یکشنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
»   داروخانه پسوریازیس, داروهای موضعی و ترکیبی  »   پماد کلوبتازول درمان کوتاه مدت التهاب و خارش پسوریازیس
41,856 بازدید
۳۱ مرداد ۱۳۹۴ , ساعت ۱۴:۳۹

پماد کلوبتازول درمان کوتاه مدت التهاب و خارش پسوریازیس

پماد کلوبتازول (CLOBETASOL) با تحریک ساخت آنزیم‌ های لازم، باعث کاهش پاسخ التهابی بیماری پوستی پسوریازیس می شود. این دارو در درمان کوتاه مدت التهاب و خارش ناشی از ضایعات پوستی پسوریازیس تجویز می شود. کلوبتازول در گروه I کورتیکواستروئیدهای دارای فلوئور با قدرت اثر خیلی زیاد قرار می گیرد و معمولاً در تدابیر درمانی پسوریازیس حاد که به دیگر کورتیکواستروئیدهای با قدرت اثر کمتر پاسخ نداده‌اند، در نظر گرفته می شود.

clobetasol
شرکت سازنده:

شرکت ایران ناژو (irannajo) با هدف تولید محصولات دارویی، آرایشی و بهداشتی از سال ۱۳۶۱ به ثبت رسیده و از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت صنایع مجوزهای تولید و پخش محصولات دارویی، آرایشی و بهداشتی را دریافت کرده است. این سیستم ضمن اخد گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ از سازمان استاندارد جهانی توانسته است در نهادینه نمودن برنامه ریزی، توسعه هدفمند، کارجمعی، نظارت دقیق، آموزش های داخلی و خارجی، رضایت مشتری نقش بسیار موثری را ایفا نماید. دفتر مرکزی شرکت ایران ناژو در مرکز تجاری تهران واقع شده است.

iran-najo

مکانیسم اثر کلوبتازول:

آدرنوکورتیکوئیدها از عرض غشاهای سلولی عبور کرده و با گیرنده های اختصاصی سیتوپلاسمی کمپلکس شده ، وارد هسته سلولی می شوند و به DNA ( کروماتین ) متصل و موجب تحریک روند رونویسی mRNA و به دنبال آن ساخت پروتئین های مختلف آنزیمهایی می گردند که تصور می رود نهایتا” مسئول اثرات ضدالتهابی آدرنوکورتیکوئیدهای موضعی باشند . همچنین ، پایه های موجود در فرمولاسیون آدرنوکورتیکوئیدهای موضعی با اثرنرم کنندگی ، خشک کنندگی یا افزایش جذب این داروها از پوست ، ممکن است به اثر درمانی آنها کمک کنند.

مقدار جذب کلوبتازول به قدرت اثر فرآورده، مقدار به کار رفته و وضعیت پوست موضع بستگی دارد. حدود جذب کلوبتازول از یک درصد در نواحی دارای لایه شاخی ضخیم پوست (کف دست، کف پا، آرنج و زانو) تا ۳۶ درصد در نواحی دارای لایه شاخی نازک (صورت، پلک‌ها و اعضای تناسلی) است. در نواحی آسیب ‌دیده پوست، التهاب یا پانسمان بسته جذب دارو افزایش می یابد. استروئیدهای موضعی، بخصوص از طریق مخاط دهان، تا حدی جذب سیستمیک دارند.بعد از مصرف موضعی، کلوبتازول در سرتاسر موضع پخش می‌شود. مقدار دارویی که جذب دستگاه گردش خون شود ، به سرعت از خون برداشته شده به داخل عضلات، کبد، پوست، روده‌ها و کلیه‌ها پخش می‌شود.

بعد از مصرف موضعی، کلوبتازول عمدتاً در پوست متابولیزه می‌شود. مقدار کمی از داروی جذب شده به داخل گردش خون سیستمیک ، در کبد به ترکیبات غیرفعال متابولیزه می‌شود.
دفع: متابولیت‌های غیرفعال عمدتاً به صورت گلوکورونیدها ، سولفات‌ها و همچنین به صورت محصولات غیرکونژوگه، از طریق کلیه‌ها دفع می‌شوند. مقدار کمی از متابولیت‌ها از طریق مدفوع دفع می‌شود.

عوارض جانبی:

مصرف کلوبتازول به طور معمول طی یک دوره دو هفته ای قابل تحمل می باشد، اما در صورت مصرف طولانی مدت و استعمال آن روی سطح وسیع بدن عوارض زیر ممکن است بروز نماید:
عوارض پوستی:
سوزش ، خارش ، تاول و بندرت کاهش مو در صورت استعمال در قسمت مودار بدن و تحریک چشم در صورت استعمال در نواحی اطراف چشم
عوارض سیستمیک:
در صورت مصرف طولانی کرم به علت جذب سیستمیک آن ممکن عوارض زیر بروز نماید ، تضعیف محور هیپوتالاموس هیپوفیز ، غده فوق کلیوی ، زیادی قند خون و وجود قند در ادرار

هشدارها:

• مصرف کرم در کودکان به علت جذب سیستمیک آن ممکن است باعث تضعیف محور هیپوتالاموس- هیپوفیز – غده فوق کلیوی گردد .
• مصرف طولانی مدت کلوبتازول موضعی و استعمال روی سطح وسیع بدن و پانسمان ناحیه استعمال ، جذب سیستمیک این دارو را زیاد می کند .
• درصورتی که التهاب و تحریک پوستی ناحیه استعمال کرم بهتر نشده یا بدتر شود استعمال دارو باید قطع گردد .
• در هنگام استفاده از کرم اگر ناحیه استعمال عفونت نماید با مشورت پزشک معالج از آنتی بیوتیک مناسب استفاده شود .

نکات قابل توصیه:

• تجویز این دارو فقط توسط پزشک انجام گرفته و نباید مدت طولانی تری از آن استفاده نمود .
• از پانسمان نمودن و بستن ناحیه استعمال خودداری گردد .
• در صورت مشاهده هرگونه عوارض جانبی به پزشک معالج خود مراجعه کنید .
• در صورت هرگونه مسمومیت با این دارو به پزشک مراجعه شود .
• مصرف این دارو در کودکان زیر ۱۲ سال توصیه نمی گردد .

مقدار مصرف:

مقدار مصرف بزرگسالان ۲تا۳ بار در روز بصورت موضعی می باشد مصرف این دارو در اطفال کوچکتر از ۱۲ سال توصیه نمی شود.

بارداری و شیردهی:

در دوران بارداری و شیردهی تنها با توصیه پزشک استفاده گردد .

شرایط نگهداری:

دارو در دمای پایین تر از ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری و از یخ زدگی محافظت گردد، دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

اشکال داروئی:

کرم موضعی کلوبتازول ۰۵/۰% در تیوبهای ۱۵ گرمی به بازار عرضه می گردد .

مطالب مرتبط با این نوشته

  • مطالب اخیر

  • فهرست سایت

  • داروهای جدید