شنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
»   انواع پسوریازیس, درمانگاه پسوریازیس  »   پسوریازیس ناخن چیست؟
41,873 بازدید
۱۷ مرداد ۱۳۹۴ , ساعت ۱۹:۳۳

پسوریازیس ناخن چیست؟

ناخن بخشی از دستگاه پوششی بدن است. صفحات حفاظتی که ناخن نامیده می‌ شوند، انتهای انگشتان دست وناخن انگشتان پا را می ‌پوشانند. ناخنها اساسا از کراتین که یک پروتئین درشت مولکول در مو و پوست است، تشکیل شده‌اند. ناخنها از ماتریکس که زیر یک چین پوستی به نام کوتیکول قرار دارد و از لانولا (ماهک) که منطقه‌ای هلالی شکل در قاعده ناخن است، رشد می ‌کنند. ناخنها هنگامیـکه در شرایط ایده آلی باشند بسیار جـذاب میباشند. ناخنها منعکس کننده عادت های خوب و بد فـرد هستند. از هـمـه مــهمتر آن که ناخن هـا سلامت عمومی بدن را بازتاب می کنند. اگر چه تغیرات ناخن همراه با بسیاری از شرایط ممکن است متغیر باشد، این تغییرات به ندرت اولین علامت برای بیماریست و بسیاری از ناهنجاری های ناخن بی ضرر هستند مثلا همه افراد با ناخن سفید همیشه مبتلا به هپاتیت نیستند اما اگر شما در مورد ظاهر ناخن های خود به سوال جدی برخورد کردید حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید. گاهی اوقات با افزایش سن ناخن ها بسیار رنگ پریده یا سفید می شوند. اما می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی هم باشد، مانند بیماری پوستی پسوریازیس.

psoriatic-nail-disease-(psoriasis)

پسوریازیس ناخن:

پسوریازیس می تواند ناخن های انگشت و پا را مبتلا کند و باعث ایجاد فرورفتگی های کوچک، رشد غیر طبیعی ناخن و تغییر رنگ آن گردد. ناخن های فرد مبتلا ممکن است شل یا از بستر آن جدا شود که به انکولیز می گویند. در موارد شدید ناخن ها خرد می شوند و فرو می ریزند.سطح ناخن موج دار و یا حفره دار میتواند نشانه های اولیه پسوریازیس و یا آرتریت های التهابی باشد. تغییر رنگ ناخن مشترک است؛ پوست زیر ناخن قهوه ای مایل به قرمز به نظر می رسد.

پسوریازیس یک بیماری مزمن التهابی سیستمیک است و پوست، ناخن، مفاصل را درگیر می کند. ناخن ها تقریباً در ۵۰% بیماران مبتلا به پسوریازیس درگیر می شوند و تداوم آن تا پایان عمر بین ۸۰ تا ۹۰ درصد تخمین زده شده است. ناخن ها به ندرت تنها قسمت درگیر در این بیماری می باشد. مهمتر از آنچه ذکر شد این است که پسوریازیس ناخن می تواند منجر به درد و ناراحتی شدید و منجر به اختلال در کیفیت زندگی و کار بیمار شود.

ارتباط پسوریازیس ناخن و ورم مفاصل:

یک ارتباط بسیار قوی بین پسوریازیس ناخن با ورم مفاصل پسوریاتیک وجود دارد. در ۷۰ درصد بیماران مبتلا به ورم مفاصل پسوریاتیک ابتلا به بیماری ناخن گزارش شده است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پسوریازیس ناخن می تواند علامت بیماری مفصل پیش رونده در سال های آتی زندگی بیمار باشد. برای برخی از بیماران پسوریازیس ناخن دست در مقایسه با ناخن انگشت پا دارای مشکلات زیادتری است. به علاوه پسوریازیس ناخن انگشت پا در درجه دوم عفونت های قارچی قرار دارد که می تواند منجر به پیچیده شدن ارزیابی درمان گردد. درمان با استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی (immunosuppressive medications) می تواند در گسترش عفونت قارچی ناخن (onychomycosis) در بیماران مبتلا به پسوریازیس ناخن انگشت پا تاثیر گذار باشد. به همین دلیل است که در اغلب بررسی ها پسوریازیس ناخن انگشت پا به صورت مجزا مورد مطالعه قرار می گیرد.

از نظر بالینی با توجه به ناحیه فرایند التهاب، بیماری ناخن به شکل های مختلفی بروز می کند. درگیر شدن ماتریکس ناخن منجر به سوراخ سوراخ شدن ناخن (Nail pitting) (شایع ترین یافته در پسوریازیس ناخن)، دیستروفی ناخن، سفید شدن می شود. از نشانه های پسوریازیس بستر ناخن جدا شدن بدون درد ناخن از بستر آن (اونیکولیز)، ایجاد لکه های روغنی، هیپرکراتوز subungual و خونریزی اسپلینتر می باشد. شاخص شدت درگیری پسوریازیس ناخن (NAPSI) برای اندازه گیری تغییراتی که در طول زمان در بیماری ناخن رخ می دهند مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این مقیاس هر ناخن به چهار ربع تقسیم می شود. برای هر ربع یک نمره برای نشانه بیماری ماتریکس و یک نمره برای نشانه درگیری بستر ناخن اختصاص داده می شود. برای ناخنی که در آن هیچ یک از علائم بیماری وجود نداشته باشد نمره صفر در نظر گرفته می شود.. حداکثر نمره برای هر ناخن ۸ می باشد (۴ نمره برای ماتریکس و ۴ نمره برای بیماری بستر ناخن) . با این حساب حداکثر نمره NAPSI با اندازه گیری بیماری انگشتان دست ۸۰ و برای یک انگشت خاص حداکثر نمره ۸ است. این مقیاس شدت وسعت بیماری در ناخن را نشان می دهد اما با استفاده از این مقیاس نمی توان شدت درگیری ناخن را محاسبه کرد. از این رو یک NAPSI اصلاح شده پیشنهاد شده است که به هر دو درگیری بستر و درگیری ماتریکس ناخن نمره شدت ۳۰-۰ را اختصاص می دهد. برخی از مطالعات از نمره شدت یک ناخن هدف و یا از یک نمره شدت کلی استفاده می کنند. مقیاس های دیگر نیز برای اندازه گیری شدت درگیری ناخن مورد استفاده قرار گرفت است اما اغلب مطالعاتی که در اینجا مورد بررسی قرار گرفته اند شکلی از NAPSI را به کار گرفته اند. استفاده از طیف گسترده ای از اقدامات عینی با مداخلات متنوع در مطالعات پسوریازیس ناخن مقایسه نتایج درمان را دشوار ساخته است.

درمان پسوریازیس ناخن:

مجموعه ای از گزینه های درمان پسوریازیس ناخن در دسترس می باشند از جمله می توان به محصولات موضعی، مداخلات رویه ای و عامل های سیستیک دهانی و بیولوژیکی اشاره کرد. نفوذ ضعیف داروهای موضعی به ناخن و بافت های اطراف آن، درد ناشی از تزریق داخل ضایعه، عوارض جانبی و نظارت بر درمان سیستمیک و پایبندی بیمار به درمان از عوامل مهم دردرمان بیماری ناخن می باشد. به دلیل آنکه بسیاری از روش های معمول که غالباً برای درمان پسوریازیس به کار گرفته می شوند منتشر نشده اند و از کارآزمایی تصادفی، دو سویه کور و تحت کنترل با پلاسبو به منظور درمان بیماری ناخن استفاده شده است، بررسی های اخیر کوکران به پزشکان کمکی در جهت اتخاذ یک تصمیم آگاهانه به منظور انتخاب بهترین روش درمان برای بیماران مبتلا به پسوریازیس ناخن نمی کند. نقد و بررسی های متعددی در ارتباط با پسوریازیس ناخن و روش های درمان توسط دیگران منتشر شده است. همچنین مجموعه ای از توصیه ها در کنفرانس اجماع دلفی در همین ارتباط منتشر شده است. هدف ما بر این است که با یک نگاه انتقادی به بررسی و شناسایی روش های انتشار یافته و ارائه روش های بر پایه شواهد به منظور درمان بیماران متبلا به این اختلال چالش برانگیز می باشد.

با اینکه درمان پسوریازیس ناخن می تواند دشوار باشد اما تاثیر قابل توجهی بر زندگی اشخاص دارد. تعداد کمی از مقالات مرتبط با کارآزمایی تحت کنترل وجود دارد که روش های درمانی پسوریازیس ناخن را مورد ارزیابی قرار داده اند.

شواهد براساس جست و جو در پایگاه PubMed برای مقالات مرتبط با درمان پسوریازیس ناخن از ۱ جولای ۱۹۴۷ تا ۱۱ می ۲۰۱۴ بدون محدودیت زبان ادامه یافت.

یافته ها: توصیه های درمانی برای چهار سناریو بالینی پسوریازیس ناخن بر اساس شواهد بررسی شده در این مطالعه و نظر متخصصین هیئت پزشکی بنیاد ملی پسوریازیس گسترش یافت. در روش درمان پسوریازیس ناخن بین توجه به شدت بیماری پوست، ورم مفاصل پسوریاتیک، شدت بیماری ناخن با اختلال همزمان تاثیر بر کیفیت زندگی تعادل برقرار شود. تمام بیماران باید مورد ارزیابی عفونت های قارچی (onychomycosis) قرار بگیرند زیرا عفونت های قارچی می توانند بیماری پسوریازیس ناخن را بغرنج کنند. برای نوعی از بیماری که فقط محدود به ناخن ها می شود کورتیکو استروئید های (کورتون) موضعی با قدرت بالا با و یا بدون کلسی پوترپول گزینه اولیه می باشد. در بیمارانی که شدت درگیری ناخن بسیار است درمان موضعی ناخن اثر بخش نبوده است و adalimumab، ustekinumab، etanercept، تزریق کورتون داخل ضایعه، متوترکسات سدیم (methotrexate sodium) و acitretin برای درمان توصیه می شوند. برای بیمارانی که شدت درگیری پوست و ناخن شدید است ادالیمومب، استکینوماب و اتانرسیت به شدت توصیه می شوند و متوترکسات ، ترتین، Infliximab و apremilas توصیه می شوند. در خاتمه برای بیماری که درگیری در نواحی ناخن، پوست و مفصل شدید است ادالیمومب، اتانرسیت، استکینوماب، اینفلیکیسماب، متوترکسات، اپرمیلاست و گولیموماب (golimumab) توصیه می شوند.

نتیجه گیری:

درمان پسوریازیس ناخن با چالش های بالینی همراه می باشد، داده های کارآزمایی بالینی محدود و نتایج متناقضی در این باره منتشر شده است. از این رو اساس مقاسیه گزینه های درمانی با با مشکل مواجه شده است. توصیه های درمانی انجمن پزشکی بنیاد ملی پسوریازیس در تصمیم گیری های مرتبط با انتخاب گزینه درمان به پزشکانی که بیماران مبتلا به پسوریازیس ناخن را مداوا می کنند کمک خواهد نمود.

مطالب مرتبط با این نوشته

پسوریازیس خال‌خال (Guttate) یک شکل از پسوریازیس است که اغلب در دوران کودکی شروع می‌شود. این رایج ترین نوع پسوریازیس، پس از پسوریازیس پلاکی است. ۱۰ درصد از افرادی که به پسوریازیس مبتلا می‌شوند، دچار پسوریازیس خال خال یا گوتات هستند. علائم پسوریازیس...
پسوریازیس اریترودرمیک (Erythrodermic)  بدترین و شدیدترین نوع پسوریازیس است که به صورت اریتم سراسر پوسته‌ ریز در تمام بدن و به صورت حاد ظاهر می شود.در پسوریازیس اریترودرمیک 90 درصد سطح پوست بدن قرمز می شود و نیاز به درمان...
پسوریازیس چرک دار یا پوسچرلر (Pustular) نوعی نادر از پسوریازیس می باشد که در آن کورک های چرک دار کوچکی (ضایعات سر سفید) در کلیه قسمت های بدن یا محدود در کف دست ها، کف پاها یا سایر قسمت ها...
پسوریازیس پلاکی یا والگاریس(Plaque Psoriasis) شایع ترین نوع بیماری پسوریازیس است و حدودا 90 درصد مبتلایان به پسوریازیس از این نوع از بیماری رنج می برند. نشانه های آن شامل، جراحات و زخم های پوستی خشک و قرمز می باشد، که...

118 دیدگاه برای پسوریازیس ناخن چیست؟

 1. محمود
  0

  با تشکر برای درمان پسوریازیس ناخن چیکار باید کرد؟

  • admin
    
   0

   در رابطه با درمان پسوریازیس ناخن بهترین روش استفاده از پماد های موضعیه و میتونید برای تاثیر گذاری بیشتر بعد از استفاده از کرم موضعی سطح ناخن خودتونو با پلاستیک بپوشونید این کار باعث میشه سطح ناخن مدت بیشتری تحت تاثیر کرم موضعی قرار بگیره و روند بهبود پسوریازیس ناخنو تسریع میکنه.

 2. نگار
  -1

  سلام من یه مشکل جدی دارم و احتیاج دارم که بیشتر با پزشکی که این مطالب رو تدوین کردنصحبت کنم و ناخنم رو نشون بدم . لطفا یک راه ارتباطی به من معرفی کنید . ممنون🙏🏻

 3. احمدصالحی
  -3

  سلام وخسته نباشید.میشه بگید مصرف دخانیات و مواد مخدر چه تاثیراتی روی این بیماری داره.ممنون وخداحافظتون باشه

  • admin
    
   -1

   سلام روز بخیر مصرف هر گونه مواد مخدر و دخانیات و یا مشروبات الکلی یکی از عوامل تشدید و شعله ور شدن بیماری پوستی پسوریازیس است.

 4. مهسا
  +1

  سلام من دکتر معالج من ناخنم رو کشید، من خیلی نگران هستم ممکنه رشد نکنه? محل کشیدن ناخنم خشک شده و انگشتم بعد یک هفته هنوز ورم داره نظر دکترم اینه که ناخن من مبتلا به پسوریازیس هست أیا کشدن ناخن در این صورت کار درستی بوده ?

  • admin
    
   -1

   با سلام اگر ناخن کاملا مبتلا به پسوریازیس باشه و درمان جواب نداده باشه کشیدن ناخن و اون هم طوری که امکان رشد مجدد ناخن فراهم باشه میتونه موثر باشه. حتما از داروی موضعی هم استفاده کنید تا در صورت رشد مجدد ناخن انشالا مشکلی به وجود نیاد. موفق باشید.

 5. مریم
  0

  با سلام پزشک من بعد از تزریق موضعی بی اثر در بستر ناخن داروی نیو تیگازون رو تجویز کرده با کلی عوارض که تحمل میکنم . بعد ۲ ماه نتیجه خوب نیست پزشکم معتقده باید ۳ تا ۶ ماه مصرف کنم . این دارو رو در داروهای ذکر شده ندیدم نظرتون چیه؟

 6. مهرسا
  +1

  سلام.سطح ناخنهای من هم چند سالیه که شیار دار و خشک وفرو رفتگی داره.تاحالاهم به دکتر مراجعه نکردم خواستم بدونم تا الان که درمان نشده پماد موضعی اثرگذار هست؟توصیه شما چیه؟ممنون میشم اسم پماد رو یاداور شید.

 7. نفیسه
  0

  سلام خسته نباشید.من بعد زایمانم گوشه ناخن پام حالت اینکه کف صابون مونده باشه شده بود سعی کردم با سوزن تمیزش کنم که دیدم حالت پوسته داره و به داخل بستر ناخن کشیده شده اولاش تمیزش میکردم بعد چند وقت دیدم انگاری ته ناخن نرم شده و اون پوسته ها عمقیه.همینطوری گذشت که چهار تا دیگه از انگشتای پامم به فاصله ۶ماهه دچار شده.امروز متوجه شدم ناخن انگشتای دستم دوتاش روز حالت اینکه ضربه بخوره و نقطه نقطه بشه رو پیدا کرده .ترو ۷دا کمکم کنید این پسوریازیسس؟؟؟؟؟؟؟احتمال اینکه پوستمم دچار بشه هشت یا نه خیلی حالم بده ترو خدا کمکم کنید

  • admin
    
   +1

   با سلام بدون معاینه نمیتوان در مورد مشکل شما اظهار نظر کرد جهت ویزیت به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و یا عکس ناخن را به شماره تلگرام ۰۹۳۵۷۲۰۶۸۰۸ ارسال کنید.

 8. الهام
  0

  سلام خسته نباشید
  من نزدیک ۴ ماه کاشت ناخن داشتم بعد از ریمو کردن و استفاده حدود یک ماهه از قطره کلوتریمازول روی دو تا نقطه که کمی زرد کمرنگ شده بود دیدم که ناخنهام دارند از بستر یه سمت داخل میرن شکل (ناخن خوره یا کچلی ناخن) از پوست جدا شدن اول از انگشتهای میانی شروع شدن بعد مابقی هم به ترتیب همین مشکل رو پیدا کردن که سه روز یکی از انگشت هام رو به هیچ مواد و آبی نزدم و نمونه گرفتم آزمایش قارچ من منفی بود دکترم احتمال پسوریازیس رو دادن که من خیلی ناراحتم ولی از یک نفر که کار کاشت و آموزش رو انجام میدن پرسیدم ایشون گفتن که حتما قارچ هستش آزمایشت رو تکرار کن با توجه به اینکه دکترم گفته سه هفته منتظر باشم و فقط قطره تقویتی دم اسب رو استفاده میکنم ولی دیروز روی ناخن پاهام هم دیدم که داره ناخنم به سمت داخل خالی میشه من خیلی نگرانم
  هیچ علامت دیگه ای ندارم نه فرورفتگی سطح ناخن نه مفصل درد به نظرتون من چیکار کنم
  چون واقعا از نظر روحی خیلی دارم اذیت میشم
  کل ناخنهام رو هم دیروز از ته گرفتم تقریبا نزدیک نیم سانت ناخن هام به سمت داخل رفتن یعنی از زیر جدا شدن
  متاسفانه عکسی هم ندارم که براتون بفرستم چون کاملا از ته با ناخن گیر گرفتم
  تا حالا فک میکردم بخاطر کاشت ناخن دست بوده ولی پاهام هم دارن این مشکل رو پیدا میکنند
  یعنی قارچ انگشت دست به پا هم سرایت میکنه؟
  امیدوارم پسوریازیس نباشه
  اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید

  • admin
    
   +1

   سلام وقت بخیر قارچ ناخن مشکلی است که با سفید یا زرد شدن ناخن انگشت های دست یا پا و مخصوصا انگشت شست پا مشخص می شود. وقتی این عفونت قارچی شدیدتر و عمیق تر می گردد، تغییر رنگ ناخن هم شدیدتر شده و ناخن هم ضخیم و ضخیم تر می شود و لبه های ناخن دچار خوردگی و شکستگی می شود.
   با توجه به مواردی که فرمودید احتمال اینکه مبتلا به قارچ ناخن شده باشید بسیار بیشتر است که می تواند حتی به دیگران هم سرایت کند بنابراین حتما آزمایش خود را برای اطمینان بیشتر تکرار کنید. طولانی ترین دوره درمان قارچ های پوست، مربوط به قارچ ناخن است. هر دارویی در ناخن نفوذ نمی کند و باید حتما از داروهای خوراکی ضدقارچ استفاده کرد. این درمان بین ۲ تا ۴ ماه طول می کشد و گاهی لازم است ناخن کشیده شود البته کشیدن ناخن به تنهایی موثر نیست. باید درمان ضدقارچ نیز ادامه یابد تا قارچ رشد نکند. درمان های ناکامل باعث ریشه کن نشدن قارچ می شود و شاید ظاهر ناخن بهبود یابد اما قارچ همچنان در بافت وجود دارد. بعد از اتمام دوره درمان، لازم است دوباره آزمایش قارچ داده شود. با منفی شدن جواب آزمایش، درمان ها متوقف می شود.

 9. سعید
  +1

  سلام من حدود ۲۰سال هست که بیماری صدف ناخن دارم البته حوالی ناخن پا ودست و کف پا ودست هم درگیر هست خواستم بپرسم من میتونم از روش پرتو درمانی برای درمان استفاده کنم ..اگر میشه باید چند جلسه تکرار کنم ممنون

  • admin
    
   +1

   سلام وقت بخیر از روش پرتو درمانی دستی با صلاحدید پزشک خود میتونید استفاده کنید. دوره درمان با توجه به پاسخ پوست شما به این روش درمانی از دو هفته تا دو ماه متغیر است.

 10. المیرا
  0

  خسته نباشین,من چند ماهه پیش یکی از ناخونایه پام بدونه درد جدا شد,هفته پیش باز همون ناخون جدا شد که فک کردم به جایی زدم متوجه نشدم,دیشب یه ناخونه دیگم که انگشته کناره ناخون قبلی بود جدا شد,من مشکلم چیه؟خیلی جدیه؟خیلی وقتام همون پا که ناخوناش اینجوری شدن هسش کم میشه,انگار خواب میره ولی یجوریه

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر مشکل شما نیاز به معاینه حظوری دارد حتما آزمایش قارچ رو هم انجام بدید و توسط پزشک متخصص پوست معاینه شوید. انشالا مورد خاصی نباشد.

 11. فاطمه
  +1

  سلام خسته نباشید حدود یکماه روی ناخنم سوراخ سوراخ شده و الان بقیه ناخنام این شکلی شده به نظر شما راه درمانی هست؟ خیلی ممنون

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر مشکلات مختلفی مانند خشکی ناخن و پسوریازیس، قارچ و حتی مشکلات داخلی بدن در تغیر ناخن ها موثر هستند. برای برگشت حالت طبیعی ناخن می توانید بر روی آن از کرم سوریا استفاده کرده و برای حفظ رطوبت بیشتر و تسریع درمان سطح آن را با پلاستیک بپوشانید. موفق باشید.

 12. پرستو
  +1

  سلام من دوتا از انگشتای دستم دچار صدف شده اونم به مقدار کم چقدر طول میکشه درمان شه

  • admin
    
   0

   سلام بیماری پسوریازیس علت و رفتار ناشناخته ای دارد به این صورت که ممکن است بیماری در همان علائم اولیه باقی بماند و یا در دوره های مختلف فروکش و یا عود کند. با توجه به شدت کم بیماری شما در این مرحله از درمان استفاده از کرم های موضعی بدون کورتون به همراه رعایت تغذیه سالم و دوری از استرس و رعایت همه موارد گفته شده در سایت توصیه می شود. علائم بیماری در صورت رعایت این نکات حتی در مدت کوتاهی از بین خواهد رفت اما بیماری صعب العلاج بوده و ممکن است در قسمت های مختلف بدن عود کند.

 13. پرستو
  -2

  سلام من از پماد دایوبت استفاده میکنم ایا پماد خوبیه؟برای درمان رژیم خاص غذایی وجود داره

 14. پرستو
  -2

  سلام من برای ناخن هام نمونه برداری وازمایش هم ندادم چون گفتم خواهرم صدف ناخن داره دکتر گفت این همون صدف ناخن هستش امکان داره صدف نباشه؟ یعنی هیچ دکتر در ایران نیست که بتونم صدف ناخن رو درمان کنه؟

 15. پرستو
  0

  سلام ایا شستشو با سرکه برای پسوریازیس ناخن مفید است؟چه نوع سرکه باشه

 16. پرستو
  0

  سلام توروخدا بگید باید چیکار کنم پسوریازیس ناخن به ناخنهای دیگم سرایت نکنه

  • admin
    
   +1

   سلام پسوریازیس از نقطه ای به نقطه دیگر سرایت نمی کند بلکه عوامل تشدید بیماری هستند که باعث به وجود آمدن ضایعات جدید بر روی سایر قسمت های سالم بدن می شوند؛ حتما نکات تخفیف بیماری و کنترل آن را در سایت مطالعه کنید و از تجربیات دوستان استفاده شود.

 17. پرستو
  -1

  یه پزشک خوب برای پسوریازیس معرفی کنید توروخدا

 18. پرستو
  -1

  سلام پرکاری تیرویید باعث تشدیدصدف ناخن میشه؟

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر با توجه به نقش استرس در تشدید بیماری های پرکاری تیروئید و پسوریازیس هر دو بیماری می توانند در تشدید یکدیگر نقش داشته باشند.

 19. نرگس
  0

  سلام. ببخشید من برای سوراخ شدگی ناخن به پزشک مراجعه کردم و چون قبلا در سرم هم ریزش موی سکه ای داشتم و قبلا بیماری خودایمنی تشخیص داده شده بود، برام کلوبتازول تجویز کردن. اما عوارض این دارو خیلی زیاده و می ترسم دچار پوکی استخوان یا حتی ریزش موی بیشتر بشم. فکر می کنین باید استفاده کنم این دارو رو؟
  خیلی ممنون

 20. پرستو
  0

  سلام من تخمدان پلی کیستیک دارم از گلوکوفاژ روزی سه تا استفاده میکنم ایا باعث تشدید صدف ناخن میشه

 21. sa
  0

  با سلام و خسته نباشید
  تقریبا حدود ۴ ماه است انگشتان دست بنده دچار برآمدگی ها و فرو رفتهگی های بسیار زیاد شده است ابتدا فقط یک انگشت دست بود اما به مرور زمان تقریبا همه انگشتان هر دو دست درگیر شده اند و در حال حاضر یکی از ناخن های دست بنده به رنگ سفید در حال تخریب ناخن پیش می رود بدین صورت که از ابتدای ناخن شروع می شود کم کم فرو رفتگی ها به بالا کشیده می شوند – سه ناخن دست من هنوز سالم می باشد لطفا یک پماد برای بهبود این وضع برای من تجوزی کنید

  • admin
    
   -1

   سلام وقت بخیر مورد شما نیاز به معاینه داشته و موارد مختلفی می توانند منجر به بروز چنین حالت هایی در ناخن ها شوند از قارچ ها گرفته تا مشکلات و بیماری های پوستی و یا داخلی می توانند منجر به تغیراتی در ناخن ها شوند پیشنهاد می شود قبل از اقدام به درمان از ناخن ها آزمایش گرفته شود.

 22. پرستو
  +2

  سلام میخواستم بدونم گلیسیرین برای درمان پسوریازیس ناخن مفیده؟

  • admin
    
   0

   سلام گلیسیرین رطوبت رسان بوده و برای پسوریازیس بدن و ضایعات پلاکی مثمر ثمر است اما پسوریازیس ناخن به دلیل شرایط خاص ناخن ها دیرتر به درمان پاسخ می دهد و با درمان‏ های موضعی می‏توان به مرور زمان آن را درمان کرد. برای درمانش پانسمان بسته ناخن ها با یک پماد ترکیبی مثل کلوبتازول و ویتامین آد پیشنهاد می شود. به این صورت که شما مقداری از پمادهای مورد نظر رو در زیر سطح ناخن هاتون میمالید و سپس با استفاده از یک تیکه از دستکش های پلاستیکی یکبار مصرف بند انگشت اون ناخن رو میپوشونید و اینکارو هر شب تا صبح انجام بدید و بزارید که این پانسمان روی ناخن مورد نظربمونه. صبح میتونید پانسمان رو بردارید و محل مورد نظر رو هم بشورید. مجددا در شب بعدی تکرار کنید. ترجیحا ناخن مورد نظر رو بشورید تا مقداری خیس بخوره و بعدش اینکارو انجام بدید. به مدت ۲ هفته اینکارو هر شب انجام بدید کم کم میبینید که پسوریازیس اون قسمت در حال از بین رفتنه و شکل ناخن طبیعی میشه.
   خانم ها در استفاده از برند لاک ها دقت کنند چون هر شرکتی فرمولاسیون متفاوتی داره و ممکنه میزان ضررش متفاوت باشه. استفاده از ناخن مصنوعی در مهمانی ها و محل های خاص میتواند کمکی باشه برای خانم ها تا پسوریازیس ناخن ها از دید پنهان بماند..

 23. ساغر
  0

  ببخشین من دوسال پیش انگشت سبابه ام یه کم از حالت طبیعیش خارج شد و مواج شد بعدش دوتا انگشتای کناریش کاملا مواج شدن وقتی دیدم به مرور داره تشدید میشه دکتر رفتم.دکتر پوست هم نتونست تشخیص بده چیه.همش میگفت ضربه خورده؟کلی قرص و ویتامین نوشت که همش رو هم مصرف نکردم.به نظر شما. امکان داره دکتر پوست نتونه پسوریازیس ناخن رو تشخیص بده؟الان انگشت سبابه ام یه ذره حالت برق زدن هم داره.پایین ناخن سبابه و ناخنای کناریش وقتی دست میزنم نرمه.یعنی ته ناخنم نرمه و سفت نیست.هر وقتم میخوام یه کم سوهان بکشم مواج بودنش کمتر بشه زود میرسه به گوشت و دردم میاد.(البته من یه کم وسواسیم و دستام زیاد به اب میخوره شاید اینم تاثیر داشته باشه)به نظر شما ناخنای من پسوریازیس دارن

  • admin
    
   0

   وقت بخیر اگر ناخن‌ هایتان خیلی نرم هستند احتمال دارد کمبود گوگرد داشته باشید. به خاطر اینکه گوگرد به طور طبیعی در ناخن‌ ها وجود دارد و مسئول استحکام آن‌هاست. اگر پزشک متخصص تشخیص دهد فردی دچار کمبود گوگرد است برایش «سیستئین» تجویز می‌ کند. از این گذشته بدن برای تولید کراتین (همان پروتئین موثر برای داشتن ناخن‌ های محکم) نیاز به پروتئین دارد که باید از طریق مصرف مواد غذای سرشار از پروتئین تامین شود. می‌ توانید با مصرف مواد غذایی مناسب ناخن‌ هایتان را محکم‌تر کرده و زیبایی و براقی را به آن‌ ها بازگردانید.
   همچنین برای بالا بردن میزان آهن بدنتان غلات غنی‌ شده، تخم‌مرغ، اسفناج و عدس را دریابید و برای جذب بیشتر ویتامین C مرکبات، گوجه‌ فرنگی، فلفل دلمه‌ای، کیوی و غیره را در الویت قرار دهید. تاکید می‌کنیم که ترکیب اسفناج با گوجه‌ فرنگی و ترکیب سفیده‌ تخم‌مرغ آب پز با فلفل دلمه‌ای سبز و قرمز و همچنین ترکیب غلات غنی‌ شده با توت‌ فرنگی برای تامین آهن بدن و افزایش استحکام ناخن‌ها فوق‌العاده است.

 24. ساغر
  0

  سلام.خیلی ممنون از پاسخ گویی سریع و خوبتون.تا اونجایی که بتونم همه رو انجام میدم.فقط یه سوال.مواج بودن ناخنام و چیزایی که نوشتم قبلا علایم پسوریازیس نیست؟چون دکتر هم دید و چیزی نگفت راجع به اینکه چرا ناخنام اینجوری شدن.الان وقتی اون سه تا ناخنی رو که بیشتر درگیر مواج بودن هستن رو اروم فشار میدم اون قسمت انتهایی ناخن با فشار دستم تکون میخوره و منظورم از نرم بودن ,نرم بودن این قسمت ناخنه.

  • admin
    
   -1

   سلام خواهش میکنم موردی که اشاره کردید با معاینه قابل تشخیص بوده و نهایتا از طریق بیوپسی از ناخن (نمونه برداری) که تشخیص قطعی حاصل می شود. در صورت امکان هم می توانید برای راهنمایی بیشتر تصویر ناخن خود را به شماره تلگرام سایت ارسال کنید.

 25. پریسا
  0

  سلام.من روی ناخن های دستم دانه های ریز فرو رفته وجود داره.دانه های ریز با عمق کم ینی صاف نیست مشکلش چی میتونه باشه

  • admin
    
   -1

   سلام علت این پدیده اختلال در بستر ابتدایی ناخن است. ناخن های منقوط نسبت به ناخن های معمولی رشد بیشتری دارند و این حالت ممکن است به طور طبیعی در افراد مشاهده شود. البته نقطه های عمیق ناخن در بیماری پسوریازیس (داء الصدف) دیده می شود. جهت بررسی علت زمینه ای به پزشک مراجعه نمایند تا در صورت وجود علت زمینه ای، مشکل برطرف شود.

   • پریسا
     
    0

    به متخصص مراجعه کردم فقط کرم مخصوص دست داد،در صورتی ک من مشکل خشکی ندارم چون هر روز چندین بار دستمو چرب میکنم..راه درمانی خاصی برای این مشکل وجود داره؟

    • admin
      
     0

     باز هم توصیه می شود علت اصلی و زمینه ای موضوع تشخیص داده شود تا بتوانید درمان را متناسب با آن شروع کنید. جهت تشخیص و راهنمایی بیشتر عکس ناخن خود را به شماره تلگرامی ۰۹۳۵۷۲۰۶۸۰۸ ارسال کنید.

 26. نسیم
  0

  سلام
  من حدود یک ساله دو تا از ناخن های دستم درگیر شده و روز به روز بدتر میشه. و الان دیگه از بستر خودشم جدا شده. در ضمن اجازه نمیدم اب به ناخنهام بخوره و تمام مدت از دستکش استفاده میکنم حتی موقع حمام رفتن .میشه لطفا بفر مایید چه مواد تغذیه ای رو هرگز نباید استفاده کنیم .
  ممنون میشم

  • admin
    
   +1

   سلام سطح ناخن به دلیل شرایط آن بسیار دیرتر به درمان پاسخ می دهد؛ نیاز مصرف مناسب ویتامین هایی نظیر کلسیم و روی و امگا۳ در بیماران پسوریازیس بسیار محسوس تر است. در مورد باید ها و نباید های تغذیه ای هم نکات قرار گرفته در مورد تغذیه در سایت تا حد امکان رعایت شود.

 27. پرستو
  -2

  سلام من ناخنم از بسترش جداشد رفتم دکتر گفت پسوریازیس هستش دارو بهم پماد دایوبت وکلسیم وامگا ۳دادی ماه استفاده کردم کامل از بین رفت امکان اینکه پسوریازیس نباشه هستش من اصلا از دستکشت هم استفاده نکردم

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر بیماری پسوریازیس معمولا پیشرونده بوده و نسبت به درمان مقاومتر است امیدتان به خدا باشد با این وضعیت به احتمال بیشتر پسوریازیس ندارید.

 28. رویا
  0

  سلام
  من از دو سه سال پیش ناخنهام نقطه های سفید رنگی داشت که بعد یه مدت برطرف شد ،بعدا چند تا سوراخ ریز روشون ظاهر شد ،حدود یه سال پیش به مدت چند ماه به خاطر مشکلی استرس شدید داشتم ،همچنان اون سوراخ ها بود به علاوه اینکه ناخنام موج دار شد ،الان فقط یکی دوتا از ناخنام موج داره و سوراخ ها ام کمتر شده ،همچنین اینکه پوست لبم هم از بچگی به طور غیر عادی پوسته پوسته میشه و هر دو سه روز پوستش کنده میشه ،الان که مطالبتون رو خوندم خیلی استرس گرفتم،آیا ممکنه اگه بخوام مشکل ناخنمو درمان کنم پوستم هم تحریک بشه و بدتر بشه؟ و اینکه پسوریازیس ناخن من یه مقدمه است؟ یعنی قراره بدتر بشه؟ از ناخن شروع میشه و به پوست میرسه یا فقط تو محدوده ناخن میمونه؟ کاشت ناخن چه تاثیری روش داره؟

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر به طور کلی تا قبل از معاینه دقیق ناخن نمی توان هر مشکلی از ناخن را به پسوریازیس ربط داد؛ فاکتور مهم در بیماری پسوریازیس این بوده که معمولا عود شونده می باشد و بر روی پوست و حتی مفاصل هم بعد از مدتی ممکن است بروز کند؛ اما در مواردی دیده شده که فرد حتی تا پایان عمر خود هم تنها در چند نقطه خاص مبتلا بوده است. همچنین کاشت ناخن در افرادی که مشکلات ناخن دارند معمولا در بلند مدت روش مناسبی نبوده و توصیه نمی شود چرا که مواد مصنوعی مورد استفاده برای کاشت ناخن بر روی لایه‌ای متشکل از یک ردیف سلول، چنان محکم چسبیده‌اند که اگر در اثر ضربه یا کشیدگی ناگهانی بشکنند یا کنده شوند، بافت زیر ناخن شامل پوست، گوشت و عروق نیز همراه با آنها جدا می‌شود و آسیب های جدی را به وجود می‌آورد.

 29. شيدا
  0

  سلام یکی از ناخنهای دستم کمی پوسته شده و نقاط فرو رفته ریزی رویش می بینم علامت دیگری روی ناخنهای دیگر نمی بینم بایستی پیگیری کرد؟ یا با پماد خوب میشه؟ ممنون

  • admin
    
   0

   سلام ناخن ها می توانند گویای مشکلات مختلفی از سلامتی بدن باشند اگر تغذیه مناسبی دارید اما باز هم دچار اینچنین مشکلات هستید حتما برای معاینه تخصصی به پزشک مراجعه کنید.

 30. محمدی
  0

  با سلام و ممنون از راهنمایی هاتون. من پسرم دوسال و نیمش چند ماه پیش یکی از ناخناش برجسته و ضخیم شد و بعد افتاد. دوباره درامد و در انتها زیرش ضخیم شد تا حدود دوسه ماه پیش دو تا دیگه از ناخناش هم مبتلا شد.ازمایش قارچ دادیم منفی بود. دکتر گفت پسوریازیس ناخن. پماد elocom رو تجویز کرد با مرطوب کننده کیو وی و شربت زینک پلاس. الان چند روز درمان و شروع کردم. چون سنش خیلی کم خیلی نگرانم. پماد الکوم تاثیر خوبی داره؟ پسرم خیلی شیر میخوره ایا شیر میتونه عاملش باشه؟ میشه راهنمایی کنید.

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر درمان را ادامه دهید مصرف شیر علت موضوع نیست اگر تشخیص قطعی از بیماری پسوریازیس دارید از روش های درمانی سایت هم می توانید استفاده کنید.

 31. هاجر
  -2

  سلام.سه تا از ناخن های دست من به تازگی دچار پسوریازیس شدند.دکتر کرم ناخن Novophanec داده.این کرم برای جلوگیری از پیشرفت بیماری مفید هست؟چطور باید استفاده کنم؟روی ناخن یا به سر انگشت بمالم؟
  دکتر گفته باید همیشه دستکش داشته باشی.دلیلش چیه؟
  تماس با مواد شوینده و حمام و استخر مضر هست یا نه؟

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر بله Novophanec می تواند موثر باشد بر روی ناخن مصرف می شود. لزومی به استفاده همیشگی از دستکش وجود ندارد. مواد شوینده حساسیت زا می تواند مشکل را تشدید کند. در مورد حمام و یا استخر منعی وجود ندارد.

   • هاجر
     
    0

    ممنون از پاسخگوییتون.انجمن بهترین کرمی که برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری توصیه می کنه چیه؟لازمه کسی که پسوریازیس ناخن داره از لحاظ مفاصل هم بررسی انجام بده.البته من فقط سه تا ناخن دست و شصت پام درگیره .

    • admin
      
     0

     سلام وقت بخیر در زمینه مصرف دارو حتما با نظر پزشک مصرف کنید و برای اطلاع از تجربیات بیماران و تاثیرگذاری داروها نظرات بیماران خوانده شود.

 32. نجمه
  0

  سلام خسته نباشید من از ۴ ماه پیش روی سطح ناخنم فرورفتگی های ریزی به وجود اومده و خیلی منظم هستن رفتم دکتر گفت کمبود ویتامینه الان بعد از این مدت ۴ تای دیگه از ناخن هام درگیر شده بازم دکتر گفت کمبود ویتامینه و طول میکشه خوب بشه من خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید البته فرورفتگی ها سطحی هست و استحکام ناخن هام تغییری نکرده مثل گذشته محکم هستن .

 33. شادی
  -1

  سلام و وقت بخیر، ناخن شست من دچار پسوریازیس شده پماد مخصوص پسوریازیس pso که دکتر داد را مصرف کردم ولی فایده نداشت و ضایعه یه مدت کم میشه دوباره زیاد میشه و روی پشت دستم هم لکه هایی زده لطفا اگر کرم جدید دیگری که مفیدتر باشد به بازار امده معرفی بفرمایید و چیکار کنم بیماری حداقل در همین حد بماند و پیشرفت نکند خیلی نگرانم لطفا راهنمایی بفرمایید

 34. Maryam
  0

  سلام.وقت بخیر..١-٢ماه پیش یکی از ناخنهای دستم از قسمت بالا سفید و از بستر جدا شد..چند روز بعد یکی دیگه از انگشتام فرو رفتگی پیدا کرد و به مرور قسمت ماهک اون قرمز قهوه ای شده و البته قبل از اینکه انگشتام مبتلا بشه پوستم به پسوریازیس مبتلا شده بود.دکتر پماد ترکیبی پسوریابت بهم داده ولی تأثیرش محسوس نیست.لطفا اگه دارویی هست که بهتر جواب میده بفرمایید.حتی اگه توی ایران هم نیست تهیه میکنم مشکلی نیست.و سوال بعدی که ممنون میشم جواب بدید اینه که من قصد باردار شدن دارم و همش ترس و نگرانیم از اینه که به نوزات به إرث برسه.میشه بفرمایید این امکان هست یا خیر.یا اگه هست راهی برای کنترل این مسئله وجود داره قبل از بارداری که انجام بدم و این احتمال رو به حداقل برسونم؟؟

  • admin
    
   +1

   سلام وقت بخیر درصد کمی در مورد انتقال بیماری به فرزندان پسوریازیس وجود دارد که نه این امکان کاملا غیرممکن است و نه جلوگیری از آن هم ممکن. پسوریازیس ناخن هم سختتر به درمان ها نتیجه می دهد از کرم سوریا هم می توانید بر روی ناخن ها و ضایعات پسوریازیس خود استفاده کنید.

 35. zahra
  +1

  با سلام و ممنون از راهنماییتون .عکس ک داخل سایت گذاشتید  درست مثل  انگشت دستم شده البته یکیش فقط و انگشت شصت پام هم دچارش شده  به پزشک مراجعه کردم گفت اگزمای صدفی گرفتم ک خودش از بین میره اما ۹ماه ک من درگیرش هستم و تجویزش برام کرم بود و قطره ک زیر ناخن بریزم و  از بین نرفت تو دوهفته من دارو رو قطع کردم  و الان  من ایا پسوریازبس دارم؟؟؟؟؟ قابل درمان هست؟؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید!!!!!!!!………..چ کار کنم من  و هیچگونه درد ندارم  و انگار ک انگار ناخم داره جدا میشه و پیشروی میکنه ب جدا شدن و سفید شدن )زرد شدن )

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر بله متاسفانه با این مشخصات پسوریازیس ناخن دارید و این قسمت دیرتر به درمان ها پاسخ میدهد. همان طور که می‌دانید پسوریازیس ناخن کاملاً به پسوریازیس پوست مرتبط است. در واقع ناخن، یک موجود زنده است و از پوست زیرینش تغذیه کرده و از مجرای آن آب و مواد مغذی رو دریافت می‌کند. حالا اگه پوست زیر ناخن مانند هر جای دیگر بدن در اثر ضرب دیدگی یا هر عامل دیگری مورد حمله سیستم ایمنی قرار بگیرد و در نتیجه پسوریازیس به وجود بیاید، در این صورت میشود انتظار داشت ارتباط ارگانیک بین ناخن و منبع زیرین پوستش قطع شده و در نتیجه مواد مغذی به ناخن نرسد و در نهایت با مرگ موضعی یا دیفرم شدن ناخن مواجه میشویم.
   می توانید مقدار بیشتری از پماد پسوریامنت یا پسوس رام را سه نوبت در روز به زیر ناخن توخالی هدایت کنید. این طور به کمک آن پوست آسیب دیده زیر ناخن را ترمیم کردید و در نتیجه باعث بهبود پسوی زیر ناخن شدید و به تدریج شاهد جایگزینی ناخنی خواهید بود که شکننده شده است. بهداشت ناخن ها هم تا حد امکان رعایت شود.

 36. نسیم
  -1

  سلام من مدتهاست چهارماهه ویتینگ ناخن دارم دکترم به من روی سولفات واسیدفرفولبک دادولی بی اثر بوده میشه بگید مشکلم چیه دکتردیگه صدف ناخن تشخیص داد خیلی میترسم لطفامنوراهنمایی کنید

 37. مهدیه
  -1

  سلام من مدت سه ساله ناخنام به صورت نقطه ای فرو رفته و اینکه وقتی ناخنم رو بلند میکنم ناخنم به طرف پایین کشیده میشه یعنی فرو رفتگی پیدا میکنه لاک هم بزنم که واویلا میشه و لای ناخن و پوستم یه پوست دیگه در میاد ، تا الان سه تا دکتر رفتم نتیجه نگرفتم تشخیصشون صدف ناخنه ، در ضمن تنها دلخوشی من همین ناخنام بود که بلند کنم لاک بزنم اما الان دقیقا یک ساله بلند نکردم . درمان قطعی داره >>>؟؟؟ هزینش برام مهم نیست فقط بگید چیکار میتونم بکنم که مشکلم برطرف بشه

  • admin
    
   +1

   سلام وقت بخیر از راهکارهای قرار گرفته شده در مطلب و نظرات استفاده کنید برای تسریع درمان سطح ناخن را بعد از مصرف داروهای ترکیبی حاوی اوره با پلاستیک بپوشانید.

 38. فرانك
  0

  با سلام
  من پنج شش ساله پوست سرم دچار پسوریازیسه،و بارها از داروها پماد هاى مختلف استفاده کردم و نتیجه نگرفتم چون احساس مسکنم عامل تشدیدش فقط استرسه و با ارامش میشه باهاش مقابله کرد
  الان دو تا ناخن شصت پام هم دچارش شدن و ناخنم کلفت شده زیرشم سفت و سخته،یه ضربه اى میاد  بهش دردم میاد شدید
  بنظرتون چطور میشه جلوى رشدشونو گرفت؟؟
  ایا عوارض دیگه اى هم داره!؟؟

  • admin
    
   0

   سلام برای پسوریازیس ناخن لاک ناخن ساخته شده بر پایه هیدروکسی پروپیل- کیتوزان موثر گزارش شده است. همچنین کرم سوریا هم درمان سریع و موثری است.

 39. مرضیه
  0

  سلام من تقریبا دوازده ساله با بیماری پسوریازیس ناخن درگیرم.تماد پمادها رو استفاده کردم متاسفانه کرتن این پمادها باعث شد ناخنم قارچ هم بزنه.فقط یک دارو تقریبا تا یک سال بیماری رو موقتا بهبود داد محلولی که با آب مخلوط میکردم و انگشتامو توش میذاشتم و بعد ده دقیقه جلو آفتاب میگرفتم .چند بار استفاده کردم بیماری تا چند ماه بهبود پیدا میکرد که اونم چند ماه پیش دوباره به متخصص مراجعه کردم و به ایشان یادآوری کردم که از این محلول برام بنویسن ولی این بار اثر نداشت.واقعا نمیدونم باید چه کار کنم.حسرت اینکه مثل دخترای دیگه لاک بزنم رو دلم مونده

 40. سنا
  +2

  سلام ، من شاید کمتر از یک ماهه ک روی تمامی ناخنای انگشت دستم دو تا موج ریز از ریشع ناخنم دارم ک خیلیم ریز هستن … خیلی نگران هستم نکنه این بیماری باشه لطفا بگید باید پیگیریش کنم یا خودشون خوب میشن البته ناخنام کاملا مثل قبله و نه درد میکنه و نه نازک شده.. و اینکه ماهک روی ناخنامم قبلا خیلی واضح بود الان بزور دیده میشه
  اینم اضافع کنم ک بصورت فرو رفتگی و برآمدگی نیست، اخه تو عکسا دیدم. واسه من فقط برآمده شده قسمت تو رفته هم سطح ناخنمه… و فقط برآمدگی دارم… و حس میکنم با رشد ناخنم داره رو ب جلو رشد میکنه و قسمت عقب تر ازون ب سمت ریشه باز داره سالم رشد میکنه این بر آمدگی ها میتونه ناشی از تماس زیاد با آب و یا مایع شست وشو باشه ؟

  • admin
    
   0

   سلام اغلب ارثی میـباشند اما اگر یکباره روی ناخنها آشکار گردند علت آن میتواند ضربه باشد که پس از مدتی به حالت طبیعی خود باز می گردد.

 41. فاطمه
  0

  سلام من تقریبا ۸ ساله که انگشتای شصتم جفتشون دچار صدف ناخن شدن ،البته اول یکیش بود که کم کم بعد یکسال اون یکی هم گرفت ، یه دکتر رفتم که بعد از ازمایش بهم پماد داد ولی فایده نداشت بعد یه یکسال یه دکتر دیگه رفتم که یه امپول خیلی دردناک به ناخنم ترزیق کرد که طی یه ماه ناخنای شصتم افتاد و دوباره رشد کرد بهتر شد اما کاملا از بین نرفت دکتر گفتن که یک ماه بعد اگه خوب نشد دوباره تزریق کنم اما من بخاطر دردش دیگه نرفتم، الان سه سال میگذره میخوام بدونم اگه دوباره برم باید دوباره ازمایش بدم ؟و اینکه با یه بار دیگه تزریق امپول ایا برطرف میشه؟و اینکه من وقتی لاک میزنم جدا شدگی بیشتر میشه ایا لاک تاثیری بر پیشرفتش داره؟

  • admin
    
   0

   سلام از قرار معلوم متوترکسات به ناخن شما تزریق شده است که عوارض خاص خود را دارد اما در صورتی که با نظر پزشکتان مشکلی وجود نداشته باشد می توانید درمان را تکرار کنید و آزمایش هم لازم است.

 42. شاهین
  0

  سلام و خسته نباشید.لطفا یه پزشک متخصص خوب برای پسوریازیس ناخن معرفی کنید.ممنون

 43. hadi
  0

  سلام
  من چهارتا از ناخنای دستم دچار صدف شده آیا با کشیدن ناخن بیماری از بین میره؟
  آیا ناخن جدید که رشد کنه سالم هست؟
  البته شدت صدف زیاد نیست و حدود۱/۴ناخنو فرا گرفته.

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر درمان این بیماری در موارد خفیف دارو های موضعی مانند اسید سالیسیلیک، ترکیبات تار، آنترالن، استروئید های موضعی، و ویتامین D3 است. در موارد شدید نیز باید از داروهای سیستمیک مثل متوترکسات، رتینوئیدها، پووا و گاهی سیکلوسپورین A استفاده کرد. کشیدن ناخن در بعضی موارد می تواند موثر باشد اما برگشت ناپذیری بیماری مشخص نیست. در هر صورت توصیه می شود بیمارانی که پسوریازیس خفیف دارند بیشتر با بیماری خود مدارا کنند تا تن به مصرف داروهای با عوارض بالا ندهند.

 44. محسنی
  0

  سلام
  من از سال ۹۱ بدلیل ورم مفاصل زیر نظر فوق تخصص روماتولوژی درمان می شوم دکترم احتمال بیماری لوپوس رو دادن هر سه ماه یک بار هم آزمایش انجام میدم و به دکتر مراجعه می کنم تقریباً دو هفته س متوجه شده ام ۷ تا از ناخن های دستام از ماهک دچار فرو رفتگی شده و تقریباً سوراخ های سطحی دارد. دکترم گفته برم متخصص پوست شاید صدف باشه . لطفاً راهنمایی کنید با توجه به سابقه بیماریم ممکن مرتبط

  با لوپوس باشد یا پسوریاتیک یا پسوریازیس؟ متشکرم

  • admin
    
   0

   سلام بیماری شما بیشتر به پسوریازیس نزدیک است اما در موارد خیلی نادر لوپوس و پسوریازیس می توانند با هم ظاهر شوند. حتما جهت تشخیص قطعی نمونه برداری از ناحیه مورد نظر انجام شود تا متناسب با آن درمان را شروع کنید.

 45. سمیه.
  0

  با عرض سلام
  میشه یک دکتر خوب برای درمان پسوریازیس ناخن معرفی کنید در تهران باشند.
  خیلی ممنون میشم اگه به ایمیلم بفرستید

 46. عارف
  0

  سلام و خسته نباشید
  بنده روی تمام ناخنام به غیر از شصتام تعدادی حفره سطحی خیلی کم عمق و بسیار کوچک وجود داره. برای هر ناخن حدود پنج حفره. و اینکه رنگ ناخنام احساس میکنم خیلی کم رنگ متمایل به کبودی میزنه.
  ایا این حفره ها به دلیل پسوریازیس؟
  علت کبودی هم نشان از یه بیماری دیگست؟

  با تشکر از راهنماییتون

  • admin
    
   0

   سلام این حالت ممکن است در اثر ضربه ایجاد شود یا ممکن است ناشی از عوارض بیماری‌هایی نظیر پسوریازیس، اگزما یا آرتریت باشد.

 47. فرزانه علاءالدینی
  0

  سلام من ۴۹ساله هستم الان شانزده ساله که ناخن شصت پام بیماری پسوریازیس داره آزمایش هم دادم وگفتن که قارچ نیست چون خواهر  شما داره پس این ه صدف ناخنه منتها  ناخن من شل نیست برعکس خیلی قطور میشه وزیر ناخنم پودرهای سفید تولید میشه رنگ ناخنم هم کاملا سفید شده  علاوه بر این داخل گوشم فرو میره که بیشتر اذیت میشم اگر ناخنم رابکشم و ریشه اش را بسوزونم درست میشه  یا خطرناکه؟لطفا راهنماییم کنید

  • admin
    
   0

   سلام یکی از روش هایی که بعضی از پزشکان برای بیماران به کار می گیرند برداشتن ناخن پسوریازیسی بوده به امید اینکه ناخن جدید ناخن سالمی از اب دراید که از هر شخص به هر شخص دیگر نتیجه متفاوت است. حنا به صورت مالیدن برای رفع ضایعات پسوریازیس ناخن هم کارساز است.

 48. f.m
  0

  سلام
  وقت بخیر
  من چند هفته است که انگشت کوچک دست چپم دچار سطح زبر ولی نه رنگ ناخن هام تغییر کرده و نه از بسترش در اومده و شکننده شده
  ممکنه من هم دچار پسوریازیس ناخن باشم؟

  • admin
    
   0

   سلام پوست دست خود را مرطوب کنید بخصوص اگر دستتان را زیاد میشویید.ـ همچنین می توانید از روغن نارگیل برای بهبود آن استفاده کنید.

 49. گلبرگ
  0

  سلام چند وقته پیش من گلو درد گرفتم و سرفه های وحشتناک به شکلی که نتونسم بخوابم و دو بار اورژانس رفتم و کورتن بهم زدن و بعد روی ناخن هام فرورفتگی هایی مثل حفره های کوچیک دیدم و کمی هم ناخن هام درد میکنن و تمام ناخن هام هم این حفره ها رو دارن خیلی نگرانم ممکن کمکم کنید

  • admin
    
   0

   سلام پسوریازیس در بعضی موارد بعد از عفونت های گلو بارز می شود که به دلیل سابقه عفونت و بروز حفرها بر روی ناخن حتما رجوع به پزشک متخصص پوست جهت معاینه فراموش نشود.

 50. حدیث
  0

  سلام . حدود ۴ سال هست که در سطح بعضی از ناخن های دستم فرورفتگی ایجاد شده . البته به شکل دائم نیست . یعنی با رشد ناخن مجددا یک سطح صاف رشد میکند و بعد از مدتی دوباره فرورفتگی ها ایجاد می شوند . از لحاظ استحکام هم کاملا ناخن های محکمی دارم بطوریکه با فشار انگشت خیلی سخت خم می شوند . امکان دارد که این فرورفتگی ها ناشی از بیماری پسوریازیس باشد ؟

  • admin
    
   0

   سلام بهداشت ناخن را رعایت کنید و مطمعن باشد به اندازه کافی کلسیم بدن خود را تامین می کنید و وسواسی زیادی نکنید چراکه حفره های پسوریازیس ناخن ماندگاری بیشتری دارند و به این سرعت از بین نمی روند.

 51. ameer
  0

  سلام
  من چند ساله مشکل اگزما نوک انگشتان دست دارم که با تجویز دارو مشکل حل میشه و بعد از چند وقت و رعایت نکردن برمیگرده .سریه اخر که خیلی شدید بود اون انگشتی که از همه درگیرتر بود از بالا ناخنش سفید شد و کم کم داشت به انتها میرفت که بعد از چند وقت مصرف داروی اگزما که ترکیبی بود شکل ناخن خوب شد و اگزما هم بهتر شد. اما ناخن های همون دست حفره های ریز سوزن سوزن روش ظاهر شد که تقریبا نصف ناخون هارو پوشش داده اما دست دیگه خیلی کمتره. درد نداره و استحکام ناخن ها تغییری نکرده! و هم چنین روی دو تا شست پام برامدگی هلالی مانند افقی به وجود امده و همچنین شکل ناخن پام یخورده ناخنش از بالا مثل دستم سفید شده که باز اون هم دردی نداره اما ناخن شستم نسبتا ضخیم شده
  ایا اینها پزوریازیس هست؟ چه دارویی تجویز میکنید؟ این رو هم اضافه کنم من برای ۲ماه شدیدا تحت استرس بالایی بودم که اکثر این اتفاق ها در ان زمان رخ داد و الان داروی ونلافاکسین مصرف میکنم
  در ضمن بنده ایران زندگی نمیکنم لطفا دارویی معرفی کنید ک در اروپا یافت بشه
  ممنون

  • admin
    
   0

   سلام علائمی که فرمودید بیشتر به پسوریازیس شبیه می باشد تا اگزما و درمان آن معمولا استفاده از کرم های مشتقات ویتامین دی بخصوص دایونکس می باشد.

 52. امیر
  0

  سلام.من‌ناخنم  تازگیا‌‌ راه‌راه شده  و نا همسطح
  و ۲تا انگشت شستم علاوه بر  خط های عمودی  تازگیا  دو تا قوس  با فرو‌رفتگی‌بیشتری‌ایجاد شده  ولی  هیچ تغییر‌رنگی‌نداشتن ناخنام
  دلیلش  چی‌ میتونه باشه؟
  مچکر

  • admin
    
   0

   سلام مشکلات ناخن متنوع هستند و به دلیل اینکه سابقه بیماری پوستی خاصی هم ندارید تشخیص اولیه ضروری است و نیاز به معاینه تخصصی پزشک می باشد.

 53. صفیه
  0

  سلام میشه خواهش کنم یه دکتر خوب در اصفهان کسی معرفی کنه برای این بیماری؟

 54. نسيم
  0

  سلام من مدت ۷سال ناخونم حفره اى هست وپستى بلندى داره چند سال پیش رفتم دکتر ازمایش قارچ نوشت گفت مشکل قارچى نداره پماد داد فایده نداشت امروز مجدد دکتر پوست رفتم و گفت بیمارى ناخونم صدفه اسمش و علاوه بر دستام ناخون هاى پامم درگیر کرده و دور تا دور ناخون دستم پوسته پوسته شده و خوب نمیشه دکتر بهم پماد ترکیبی به اسم clobeta و evcesin رو داده و گفت شبا بمال و کیسه بزار روش این پماد خوب هست? جواب میده رو این بیمارى یا باید از  روش دیگه اى درمان بشم?!!! ناخونم دقیقا. شبیه همون عکسى هست که اول این صغحه گذاشتین با همون شدت ممنون میشم زود جواب بدین

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر بله ترکیب کلوبتازول و اسرین جهت پسوریازیس ناخن کاربرد داشته اما به دلیل سرسخت بودن و مقاومت این ناحیه به درمان باید بیشتر صبوری کرد.

 55. خدیجه
  0

  با سلام ممنون از وقتی که در اختیار ما میذارین و مطالب رو با حوصله و دقت پاسخ میدین
  من چند سالی هست که درگیر بیماری ناخن هستم ناخنهام از بستر جدا میشن بعد یه مدت بهبود دوباره به همون حالت برمیگردن هم ناخن های دست و هم پا
  ازمایش قارچ دادم منفی بود ولی با این حال۴ماه قرص تربینافینی که پزشکم تجویز کرده بودمصرف کردم که مربوط به قارچ بود و هیچ تاثیری نداشت
  ناخنام از لبه شروع به جدا شدن از بستر میکنن
  فرم اصلی ناخنم رو از دست میدم و قسمت های درگیر روبه زردی میرن
  بافت زیر ناخنم ضخیم میشه و روی ناخنمم شیار دار شده
  موقعی که ناخنم بلنده و لاک میزنم وضعیت بهتری دارم ولی اینم موقته
  آیا پسوریازیس دارم.؟؟ممنون میشم راه درمان بمن بدین چون واقعا افسرده شدم

 56. احمدی
  0

  سلام.
  حدود دو سال پیش درد شدید مفصل زانو داشتم.که الان با رژیم غذایی و ورزش خیلی بهتره.
  ولی همون دو سال پیش ناخن های شست هردو پام بی دلیل خونریزی کرد و بعد از مدتی زیرشون خالی شد و هی پایین تر رفت و ناخن هام یک سوم قبل شده. خیلی کوچیک و زشت شده و مدام داخل گوشتم فرو میره.
   دکتر رفتم تشخیص پسوریازیس دادن و داروها مؤثر نبود. به تازگی کمی از پوست بالای ناخنم بی حس شده.
  لطفا راهنماییم کنید.باید چیکار کنم؟؟
  فوق العاده از ظاهر ناخن هام بیزارم و قصد دارم برم بکشم ناخن هامو.

  • admin
    
   0

   سلام بیماران پسوریازیس به دلیل خطر ابتلا به ارتریت اگر دردی در مفصل های خود احساس می کنند حتما به پزشک آرتوپد مراجعه کنند. درمان پسوریازیس ناخن ممکن است اما صبر بیشتری می خواهد. بهداشت ناخن همیشه رعایت شود و داروها تا زمان درمان کامل تحت نظر پزشک مصرف شود. کشیدن ناخن همیشه موثر نبوده است معمولا کرم های دایونکس دایوبت و یا سوریا در درمان اختلالات ناخن کاربرد دارند.

 57. Asi
  0

  سلام. ممکنه لطف کنید و نحوهء استفاده از ژل یا پماد دایوبت روی ناخنهای دست و پا رو توضیح بدید و اینکه ژل بهتر و موثرتر هست یا پماد؟ و اینکه من میتونم همزمان از لاک هم استفاده کنم چون ظاهر ناخنهام آزارم میده و دوست ندارم کسی ببینه ظاهر ناخنهامو، با لاک پوشش میدم و اینکه من ژله لاک منهتن (اسپانیایی) استفاده میکنم البته چون ذکر کرده بودید که از مارکهای خوب لاک استفاده کنید خواستم بدونم این لاک مورد تایید هست؟
  سپاسگزارم

  • admin
    
   0

   سلام برای کنترل پسوریازیس ناخن تا حد ممکن: لاک و پد ممنوع، بلند کردن ناخن ممنوع، فشار زیاد به ناخن ممنوع فقط با صابون کل تار دست شسته شود. ویتامین دی سه بدن همیشه فول باشد. ادویه جات و سرخ کردنی ممنوع استرس ممنوع. برای مصرف داروی موضعی هم پماد دایونکس یا کرم سوریا توصیه می شود.

 58. فاطمه
  +1

  با سلام به همه ی دوستان.
  من از سال ۱۳۸۹ درگیر بیماری پسوریازیس ناخن شدم  من دکترهای مختلفی رفتم و جواب نگرفتم  البته کرم سوریا تقریبا موثر بود. ولی خدا رو شکر از فروردین ۹۷ به طور معجزه آسایی ناخنم رو به بهبودی رفت.خیلی خیلی خوشحالم.کرم سوریا رو هر شب استفاده میکنم. البته من قبلاچون شاغل بودم  فشار روی ناخنم زیاد بود و استرس نیز داشتم. سعی کنید تو زندگی شاد باشید این خیلی مهمه و انرژی مثبت به خودتون بدید.من همیشه امید داشتم که ناخنم خوب میشه
  به امید بهبودی همه ی دوستان

 • مطالب اخیر

 • فهرست سایت

 • داروهای جدید