درمان طولانی مدت پسوریازیس با داروی سکییوکروماب
درمان طولانی مدت پسوریازیس با داروی سکییوکروماب

داروی بیولوژیک سکییوکروماب (Secukinumab) با نام‌تجاری (Cosentyx) طراحی شده برای درمان آرتریت روماتوئید و پسوریازیس است. این دارو بطور قابل توجهی در بهبود علائم و نشانه های پلاک پسوریازیس متوسط ​​تا شدید در پا، دست ها و ناخن ها تاثیر گذار است. با مصرف داروی سکییوکروماب افزایش قابل توجهی در درمان و بهبود کیفیت زندگی بیماران […]

داروی بیولوژیک سکییوکروماب (Secukinumab) با نام‌تجاری (Cosentyx) طراحی شده برای درمان آرتریت روماتوئید و پسوریازیس است. این دارو بطور قابل توجهی در بهبود علائم و نشانه های پلاک پسوریازیس متوسط ​​تا شدید در پا، دست ها و ناخن ها تاثیر گذار است.

با مصرف داروی سکییوکروماب افزایش قابل توجهی در درمان و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به پلاک پسوریازیس متوسط ​​تا شدید مشاهده می شود.پسوريازيس همراه با پلاک، يک بيماري مزمن و دردناک دستگاه ايمني است و در حال حاضر سکییوکروماب نياز به گزينه هاي درماني جديد براي افزايش اثربخشي طولاني مدت و ايمني را در بیماران پسوریازیس برطرف می کند.

شرکت سازنده سکییوکروماب:

شرکت نوارتیس (Novartis) یک شرکت چندملیتی داروسازی مستقر در بازل، سوئیس است، که از نظر میزان فروش، رتبه دوم از بزرگترین شرکت‌های داروسازی جهان را، به خود اختصاص داده است.شرکت داروسازی نوارتیس در سال ۱۹۹۶ از ادغام دو شرکت سیبا گایگی و شرکت ساندوز تشکیل شد. هر دو این شرکت‌ها دارای قدمت زیادی بوده و مجموعا نوارتیس را دارای تاریخچه عظیم ۲۵۰ ساله نمودند.

شرکت نوارتیس در سال ۱۹۹۸ نیز با همکاری دانشکده میکروبیولوژی  دانشگاه کالیفرنیا به نام برکلی، شروع به دریافت مجوزهای مختلف بیوتکنولوژی کرد. این شرکت تحقیقات وسیعی در حوزه‌های بیوتکنولوژی انجام داد که نهایتا با تولید داروی سکییوکروماب (Secukinumab) با نام‌تجاری (Cosentyx) به موفقیتی بزرگ در این حوزه رسید.در ۲۱ ژانویه سال ۲۰۱۵، اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که secukinumab را برای درمان بزرگسالان مبتلا به پسوریازیس پلاکی متوسط ​​تا شدید تایید کرده است.

مکانیسم اثر سکییوکروماب:

سکییوکروماب پادتن تک‌تیره انسانی طراحی شده برای درمان آرتریت روماتوئید و پسوریازیس است. این دارو عضوی از خانوادهٔ سیتوکین و اینترلوکین ۱۷ را هدف قرار می‌دهد.این بسیار خاص به ایمونوگلوبولین انسانی کلاس (G1k (IgG1k مربوط می شود.

در سه مطالعه باليني فاز دو، مولکول AIN457 (سکییوکروماب Secukinumab) به ميزان قابل توجهي در مبتلايان به پسوريازيس متوسط تا شديد، پلاک‌هاي پوستي را کاهش داده است. سکییوکروماب يک آنتي‌بادي مونوکلونال است که مکانيسم اثر آن مهار التهاب در پسوريازيس است.زديک به ۲درصد از جمعيت دنيا از پلاک‌هاي پوستي پسوريازيس رنج مي‌برند.

بيماري مزمني که با ضايعات پوستي وسيع و ضخيمي که پلاک ناميده مي‌شوند، تشخيص داده مي‌شود. سکییوکروماب در مبتلايان به پسوريازيس متوسط تا شديد ضايعات را به سرعت و به ميزان قابل توجهي بهبود مي‌ بخشد. نتايج اين سه مطالعه در کنگره سالانه آکادمي درماتولوژي اروپا در کشور پرتغال ارائه شد. در يکي از اين مطالعات ۸۱ درصد از بيماران تحت درمان با ۱۵۰ ميلي‌گرم سکییوکروماب زيرجلدي ماهانه، حداقل ۷۵درصد بهبود در علايم پسوريازيس نشان دادند. ميزان بهبود در دريافت‌کنندگان دارونما ۹درصد بود.

در يک مطالعه ديگر مشخص شد که ۸۳درصد از بيماران تحت درمان با دوز آغازين داخل وريدي سکییوکروماب، حداقل ۷۵درصد بهبود در علايم را تجربه کردند. اين درصد در دريافت‌کنندگان دارونما ۱۰درصد بود. در مطالعه سوم، دريافت‌کنندگان سکییوکروماب در ماه اول با ۵۵ درصد بهبود در مقايسه با بهبود ۲ درصدي در دريافت‌کنندگان دارونما روبرو بودند. اين بهبود علايم ، باعث ارتقاي کيفيت زندگي مبتلايان به پلاک‌هاي پسوريازيس متوسط تا شديد شده است.