نقش اسیدهای صفراوی در بیماران مبتلا به پسوریازیس
نقش اسیدهای صفراوی در بیماران مبتلا به پسوریازیس

یک مطالعه UC Davis Health نشان داده است که مصرف اسیدهای صفراوی به کنترل التهاب ناشی از پسوریازیس، یک بیماری مزمن پوستی کمک کند.

یک مطالعه UC Davis Health نشان داده است که مصرف اسیدهای صفراوی یا درمان هایی که سطح تولید آنها را تنظیم می کند ممکن است به کنترل التهاب ناشی از پسوریازیس، یک بیماری مزمن پوستی کمک کند.

پسوریازیس که باعث ایجاد پوسته های خارش دار و دردناک و لکه های قرمز روی پوست می شود، با سیستم ایمنی بدن مرتبط است. این مطالعه، منتشر شده در مجله درماتولوژی تحقیقی، نشان می دهد که اسیدهای صفراوی ممکن است پسوریازیس را با متوقف کردن سلول های T ایمنی از تولید پروتئین پیش التهابی به نام IL-17A و مسدود کردن حرکت سلول های ایمنی به سمت محل التهاب درمان کنند.

Sam T. Hwang، استاد و رئیس بخش پوست در UC Davis Health و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: «مطالعات ما نشان داد که اسیدهای صفراوی به طور قابل توجهی التهاب پوست را بدون ایجاد عوارض جانبی سیستمیک آشکار مهار می‌کنند.

اسیدهای صفراوی چیست؟

اسیدهای صفراوی در کبد تولید می شوند و به قسمت اول روده کوچک ترشح می شوند تا به هضم غذا کمک کنند. در حالی که بیشتر اسیدهای صفراوی دوباره جذب کبد می شوند، بخش کوچکی از آن به روده بزرگ می رود. در آنجا، آنها توسط میکروبیوتای روده به اسیدهای صفراوی ثانویه از جمله اسید لیتوکولیک (LCA)، اسید دئوکسی کولیک (DCA) و ۳-oxoLCA تبدیل می شوند.

اسیدهای صفراوی در جذب چربی و تعادل کلسترول در خون مهم هستند. مطالعات قبلی نقش آنها را به عنوان مولکول های سیگنال دهنده کلیدی در تنظیم ایمنی پوست و بیماری های التهابی شناسایی کرده اند.

هوانگ و همکارانش قبلاً نشان داده بودند که رژیم های غذایی پیش التهابی، مانند رژیم های غنی از چربی ها و قندهای ساده، نوع باکتری های موجود در روده را تا حد زیادی تغییر می دهند و احتمالاً منجر به تغییر در سطوح این اسیدهای صفراوی ثانویه می شوند.

اسیدهای صفراوی به کاهش وضعیت پوستی شبیه پسوریازیس در موش کمک می کند:

اینترلوکین ۲۳ (IL-23) پروتئینی است که توسط سلول های ایمنی تولید می شود. مسئول بسیاری از واکنش های خود ایمنی التهابی از جمله پسوریازیس است. در یکی از مطالعات خود، محققان به موش‌ها DNA IL-23 تزریق کردند تا پاسخی شبیه به بیماری پوستی پسوریازیس را القا کنند.

آنها دریافتند که در مقایسه با موش‌هایی که درمان پلاسبو دریافت کرده‌اند، تمام موش‌هایی که با هر یک از سه اسید صفراوی ثانویه درمان شده‌اند، قرمزی، پوسته‌ریزی و ضخامت گوش کمتری دارند. اسیدهای صفراوی LCA بیشترین بهبود را در تورم گوش نشان دادند.

در آزمایش دیگری، دانشمندان LCA خوراکی را بیش از دو روز قبل از استفاده از ایمیکیمود، یک اصلاح کننده پاسخ ایمنی که در درمان بیماری های پوستی استفاده می شود، به موش ها دادند. آنها دریافتند که موش های تحت درمان با LCA نسبت به موش هایی که اسیدهای صفراوی به آنها داده نشده بود، التهاب پوست کمتری داشتند.

از آنجایی که LCA خوراکی ممکن است باعث واکنش های روده مانند اسهال، یبوست و درد معده شود، محققان همچنین به بررسی دادن LCA از طریق تزریق داخل وریدی در موش های تحت درمان با IL-23 پرداختند. مشابه LCA خوراکی، تزریق LCA در موش نیز علائم پوستی پسوریازیس را بهبود بخشید.

اسیدهای صفراوی واسطه پاسخ ایمنی هستند:

پیش از این، محققان دریافتند که نوعی پروتئین گیرنده به نام گیرنده کموکاین ۶ (CCR6) و شریک اتصال آن، لیگاند کموکاین CC 20 (CCL20) با التهاب ناشی از پسوریازیس مرتبط هستند. CCR6 یک عامل حیاتی برای مهاجرت سلول های T – نوعی گلبول سفید – به محل آسیب است.

در این مطالعه جدید، محققان دریافتند که در مدل موش IL-23، کراتینوسیت ها (سلول های غالب در لایه بیرونی پوست) به عنوان منبع اصلی CCL20 در پوست عمل می کنند.

آنها دریافتند که LCA تولید پروتئین پیش التهابی IL-17A را کاهش می دهد، از تولید CCL20 سلول های پوست جلوگیری می کند و از پیشرفت پسوریازیس جلوگیری می کند.

ژنروی شی، دستیار محقق در دپارتمان پوست کالیفرنیا دیویس و سرپرست این مطالعه گفت: دادن اسیدهای صفراوی یا استفاده از درمان هایی که کار اسیدهای صفراوی را تنظیم می کند ممکن است برای کنترل التهاب پسوریازیس مفید باشد. “کار ما توضیحی برای چندین مطالعه آزمایشی کوچک قبلی در مورد مکمل‌های اسید صفراوی خوراکی در بیماران پسوریازیس ارائه می‌دهد که منجر به بهبود پسوریازیس آنها شد.”