوریا
  0

  سلام من بیماری اگزما درماتیت سبوریک دارم تمام صورتم قرمز همراه با خارش و سوزش هست،شوره سر هم دارم میخواستم بدونم معاف شامل من میشه یا نه ممنون میشم جواب بدید

 16. Mohsen
  0

  سلام با تشکر از ادمین عزیز من پسوریازیس شدید کف پا دارم و بعد از اموزشی دورکد خوردم لویزان بعد ازاونجا اقدام کردم رفتم بهداری بعد اونا هم نامه دادن اعزام شدم بیمارستان خانواده متخصص پوست که منو ویزیت کرد گفت معافی بعد شورا تشکیل شد هفته بعدش و بعد شورا نامه به من دادن ک نظر شورا بیمارستان خانواده معاف دایم است و ۴۵ روز استراحت در خانه بم دادن و تو برگه نوشته بعد ۴۵ روز باید برم شورا عالی لویزان اصل صورت جلسه رو بگیرم حالا سوالم اینه آیا ۱۰۰%معاف شدم؟ اخه الان شرایط پام بهتره و ی سوال دیگه آیا اونجا هم باز دکتر هست معاینه میکنن؟

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر تا زمان شورای عالی وضعیت پوستی خود را حفظ کنید زیراکه معاینه پزشکی در کمسیون عالی انجام می شود اما با توجه به شرایط به وجود آمده و شدت پسوریازیس پا در شما معافیت با حفظ وضعیت قطعی است.

 17. نادر
  0

  سلام من در حال حاظر دز حال خدمت در سپاه هستم قبل اعزام بخاطر عمل بیًه راست و واریکسل بیضه چپ معاف رزم شدم.

  بعد که وارد سپاه شدم متوجه شدم که بیماری پسوریازیس دارم قبلن دیده بودم قبلا در صورت و سر موهای ابرو و بالای چشم و صوزتم و ناخن های دستم بود و من بی توجه ای کردم تا اینکه کف پام هم اتفاغ افتاد. الان ۷ ماه از خذمتم گدشته که متوجه شدم با توجه به اینکه بخاطر دو مسله قبل معاف رزم شدم و الانم کف پاه صورت و موی سر ابرو و ناخن دستم اثر پسوریازیس است به نظرتون احتمال معاف دائم برام هست یا خیر؟؟

  • admin
    
   0

   سلام در مورد پسوریازیس شما قسمت هایی که اشاره کردید بسیار تاثیر گذار هستند به شرطی که پسوریازیس در آن نواحی چشمگیر و شدید باشد تا معاف دائم شوید.

 18. محمد
  0

  سلام و وقت بخیر
  ایا افرادی ک به دلیل پسوریازیس معاف میشوند میتوانند در دستگاه های دولتی استخدام شوند؟؟؟؟

 19. حامد
  0

  با سلام،من حدودا ٣ساله بیماری پسو دارم ،اول از ابروم شروع ب پوسه دادن کرد،بعدش تقریبا کل سرم،چند لک روی صورتم،پشت گوشم،بالای پیشونیم کلا همه جاش گرفته پوسه میده قرمزم شده،ناحیه تناسلیم یخورده زیاده شدیدم شده!پشت کتفم ی دایره بزرگ گرفته پوسه داده پشت ساق پام چند تیکه هم هس،امکان معافیت هس واس من؟؟جواب بدین ممنون میشم

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر نمی توان گفت صد درصد معاف هستید بستگی به اندازه ضایعه پشت کتف دارد که اگر حداقل به اندازه کف دست باشد شانس شما بیشتر می شود.

 20. امیر محمذ
  0

  سلام-من حدود بیماری اگزما دارم-بعضی موقع دستم درگیر میشه که پماد میزنم بعد دو هفته درست میشه ولی بعد چند ماه دوباره شروع میکنه-و همچنین کشاله ران و زیر بیضه -ایا امکان معاف دائم هست؟

 21. محمد
  0

  سلام و خسته نباشید به ادمین محترم
  من سه هفته پیش کمیسیون داشتم در مورد بیماری پسوریازیس
  کمیسیون من رو معاف اعلام کرد و پزشک متخصص هم توی پروندم نوشت ک سر و اندام های تحتانی و زیربغل دارای پسوریازیس میباشد و حتی ازمایش پاتولوژی هم بیماری من رو تائید کرد.بعد از کمیسیون رفتم و پول مربوط به کارت معافیت رو هم واریز کردم.
  حالا امروز از نظام وظیفه شهرستانمون زنگ زدن بهم گفتن نظام وظیفه استان شما رو خواسته تا مدارک پزشکی ببرید…
  این چیه قضیه ش
  دارم دیوونه میشم

  • admin
    
   0

   سلام توصیه می شود افرادی که در کمسیون پزشکی هم معاف می شوند وضعیت پسوریازیس خود را به همان شدت تا تکلیف نهایی و اطمینان نگه داشته چراکه شدت این بیماری را یک نظامی هم می تواند تشخیص دهد و همچنین ناجا ممکن است بعد از کمسیون هم مشمول را به دردسر بی اندازد که کار غیر قانونی است.

 22. بهزاد
  0

  سلام
  من مدت ۲ساله بیماری لَک و پیس در بعضی از جاهای بدنم دارم میخواستم ببینم این بیماری پوستی باعث معافیت از نظام وظیفه خواهد شد؟؟؟

  • admin
    
   0

   سلام ویتیلیگو گسترده صورت یا هر دو دست به طور کامل و با وسعت بیش از ۴۰ درصد کل بدن نیز معافیت دائم از سربازی را به همراه دارد. البته برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر، معاف از خدمات رزمی. در مورد شما درصد ناچیزی بوده و معافیتی ندارید.

 23. Amir
  0

  سلام و خسته نباشید به ادمین بزرگوار من ۲۲فروردین میخوام برم پزشک متخصص ببینه که پسوریازیس دارم .ممنون میشم اگه بگید که چیا به پزشک بگم که تاثیر مثبتی بزاره رو معافیت ؟

  • admin
    
   0

   سلام معمولا پزشکان مورد تایید ناجا در مواجه با بیماران پسوریازیس در اعلام نظر خود به کمسیون انصاف را کنار می گذارند و به سابقه بیماری و ناعلاج بودن آن توجهی نمی کنند مگر بیماری به حدی شدید باشد که مجاب به اعلام نظر قطعی در مورد معافیت مشمول شوند. البته هر پزشک می تواند خلق و خو و خصوصیات خود را داشته باشد. توصیه کلی این است در طی کردن مراحل معافیت صبور باشید تا حداقل موجب لجبازی افراد تصمیم گیرنده در مورد خود نشوید.

 24. مهدی
  0

  اخه من هم کشاله ران  حدود صد درصد دارم و همه جای بدنم دارم موهام هم شاید هشتاد درصد با این خال امید کمی هست واسه معافیت دایم؟

  • admin
    
   0

   وضعیت کشاله ران و پوست سر شما در صورت اعزام به خدمت بسیار شدیدتر خواهد شد و پزشکان ناجا این مورد را به خوبی می دانند و از لحاظ قانونی اگر انصافی باشد شما مستحق معافیت می باشید. اما برای اطمینان بیشتر مشمولین سعی کنند با وضعیت بسیار شدید در مراجعه به پزشک متخصص و کمسیون پزشکی شرکت کنند.

 25. سینا
  0

  سلام بر ادمین مهربان. من چند ساله پسوریازیس ناخن دارم دکتر هم رفتم داروی ترکیبی داده یه چیزی در مایه های آب و گوگرد ولی اصلا اثر نداشته و ناخن های دیگه هم درگیر شدن و خیلی سوزش دارن جدیدا. ناخن پا هم که وقتی کفش می پوشم بعدش شدید درد می گیره. تو صورتم هم بعضی وقتا لکه های قرمز میاد و میره که اونام خارش و سوزش شدید دارن… سئوالم اینکه می تونم برای معافیت پزشکی اقدام کنم یا نمیشه؟ با تشکر

 26. مهدی
  0

  من متولد یازده فروردینم و چند روز گذشته از مشمولیتم هنوز معافیت تحصیلی نگرفت نمیتونم بدون این که انصراف بدم بگیرم معافیتمو یا اگه نشد آیا بنظر شما من که موهام حدود هفتاد درصد و کف دستم حدود بیست درصد به بالا کف پا و بدنم هم دارم تو بعضی نقاط بدنم ضایعات حدود یک سکه بزرگی داره(برای گرفتن معافیت پماد کنترلششو مدتیه نمیزنم) معافیت میدن که برم اقدام کنم ؟آیا چند روز میکشه تا منو به کمسیون پزشکی نشون بدن؟

  • admin
    
   0

   سلام در شهرستان ها معرفی مشمول به کمسیون معمولا در زمان کمتری صورت می گیرد اما در تهران این پروسه ممکن است تا سه ماه هم طول بکشد. در مورد شما ضایعات دست و کف پا می تواند کمک کننده باشد اما با سختگیری های ناجا احتمال معاف از رزم شدن هم وجود دارد که در این صورت تاریخ اعزام میخورید. افرادی که قبل از ثبت نام در دانشگاه درخواست معافیت پزشکی نموده و معافیت دایم آنان در دست صدور می باشد با ارایه گواهی از وظیفه عمومی مربوطه مجاز به ثبت نام می باشند. در صورتیکه فرد موفق به ارایه گواهی از وظیفه عمومی نشود فرم مربوطه جهت فرد تنظیم شده تا آنرا به دفاتر پلیس +۱۰ ارایه و نتیجه را اخذ و به دانشگاه تحویل نماید.

 27. مجتبی
  0

  با سلام و خسته نباشید. من پدرم پسوریازیس شدید داره میتونم معافیت کفالتی پدرم رو بگیرم؟؟ پدرم متولد۴۲هستش. ممنون اگه راهنمایی بکنید.

  • مجتبی
    
   0

   اخه تو بخش نامه کفالت پدری نوشتن پدر دارا بودن هر نوع بیماری پوستی مقاوم ب درمان و شدید فرزند میتونه معافیت کفالتی بگیره

   • admin
     
    0

    سلام اگر سن پدر مشمولی که تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال دارد، کمتر از ۵۹ سال تمام باشد و به دلیل بیماری با تایید شورای پزشکی نظام وظیفه عمومی نیازمند مراقبت باشد می تواند از کفالت استفاده کند. بنابراین پدرتان باید توسط شورای پزشکی مورد معاینه قرار گیرند و در صورت تایید نیاز به مراقبت می توانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

 28. مهدی
  0

  سلام من بیشتر از هفت ساله بیماری صدف یا پسوریازیس دارم یجورایی بیماری من خیلی شدیده بطوری که حدود هفتاد درصد موهام مبتلا شده و هم کف پا هم کف دست دارم کشاله ران هم همینطور خلاصشو بگم همه جام هست جز صورتم من امسال رفتم دانشگاه و دو روزه مشمول به خدمتم من میتونم الان بگیرم معافیت پزشکیو؟

 29. Ali
  0

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما

  بنده ٩سال هست که بیمارى پسوریازیس دارم 

  براى معافیت پزشکى رفتم پیش پزشک متخصصى که تشخیص ایشان پسوریازیس با وسعت بیش از ٢۵٪؜ و نواحى درگیر کمر، شکم، سینه، کشاله ران، سر، مچ پا و ساق پا 

  مدرک تحصیلی بنده فوق لیسانس هست

  آیا به نظرتون با توجه به مدر ک تحصیلى بنده احتمال معافیتم هست یا نه؟

  با تشکر از شما

 30. عقیل
  0

  سلام خسته نباشید, من دچار بیماری لیکن پلان پوست سر هستم و تقریبا نیمی از موهام ریخته و چندین ساله این بیماری رو دارم و یه بیماری خود ایمنی هست و کف دست و پاهام هم پوسته ریزی داره .تاریخ اعزامم ۲/۱هست و استرس دارم بخاطر این ک میخام موهام کوتاه کنم و خیلی زشت هست جای این کچلی ها رو سرم, استرس باعث بدتر شدن بیماریم میشه .الان دارم دارو های کاهش ایمنی بدن مصصرف میکنم و این دارو ها چشمم هم ضعیف کرده ب نظرتون من اقدام کنم واسه معافیت یا نه, معافیت با این وضعیت بهم میخوره یا نه ؟ممنون میشم جواب بدین

 31. امير
  0

  با سلام
  بنده حدود ۵٠٪؜ از بدنم درگیر بیمارى لیکن پلان است (پشت به صورت کامل، پهلوها، کشاله ران، سینه، کتف ها و پشت بازوهاو ناهیه تناسلى) ولى کف دست و پا کامل بهبود پیدا کرده.
  مدرکم هم کارشناسى ارشد هست.
  آیا به نظرتون بنده معاف میشوم یا خیر؟
  با تشکر از شما

  • admin
    
   0

   سلام لیکن پلان پوستی و مخاطی شدید و گسترده معاف دائم است. توکلتان به خدا انشالا معاف می شوید.

   • امير
     
    0

    ممنون از لطفتون.
    فقط منظورتون از شدید متوجه نشدم.
    براى من در حد معمولیه فکر کنم. (لکه هام صورتیه مایل به قرمز است و ملتحب و  گسترده است) یعنى حدود نصف بیشتر بدنم درگیر هست.
    ولى زیاد پوست پوست نیست.
    ممنون

    • admin
      
     0

     سلام توجه مهم این که ضایعات نقطه ای و منتشر توجه پزشکان کمسیون را نسبت به ضایعات تکه ای و بزرگتر کمتر جلب می کند و قرمزی سطحی ضایعات برای جلب توجه بیشتر کافی است و نیازی به پوسته ریزی زیاد وجود ندارد.

 32. محمد
  0

  با تشکر از ادمین محترم،ایا با خوردن قرص هیدروکسی کلرکین سولفات بیماری پسوریازیس بیشتر میشه؟؟؟
  چ مدت طول میکشه ک اثر بزاره روی ضایعات بدن؟؟؟

 33. محمد
  0

  سلام،من الان ۵ ساله ک درگیر پسوریازیس هستم،پوست سرم شدیده،روی گوشهام و داخلش،یک نقطه در گردنم،زیربغلهام،الت تناسلی و دور مقعدم شدیده،ناخون هام کامل گرفته و لای انگشتان دست و پا و چند نقطه در دیگر نواحی بدنم…
  در الت تناسلیم ترک هایی ایجاد شده ک راه رفتنم خیلی سخت و با درده
  ایا معاف میشم با این شرایط؟؟؟

 34. محمد
  0

  سلام
  حدود ۶ساله که توی ابروهام پوست صورت سر وریشم پوست پوستی و حتی زخم میشه.بعد از حمام هم سوزش خیلی شدید دارم
  به نظرتون معاف از رزم میدن یا معافیت کل
  باتشکر

 35. محمد
  +1

  سلام ادمین محترم من پدرم پسوریازیس گسترده در کل بدن و ارتریت داره ایا میتونم کفالت بگیرم؟ 

 36. sam
  0

  سلام ایا بیماری سبوره  شامل معافیت میشود من قبل ازمایش دام ودکتر بند به من گفتند که پسوریازیست دارم ولی چن روز پیش وقتی برای کمیسیون پزشکی به بیمارستان امام سجاد رفتم دکتر در مدت زمان کم حدود۱۰ثانیه بیماری من رود سبوره تشخیص داد  البته من هم با ذهنیت اینکه اونجا از من ازمایش میگیرن مدار ک ازمایشات قبلیمو نبرده بودم حالا باید چکار کنم چطوری ثابت کم که اون اشتباه کرده .
  جالب اینجاست که هیچ ازمایشی از من گرفته نشد در بیمارستان امام سجاد

  • admin
    
   0

   سلام در مورد بیماری های پوستی سریعا از طریق مشاهده بالینی اقدام به اعلام نظر می کنند که بیمار خود باید سریعا همه قسمت های درگیر را در مدت زمان کوتاه به پزشک نشان دهد. سبوره مزمن و مقاوم به درمان هر دو دست (از مچ به پایین به طور کامل) یا هر دو پا (از مچ به پایین به طور کامل) نیز معافیت دائم دارد. در مورد پسوریازیس هم معمولا لکه های بزرگ به همراه پوسته ریزی بسیار تعیین کننده هستند. در مواردی که ضایعات پسوریازیس بزرگ باشند با همین مشاهده کوتاه پسوریازیس به راحتی قابل تشخیص است اما احتمالا سطح ضایعات شما بسیار جزئی بوده طوری که احتمالا درج پسوریازیس یا اگزما هم فرقی به حال شما نمی کند. نکته مهم اینکه پزشکان معتمد در همه بیماری های مربوط به معافیت؛ معمولا هیچگونه توجهی به داروهای مصرفی و سابقه بیماری ندارند و وضع حال مشمول برای اعزام به خدمت برایشان مهم می باشد.

 37. سهیل
  0

  با سلام من ی ماه پیش کامنت گذاشتم در طول روند معافیت پزشکی هستم، امروز شورا داشتم در نظام وظیفه
  من از حدود یک ماه قبل هیچ پمادی نزدم و در همه چیز ناپرهیزی کردم کمر و شیکم بالا تنه روی بازو ها و سرم پسو ب صورت پوسته پوسته زد اینم بگم استحمام رو کم کنید جوری ک من یک هفته قبل از شورا حموم نرفتم و کاملا تاثیر گذار بود ، وقتی وارد شدم و نشون دادم بدنمو کلا ۱۵ ثانیه هم طول نکشید معافم کردن سرمم هم ندیدن حتی ، مدارک ازمایش اینا هم‌ندیدن تیلی ساده تر از اونی ک فکرشو میکردم‌معافم‌کردن اما الافی زیاد داره حضور در شورا
  در شورا زیاد وقت نمیزارن سعی کنید جایی ک کاملا گسترده هست رو بهشون نشون بدین

  ممنون از سایت خوبتون
  یاعلی

 38. 0

  با سلام وقت بخیر به شما ادمین محترم خسته نباشید ببخشید بنده یه سوالی از خدمت بزرگوار داشتم ایا میتوانم سوال و مطرح کنم براتون سپاس ازشما

 39. farhad
  0

  باسلام
  من مدرکم فوق دیپلم است و چشم چپم ۶/۵وچشم راستم ۱/۵ ضعیف می باشد ایا معاف دائم می شوم ممنون

 40. سامان
  0

  من چشم ۶.۲۵ درجه با استیگمات منفی دارم و مدرکم فوق دیپلم است ایا شامل معافیت می شوم ممنون
  من یک سال پیش اقدام کردم ولی معاف از رزم شدم و نرفتم اون موقع ۵.۷۵ درجه بود با تشدید بیماری شده ایا دوباره میتوانم اقدام کنم یا باید برم خدمت اقدام کنم ممنون از راهنمایتون

 41. سامان
  0

  باسلام
  پدرم درسال ۶۷-۶۹ در اهواز خدمت کرده است ایا شامل کسر خدمت ۹۶ می شود واگر میشود شامل غایب متاهل می باشد

  باتشکر

 42. سامان
  0

  سلام
  من پارسال برای معافیت چشم اقدام کردم اما معاف از رزم شدم واین نظر شورای عالی بود و من خدمت نرفتم ایا میتونم دوباره برای چشم اقدام کنم چون تشدید شده ممنون

 43. مهزیار
  0

  سلام خسته نباشید من مدت زیادی هست از این بیماری رنج میبرم ومیخواستمک یرای معافیت پزشکی اقدام کنم فقط میخواستم بگم راست میگن اگر معافیت پزشکی رو بگریم نمیتوانم در ادارات وشرکت های دولتی استخدام بشم؟ توروخدا پاسخ بنده رو بدیدباتشکر.

  • admin
    
   0

   سلام استفاده از کسانی که دارای معافیت پزشکی هستند و این معافیت مانع انجام وظیفه شغل تخصصی آن‌ها نمی‌شود در دستگاه دولتی منع قانونی ندارد. البته ممکن است کسی دچار کم بینایی باشد و طبیعی است که برای مشاغلی نظیر تایپ مناسب تشخیص داده نشود و بهتر است از این شخص در مشاغل متناسب با شرایط جسمانی وی استفاده شود که البته این موارد بسیار محدود بوده و بیماری پسوریازیس نمی تواند مانع از انجام کارهای تخصصی در بیماران بشود.
   البته بخش خصوصی نیروی خود را با ضوابط خاص خود بکار می‌گیرد.

 44. مهرداد
  0

  سلام
  مرسی از راهنمایی هاتون من دارای بیماری پی سی هستم مدتی پیش در قسمت تناسلی شدت زیاد همراه با زخم بود به پزشک مراجعه کردم و بهبود پیدا کرده البته کف پامم درگیر بود خوب شده تا قسمتی و فقط پاشنه ترک ها مونده الان کف دست گوشه لبم و لاله ی گوشم موندن لازم به ذکر دارای واری کوسل چپ هم هستم نظرتون در مورد معافیتم چیه مییشم بنظرتون چون نمیخوام ریسک کنم معاف از رزم بشم طبق مطالبتون در بالا

 45. محمد
  +2

  با سلام
  بنده از اون وقتی که یادم میاد این بیماری رو داشتیم قبلا ک خیلی شدید بود سرم و کمر ام و شکمم پسو داشت ولی الان فقد پوست سرم شدیده نه جای دیگ خب این خیلی بی انصافیه قربانی زمان بشیم چون ممکنه این بیماری تو چند ماه شدید بشه
  آیا راهی هست که بشه دست ها یا جای دیگ بدن رو به شکل بیماری پسوریازیس در آورد ؟؟

 • مطالب اخیر

 • فهرست سایت

 • داروهای جدید