سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
»   آرتریت پسوریازیس, داروخانه پسوریازیس, درمانهای سنتی و گیاهی  »   درمان آرتریت پسوریازیس با ماساژ شیاتسو
823 بازدید
۳۰ مهر ۱۳۹۴ , ساعت ۱۴:۳۴

درمان آرتریت پسوریازیس با ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو (shiatsu) یکی از ماساژهای معروف دنیا به شمار رفته که تمام مزایای آن برای درمان آرتریت پسوریازیس از طریق علمی به اثبات رسیده است. حدود ۱۰ درصد از افرادی که به پسوریازیس مبتلا می شوند از التهاب مفاصل هم رنج می برند. افرادی که به بیماری آرتریت پسوریازیس مبتلا هستند برای کاهش عوارض این بیماری و کنترل آن می توانند از ماساژ شیاتسو استفاده کنند. ماساژ شیاتسو با بهبود جریان گردش خون، کاهش استرس و تنظیم سیستم دفاعی بدن آرتریت پسوریازیس را درمان می کند. ماساژ شیاتسو با اعمال فشار و تحریک نقاط درگیر آرتریت و اطرافش افزایش احساس سلامتی و آرامش را در بیماران پسوریازیس پدید می آورد.

shiatsu

تاریخچه:

شیاتسو (shiatsu) به معنی فشار انگشت روشی از ژاپن باستان است که در آن با مالش عمیق نقاط و مدار های طب سوزنی جسم و روح و روان در تمام سطوح تحت درمان قرار می گیرند. کلمه “shi” به معنای “انگشت” و “atsu” به معنای فشار است. البته به هیچ عنوان نباید شیاتسو یا فشار درمانی را با طب سوزنی اشتباه گرفت شیاتسو مالش مسیرهای انرژی در بدن بر اساس دانش شیاتسو و کاربرد هر نقطه از نقاط انرژی برای درمان و تسکین بیماری ها است.
حدود ۴۰۰۰ سال پیش چینی ها کشف کردند که فشار دادن بعضی از نقاط بدن به تسکین درد و استرس کمک می کند و شیاتسو بر این اساس شکل گرفته است.
بسیاری از تکنیک‌ ها و متدهای درمانی ماساژ شیاتسو با الگوگیری از طبیعت ما انسان‌ها به وجود آمده است. به عنوان مثال اکثر مردم هنگام ابتلا به سردرد به طور ناخودآگاه دست‌ هایی خود را به سمت شقیقه‌ ها می‌ برند و این ناحیه را ماساژ می‌ دهند. در ماساژ شیاتسو هدف این است که انرژیی که از طریق کانالهای انرژی در بدن مسدود شده است برداشته شود و همچنین تعادل انرژی به بدن برگردانده شود. حذف این موانع و بازگرداندن تعادل در بدن با فشار انگشتان دست و بعضی اوقات آرنج، زانو و پاها بر روی نقاط فشار انجام می شود.
همچنین نقاطی در بدن به عنوان نقاط فشار در امتداد کانالهای انرژی بدن شناخته شده است.

علل آرتریت پسوریازیس:

هنگامی که سیستم ایمنی بدن، با سلول ها و بافت های سالم می جنگد، آرتریت پسوریازیس بوجود می آید. پاسخ غیرطبیعی سیستم ایمنی باعث التهاب در مفاصل و پوست می گردد.
تغییرات خاص در سیستم ایمنی بدن نیز برای ابتلا به این بیماری مهم می باشد. برای مثال کاهش سلول های ایمنی به نام سلول های کمک کننده T در بیماران مبتلا به ایدز، ممکن است نقش مهمی را در بیماران مبتلا به پسوریازیس بازی کند.
برای بررسی علت این بیماری، محققان عوامل عفونی و عوامل محیطی را نیز مد نظر دارند.

علائم آرتریت پسوریازیس:

آرتریت پسوریازیس در هر سنی و جنسی دیده می شود، اما معمولا بیماران مبتلا ۳۰ تا ۵۰ ساله می باشند که با علائم زیر متوجه بیماری خود می شوند:
– در بسیاری از مبتلایان، پسوریازیس ماه ها و یا سال ها قبل از آرتریت خود را نشان می دهد.
– اغلب آرتریت (ورم مفاصل)، زانو، مچ پا و مفاصل پا را درگیر می کند و معمولا چند مفصل در یک زمان درگیر می شوند.
– مفاصل ملتهب دارای درد، ورم، گرما، حساسیت به لمس و رنگ قرمز می باشند و برخی اوقات، التهاب مفاصل انگشتان دست و یا پا می تواند موجب ورم کل دست و پا شود.
– سفتی مفاصل در صبحگاه نیز یکی از علائم بیماری می باشد.
– التهاب تاندون ها مخصوصا التهاب تاندون پاشنه پا نیز می تواند از علائم آرتریت باشد.

artritis psoriasis

چگونه شیاتسو را انجام دهیم:

به خاطر اینکه هیچ ابزاری برای انجام شیاتسو لازم نیست می توانید آن را به تنهایی هر جا و در هر زمانی انجام دهید.
دو راه برای انجام ماساژ شیاتسو وجود دارد:
۱- فشار دادن
۲- مالش دادن در حرکت دایره ای
سه ثانیه به آرامی محل را فشار دهید و به تدریج در ۳ ثانیه بعد رهایش کنید، شما می توانید برای ایجاد حس درد، فشار کافی را اعمال کنید.
نقطه را تا زمانی که علامت بیماری کم شود یا محدوده ی آن برای لمس کردن گرم شود تحریک کنید میزان فشار برای اعمال بستگی به علائم بیماری دارد که شما تحمل می کنید.
بخاطر این که بیشتر نقاط اعمال فشار متقارن هستند پس باید نقاط را از دو طرف بدن تحریک کنید و اگر در یک طرف بدن احساس درد کردید، بر تحریک این نقطه تمرکز کنید.

shiatsu

اصول ماساژ شیاتسو:

چگونه یک نقطه ی را که باید در آن قسمت فشار اعمال شود، پیدا کنیم بهتر است ابتدا توضیح دهیم که چگونه مکان اعمال فشار را بیابیم.
مکان توصیف شده در زیر یک الگوی کلی است چرا که مکانِ دقیق اعمال فشار از هر شخص به شخص دیگر تغییر می کند.
با ما همراه باشید و سعی کنید با فشار دادن محل های مناسب، مکان اعمال فشار خود را بیابید.

لمس کردن و مالش دادن:

اطراف محلی که در آن به دنبال نقطه ی اعمال فشار می گردید لمس کنید و مالش دهید.
ممکن است شما در جایی که پوست تیره قرمز سرد، تب دار و خشک است و یا در جایی از پوست که احساسی متفاوت در هنگام لمس دارد، یک مکان اعمال فشار داشته باشید.

نیشگون گرفتن:

بعد از اینکه مکان حدودی اعمال فشار را پیدا کردید با شست و انگشتِ اشاره به آرامی آن مکان را نیشگون بگیرید.
مکان های اعمال فشار در شکل و اندازه ی نوک انگشت هستند به دلیل این که مکانهای اعمال فشار حساس هستند.
طبیعی است که باید دردی را در حین نیشگون گرفتن تحمل کنید شما می توانید سعی کنید با فشار دادن مکان حساس با انگشت شست و اشاره مکان اعمال فشار را بیابید.

نحوه شیاتسو گرفتن مچ دست:

ماساژ این نقطه که در بخش کناری ساعد و دست و در مرز مچ دست و ابتدای ساعد قرار دارد کمک زیادی به افزایش انرژی مچ دست و بهبود جریان گردش خون در مفصل مچ دست می‌کند. برای ماساژ این نقطه کافی است از انگشت شست خود کمک بگیرید و خیلی آرام این نقطه را ماساژ دهید. بهترین شیوه برای ماساژ این نقطه قرار دادن انگشت شست روی نقطه مورد نظر و ماساژ دورانی این ناحیه به‌ مدت یک تا ۳ دقیقه است.
در این مرحله برای اتمام ماساژ درمانی روی مچ دست لازم است نقطه دیگری از ناحیه مچ دست را که در سمت داخلی مچ دست قرار دارد یک تا ۳ دقیقه ماساژ دهید. این نقطه درست نزدیک گودی مچ دست که در قسمت داخلی ساعد نمایان است قرار دارد.
برای ماساژ این نقطه کافی است انگشت شست خود را روی این نقطه کهه نزدیک به تاندون مچ دست است قرار دهید و به‌صورت دورانی و آرام آن را ماساژ دهید. دقت داشته باشید کهه فشار انگشت شست در این ناحیه به‌گونه‌ای باشد یه بیمار احساس درد نکند این ماساژ را در هر ۲ دست تیرار کنید.

نحوه شیاتسو گرفتن مچ پا:

این نقطه در قسمت داخلی مچ پا و در بالای قوزی پا جای دارد یکی از مهم‌ترین نقاط برای دریافت ماساژ در بیماران مبتلا به آرتریت پسوریازیس است.
برای ماساژ این نقطه نیز مانند دیگر نقاط از انگشت شست کمک بگیرد و با ماساژهای دورانی این نقطه را دست کم یک دقیقه ماساژ دهید. حداکثر زمان برای ارائه ماساژ به این نقطه ۳‌دقیقه است. این ماساژ به کاهش درد بیمار و تقویت مفصل مچ پا کمک می‌ کند.
برای پیشگیری از تشدید بیماری در ناحیه مفصل پا کافی است نقطه دیگری از ناحیه مچ را شناسایی کرده و آن را به‌ مدت یک تا ۳ دقیقه ماساژ دهید.
این نقطه در ناحیه مچ پا و روی پا نزدیی به قوزی قرار گرفته است بیمار می‌تواند با انگشت شست روی این نقطه با فشارهای خفیف و حرکت‌ های دورانی تاثیر گذاشته و با افزایش جریان خون و حرارت در این ناحیه به بهبود دردها و پیشگیری از تشدید بیماری در آینده نیز کمک کند.

نحوه شیاتسو گرفتن آرنج:

برای این کار کافی است نقطه مورد نظر را روی دستتان پیدا کنید و آن را به‌مدت یک تا ۳ دقیقه با فشارهای ملایم و دورانی انگشت شست ماساژ دهید.
این ماساژ موجب بهبود جریان گردش خون در مفصل آرنج شده و به بهبود دردهای این ناحیه منجر می شود. این نقطه در بخش داخلی بازو بالای آرنج متمایل به سمت چپ بازوی شما قرار دارد.

موارد توجه:

۱)اگر باردار هستید هرگز محل های روده بزرگ و کبد را تحریک نکنید چرا که باعث سقط جنین می گردد.
۲)از ماساژ شیاتسو بلافاصله قبل و بعد از غذا حمام کردن ورزش کردن یا نوشیدن مشروبات الکلی استفاده نکنید.
۳)اگر شما از تب درد و التهاب خارش شدید که منجر به برخی بیماری ها می شود رنج می برید با پزشک خود مشورت کنید.
۴)هرگز از ماساژ شیاتسو برای زخمهای باز رگهای واریس تومورها پوست های عفونی یا مکان هایی که احتمال شکستگی استخوان است استفاده نکنید.
۵)حرکات فشاری در ماساژ شیاتسو می تواند به صورت شدید انجام شود، که در این حالت بیماران مایل به خندیدن، فریاد زدن یا هر عکس العمل دیگری هستند که این عکس العمل ها به هیچ عنوان در طول درمان غیر طبیعی نیستند.
۶)باید حتما یک متخصص ماهر یافت تا آسیب و عوارض جانبی به بدن ما وارد نشود.
۷)تنها اخطار پرهیز که درباره کاربرد روش شیاتسو ماساژ درمانی می توان داد این است که هرگز نباید آن را روی بیماران سرطانی اجرا کرد؛ زیرا جریان مایعات و انرژی های بدن را چنان تحریک می کند که ممکن است باعث گسترش سلول های سرطانی به فراسوی غده بدخیم شود.

مطالب مرتبط با این نوشته

پردنیزولون (Prednisolone) جزو دسته ای از داروها است که به آنها استروئید یا کورتیکواستروئید میگویند. پردنیزولون مانند دیگر استروئید ها مانع از ترشح موادی در بدن میگردد که موجب بروز التهاب می شوند. پس پردنیزولون یک داروی ضد التهابی است....
مولکولی موسوم به «کوندروتین» که از غضروف کوسه ماهی گرفته می شود، تأثیر شگفت انگیزی در بهبود درد های مفصلی دارد. اتساع مویرگ ها و تکثیر عروق خونی جدید نقش اساسی در بروز بیماری پسوریازیس دارند. از این رو، غضروف...
به گزارش سایت درمانی پسوریازیس، یک گروه بین المللی برای تحقیقات و ارزیابی پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک (GRAPPA) توصیه‌ های درمانی خود را برای آرتریت پسوریاتیک روزآمد کرد تا آخرین پیشرفت‌ های این حوزه را در زمینه درک بیماری و...
تزریق زیرجلدی (Subcutaneous injection) جهت تزریق بسیاری از داروها از جمله دگزامتازون، متیل پردنیزولون، تریامسینولون، هیدروکورتیزون و تریام هگزال به عنوان روشی برای درمان پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک مورد استفاده قرار می گیرد. بافت زیر جلدی یک بافت همبند غنی از...
  • مطالب اخیر

  • فهرست سایت

  • داروهای جدید