شنبه, ۰۳ فروردین ۱۳۹۸
»   اسلایدر, انواع پسوریازیس, درمانگاه پسوریازیس  »   علایم و نشانه ها و درمان پسوریازیس تناسلی
8,864 بازدید
۲۲ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۳:۵۰

علایم و نشانه ها و درمان پسوریازیس تناسلی

پسوریازیس تناسلی یکی از ناراحت کننده ترین اشکال بیماری پسوریازیس است. چون ناحیه تناسلی پوست بسیار حساسی دارد به همین خاطر حتی کوچکترین ضایعات نیز ممکن است مشکلات فراوان ایجاد کند. پسوریازیس معکوس رایج ترین نوع پسوریازیس موجود در کشاله ران و ناحیه تناسلی است. فردی که به پسوریازیس معکوس مبتلا می شود، معمولا لکه های صاف، خشک و قرمز بر روی پوست خود خواهد داشت. پسوریازیس معکوس است که اغلب دردناک تر از انواع دیگر پسوریازیس است موجب می شود منطقه مبتلا درد و خارش زیادی داشته باشد. در ادامه مطلب به علایم و نشانه ها و درمان پسوریازیس تناسلی می پردازیم.

psoriasis Genital

علائم پسوریازیس تناسلی:

پسوریازیس یک بیماری پوستی خودایمنی می باشد. این بیماری با ایجاد برجستگی، قرمزی و فلس بر روی سطح پوست خود را نشان می دهد. این وضعیت می تواند در هر جای از بدن، از جمله ناحیه تناسلی رخ دهد. در این صورت به آن پسوریازیس تناسلی گفته خواهد شد. شدت این ضایعات پوستی نیز در افراد مختلف متفاوت است.

مناطق مختلف ناحیه تناسلی ممکن است تحت تاثیر پسوریازیس قرار بگیرند. این مناطق عبارتند از:

 • برجستگی عانه (پوبیس): منطقه بالای اندام تناسلی مردان و زنان
 • بالای ران: پسوریازیس متشکل از تکه های کوچک و گرد بسیاری است که قرمز و پوسته پوسته می باشند. پسوریازیس در این مناطق به راحتی تحریک می شود. به ویژه در آن دسته از افرادی که هنگام راه رفتن ران هایشان به هم تماس دارد.
 • چین بین ران و کشاله ران: پسوریازیس در چین بین ران و کشاله ران پوسته پوسته ایجاد نمی کند و ضایعاتش قرمز مایل به سفید است. پوست این ناحیه ممکن است شکاف یا ترک خورده شود.

کسانی که اضافه وزن دارند یا ورزش می کنند ممکن است به عفونتی مبتلا شوند که شبیه به یک عفونت قارچی روی پوست است. این عفونت نباید با پسوریازیس اشتباه گرفته شود.
پسوریازیس تناسلی می تواند هم در مردان و هم در زنان ایجاد شود. یعنی مخصوص جنسیت خاصی نیست. اما شکل ظاهری ضایعات ایجاد شده در آن ها می تواند به ترتیب زیر متفاوت باشد.

ضایعات پسوریازیس فرج معمولا دارای ظاهر صاف است و قرمزی غیر پوسته پوسته دارد. خاراندن منطقه می تواند باعث عفونت و ایجاد خشکی شده که هر دو این عوامل در ضخیم شدن پوست و خارش بیشتر نقش دارند. پسوریازیس تناسلی در زنان معمولا بر روی پوست بیرونی واژن تاثیر می گذارد. در اغلب موارد، پسوریازیس به غشاهای مخاطی واژن سرایت نمی کند.

پسوریازیس آلت تناسلی مردان ممکن است تکه های بسیار زیاد، کوچک و قرمزی را بر روی سر آلت و یا منطقه استوانه ای شکل آن ایجاد کند. پوست این ناحیه ممکن است پوسته پوسته داشته باشد یا صاف و براق باشد.

علاوه بر نواحی تناسلی، این بیماری می تواند مقعد و پوست اطراف آن را نیز دست خوش تغییر کند. پسوریازیس در نزدیکی مقعد قرمزی بدون پوسته پوسته ایجاد کرده و معمولا فرد در معرض ابتلا، خارش نیز دارد. علائم این بیماری روی مقعد می تواند با عفونت مخمر، خارش هموروئیدی، و هجوم کرمک اشتباه گرفته شود.

در صورت وجود هر کدام از بیماری های ذکر شده در بالا، درمان پسوریازیس پیچیده می شود. معاینه رکتوم و کشت میکروبی پوست می تواند به تشخیص این بیماری ها و ایجاد افتراق بین آن ها و پسوریازیس کمک کند. پسوریازیس در چین باسن نیز قرمزی بدون پوسته پوسته و یا قرمز با فلس بسیار زیاد ایجاد می کند.

درمان و بهداشت جنسی:

درمان پسوریازیس تناسلی در برخی موارد دشوار است. اما به طور معمول این بیماری به خوبی به اغلب گزینه های درمان پاسخ می دهد. پوست ناحیه تناسلی بسیار نازک و حساس است. بنابراین افراد مبتلا به پسوریازیس تناسلی باید مراقبت های ویژه ای را با توجه به گزینه های درمانی آن مد نظر داشته باشند. افراد باید از کرم های موضعی برای جلوگیری از نازک تر شدن پوست و ایجاد ترک های صورتی بر روی آن استفاده کنند.

از بین بردن خارش و ناراحتی ناشی از این بیماری ساده است. اما درمان ضایعات سخت تر می باشد. در گام اول منطقه آسیب دیده باید مرطوب نگه داشته شده و از درمان های موضعی یا نور فرا بنفش (UV) استفاده شود.

 • به طور کلی درمان های  پسوریازیس تناسلی عبارتند از:داروهای موضعی: کورتیکواستروئیدها ضعیف برای درمان این بیماری در ناحیه تناسلی استفاده می شود. استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدهای موضعی می تواند موجب نازک شدن دائمی پوست شده و ترک هایی شبیه به ترک های زایمان ایجاد کند. استفاده از مرطوب کننده می تواند در حفظ رطوبت این منطقه مفید باشد. در هنگام خرید مرطوب کننده دقت کنید که عطر و رایحه نداشته باشد. عطر و رایحه کرم می تواند باعث خشکی و سوزش بیشتر شود. کرم و پماد ویتامین D احتمال تحریک را کمتر می کند.
 • نوردرمانی با UV:  در شرایط خاص برای درمان پسوریازیس دستگاه تناسلی از نوردرمانی استفاده می شود. فقط باید دقت شود که شدت نور استفاده شده برای درمان پسوریازیس تناسلی باید کمتر از شدت نوری باشد که برای درمان پسوریازیس در سایر نقاط بدن استفاده می شود. نور بیش از حد می تواند پوست ناحیه تناسلی را بسوزاند. ضمن این که استفاده از نرم کننده و مرطوب کننده می تواند مانند یک لایه محافظ بوده و مانع کاهش آب پوست شود.
 • مهار کننده های نورین: تاکرولیموس و پیمکرولیموس در درمان پسوریازیس دستگاه تناسلی مفید هستند و عوارض جانبی مانند نازک شدن پوست را ایجاد نمی کنند. گرچه آنها می توانند، باعث ایجاد احساس ناراحت کننده سوزش شده و عفونت های جنسی مانند تبخال یا زگیل های ویروسی را مجددا فعال کنند.

در برخی موارد، پزشکان داروی خوراکی تجویز می کنند. داروهای پسوریازیس تناسلی می تواند عوارض جانبی مانند موارد زیر داشته باشند:

 • تحریک
 • سردرد
 • بی خوابی
 • تب
 • اسهال

فرد مبتلا به پسوریازیس تناسلی باید هر گونه علائمی که بعد از مصرف دارو احساس می کند را به پزشک اطلاع دهد. این کار نه تنها برای اطمینان از مناسب بودن درمان است بلکه برای رد بیماری های دیگر از جمله بیماری های مقاربتی مفید است.

پسوریازیس تناسلی ممکن است بعد از ایجاد اصطکاک در طول مقاربت جنسی بدتر شود. تماس با مواد محرک خاص نیز ممکن است به شعله ور شدن آن کمک کند.

این محرک عبارتند از:

 • ادرار
 • مدفوع
 • لباس تنگ

سلامت جنسی:

استفاده از کاندوم در حین مقاربت، برای کاهش ناراحتی بالقوه موثر است. این پوشش همچنین یک مانع برای جلوگیری از برخورد پوست به پوست و مایع به پوست، که باعث کاهش تحریک بیشتر می شود، محسوب خواهد شد. پس از مقاربت، افراد مبتلا به پسوریازیس تناسلی باید منطقه تناسلی را پاک کرده و اگر داروی موضعی قبل از رابطه جنسی استفاده کرده اند، مجددا آن را شارژ کنند.

از آن جا که سوزش بعد از رابطه جنسی در این افراد شایع است، بنابراین پیشنهاد می شود که صادقانه مشکل خود را با شریک زندگیتان مطرح کنید. این را در نظر داشته باشید که پسوریازیس تناسلی از طریق تماس پوست به پوست منتقل نمی شود.

مطالب مرتبط با این نوشته

پسوریازیس گاهی بصورت پلاکی منفرد بر روی گلانس( سر آلت تناسلی) تظاهر مییابد و با بیماری اریتروپلازی کوئیورات اشتباه می شود. از کرم هیدروکورتیزون برای درمان استفاده می شود. شستشوی گلانسپس از مقاربت,جهت پیشگیری از آلودگی با کاندیدا, از بدتر...

26 دیدگاه برای علایم و نشانه ها و درمان پسوریازیس تناسلی

 1. یوسف
  0

  عرض ادب و احترام خدمت شما دکتر .تشکر بابت پاسخگویی به سوالات دوستان . بنده ۲۸ سالمه و قسمتی از سر آلت تناسلیم تقریبا ۶-۷ سال میشه که یه پوست قرمز نازک ظاهر میشه و خودش هم محو میشه .البته هیچ سوزشی نداره و فقط هم همون قسمت هست بنده به پزشک هم مراجعه کردم ایشون گفتن پسوریازیس نیست و حساسیت پوستیه .باید لباس های زیر نخی استفاده کنم . هفته ای یک یا دو بار از پماد هیدروکورتیزون استفاده میکنم کاملا پوسته پوسته هاش از بین میره ولی مجددا چند روز آینده تکرار میشه .نظر شما چی هست این موضوع باید چکار کنم .مجرد هستم . قبلا از راهنمایی شما تشکر میکنم .

  • admin
    
   +2

   سلام احتمال درماتیت سبوره ای وجود دارد به منظور شستشوی آلت تناسلی، محلول پرمنگنات پتاسیم تجویز می شود. کرم های استروئیدی به صورت استفاده کوتاه مدت تجویز می شوند.

 2. اکبر
  0

  سلام دوستان من خودم خارش شدیدی تو ناحیه تناسلی داشتم اونقدر شدید که شبا از خواب بیدار میشدم اونقدر میخاروندم که زخم میشد و بوی بدی هم میداد تو این سایتها مطالبی خوندم و یک روش درمان کشف کردم که تو خودم واقعا موثر بود امیدوارم این روش استفاده کنید و اگه جواب گرفتید برام دعا کنید. من تو اولین فرصت قند و شکر و تا حدودی کربوهیدرات از زندگیم حذف کردم و صبح ها ناشتا یک لیوان اب با دوقاشق سرکه سیب و دو تا لیموی تازه می خورم و یک ساعت بعدش صبحانه رو میخورم.سرکه سیب تو درمان خارش خیلی مهمه اگه خارش داشتید تو محل تناسلی سرکه سیب بزنید و ضمنا دو وعده هم در روز باید محل تناسلیتون رو با کرم دست و صورت کاملا روغن مالی کنید من در عرض تقریبا سه هفته که اینکارو کردم خارش رو کلا به دو و یا سه درصد رسوندم ضایعات رو کلا حذف کردم.حس میکنم اینکارو بکنید نتیجه میگیرید.به امید پیروزی

 3. رضا
  0

  سلام من مریضیم تو واژنمه ۶ساله که این مرضیو دارم رفتم دکتر گفتن که صدفه یک داروی دست ساز داده وقتی میزنم درست میشه ولی بعد مدتی بازم همون جور میشه لکه های سفید میده وپشتم دورش قرمز میشه وقتی که این مریضی میاد چیکار کنم .

 4. سناتور
  0

  سلام من مدت یکساله روی ساق پا و آلت تناسلی واطراف مقعد بسمت پشتم خارش بسیارشدی داشتم الان بصورت دانه های ریز وپوسته پوسته بخصوص ناحیه مقعدی نمایان شده آیا درمان خاصی داره؟باتشکر

 5. X
  0

  سلام
  ضمن تشکر بابت مطالب آموزنده و راهنمایی های مفیدتون
  میخواستم بدونم
  پماد تریامسینولون به تنهایی برای رفع التهاب و خشکی این عارضه پوستی در ناحیه بین باسن کافیه
  چون جای بدی هست و زخم هوا نمیخوره
  من این مشکل رو در قسمتای مختلف بدنم
  مثل جلو سر و گاهی کنار پره های بینیم و مدتهاس در قسمت تناسلی دارم و فقط دارم از این پماد استفاده میکنم خسته شدم و بشدت افسرده.و نا امید😔 میشه لطفا اگه داروی بهتر و قوی تری میشناسید معرفی بفرمایید😔

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر افرادی که در ناحیه تناسلی و یا مقعد و یا زیر بغل و کشاله ران پسوریازیس دارند حتما در بیشتر طول روز از لباس های راحت استفاده داشته باشند تا جلوی تعریق گرفته شود. افرادی که در این نواحی مستعد پسوریازیس هستند حتی پس از درمان اگر این نکته را فراموش کنند پسوریازیس سریعا به حالت قبلی خود در این قسمت ها برمیگردد.
   در صورتی که بعد از مدتی یک دارو اثر خود را کاملا و یا تا حدودی از دست داد درمان های جایگزین با مشورت پزشک انجام گیرد. بعد از هر استحمام حتما نواحی چین دار بدن را با داروی موضعی مناسب چرب کنید تا از خشکی پوست جلوگیری کند.
   کرم پسوریازیس بتاکید روزانه دو بار امتحان شود.

 6. مريم
  0

  باسلام .من ی مشکلی دارم اونم اینکه فقط بالای واژن ینی کمی بالای دستگاه تناسلی رو که فشار میدم در یک نقطه احساس درد میکنم علت این چیست

  • admin
    
   0

   از آنجا که علت دقیق این درد در بسیاری از موارد شناخته شده نیست، درمان خاصی نیز نمی تواند داشته باشد. در برخی از موارد، درد واژن می توان تنها با مداخله پزشکی مناسب کاهش یابد.

 7. مجید
  0

  سلام
  من نزدیک هشت ساله پسوریازیس دارم‌دو سه سالی میشه پسوریازیس تناسلی هم گرفتم
  یه ماهی میشه دیگه نعوظ مثل قبل ندارم اون لذت همیشگی در نزدیکی ندارم درصورتی که میل به نزدیکی دارم ولی سر الت هیچ تحریکی نمیشود میخاستم بدونم پسوریازیس تناسلی ربطی به میل جنسی و نعوظ دارد یا نه
  ممنون میشم پاسخ بدین

 8. الف
  0

  سلام من می خواستم بدونم کسی در مورد ازون تراپی برای بیماری پسوریازیس چیزی شنیده و یا میدونه که واقعا تاثیر گذار هست یا نه ممنون میشک جواب بدید

 9. Sahar
  0

  سلام
  حدودا یک ماه پیش من دندونم عفونت کرده بود چون بدنم به اموکسیسیلین حساسیت داشت استفاده نکردم اما دوهفته پیش چون دندونم بادش نخوابید وبدتر شد،دکترم گفتن که اموکسیسیلین مصرف کنم،الان بعد دوهفته من قسمت کشاله رانم قرمز شده
  روز اول پوست پوست میشد اما بعدش دیگه نه
  نه خارشی داره این قسمت نه سوزشی
  پوست پوست هم نمیشه دیگه
  الان این میتونه پسوریازیس باشه یا واکنش بدنم به اموکسیسیلین؟؟؟؟؟
  خواهش میکنم راهنماییم کنین😣

 10. حمید
  0

  سلام من از این بیماری رنج میبرم…البته چند نوع مختلفشو دارم و دور و بر آلت تناسلیمم درگیر کرده رنگ پوست عوض شده و بعضی نقاطتشم ملتهب تر و بشدت خارش داره…امروز رفتم متخصص پوست و پماد ترکیبی دست ساز داد و پماد تریامسینولون…انقدر زیاد بود که یادم رفت بپرسم کدوم مخصوص این ناحیه هست…
  میخواستم بدونم الان از این‌پماپ تریا استفاده کنم یا همون پماد دست ساز؟

 11. هدیه
  +1

  سلام،من چندین ساله پسو تناسلی دارم،درطی این چندساله منطقه درگیر پسو بزرگتر شده،درمان هم جواب نداده،سوالم اینه که ایا میتونم لیزر موهای زائد انجام بدم روی این ناحیه یا خیر؟ممنونم،

  • admin
    
   0

   سلام از لوسیون کلوبتازول استفاده کنید و بعد از درمان، لیزر بلامانع است به شرطی که در صورت قرمزی بعد از لیزر لوسیون را مرتب مصرف کنید.

 12. زهرا
  0

  سلام
  من ۲۰ سالمه و الان تقریبا ۵،۶ ساله دچار پسوریازیس تناسلی شدم، ۶ ماهه از پماد استفاده میکنم البته نه به صورت منظم، یکم بهتر شده ولی رفع نشده. و عادت کردم به طور نا خودآگاه اون ناحیه رو زخمش میکنم😓
  چیکار کنم؟ 😓

 13. عرفان
  +2

  حتما چند تا دکتر رفتم گفته پسو هست ،پمادم دادن اما اثر نکرده ،

 14. عرفان
  -3

  سلام الت تناسلیم خیلی پوست پوست میشه و لکه های قرمز دیده میشه ،چند تا لکه تیره هم هست،اگه ممکن راهنماییم کنید ،که چه پمادی استفاده کنم،بیضه هام هم قرمز مشود و خیلی احساس خارش میکنم،من خارج از ایران هستم،لطفا راهنمایی کنید،

  • admin
    
   -2

   سلام جهت تشخیص و معاینه محل توسط پزشک شرم غیر معقول را کنار بگذارید و درمان مناسب را شروع کنید این علائمی که عنوان کردید به شروع علائم اولیه پسوریازیس مرتبط است.

 • مطالب اخیر

 • فهرست سایت

 • داروهای جدید