شنبه, ۰۳ فروردین ۱۳۹۸
»   اسلایدر, داروخانه پسوریازیس, داروهای سیستمیک  »   مصرف قرص مرکاپتوپورین در آرتریت ناشی از پسوریازیس
285 بازدید
۲۲ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۵۷

مصرف قرص مرکاپتوپورین در آرتریت ناشی از پسوریازیس

قرص مرکاپتوپورین (Mercaptopurine) در درمان بیماری التهابی روده و آرتریت ناشی از پسوریازیس مصرف می شود. مرکاپتوپورین آنتی متابولیت و آنالوگ پورین است. در چرخه تقسیم سلولی به طور اختصاصی در مرحله S عمل کرده و با فعالشدن در بافتها باعث مهار ساخت DNA و تا حدی RNA می شود.

fdjk,dsfdzfg

فارماکوکینتیک مرکاپتوپورین:

جذب این دارو از مجرای گوارش متغیر و ناقص ( تا ۵۰ در صد ) است. از سد خونی- مغزی عبور می کند اما نه به میزانی که برای درمان لوسمی مننژیال کافی باشد. متابولیسم دارو کبدی است. نیمه عمر دارو ۳ مرحله ای و به ترتیب ۴۵ دقیقه ، ۵/۲ ساعت و ۱۰ ساعت بوده و دفع آن کلیوی است.

عوارض جانبی مرکاپتوپورین:

کم خونی، مسمومیت کبدی با انسداد صفراوی، کاهش ایمنی، کاهش گلبول های سفید یا عفونت، ترومبوسیتوپنی، افزایش اسید اوریک خون، نفروپاتی ناشی از اسیداوریک، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، زخم گوارشی و استئوماتیت از عوارض جانبی مهم و نسبتاً شایع دارو می باشند.

هشدار ها مرکاپتوپورین:

  • مصرف دراز مدت مرکاپتوپورین در بیماری های غیر نئوپلاسمی، به علت اثرات بالقوه سرطان زایی دارو، با احتیاط فراوان انجام شود.
  • چون ممکن است اثرات مرکاپتوپورین دیررس باشد، توصیه می شود به محض مشاهده اولین علایم کاهش گلبول های سفید ( به خصوص گرانولوسیتوپنی ) یا ترومبوسیتوپنی درمان با دارو فوراً قطع شود. پس از بازگشت تعداد آن، درمان را می توان با نصف مقدار مصرف اولیه از سر گرفت.
  • کاهش گلبول های سفید و ترومبوسیتوپنی ( معمولاً خفیف ) ممکن است ۶-۵ روز پس از شروع درمان ایجاد و به مدت ۷ روز پس از قطع مصرف دارو ادامه یابد.
    توصیه های دارویی مرکاپتوپورین
  • در مواردی که بیمار mg/day600-300 آلوپورینول ( برای پیشگیری از هپراوریسمی یا کند شدن متابولیسم مرکاپتوپورین ) مصرف می کند، میزان مصرف دارو باید به ۴/۱ تا ۳/۱ مقدار مصرف معمول کاهش یابد.
  • در لوسمی حاد با وجود ترومبوسیتوپنی و خونریزی درمان می تواند ادامه یابد چون در بعضی موارد توقف خونریزی و افزایش تعداد پلاکت ها در حین درمان دیده شده است و در مواردی نیز تجویز پلاکت توصیه شده است.

مطالب مرتبط با این نوشته

شرکت داروسازی نانوالوند برای نخستین بار در کشور موفق به تولید داروی روفانیب (Tofacitinib) شده است. محصول روفانیب (Rhofanib) با نام ژنریک توفاسیتینیب برای آن دسته از بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و پسوریاتیک ارتریتیس که به متوترکسات پاسخ مناسب...
كپسول فيتوآرتريت ( Phyto-Arthrit ) با ماده موثره کورکومین در زردچوبه دارای خاصیت ضد التهاب است و موجب کاهش درد و التهاب مفاصل در بیماران آرتریت پسوریازیس می گردد. کورکومین دارای خاصیت آنتی اکسیدان بوده و می تواند خشکی صبحگاهی...
امولسیون گیاهی ماساژ ایمو تن (Emo 10 Herbal Massage Emulsion) مولتی ویتامینی کامل از دل طبیعت ایران حاوی امگا ۳،۶،۹ به همراه ویتامین های K،E،D،A و.. شامل مواد موثره همچون آلیسین، کورکومین، منتول، آرابین باسورین، سینامیک آلدهید، اپی کاتچین، بتا...
به گزارش سایت درمان پسوریازیس؛ محققان دریافتند که افزایش دمای بدن موجب تحریک و فعال شدن ان‌اف-کاپا بی یا «فاکتور هسته‌ای تقویت‌ کننده زنجیره سبک کاپا از لنفوسیت‌ های B فعال‌ شده» می‌ شود، در نتیجه این موضوع، سلول‌ ها...
  • مطالب اخیر

  • فهرست سایت

  • داروهای جدید