درمان طولانی مدت پسوریازیس با داروی سکییوکروماب

NP_Cosentyx-Autoinjector_web

چاپ

داروی بیولوژیک سکییوکروماب (Secukinumab) با نام‌تجاری (Cosentyx) طراحی شده برای درمان آرتریت روماتوئید و پسوریازیس است. این دارو بطور قابل توجهی در بهبود علائم و نشانه های پلاک پسوریازیس متوسط ​​تا شدید در پا، دست ها و ناخن ها تاثیر گذار است. با مصرف داروی سکییوکروماب افزایش قابل توجهی در درمان و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به پلاک پسوریازیس متوسط ​​تا شدید مشاهده می شود.پسوریازیس همراه با پلاک، یک بیماری مزمن و دردناک دستگاه ایمنی است و در حال حاضر سکییوکروماب نیاز به گزینه های درمانی جدید برای افزایش اثربخشی طولانی مدت و ایمنی را در بیماران پسوریازیس برطرف می کند.

NP_Cosentyx-Autoinjector_web

شرکت سازنده سکییوکروماب:

شرکت نوارتیس (Novartis) یک شرکت چندملیتی داروسازی مستقر در بازل، سوئیس است، که از نظر میزان فروش، رتبه دوم از بزرگترین شرکت‌های داروسازی جهان را، به خود اختصاص داده است.شرکت داروسازی نوارتیس در سال ۱۹۹۶ از ادغام دو شرکت سیبا گایگی و شرکت ساندوز تشکیل شد. هر دو این شرکت‌ها دارای قدمت زیادی بوده و مجموعا نوارتیس را دارای تاریخچه عظیم ۲۵۰ ساله نمودند.

شرکت نوارتیس در سال ۱۹۹۸ نیز با همکاری دانشکده میکروبیولوژی  دانشگاه کالیفرنیا به نام برکلی، شروع به دریافت مجوزهای مختلف بیوتکنولوژی کرد. این شرکت تحقیقات وسیعی در حوزه‌های بیوتکنولوژی انجام داد که نهایتا با تولید داروی سکییوکروماب (Secukinumab) با نام‌تجاری (Cosentyx) به موفقیتی بزرگ در این حوزه رسید.در ۲۱ ژانویه سال ۲۰۱۵، اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که secukinumab را برای درمان بزرگسالان مبتلا به پسوریازیس پلاکی متوسط ​​تا شدید تایید کرده است.

مکانیسم اثر سکییوکروماب:

سکییوکروماب پادتن تک‌تیره انسانی طراحی شده برای درمان آرتریت روماتوئید و پسوریازیس است. این دارو عضوی از خانوادهٔ سیتوکین و اینترلوکین ۱۷ را هدف قرار می‌دهد.این بسیار خاص به ایمونوگلوبولین انسانی کلاس (G1k (IgG1k مربوط می شود.در سه مطالعه بالینی فاز دو، مولکول AIN457 (سکییوکروماب Secukinumab) به میزان قابل توجهی در مبتلایان به پسوریازیس متوسط تا شدید، پلاک‌های پوستی را کاهش داده است. سکییوکروماب یک آنتی‌بادی مونوکلونال است که مکانیسم اثر آن مهار التهاب در پسوریازیس است.زدیک به ۲درصد از جمعیت دنیا از پلاک‌های پوستی پسوریازیس رنج می‌برند. بیماری مزمنی که با ضایعات پوستی وسیع و ضخیمی که پلاک نامیده می‌شوند، تشخیص داده می‌شود. سکییوکروماب در مبتلایان به پسوریازیس متوسط تا شدید ضایعات را به سرعت و به میزان قابل توجهی بهبود می‌ بخشد. نتایج این سه مطالعه در کنگره سالانه آکادمی درماتولوژی اروپا در کشور پرتغال ارائه شد. در یکی از این مطالعات ۸۱ درصد از بیماران تحت درمان با ۱۵۰ میلی‌گرم سکییوکروماب زیرجلدی ماهانه، حداقل ۷۵درصد بهبود در علایم پسوریازیس نشان دادند. میزان بهبود در دریافت‌کنندگان دارونما ۹درصد بود. در یک مطالعه دیگر مشخص شد که ۸۳درصد از بیماران تحت درمان با دوز آغازین داخل وریدی سکییوکروماب، حداقل ۷۵درصد بهبود در علایم را تجربه کردند. این درصد در دریافت‌کنندگان دارونما ۱۰درصد بود. در مطالعه سوم، دریافت‌کنندگان سکییوکروماب در ماه اول با ۵۵ درصد بهبود در مقایسه با بهبود ۲ درصدی در دریافت‌کنندگان دارونما روبرو بودند. این بهبود علایم ، باعث ارتقای کیفیت زندگی مبتلایان به پلاک‌های پسوریازیس متوسط تا شدید شده است.

snapshot_06