چهارشنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
»   انواع پسوریازیس, درمانگاه پسوریازیس  »   پسوریازیس صورت؛ چالش ها، تشخیص و نحوه درمان آن
9,933 بازدید
۲۹ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۷:۰۱

پسوریازیس صورت؛ چالش ها، تشخیص و نحوه درمان آن

پسوریازیس صورت که شامل بیش از ۴۶ درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس می‌ شود، باعث به وجود آمدن ضایعات فلس مانند نقره‌ای رنگ و جوش های همراه با خارش در صورت می شود. پسوریازیس صورت در موارد نادر، می تواند سبب ایجاد جراحت های باز در قسمت هایی از صورت شود که پوشاندن آن از انظار کار دشواری است. بنابراین مبتلایان به پسوریازیس صورت مجموعه‌ای از چالش های درمانی و مقابله‌ای را پیش رو خواهند داشت.

psoriasis face

تشخیص پسوریازیس صورت:

پسوریازیس صورت در علت و علائم، با پسوریازیس سایر نقاط بدن، تفاوتی ندارد. به طور معمول، افراد مبتلا به پسوریازیس صورت همان ضایعات همراه با خارش که مبتلایان به هر نوع دیگر پسوریازیس که درگیر آن هستند را تجربه می کنند.

ضایعات همراه با خارش معمولا پوست بالای لب بالایی بیماران را درگیر می کند و نیز ممکن است در نواحی اطراف پیشانی و ابروها و خط رویش موها شاهد آن باشیم.

بنابر یک تحقیق انجام شده در کره بر روی ۲۳۵ بیمار مبتلا به پسوریازیس صورت، قریب به ۷۴ درصد از بیماران دچار ضایعات خارشی در تست بالای پیشانی و ۴۶ درصد باقی مانده در نواحی اطراف گوش شاهد این عارضه پوستی بودند. این تحقیق همچنین نشان داد که اغلب بیماران بین ۳۰ تا ۴۰ سالگی اولین علائم این بیماری را در صورت خود مشاهده کرد‌ند.

برای تشخیص پسوریازیس صورت، یک پزشک پوست بیمار را مورد معاینه قرار می دهد، و اگر در تشخیص دچار تردید شوند، نیاز به تیکه برداری از پوست بیمار برای تشخیص قطعی نوع ضایعات به وجود می آید.

گزینه های درمانی برای پسوریازیس صورت:

همانند دیگر پسوریازیس های بدن، پسوریازیس صورت هم به مرطوب کننده ها و وازلین پاسخ مثبت می دهد. مبتلایان به پسوریازیس صورت همواره باید به این نکته توجه جدی داشته باشند که چه عواملی باعث شعله‌ور شدن بیماری آنها می شود تا از آن دوری کنند. همچنین از مصرف محصولات و انجام فعالیت هایی که پسوریازیس آنها را تشدید می کند، بپرهیزند.

برای مثال، گزارش هایی حاکی از شعله‌ور شدن پسوریازیس بعد از شنا کردن در استخرهای حاوی کلر به دست ما رسیده است این در حالی است که کلر یکی از عوامل شدیدی کننده علائم پسوریازیس است.

بسیاری از داروهای استروئیدی موضعی مانند کرم هیدروکورتیزون که برای درمان پسوریازیس استفاده می شود، می تواند در بهبود پسوریازیس صورت تنها در کوتاه مدت موثر باشد. اگرچه مصرف محصولات استروئیدی باید محدود باشد چراکه در طولانی مدت می تواند باعث نازک شدن پوست و دیگر عوارض جانبی شود. در این رابطه می توانید با پزشک خود راجع به درمان های استروئیدی و مواردی که می تواند خطر آفرین باشد مشورت کنید.

تاکرولیموس یک تعدیل کننده ایمنی است که برای درمان پسوریازیس شدید صورت و ناحیه تناسلی استفاده می شود. این دارو همچنین برای کمک به بیماران پیوندی برای جلوگیری از پس زدن عضو پیوند شده نیز کاربرد دارد.

سازمان غذا و دارو به مصرف کنندگان این هشدار را می دهد که از این دارو نباید به عنوان اولین راه برای درمان پسوریازیس استفاده کرد و مصرف آن باید تحت نظارت پزشک حاذق صورت بگیرد. آزانس نظارتی، تولید کنندگان این دارو را ملزم به استفاده از جعبه هشدار همراه با این دارو می کند که این جعبه حاوی مطالب هشدار دهنده در رابطه با داروست. برای مثال در رابطه با داروی تاکرولیموس این اخطار داده شده است که این دارو می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست، لنفوم و عفونت های ویروسی شود.

هشدار این جعبه، قوی‌ترین و مهم‌ترین هشداری است که آژانس نظارتی به کار می گیرد. مصرف معمول این دارو یعنی دوبار در روز، با مسدود کردن پاسخ ایمنی ممکن است باعث به وجود آمدن  علائم پسوریازیس شود، بیمارانی که از این دارو استفاده می کنند در صورت بروز علائم زیر باید سریعا به پزشک مراجعه کنند: تورم غدد، تب، کوفتگی، تاول، تورم و ترشح پوستی.

همچنین عوارض جانبی خفیف‌تر این دارو شامل: احساس سوزن سوزن شدن، خارش، جوش، تهوع و سردرد.

طب تحقیق مختصری که در سال ۲۰۰۷ انجام شد و در مجله پوست انگلیس به چاپ رسید؛ بین اثر داروی کلسیتریول موضعی و تاکرولیموس مقایسه‌ای صورت گرفت. در این تحقیق که به مدت ۶ هفته بر روی ۵۰ بیمار مبتلا به پسوریازیس صورت و ناحیه تناسلی انجام شد، دریافتند که ۶۰ درصد از بیمارانی که از تاکرولیموس استفاده می کردند به طور کامل و یا به نسبت خیلی زیاد از شر خارش ها و ضایعات پسوریازیس خلاص شده‌اند. حال اینکه تنها ۳۳ درصد از بیمارانی که از کلسیتریول استفاده کرده بودند شاهد بهبودهایی بودند

پسوریازیس صورت و اعتماد به نفس:

مبتلایان به پسوریازیس صورت ممکن است با چالش های روحی مواجه شوند که فرد سالم هیچ گاه به آنها دچار نخواهد شد، چراکه ضایعه های ناشی از این بیماری به راحتی قابل پوشیده شدن نیست، البته می توان با حمایت و درمان مناسب از عهده این چالش ها برآمد.

سایت درمانی پسوریازیس «psoriasiscure.ir» از بیماران پسوریازیس می خواهد که راجع به پسوریازیس صورت و راه‌های درمان آن به خانواده و دوستان خود اطلاعات مورد نیاز را آموزش دهند؛ این باعث می شود که آنها هم بخشی از راه حل باشند. همچنین یافتن گروهی حامی و یک مشاور برای در میان گذاشتن مشکلات عاطفی که در اثر بیماری به وجود می آید نیز می تواند کمک کننده باشد.

بیماران مبتلا به پسوریازیس صورت می توانند با انواع پوشاننده ها را مورد امتحان قرار بدهند. بنیاد ملی پسوریازیس (NPF) استفاده از Dermablend را توصیه می کند که محصولی ارایشی است و برای افراد مبتلا به پسوریازیس، درماتیت و سایر بیماری های پوستی، طراحی شده است. اگرچه این بنیاد مخالف استفاده از لوازم آرایشی در برخی از قسمت های پوست است؛ بخش هایی که بیش از حد تحریک شده و جراحت های التیام نیافته دارد، چراکه در صورت استفاده  از لوازم آرایشی در این بخش پوست ممکن است شاهد سوزش و حتی عفونت باشیم

مطالب مرتبط با این نوشته

24 دیدگاه برای پسوریازیس صورت؛ چالش ها، تشخیص و نحوه درمان آن

 1. فائزه
  0

  با سلام واحترام
  ببخشید من دختری ۲۴ ساله هستم که الان ۴ساله اطراف دهان وبینی ام پوسته پوسته میشود همراه با چروک های خیلی ریز که بعد ازین که پوسته ها میروند لک های قهوه ای ایجاد میشود و بعد از حمام یا شستن صورتم با صابون دوباره پوسته پوسته میشود دکتر متخصص پوست مراجعه کردم در اولین سالی که صورتم پوسته میشد گفتن به خاطر صابون های ضد جوشی که استفاده کردم چربی صورتم از بین رفته و داروی ساختنی دادن بعد استفاده به طور کامل خوب شد حتی لک های قهوه ای هم از بین رفت اما بعد از سه ماه دوباره بیماری ام برگشت والان ۴ساله این بیماری دارم واقعا تو روحیه ام تاثیر گذاشته با توجه به مشکلات خانوادگی که دارم افسردگی گرفتم ویتامین d بدنم به شدت پایین است تیرویید کم کار هم دارم به دکتر عمومی مراجعه کردم برای پیش گیری چون روی گونه هام هم داره پوسته میشه تشخیص پسوریازیس دادن وبرام ازمایش روماتیسم نوشتن ولی متاسفانه من هنوز انجام ندادم که نتیجه ازمایش به شما بگم لطفا راهنمایی کنید چون من واقعا ازین بیماری رنج میبرم تحمل بیماری برام سخته ولی حرفای دیگران که بخاطر پوسته صورتم مسخرم میکنن به شخصیتم توحین میکنن برام سختره ترو خدا راهنمایی کنید لطفا جواب به ایمیلم ارسال کنید
  با تشکر فراوان

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر احتمالا پسوریازیس بوده که با مصرف داروهای موضعی تنها قابل کنترل است.

  • علی فارسی
    
   0

   فاییزه جان من هم از یک دوست این بیماری رو گرفتم و حتی واگیر داره بعد از مدتها مطلاعه فهمیدم بهترین دارو شاه توت هستش. فراموش نکن شاهتوت بخور درمان میشه ببین توضیح مفصل داره

 2. محمد
  +1

  به نام خدا،

  دوستان عزیزم سلام، من میخوام تجربه خودمو بگم که الان بیماری صورتم کنترل شده. حقیقتش من از بچگی شوره سر شدید داشتم و از ۱۸ سالگی که کنکور دادم و به خاطرش استرس زیادی تجربه کردم به تدریج یه جاهایی از بدنم شروع کرد به قرمز شدن و پوست پوست شدن. اولش پشتم و نزدیک گردنم بود بعد از چند سال روی صورتم و زیر شکمم و داخل و پشت گوش هام هم اونجوری شد. تا ۲۶ سالگی با کرم های کورتونی مدام این قرمزی ها و پوست پوست شدن هارو مهار میکردم ولی دوباره برمی گشتن تا اینکه یک سال گفتم باید کلا کرم هارو کنارشون بذارم که البته این کار رو هم کردم ولی بیماریم در اون سال بدتر شد لذا توصیه می کنم دوستان به صورت آنی و دفعه¬ای مصرف کرم های کورتونی رو رها نکنند بلکه به تدریج کم کنند ولی قطع نکنند مگر در صورت مشاهده عوارض شدید. خلاصه دیدم که بدتر شدم سراغ دکترهای مشهور تهران رو گرفتم و به دکتر محمد جواد نخعی رسیدم که توی اینترنت سرچ کنین پیداش میکنین. ایشون چند کرم بدون کورتون خارجی به نام dermalex و ISIS ruboil expert M و یک اسپری به نام Uriage D.S. Lotion بهم دادن که مصرف اونا در طی یک ماه و نیم باعث شد بیماری صورتم کنترل بشه و دیگه قرمز شدن ها تموم بشه و الان مصرف اون داروها رو بنا به نظرشون کمتر هم کردم که نقش نگهدارنده دارند. از آذرماه تا الان که نزدیک شهریور است بیماری صورتم مهار شده و دیگه قرمز نمیشه. شوره سرم هم کم شده چون از اون اسپری گفتن به سرم هم بزنم و از یک شامپو به نام Ducray PSO هم استفاده کنم. البته باید بگم که چنتا دکتر متخصص دیگه، بیماری من رو پسوریازیس تشخیص داده بودند ولی دکتر نخعی گفتن که تشخیص اونا اشتباه بوده و من درماتیت سبئوریک دارم که داروهاشون هم موثر افتاد. خلاصه دوستان دکترها احتمال خطا دارند سراغ دکترهای خوب برید که توی اینترنت و سایت دکتریاب بر اساس رضایت مراجعین رتبه دهی شدن و من از اونجا اقدام کردم و خدارو شکر هم نتیجه مطلوبی گرفتم. البته این بیماری بهانه ای شد که بیشتر به خدا نزدیک بشم و این از لحاظ هدف و کنترل استرس هم برام خوب بود. جایی خوندم که هر وقت نا امید از هر جا شدی بدون که خدا کارتو حل میکنه و خدا رو در دل¬های شکسته می¬شه پیدا کرد. به امید شفای تمام بیماران، یا حق.
  وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ ۗ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ ۱۵۵ الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ ۱۵۶ أُولَئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَهٌ ۖ وَأُولَئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ ۱۵۷ (بقره)
  و بی تردید شما را به چیزی اندک از ترس و گرسنگی و کاهش بخشی از اموال و کسان و محصولات آزمایش می کنیم و صبرکنندگان را بشارت ده ۱۵۵ همان کسانی که چون بلا و آسیبی به آنان رسد گویند: ما مملوک خداییم و یقیناً به سوی او بازمی گردیم ۱۵۶ آنانند که درودها و رحمتی از سوی پروردگارشان بر آنان است و آنانند که هدایت یافته اند ۱۵۷ (بقره)

  • Masi
    
   0

   من سال ۸۴ پیش ایشون رفتم و به من گفتن پسوریازیس نیست تون سال زیاد نبود و من چون برادرم و داییم مبتلا بودن این بیماری رو میشناختم اما متاسفانه ایشون به من داروهای افسرده‌ی میدادن و من مثل سنگ میفتادم و باعث بدتر شدند شدن

 3. امیر
  0

  سلام جناب
  من۳۱ ساله از سه سال قبل تو بیمارستان رازی تهران بیماری من mf تشخیص داده شد
  یه مدت نوردرمانی انجام دادم فایده نداشت در مرحه پاتچ پلاک هستم
  و از اون موقع کلوبتازول و نئوتیگازون میخورم. الان میخان بعد از عید امپول های زیر جلدی رو برام شروع کنن
  خواستم نظرتون رو بپرسم در این خصوص و یک سوال دیگه که آیا پماد تاکرولیموس برای بیماری من مفیده یا نه?
  شرمنده مزاحمتون شدم

  • admin
    
   0

   سلام درمان موثر بیماری ام اف پرتودرمانی و استروئید موضعی یا زیرجلدی است و پماد های موضعی تاکرولیموس تاثیر پایینی دارند.

 4. Fatima
  -1

  سلام
  من روی گونه هام تقریبا یه ساله که قرمز شده ولی نمیخاره. گاهی شدیدتر قرمز میشه. چند تا دکتر رفتم اما خوب نشدم. هر کدوم یه چیز گفتن. نمیدونم دقیقا پسوریازیس هستش یا نه؟ ممکنه لوپوس باشه؟ چجوری میتونم مطعن بشم که پسوریازیس هست یا نه؟

  • admin
    
   0

   سلام دو بیماری پوستی متفاوت هستند. پسوریازیس می تواند تمام بدن را در گیر کند و با پلاک های قرمز و پوسته پوسته بر روی پوست مشخص می شود. اما لوپوس، معمولا تنها بر روی صورت به خصوص بینی یا گونه ایجاد شده و باعث گرگرفتگی می شد. در مواردی که افتراق بیماری های پوستی از روی مشاهده امکان پذیر نیست نمونه برداری می تواند بیماری شخص را دقیقا مشخص کند.

 5. مهناز
  0

  سلام.من پوست خیلی عالی ای داشتم.ولیکن بعد از استرس ودرگیریهایی که بعدازازدواجم بوجود اومد اول در چانه ام پسوریازیس بوجوداومدکه بامرطوب کننده رفع میشد و تا نمیزدم دوباره ایجاد میشد.بعد ازچندسال استرس ،کارم به جدایی کشید و بااسترس ودرگیریهای فکری شدید کناره های بینی م وروی لپ هام پزوریازیس شدید زد.به حدی که با پن کک وکرم هم نمیشد کاری کرد.مجبور بودم جلسات دادگاه و…برای طلاق را با صورت خراب برم.استرس وفکر شدید واقعا پوستم راخراب کرد…مواردی که روحیه آدم داغون بشه چه اضطراب چه استرس،چه تنهایی،چه شکست عاطفی همه اینا عوامل مهمی واسه بدشدن پوست من بودند……واقعا الان هم ناراحتم که نمیتونم کاری بکنم خوب بشم.به نظر شما روغن های گیاهی که طبیعی باشه بزنیم رو پزوریازیس،تاثیری داره یا نزنیم؟ممنونم ازتون

  • admin
    
   0

   سلام شما تنها نیستید و بسیاری از مردم مبتلا به پسوریازیس هستند که عواملی که فرمودید دقیقا علت بیماری می باشند در مرحله اول فکر و خیال خودتون رو از گرفتاری هایی که داشتید پاک کنید تا جلوی تشدید وضعیت خود را بگیرید. و در مرحله بعد با کرم های گیاهی و روغن های گل همیشه بهار و یا روغن بنفشه هر روز محل های مورد نظر را مرطوب کنید. حتما مطالب سایت دنبال شود.

 6. مینا
  0

  سلام من ۶ ماه پیش فقط صورتم ودستهامقرمز میشد و خارش داشت.ولی الان زخم هایی در ارنج وزانو و مچ دستم ایجاد شده.ایا دفعه بعد که برگرده باز شدیدتر از این دفعه است؟خیلی نگرانم ایترسم خیلی خیلی بیشتر شده.راهنمایی کنید چکار کنم که خفیف بمونه

  • admin
    
   0

   سلام بله متاسفانه در حال فراگیر شدن هستش حتما نکات تغذیه ای قرار گرفته شده در سایت را رعایت کنید و کرم های بدون کورتون جهت رفع ضایعات خود استفاده کنید. و تحت نظر پزشک متخصص پوست حاذق باشید.

 7. مینا
  0

  سلام من تازه گرفتار این بیماری شدم.و خفیفه ایا زیاد و شدید میشه؟

  • admin
    
   0

   سلام برای برخی افراد برای همیشه در حالت خفیف باقی می ماند اما در کل سیر بیماری قابل پیش بینی دقیق نیست و حتما برای جلوگیری از تشدید آن روش های سالم زندگی کردن (کنترل استرس و تغذیه مناسب و ..) را جدی تر بگیرید.

 8. مهران
  +1

  سلام خوب هستین ببخشید من ابروهام پسورزیاس داره و پلاک میزنه از کرم رپلر هم استفاده کردم درست نشده واقعا دیگه خسته شدم دکتر هم رفتم ولی درست نشده.چیکار کنم من که ابروهام بهبود پیدا کنه ؟ ممنون از پاسخگویتون

 9. خانوم ن
  0

  سلام و خسته نباشید
  من ۲۸سالمه و از کودکی به این بیماری مبتلا هستم البته خوشبختانه خفیف هست و اصلا دیگه دارو مصرف نمیکنم و بعد از طی دوره خود به خود فروکش میکنه ،بعد از بروز یک عفونت در بدنم ضایعات اطراف چشمم بروز کرده و پلک پایین و بالا و هر دو چشمم هست خیلی ناراحتم کرده و مشخصه ،،،به نظرتون چه دارویی باید مصرف کنم که برطرف بشه ،ممنونم

  • admin
    
   +1

   سلام وقت بخیر با توجه به حساسیت زا بودن نقطه درگیر توصیه میشه از کرم های گیاهی استفاده بشه نظیر پسوس رام که اطلاعات آن در سایت قرار گرفته…مصرف چای سبز هم روزانه فراموش نشه.

  • يه نفر
    
   -1

   از بچگی این بیماری رو داشتم ولی الان پنج ساله به طور شدید دارم فک کنم همه راها رو هم امتحان کردم تمام بدن من پسوریازیس داره از فرق سر تا پام اونم به صورت شدید جوری که میخوابم بلند میشم زیرم پر پوسته اس گاهی وقتا دیگه میبرم و خسته میشم ولی چاره ای نیست دختر بودن با این شرایط یه مقدار عذاب اورم میشه چون دوستات هیچی نمیدونن و همش میگن چرا پوستت اینجوریه حالا از اینا بگذریم دارو رو پیشنهاد نمیکنم مصرف کنید چون من یه بار مصرف کردم داغون تر شدم رفت نوردرمانی که رفتم کمی بهتر کنترل شد ولی اونم سختی های خودشو داشت ولی باز بیماریمو بهتر کرد پمادم که وقتی خفیفه به درد میخوره خیلی سخته ولی باید باهاش کنار اومد و اروم بود حتی وقتی که صورتت پر پوسته اس:)

 10. نگارین
  0

  رژیم خام گیاهخواری یا حداقل تغذیه سالم رو برای چند ماه رعایت کنید مثلا ۴ماه یا۶ماه. به هرحال تا زمانی که کاملا خوب بشید نه مثل من که بره و برگرده!
  ورزش هم میتونه موثر باشه.

 11. نگارین
  +1

  من هم روی گونه هام هست روی بدنم نیست. من به داروهای شیمیایی اعتقادی ندارم. امابا یه دوره یک ماهه رژیم خام گیاهخواری و با رعایت بعضی دستوراتی که دکترهای طب سنتی داشتن(مثلا دکتر عارف قنبرزاده و چند تا سایت و…) خیلی بهتر شدم اما چون دوباره شروع کردم به خوردن غذاهای معمولی برگشته تقریبا نه به اون شدت ولی هنوز هست. من معتقدم که این بیماری درمان داره. از خارج از بدن ما که نیومده!خود بدن ما هم میتونه درستش کنه. لطفا به فارسی و انگلیسی مطالب و تجربیات اونایی که با رعایت تغذیه خوب شدن بخونید و استفاده کنید.وقتی تا حالا از داروهای شیمیایی کرم ها قرصها…بهره ای نبردین پس دیگه استفاده نکنید و عوضش بدنتون رو از داخل درست کنید.
  *لازمه بگم من نمیگم برای همیشه خام گیاهخوار بشید چون خوب نیست اما فعلا برای درمان و پاکسازی از این نوع رژیم استفاده کنید و بعدش هم غذاهای سالم بخورید و…. یا اگر بخواید میتونید فقط از داروهای گیاهی به صورت جانبی استفاده کنید.

 12. محمد اسلام
  -1

  با سلام از بیماری پسیوریازیس رنج می بدم راه درمان..؟

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر موارد فروکش بیماری را در سایت دنبال کنید. در حال حاضر باید با این بیماری زندگی کرد و تنها می توانید آن را خاموش کنید از تجربیات و مطالب قرار گرفته شده دوستان در سایت استفاده شود.

 • مطالب اخیر

 • فهرست سایت

 • داروهای جدید