جهشی بزرگ در شناخت بیماری التهابی پوستی پسوریازیس
جهشی بزرگ در شناخت بیماری التهابی پوستی پسوریازیس

به گزارش روزنامه دیلی میل، پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که چرخه زندگی سلول‌های پوست از حالت طبیعی خارج می‌شود و به سرعت شروع به تقسیم سلولی می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که سلول‌ها به سرعت در سطح پوست تولید شوند. سلول‌های پوستی اضافی، در اندازه‌ ها و تکه‌های قرمز هستند که خارش دارند […]

به گزارش روزنامه دیلی میل، پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که چرخه زندگی سلول‌های پوست از حالت طبیعی خارج می‌شود و به سرعت شروع به تقسیم سلولی می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که سلول‌ها به سرعت در سطح پوست تولید شوند. سلول‌های پوستی اضافی، در اندازه‌ ها و تکه‌های قرمز هستند که خارش دارند و گاهی هم دردناک هستند.

اکنون محققان دانشگاه «نیوکاسل» در استرالیا با بررسی ۵۰۰ هزار سلول مختلف پوستی موفق به ابداع یک اطلس پوستی شدند. این محققان همچنین موفق به شناسایی مکانیسم های سلولی شدند که باعث ابتلا به وضعیت های مزمن پوستی می شود.

آنها متوجه شدند که سلول های پوست مبتلا به اگزما و پسوریازیس، مکانیسم های سلولی مشابهی با سلول های پوستی سالم در حال رشد دارند. محققان می گویند: این یافته ها می تواند به ابداع داروهای جدیدی منجر شود که بیماری های التهابی پوست را هدف قرار می دهند.

اگزما نوعی التهاب پوستی است که باعث خارش، خشکی و ترک پوست می شود. این بیماری در کودکان بیشتر دیده می شود، اما با بزرگ شدن بهبود می یابد. هیچ درمانی برای این وضعیت های پوستی وجود ندارد و درمان ها فقط می توانند علائم را تسکین دهند.

اکنون محققان در بخشی از یک تلاش جهانی برای تهیه اطلس جامع از سلول های انسان که از هر نوع سلول در بدن انسان نقشه برداری می کند، موفق به تهیه یک نقشه دقیق از پوست انسان شده اند.

آنها نحوه تکثیر سلول ها را در پوست سالم و نیز پوست بیماران مبتلا به اگزما و پسوریازیس مطالعه کردند. تجزیه و تحلیل بیش از ۵۰۰ هزار سلول پوستی نشان داد که این سلول های بیمار، از مسیرهای مولکولی مشابه ای همانند سلول های در حال رشد برخوردارند.

پروفسور «موزلیفه حنیفا»، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه نیوکاسل گفت: این اطلس سلول پوست، سیگنال های مولکولی خاصی را نشان می دهد که توسط پوست در حال رشد برای احضار سلول های ایمنی و تشکیل یک لایه محافظ ارسال می شود.

وی افزود: مشاهده اینکه سلول های پوستی اگزما و پسوریازیس سیگنالهای مولکولی یکسانی را ارسال می کنند که می تواند سلول های ایمنی را بیش از حد فعال کرده و باعث ابتلا به بیماری شوند، محققان را شگفت زده کرد.

این محقق خاطر نشان کرد که این موضوع هرگز پیش از این مشاهده نشده بود. کشف اینکه مسیرهای سلولی در حال رشد، دوباره ظهور می کنند، جهشی بزرگ در شناخت ما از بیماری التهابی پوستی است و مسیرهای جدیدی را برای ابدع روش های درمانی ارائه می دهد.

محققان گفتند که مطالعه آنها همچنین راه های جدیدی را برای تحقیق در مورد سایر بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید و بیماری التهابی روده باز می کند و می تواند «تأثیرات بزرگی» در داروهای بازسازی ، به ویژه برای قربانیان سوختگی های داشته باشد.

  • منبع خبر : مشروح این مطالعه در مجله Science منتشر شده است.