سه شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
»   اسلایدر, داروخانه پسوریازیس, داروهای موضعی و ترکیبی  »   پیمکرولیموس در درمان پسوریازیس و امراض پوستی التهابی مختلف
135 بازدید
۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۴:۵۰

پیمکرولیموس در درمان پسوریازیس و امراض پوستی التهابی مختلف

پیمکرولیموس (pimecrolimus) یک تضعیف کننده سیستم ایمنی است. پیمکرولیموس با تضعیف سیستم ایمنی بدن گسترش درماتیت آتوپیک (اگزما) بر روی پوست را کاهش می دهد. پیمکرولیموس موضعی در درمان موارد شدید درماتیت آتوپیک (اگزما) مقاوم به درمان های دیگر بکار می رود. پیمکرولیموس در درمان بیماری‌های پوستی التهابی مختلف، به عنوان مثال، درماتیت سبورئیک، لوپوس اریتماتوس پوستی، لیکن پلان دهانی، ویتیلیگو، و پسوریازیس مؤثر است.

fdjk,dsfdzfg

فارماکوکینتیک پیمکرولیموس:

پیمکرولیموس پس از مصرف موضعی جذب به قدری اندک است که قابل شناسایی در خون نیست. مطالعات برون تنی نشان داده است که پیمکرولیموس ۷۴-۸۷% به پروتئین های پلاسما متصل می شود. شواهدی دال بر وجود متابولیسم پوستی دارو نیز وجود ندارد.

مقدار مصرف پیمکرولیموس:

بزرگسالان و کودکان با سن ۲ سال و بیشتر: یک لایه نازک به صورت موضعی، ۲ بار در روز.

توجه: چنانچه پس از ۶ هفته مصرف مداوم پیمکرولیموس علائم و نشانه های بیماری برطرف نشد، بازنگری بیمار به منظور تشخیص درماتیت آتوپیک صورت پذیرد.

مصرف پیمکرولیموس در بارداری:

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. ) هشدارها در رابطه با مصرف پیمکرولیموس موارد نادری از بدخیمی پوستی و لنفوم در بیماران مصرف کننده پیمکرولیموس گزارش شده است و اگر چه رابطه علیتی ثابت نشده است ولی از مصرف بلند مدت پیمکرولیموس موضعی خودداری شودو استفاده محدود به نواحی درگیر شود.

عوارض جانبی پیمکرولیموس:

 • تهوع
 • سردرد
 • یبوست دردشکمی
 • استفراغ اسهال
 • التهاب مخاط بینی

موارد منع مصرف

پیمکرولیموس کودکان زیر ۲ سال ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

نکات قابل توصیه در مورد پیمکرولیموس:

۱-از تماس با چشم ها و مخاط و مناطق آلوده به عفونت های ویروسی و باکتریایی فعال خودداری شود.

۲-در صورتیکه علائم و نشانه های بیماری برطرف گردید مصرف پیمکرولیموس را متوقف کنید.

۳-چنانچه پس از ۶ هفته مصرف مداوم پیمکرولیموس علائم و نشانه های بیماری برطرف نشد، بازنگری بیمار به منظور تشخیص درماتیت آتوپیک صورت پذیرد.

۴-از مصرف طولانی مدت بصورت مداوم پیمکرولیموس بپرهیزید.

۵-بعد از مصرف کرم دستها را بشوئید.

۶- از تماس با نور آفتاب یا نور مصنوعی شدید پرهیز کنید.

۷- بعد از مصرف کرم می توانید از یک نرم کننده استفاده کنید.

۸- اگر بعد از ۶ هفته علائم بیماری بهتر نشد مصرف کرم را قطع کنید.

۹- در صورت عفونی بودن درماتیت آتوپیک ابتدا آنتیبیوتیک موضعی استفاده شودسپس دارو جهت اگزما مصرف شود.

۱۰- مصرف دارو احتمال ابتلا به عفونت های هرپسی را زیاد می کند.

مطالب مرتبط با این نوشته

بیماران دچار بیماری های التهابی روده در ریسک بالاتری برای ایجاد بیماری های التهابی پوست می باشند. بیمارهای التهابی روده (IBD) که شامل دو بیماری کرون و کولیت اولسرو می باشند، پاسخ نابجا در سیستم ایمنی بدن خود دارند. بیماری های...
بدن انسان از التهاب برای مقابله با بیماری و نیز محافظت بدن از صدمات بیشتر استفاده می ‎کند. در اغلب موارد التهاب بخشی ضروری از فرآیند التیام است. به هر جهت، برخی اختلالات پزشکی از جمله پسوریازیس پاسخ‌ های التهابی...
هلیکوباکتر ( Helicobacter pylori) یک باکتری پاتوژن انسانی است که در معده انسان کلونیزه می شود. هلیکوباکتر باکتری است که در معده یافت می شود و عامل اکثر موارد زخم های معده است و یکی از شایعترین ارگانیسم های بیماری...

2 دیدگاه برای پیمکرولیموس در درمان پسوریازیس و امراض پوستی التهابی مختلف

 1. Hamid
  0

  سلام خسته نباشید

  تو سایت FDA نوشته مصرف طولانی مدت این کرم میتونه سرطان زا باشه و فقط برای استفاده کوتاه مدت و خط دوم درمان توصیه میشه و از طرفی بیماری پسو جوریه ک درمان باید همیشه ادامه داشته باشه و دارو قطع نشه حالا میخواستم بدونم نظر شما چیه؟ چجوری باید از این کرم استفاده کرد ک عوارض نداشته باشه؟ باتشکر

  • admin
    
   0

   سلام برای جلوگیری از کم شدن اثر درمانی داروهای موضعی و دوری از عوارض استفاده بلند مدت از آن ها با نظر پزشک داروهای موضی به صورت دوره ای و نه دائم و با جابجایی سایر داروها استفاده شوند.

 • مطالب اخیر

 • فهرست سایت

 • داروهای جدید