داروی بیولوژیک Abatacept برای تضعیف آرتریت پسوریازیس
داروی بیولوژیک Abatacept برای تضعیف آرتریت پسوریازیس

داروی Abatacept به تنهایی یا با داروهای دیگر برای درمان آرتریت روماتوئید (مانند آرتریت ایدیوپاتیک و آرتریت پسوریازیس) استفاده می‌شود.

داروی Abatacept به تنهایی یا با داروهای دیگر برای درمان آرتریت روماتوئید (مانند آرتریت ایدیوپاتیک و آرتریت پسوریازیس) استفاده می‌شود. داروی آباتاسپت سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و به این ترتیب احتمال آسیب به مفاصل سالم و درد و التهاب آن‌ها را در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید کاهش می‌یابد.

مقدار و روش درست مصرف داروی Abatacept:

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی Abatacept ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک متخصص برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو زیر نظر پزشک (۳ دوز اول دارو هر ۲ هفته یک بار و سپس هر ۴ هفته یک بار) و به صورت وریدی (طی ۳۰ دقیقه) تزریق می‌شود.

این دارو دوزهای مختلفی دارد و پزشک با توجه به وزن و وضعیت بیمار، دوز مناسب دارو را برایش تجویز می‌شود. سعی کنید دوزی از آباتاسپت را از دست ندهید. اگر بعد از گذشت مدتی از مصرف آباتاسپت شرایط بیماری شما بهبود نیافت، قبل از مصرف دوز بعدی، با پزشک خود مشورت کنید.

موارد منع مصرف آباتاسپت:

به تاریخ انقضای داروی آباتاسپت توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است، از آن مصرف نکنید.

هرگز داروی Abatacept را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

تداخل دارویی آباتاسپت را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف آباتاسپت در دوران بارداری و شیردهی:

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی آباتاسپت در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد.

تاثیر مصرف داروی Abatacept بر رانندگی:

داروی آباتاسپت نمی‌تواند باعث سرگیجه، تاری دید و خواب آلودگی در شما شود، نیازی نیست از رانندگی کردن بپرهیزید.

تداخل دارویی آباتاسپت:

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروی Abatacept با داروهای زیر ممکن است تداخل داشته باشد: دیگر داروهای درمان آرتریت روماتوئید، داروهای مسدود کننده TNF (مانند آدالیموماب (Adalimumab)، اتانرسپت، اینفلیکسیماب (Infliximab)).

از آنجایی که این دارو حاوی قند مالتوز است، ممکن است میزان قند خون شما را تحت تاثیر قرار دهد، در دوران استفاده ازاین دارو میزان قند خونتان را مرتب چک کنید.

داروی آباتاسپت ممکن است با برخی آزمایش‌ها (آزمایش قند خون) تداخل داشته باشد و بر نتایج این تست‌های آزمایشگاهی خاص نیز تاثیر گذارد. قبل از انجام هر آزمایشی، به پزشک و یا پرستار خود بگویید که در حال مصرف دارو هستید.

هشدار درباره مصرف Abatacept:

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی آباتاسپت ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.

در صورتی که سابقه عفونت (هپاتیت، سل) یا عود عفونت دارید.

در صورتی که دچار مشکلات تنفسی هستید.

در صورتی که مشکل سیستم ایمنی (ایدز یا مشکل مغز استخوان) دارید.

اگر بیماری دیابت دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید.

اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض مصرف آباتاسپت:

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

قرمزی و درد در محل تزریق

سردرد

حالت تهوع

علائم سرماخوردگی

گرفتگی بینی

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Abatacept می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

شرایط نگهداری از داروی Abatacept:

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.