فصل‌ها چه تاثیری بر پسوریازیس دارند؟
فصل‌ها چه تاثیری بر پسوریازیس دارند؟

آیا می دانستید که فصل ها تاثیر زیادی بر پسوریازیس شما دارند؟ میزان رطوبت هوا و اشعه های ماوراء بنفش  در فصول مختلف متفاوت است و شعله‌ور شدن  پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مطلب میخواهیم بدانیم که فصل ها چگونه بر پسوریازیس تاثیر می گذارند و چگونه می توان درمان خود […]

آیا می دانستید که فصل ها تاثیر زیادی بر پسوریازیس شما دارند؟ میزان رطوبت هوا و اشعه های ماوراء بنفش  در فصول مختلف متفاوت است و شعله‌ور شدن  پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مطلب میخواهیم بدانیم که فصل ها چگونه بر پسوریازیس تاثیر می گذارند و چگونه می توان درمان خود را از فصلی به فصل دیگر تغییر داد.

پسوریازیس و تغیر فصل ها:

بسیاری از افراد مبتلا به پسوریازیس از بازگشت فصول گرم واهمه دارند، چراکه روزهای پوشاندن ضایعات پوستی با لباس های ضخیم و سنگین در راه است. این در حالی است که پوست مبتلا به پسوریازیس در فصول تابستان و بهار وضعیت بهتری نسبت به زمستان دارد.

اشعه‌های ماوراء بنفش خورشید اغلب به درمان پلاک ها که رایج‌ترین نشانه های پسوریازیس هستند، کمک می کنند. این پلاک ها حاصل نقص سیستم ایمنی بدن هستند که این نقص ایمنی باعث می شود که سلول های پوستی رشد کنند و زودتر از حد نرمال جایگزین سلولهای موجود شوند که در نهایت منجر به تجمع ضایعات نقره‌ای و پلاک‌های ملتهب می شود.

علائم پسوریازیس اغلب در زمستان وضعیت بدتری دارند زیرا خورشید مانند یک متوقف کننده سیستم ایمنی عمل می‌کند؛ ولی نه همیشه!

تاثیر پسوریازیس بر هر فرد غیر قابل پیش‌بینی است. برخی هوای چسبنده تابستان را محرکی برای پوست ملتهب خود می دانند در حال که برخی دیگر همین هوا را مفید می دانند. آنها طبق تجربه‌ای که دارند، بر این باورند که رطوبت موجود در هوا با رطوبت پوست یکی شده و باعث آرام شدن پسوریازیس می شود.

درمان پسوریازیس در پاییز و زمستان:

چند راه حل برای درمان پسوریازیس در فصول سرد:

از یک لوسیون یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید، این کار باعث تسکین پلاک های پسوریازیس شده و از آن قسمت از پوست که سالم است در برابر ابتلا به ضایعات پسوریازیس محافظت می کنند. به خاطر داشته باشید که کرم ها نسبت به لوسیون ها رطوبت بیشتری دارند.

دستگاه بخور در همه جای منزل به خصوص اتاق خوابتان استفاده کنید. در صورت امکان بهتر است در محل کارتان نیز مرطوب کنند‌ای برای هوا وجود داشته باشد.

درمان پسوریازیس در فصول گرم:

در اینجا به چند نکته راجع به درمان پسوریازیس در فصول گرم‌تر اشاره می کنیم:

با قرار دادن پلاک های پسوریازیس به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه هر روز در معرض نور خورشید از مزایای نور طبیعی بهره‌مند شوید، البته باز هم باید اعتدال را فراموش نکنید.

لباس های پنبه‌ای و نخی را جایگزین لباس های پلاستیکی کنید. این کار نه تنها باعث کاهش خارش شما می‌ شود، بلکه باعث تعدیل تعریق شما شده که به تبع آن شاهد کاهش سوزش ضایعات پسوریازیس خواهیم بود.

به آبی که در آن شنا می کنید توجه کنید، سطح بالای کلر می تواند سبب تحریک ضایعات پوستی و پلاک های پسوریازیس شود و اگر کلر بلافاصله بعد از شنا از روی پوست پاک نشود می تواند منجر به خشکی پوست شود. شنا در آب دریا می تواند مفید باشد، برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس دریافته‌اندکه شنا در اب شور دریا موجب بهبودی عارضه‌های آنها می شود؛ به هر حال استفاده از مرطوب کننده ها را بعد از شنا در هر نوع آبی فراموش نکنید.

با داشتن این نکات در ذهن، می توانید پسوریازیس خود را کنترل کرده و از همه فصول سال لذت ببرید.