درمان آرتروز زانو با ازون‌ تراپی در مرکز اکسی مد
درمان آرتروز زانو با ازون‌ تراپی در مرکز اکسی مد

ازون‌ درمانی پزشکی می‌تواند در درمان درد، التهاب و تخریب تاندون، مفصل یا دیسک‌های بین‌مهره‌ای کمری یا گردنی مؤثر واقع شود. تئوری درمان با ازون‌ درمانی این است که رادیکال‌های آزاد درون ازون‌ درمانی (اکسیژن سوم ازون‌ درمانی ) با مواد داخل دیسک واکنش می‌دهد و موجب کاهش التهاب، درد و کوچک شدن فتق دیسک می‌شود.

ازون‌ درمانی پزشکی می‌تواند در درمان درد، التهاب و تخریب تاندون، مفصل یا دیسک‌های بین‌مهره‌ای کمری یا گردنی مؤثر واقع شود. تئوری درمان با ازون‌ درمانی این است که رادیکال‌های آزاد درون ازون‌ درمانی (اکسیژن سوم ازون‌ درمانی ) با مواد داخل دیسک واکنش می‌دهد و موجب کاهش التهاب، درد و کوچک شدن فتق دیسک می‌شود.

fdjk,dsfdzfg

همچنین در آرتروز مفاصل زانو و شانه و سایر مفاصل که به علت تخریب غضروف مفصلی و وارد شدن آن در فضای مفصلی منجر به ایجاد التهاب، تورم و درد می‌شود، می‌توان از ازون‌ درمانی (تراپی) استفاده کرد.

در حالت معمول، جهت درمان آرتروز مفاصل از کاهش فشار و وزن روی مفصل، داروهای ضد التهابی استروئیدی و غیر استروئیدی، تزریق کورتون و هیالاز در مفصل استفاده می‌شود. همچنین در مواردی که تخریب مفصل شانه یا زانو شدید است و سن و شرایط طبی بیمار مناسب است، جراحی تعویض مفصل زانو و یا شانه پیشنهاد می‌گردد.

در مواردی که درمان دارویی مؤثر نیست و بیمار کاندید جراحی نیست می‌توان از تزریق ده سی‌سی (۱۰ cc) گاز ازون‌ درمانی بهره جست که با اثرات ضد التهابی، ضد دردی و ترمیمی آن باعث کاهش التهاب و درد و ترمیم مفصل می‌شود.

درمان آرتروز زانو:

ازون درمانی برای انواع مختلفی ازدردهای ماهچه ای مانند درد و آرتروز زانو مفید است. با استفاده ازروش ازون درمانی ترکیبی ازازون درمانی، پروکائین،ویتامین بی ۱۲ ومواد دیگردربافت های نرم یا لیگامنت ها یا تاندون هایی که به استخوان زانو یا مفاصل دیگر متصل شده است تزریق میشود. این تزریق درمفصل متورم انجام میشود و باعث درمان تورم وسپس افزایش جریان خون میشود و رسوبات فیبری را تحریک میکند تا باعث شود سلولها با کمک این رسوبات بافت ها ی مفصل آسیب دیده را ترمیم کنند. میزان بالایی از مواد غیرفعالی که در اتم های اکسیژن موجود در ازون درمانی پیدا شده است زمانیکه با مواد مفید وبی خطرازون درمانی ترکیب شوند بی خطر هستند وباعث درمان آرتروز و التهابات مفاصل میشوند و میتواند به عنوان یک عامل تاثیرگذار محسوب شود.

اگرچه عوامل تاثیر گذار دیگری هم وجوددارند که میتوانند استفاده شوند اما ازون درمانی ماده ای است که ۳ مزیت نسبت به مواد دیگر دارد:

۱- بسیار راحت تر از مواد دیگر است و درد کمتری ایجاد میشود.
۲- به دلیل اینکه ازون درمانی یک گاز است، درمحل آسیب دیدگی پخش میشود و هیچ ناحیه ای وجود ندارد که ازون درمانی به آن نرسیده باشد و به تدریج باعث درمان میشود.
۳- ازون درمانی هیچ عوارض جانبی را برای بیماران ایجاد نمیکند و بسیارمطلوب تر از مواد اسکلروسینگ sclerosing دیگراست.

مکانیزم اثر ازون درمانی:

ازون‌ درمانی با کمک سه مکانیسم درمانی باعث درمان میشود درابتدا اکسیژن به بهبود بافت های آسیب دیده کمک میکند دومین تاثیر ازون درمانی است ازون درمانی یک ماده بی ثبات است وبه سرعت به اکسیژن تبدیل میشود درحین روند تبدیل، هر مولکول اکسیژن میتواند بافت ها را اکسید کند تحقیقات نشان میدهد که اکسیداسیون باعث تحریک موارد رشد میشود گاز ازون درمانی حاوی ۳مولکول اکسیژن است و ازون درمانی است، به دلیل ساختاری که دارد میتواند روند اکسیداسیون را انجام دهد و بلافاصله اکسیژن مورد نیاز بافت ها را فراهم کند و باعث تحریک رشد بافت ها و بازسازی و توانبخشی آنها شود.

سومین راهی که ازون‌ درمانی باعث درمان می شود بهبودی بدن با استفاده ازهومیوپاتی (همسان درمانی)ضدالتهابی است دراین روند ویتامین ها و موادمعدنی برای کاهش التهاب و افزایش جریان خون در بافت های آسیب دیده تزریق میشود این کار باعث رساندن مواد مغذی و مواد رشد به بافت ها می شود و بافت ها را بازسازی میکند این درمان در مدت زمان ۶ ماه و طی ۳ تا ۵ مرحله تزریق، انجام میشود و به صورت دائمی باعث اصلاح بافت ها ی اسیب دیده و کاهش درد که در مراحل اولیه درمان آشکار است، میشود.ازون درمانی به تنهایی در درمان موثر نیست و باید از روشهای همراه مانند ورزش درمانی فیزیوتراپی لیزر یا مشابه آن استفاده شود

نکات مهم:

شما باید آرامش خودرا حفظ کنید ممکن است نقاط تزریق کمی دردناک شود اما پزشکان برای کاهش این درد از مسکن های بی حس کننده قبل و بعد از ازون درمانی استفاده می کنند از داروهایی مانند ناپروکسین، آسپیرین وایبوپروفن حداقل دو روز قبل از انجام ازون درمانی استفاده نکنید ممکن است قبل از تزریق برای شما داروهایی مانند تایلنول، ترامادول، ویکودن، نارکو ویا داورهای دیگر تجویز شود و مصرف مکمل های روغن ماهی را دو روز قبل ازازون درمانی قطع کنید. در صورتیکه به مسکن های قوی تر از تایلنول نیاز داشته باشید پزشک برای شما تجویز خواهد کرد.

روش انجام ازون‌ درمانی:

این روش دردناک نیست یا با درد کمی همراه است وبیماران بلافاصله بعد از این روش با بهبودی مواجه میشوند به دلیل اینکه در بافت آسیب دیده گاز تزریق میشود ممکن است تا یک ساعت یا حداکثر تا چند روز با تورم روی ناحیه تزریق مواجه شوید این درمان شامل دو قسمت است در ابتدا مواد طبیعی برای مهیا کردن مواد لازم سلولها تزریق میشود این تزریق حاوی مواد دکس تروس، سالین، ویتامین B و ترکیباتی از مواد هومیوپاتی لازم است بخش دوم این درمان تزریق گاز ازون درمانی در نواحی آسیب دیده برای مهیا کردن اکسیژن لازم و ایجاد انرژی در بافت ها انجام میشود این روند باعث بازسازی بافت ها میشود. توصیه میکنیم که ازون‌ درمانی را برای مدت زمان ۲ هفته و ۳ مرتبه برای هر ناحیه آسیب دیده انجام دهید اما دربعضی موارد بیشتر از این مقدار نیاز است سرعت پاسخگویی بدن شما به این درمان به سن،سلامتی،مدت ابتلا به بیماری واقداماتی که برای درمان انجام داده اید بستگی دارد اکثر افراد با ۳مرتبه انجام این جراحی به بهبودی دست یافته اند.

جلسات درمانی:

برای اکثرافراد یک مرحله درمان کافی است کاهش علائم بیماری بوسیله این روش رضایت بخش است و بیمار به درمان مجدد نیازی ندارد بیماران برای تحریک بیشتر بافت برای بازسای و ترمیم مراحل دیگر ازون‌ درمانی را انجام میدهند هیچ محدودیتی برای تزریق این ماده وجود ندارد یک بیمار می تواند یک مرحله تزریق انجام دهید و بیمار دیگر ۴ مرحله درمان باید انجام دهد باید بعد از تزریق به بهبودی بیمارتوجه شود. درصورتیکه به ۳یا ۴مرحله درمان نیازدارید وبهبودی حاصل نشده است مواد دیگری باید قبل از انجام تزریق مورد توجه قرارگیرد.

یعد از تزریق:

توصیه می شود بیماران ازیک رژیم غذایی مناسب حاوی پروتئین و استراحت کافی استفاده کنند که به ریکاوری واحیا بعدازتزریق کمک میکند بسیاری ازبیماران به اشتباه بعدا زتزریق به سرعت به انجام تمرینات فیزیکی شدید میپردازون درمانی د که این کار اشتباهی است وروند بهبودی وساخت کلوژن را به تاخیرمی اندازد بهتر است دو روز استراحت داشته باشند و درصورت نیاز میتوانند ۲تا ۳هفته بعدا زتزریق بادقت کافی فعالیت های شدید و طولانی مانند ( اسکی، بسکتبال، حاکی روی چمن و سطوح پیشرفته یوگا ) و حرکات پرشی را انجام دهند.

بسیاری از بیماران برای کاهش التهابات تا دو روز پس از تزریق از پدهای گرم و سپس کمپرس یخ و بالانگهداشتن برای اندام های تحتانی ( مانند پا ) استفاده میکنند همچنین برای کاهش درد و التهابات از مواد و داروهای طبیعی به غیر از ایبوپروفن، آلیو، مورتین، آسپیرین و یا داروهای ضد التهاب بدون استروئید دیگر مانند سلبرکس استفاده می کنند متخصصین برای کاهش دردهای شدید شل کننده عضلات یا داروی نارکوتیک را توصیه میکنند بیماران ممکن است از مواد طبیعی مانند پماد کاپسایسین و… استفاده کنند اما باید از مصرف روغن ماهی و مکمل های این ماده تقریبا دو هفته بعد از انجام تزریق خودداری کنند پزشکان توصیه می کنند برای تسریع در روند بهبودی بیماران میتوانند از مکمل های غذایی خاصی در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

تعرفه و هزینه ازون‌ درمانی:

امروزه تزریق گاز ازون درمانی و کاربردهای گسترده ازون‌ درمانی در حوزه های درمانی بسیار متنوع، این روش را بسیار ویژه نموده و باعث طرح سوال هزینه ازون‌ درمانی و پی گیری آن می شود. البته امروزه در کشور عزیزمان در خصوص بیماری های مفاصل، درد، آرتروز، آرتریت، درمان دیسک و علی الخصوص بهبود و ترمیم زخم و عفونت شناخت بسیار خوبی ایجاد شده است، بطوریکه هم اکنون برخی مراکز درمانی در این حوزه در حال فعالیت می باشند. از طرفی هزینه های ازون‌ درمانی با نرخ های متفاوتی تعیین می شود که بهتر است نگاهی اجمالی به آن داشته باشیم. در کتاب ارزش نسبی خدمات و مراقبت های سلامت نرخ ازون‌ درمانی جهت تزریق داخل مفصل و بافت نرم جهت درد و اختلات اسکلتی و عضلانی همانطوری که در تصویر زیر ملاحظه می کنید در سال ۹۳ با جمع کل ۱۳ کا تعیین و ثبت گردید که در دو شاخه نرخ دولتی و خصوصی مشخص می شود که نرخ خصوصی آن هر جلسه ازون‌ درمانی ۲۶۰ هزار تومان می گردد.

همچنین در خصوص ازون‌ درمانی درمان زخم که حدوداٌ هرجلسه به طور متوسط ۳۰ دقیقه زمان می برد و بسته به ماهیت و پیشرفت ضایعه و تشخیص درمانگر تعداد کل جلسات درمانی تعیین می گردد. در این حوزه نیز نرخ های متفاوتی از بیمار گرفته می شود که عموماٌ متوسط نرخ آن ۱۵۰ هزار تومان برای هر جلسه می باشد.

نکته بسیار مهم:

اهمیت موضوع در ازون‌ درمانی نوع دستگاه های کلینیکی آن می باشد، چراکه دقت و تکنولوژی دستگاه های ازوزن تراپی در خصوص کالیبراسیون غلظت بسیار با اهمیت می باشد و در واقع در نتایج درمان بسیار تفاوت ایجاد می کند و به همین منظور تفاوت بسیار زیادی در قیمت دستگاه ها نسبت به تکنولوژی ساخت آنها می باشد. حتی دیده شده است برخی مرکز از دستگاه های ازون درمانی خانگی و یا صنعتی در خصوص ازون‌ درمانی استفاده می کنند. بطوریکه در خصوص دستگاه های کلینیکی نیز با توجه به نوع تکنولوژی آن، هم قیمت دستگاه و هم میزان سرمایه گذاری بسیار متفاوت است ویا اینکه برخی درمانگرها از یک دستگاه بطور همزمان برای چند بیمار استفاده می کنند که علاوه بر کاهش میزان پروتکل اوزن مورد نیاز، تعداد جلسات ازون‌ درمانی تراپی را بسیار زیاد می کند و در کل با کاهش قیمت ازون‌ درمانی برای بیمار، ارزان بودن ازون‌ درمانی به اشتباه برای مراجعه کنندگان تداعی می شود. به همین منظور پیشنهاد می شود جهت مراجعه به مراکز ازون درمانی به گونه ایی در خصوص موارد فوق با دقت ارزیابی نموده و پس از اطمینان از این روش استفاده نمائید تا خدایی نکرده روش ازون‌ درمانی تراپی به عنوان یک روش بدون موثر مطرح نگردد.

مشاوره با مرکز اکسی مد:

بیماران پسوریازیس می توانند جهت مشاوره پزشکی در مورد این روش درمانی به صورت رایگان با شمارۀ ۲۶۲۰۷۹۸۸-۰۲۱ و ۲۶۲۰۷۹۳۷-۰۲۱ تماس گرفته و سوالات خود را مطرح نمایند تا تیم پزشکی اکسی مد به سوالات آن ها در ساعات کاری ۹ صبح تا ۱۹ شب پاسخ دهد.