خواص دارویی پماد زینک اکساید برای پسوریازیس
خواص دارویی پماد زینک اکساید برای پسوریازیس

زینک اکساید برای پیشگیری اگزما، آماس سوزش‌دار، خراشیدگی‌ها، آكنه ولگاریس، ادرار سوختگی، شوره و سبوره،سمیت با پیچك سمی،كچلی، خارش، پسوریازیس به كار می‌رود.

زینک اکساید برای پیشگیری از آفتاب‌سوختگی، پیری زودرس پوست، درمان خشكی پوست، اختلالات پوستی و عفونت‌هایی نظیر سوختگی‌های خفیف، اگزما، آماس سوزش‌دار، خراشیدگی‌ها، آكنه ولگاریس، ادرار سوختگی، شوره و سبوره،سمیت با پیچك سمی،كچلی، خارش، پسوریازیس، گزش حشرات، زردزخم و زخم‌های واریسی به كار می‌رود.

مکانیسم اثر زینک اکساید:

اكسید روی با ایجاد یك سد فیزیكی باعث بازتاب، پراكنده كردن و جذب اشعه ماوراء بنفش و اشعه مرئی نورخورشید شده و نفوذ آن را از طریق اپیدرم به حداقل می‌رساند. به علاوه دارای اثرهای قابض، محافظ و ضدعفونی كننده پوست نیز می‌باشد. این دارو مهاركننده رشد باكتری‌ها نیز می‌باشد كه تا حدودی به اثر كاهش PH ناشی از آن مربوط می‌باشد.

عوارض جانبی زینک اکساید:

مصرف عوامل ضد افتاب ندرتاً‌ ممكن است باعث جوش، درماتیت آلرژیك تماسی (سوزش وخارش پوست)، درماتیت تماسی فتوآلرژیك (قرمزی و التهاب زودهنگام پوست)، تحریك پوستی (سوختگی،‌خارش و قرمزی پوست) و بثورات پوستی شود.

هشدار ها زینک اکساید:

سالمندان ممكن است متعاقب مصرف عوامل ضد آفتاب دچار كمبود ویتامین D شده و به دنبال آن به نرمی استخوان، پوكی استخوان یاشكستگی استخوان مبتلا شوند.

توصیه های دارویی زینک اکساید:

  • از تماس دارو با چشم‌ها باید خودداری شود.
  • در صورتی كه زخم مورد نظر عمیق باشد یا سوختگی شدید وجود داشته باشد، به پزشك باید مراجعه گردد.
  • دارو باید نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به طور یكنواخت روی پوست مالیده شود.