پماد موضعی دایوبت و کنترل پسوریازیس ولگاریس
پماد موضعی دایوبت و کنترل پسوریازیس ولگاریس

پماد دایوبت (Divobet) یکی دیگر از داروهای موضعی است که با هدف کنترل پسوریازیس و علایم آن تولید شده است. این پماد ساخت کمپانی معروف LEO می باشد و برخلاف سایر محصولات این شرکت حاوی مقدار کمی از کورتون است.پماد دایوبت فقط برای مصرف موضعی است و برای استفاده روی صورت توصیه نمی شود زیرا […]

پماد دایوبت (Divobet) یکی دیگر از داروهای موضعی است که با هدف کنترل پسوریازیس و علایم آن تولید شده است. این پماد ساخت کمپانی معروف LEO می باشد و برخلاف سایر محصولات این شرکت حاوی مقدار کمی از کورتون است.پماد دایوبت فقط برای مصرف موضعی است و برای استفاده روی صورت توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث خارش یا اریتم پوست صورت گردد.دوره درمانی توصیه شده این دارو تنها ۴ هفته می باشد.

پماد دایوبت لئو دانمارک ۳۰ گرم و ۶۰ گرم وارداتی شماره واتساپ جهت سفارش: ۰۹۱۰۹۳۰۰۰۱۹

شرکت سازنده پماد دایوبت:

پماد دایوبت که جهت کنترل بیماری پوستی پسوریازیس کاربرد دارد ساخت کمپانی معروف LEO می باشد.شرکت مواد و محصولات دارویی بین المللی LEO یک شرکت دارویی بین المللی است که مقر آن در کشور دانمارک می باشد. کمپانی LEO در سال ۱۹۰۸ برپایه محصولات دارویی در دانمارک ساخته شده است. این کمپانی فعالیت خود را در زمینه بیماری های پوستی و ترومبوتیک ادامه می دهد. محصولات این کمپانی در بیش از ۶۱ کشور در دنیا به فروش می رسد. همچنین بیش از ۴۸۰۰ نفر در سراسر دنیا با این کمپانی همکاری به عمل می آورند.

مکانیسم اثر پماد دایوبت:

پماد دایوبت سفید مایل به زرد می باشد که حاوی ۵۰ میکرو گرم بر گرم کلسی پوتریول و ۵۰۰ میکرو گرم بر گرم بتامتازون می باشد.کلسی پوتریول یک عامل غیر استروئیدی ضد پسوریازیس است که مشتق از ویتامین d می باشد. کلسی پوتریول دارای یه اثر مشابه ویتامین d می باشد و این اثر مشابه به دلیل رقابت آن بر سر گیرنده ی ۱,۲۵(oh(2d3 می باشد.کلسی پوتریول از نظر رقابتی همانند ۱,۲۵(oh(2d3 می باشد . به صورت طبیعی فعال شدن ویتامین d در تنظیم تکثیر و تماییز سلولها نقش دارد،اما بسیار کمتر از ۱,۲۵(oh(2d3 و اثرش بر متابولیسم کلسیم می باشد.کلسی پوتریول موجب القای تماییز و سرکوب کردن تکثیر کراتینوسیت می گردد. (بدون هیچ اثری سیتوتوکسیک) بنابراین معکوس کننده ی تغییرات غیر طبیعی کراتینوسیت در پسوریازیس می باشد. بنابراین هدف درمانی پیش بینی شده با کلسی پوتریول یک نرمال سازی رشد اپی درم می باشد.

موارد مصرف:

پماد دایوبت برای مصرف یکبار در روز برای درمان پلاکهای پسوریازیسی از نوع ولگاریس در بیمارانی است که دارای سن ۱۸ سال به بالا می باشند.

تفاوت پماد دایوبت و دایونکس:

تفاوت بین این دو محصول در وجود یا عدم وجود کورتون در آن هاست به این شکل که در پماد دایوبت مقداری کورتون وجود دارد که نسبت کلسی پرتریول به بتامتازون یک به ده هست درصورتی که پماد دایونکس فقط مشتقات مصنوعی ویتامین d است و کورتون در آن وجود ندارد.

دوز مصرف:

پماد دایوبت برای مصرف موضعی می باشد و برای چشم استفاده نمی گردد.
همه ی نواحی درگیر با پسوریازیس درمان شده با دایوبت جاهایی که امکانش وجود داره باید از نور مستقیم خورشید و نور uv محافظت شود. کلسی پوترویول موضعی می بایست تنها موقعی با پرتو uv استفاده شود که پزشک و بیمار به این نتیجه برسند که فواید مصرف آن بیشتر از مضرات آن است.

اثرات فوتوتوکسیک بالقوه دایوبت در طولانی مدت هنوز به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته نشده است.

بزرگسالان :

پماد دایوبت باید به صورت موضعی و روزی یکبار مورد استفاده قرار گیرد و ماکزیمم دوز مصرفی نباید بیشتر از ۱۵ گرم باشد.
ماکزیمم دوز هفتگی پماد دایوبت ۱۰۰گرم در هفته می باشد. نواحی تحت درمان نباید بیش از ۳۰ درصد سطح بدن باشد .دوره ی درمان توصیه شده پماد دایوبت ۴ هفته می باشد. در تکمیل دوره ی درمان تکرار درمان با پماد دایوبت تحت نظر پزشک قابل آغاز است. هیچ تجربه ی کلینیکی استفاده از پماد دایوبت بیش تر از ۵۲ هفته وجود ندارد.

کودکان:

پماد دایوبت برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود.

موارد منع مصرف:

۱-حساسیت آلرژیک به پماد دایوبت
۲-بیماران با اختلال در متابولیسم کلسیم
۳-به علت مواد کورتیکواستروئیدی: ضایعات ویروسی پوست (مثال :هرپس و واریسلا) عفونتهای باکتریایی و قارچی ، عفونت های انگلی،تظاهرات پوستی مربوط به توبرکولوزیس یا سیفلیس،درماتیت اطراف دهان (خشکی اطراف دهان )،آکنه ولگاریس،آتروفی پوست ،استریای آتروفیک ،واریسی شدن عروق سطحی،اکتیوز،آکنه روزاسه،زخم ،خارش ناحیه تناسلی
۴-پسوریازیس اریترودرمیک ، چرکی و اکسفولیاتیو
۵-بیماران با نارسایی کلیه شدید و اختلالات شدید کبدی
۶-عدم مصرف در چشم

احتیاط و هشدار:

۱- این دارو تنها برای استعمال خارجی تهیه شده است ..
۲- بیمار باید به مصرف صحیح محصول توصیه شود تا از استفاده یا انتقال به پوست سر، صورت، دهان یا چشم جلوگیری گردد. پماد دایوبت برای استفاده روی صورت توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث خارش یا اریتم پوست صورت گردد. بیمار باید به شستن دستها بعد از مصرف پماد دایوبت برای جلوگیری ازانتقال غیرعمدی به صورت از سایر نواحی بدن توصیه گردد.
۳- با درنظر گرفتن ریسک هایپرکلسمیا ثانویه به دلیل جذب بیش از حد کلسی پوتریول زمانی که درگیری پوستی وسیع باشد ، پماد دایوبت نباید در بیش از ۳۰ درصد سطح بدن استفاده شود.
۴- ریسک هایپرکلسمیا زمانی که توصیه های مربوط به کلسی پوتریول مشاهده می شود به حداقل می رسد.در بزرگسالان ، ماکزیمم دوز از ۱۰۰گرم پماد در هفته نباید بیشتر باشد.
۵- درمان با پماد دایوبت در بزرگسالان در مقدار توصیه شده بیش از ۱۰۰ گرم در هفته عموما منجر به تغییراتی در ازرشهای آزمایشگاهی نمی گردد. کلسیم سرم و عملکرد کلیه باید در فواصل ۳ ماهه طی دوره ی مصرف موضعی کلسی پوتریول که در پماد دایوبت می باشد مورد بررسی قرار گیرد. اگر سطح کلسیم سرم بالا رود، درمان با پماد دایوبت باید قطع شود،و درمان مناسب جهت کاهش سطح کلسیم سرم صورت گیرد. سطح کلسیم سرم باید تا زمانی که به حد نرمال برسد هفته ای یکبار اندازه گیری شود.
۶- نظربه اینکه دایوبت حاوی کورتیکواستروئید قوی می باشد (طبقه بندی شده در گروه ۳ استروئیدها)،بایداز درمان هم زمان با سایر استروئید ها اجتناب شود . عوارض جانبی در ارتباط با درمان کورتیکواستروئیدی سیستمیک مانند سرکوب قشر آدرنال یا تاثیر بر کنترل متابولیکی دیابت در طول درمان کورتیکواستروئیدی موضعی به دلیل جذب سیستمیک آن ممکن است رخ دهد.
۷- مصرف پماد دایوبت در سطح وسیعی از پوست آسیب دیده، زیر پوشش انسدادی ،غشاهای موکوزی یا در چین های پوستی به دلیل افزایش جذب سیستمیک کورتیکواستروئید و کلسی پوتریول نباید صورت گیرد.بالا رفتن جذب سیستمیک کلسی پوتریول همانطور که قبلا گفته شد می تواند منجر به هایپرکلسمیا در بعضی بیماران شود.
۸- اگر ضایعات به صورت ثانویه آلوده شود، بایدتوسط آنتی بیوتیکی درمان گردد.چنانچه عفونت بدتر شود، درمان با کورتیکواستروئید موضعی باید پایان یابد.در زمان درمان پسوریازیس با کورتیکواستروئیدها امکان ریسک پسوریازیس چرکی عمومی نیز وجو دارد.
۹- هیچ تجربه ای از استفاده پماد دایوبت بر پوست سر نیست. پایداری کلسی پوتریول در نورخورشید و نور uv مشخص نشده است.هیچ آزمایش انجام شده ای برای محصولات حاوی کلسی پوتریول در استرلیا در مورد درمعرض قرارگیری سطح بالای اشعه ی uv وجود ندارد. علاوه بر این اثر فوتوتوکسیک پماد دایوبت به صورت گسترده ای مورد مطالعه کلینیکی قرار نگرفته است.
۱۰- بنابراین، نواحی درمان شده باید در مصرض نور خورشید یا uv قرار نگیرند( استفاده از پوشاننده های فیزیکی یا کرم ضد آفتاب)، خصوصا اگه موضع به دلایلی مثل شغل به مقدار قابل توجهی درمعرض نور باشد.
۱۱- پماد دایوبت هیچ اثری بر توانایی رانندگی و استفاده از سایر دستگاه های ماشینی ندارد. در مصرف طولانی مدت آن احتمال افزایش ریسک اثرات مضرر کورتیکواستروئیدی به صورت سیستمیک و موضعی وجود دارد.ریسک برگشت مجدد در مواقعی که درمان طولانی مدت با کورتیکواستروئید قطع نگردد وجود دارد.