سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
»   اخبار علمی پسوریازیس, اخبار و تحقیقات علمی پسوریازیس, اسلایدر  »   کشف جدید؛ شناسایی ژن CARD14 مقصر اصلی بروز پسوریازیس
2,140 بازدید
۱۹ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۵:۵۲

کشف جدید؛ شناسایی ژن CARD14 مقصر اصلی بروز پسوریازیس

محققان موسسه فناوری زیستی ولامز در بلژیک موفق به شناسایی یک مسیر سیگنال‌ دهی شده‌اند که هدف ارزشمندی برای فرمول‌ سازی درمان بیماری پوستی پسوریازیس به شمار می‌ رود. به گزارش وبسایت درمانی پسوریازیس ایران «psoriasiscure.ir»، این کشف با شناسایی جهش ژنتیکی عامل التهاب می‌ تواند به درمان‌ های موثرتر برای بیماری پوستی پسوریازیس بپردازد. یافته‌ های این تحقیق نشان داد جلوگیری از فعال شدن پروتئین MALT1 که واکنش ایمنی را در برابر التهاب تحریک می‌ کند، می‌ تواند اساس طراحی تولید درمان برای بیماری پوستی پسوریازیس قرار بگیرد. همچنین این تیم تحقیقاتی در حال حاضر مکانیسم علامت دهی مولکولی را توسط تغییرات ناگهانی در CARD14 نشان می دهند که منجر به افزایش التهاب در بیماران مبتلا به پسوریازیس شده است. افراد، با تغییرات ناگهانی (جهش) خاص در ژن CARD14 به احتمال زیاد در حال پرورش پسوریازیس هستند.

CARD14 psoriasis

نتایج برسی های گروه تحقیقاتی پروفسور RUDI BEYEART:

یک تیم تحقیقاتی درحال حاضر مکانیسم علامت دهی مولکولی را توسط تغییرات ناگهانی در CARD14 نشان می دهند که منجر به افزایش التهاب در بیماران مبتلا به پسوریازیس شده است. نتایج بدست آمده CARD14 در گزارش مجله EMBO منتشرشده است.

پروفسور RUDI BEYEART: یافته های ما احتمال مورد نظر که مهار کننده های MALTI ممکن است درمانی مفید برای بیماران مبتلا به پسوریازیس با تغییر ناگهانی CARD14 باشد را بالا می برد. آیا مهار کننده های MALTI برای درمان انواع شایع پسوریازیس که در حاضر تحت بررسی است مفید می باشد؟

یک گروه تحقیقات تحت رهبری پروفسور RUDI BEYEART، بررسی کردند که مکانیسم علامت دهی مولکولی بوسیله تغییر ناگهانی در CARD14 منجر به افزایش التهاب در بیماران مبتلا به پسوریازیس شده است. برای این کار آنها روی کراتینوسیت، یک نوع خاص از سلول های پوست با یک نقش کلیدی درپسوریازیس، به دلیل رشد غیر عادی و قابلیت تولید مقدار زیادی از فاکتورهای ترویج التهاب تمرکز کردند. این تیم تحقیقاتی توانست CARD14 فیزیکی و اثر متقابل عملکرد با یک پروتئین که MALT1 نامیده شده است را نشان دهد. این اثر متقابل MALT1 برای جوش ها و دمل های تعدادی از بافت سلولی پروتئین ها که به طور معمول سیستم ایمنی در متوفق کردن سرعت بدن (ترامپولین) نگهداری می کند، فعال می شود. جالب توجه است که جهش پسوریازس در قادر ساختن CARD14 برای تشکیل مجموعه های بیش فعال CARD14/MALT1 مرتبط می باشد، در نتیجه به پاسخ غیر عادی بالا و التهاب در بیماران پسوریازسی سوق داده می شود.

استاد RUDI: ما دریافتیم که درمان دارویی سلول های پوست انسان با داروهایی که فعالیت MAT1 را مهار می کنند و پروتئین هایی که ترویج التهاب را کاهش می دهند، توسط انواع CARD تغییر پذیر ایجاد شده اند. ما به پیدا کردن یک شریک صنعتی برای گرفتن این نتایج امید بخش که یک گام بیشتر در جستجو برای درمان پسوریازیس است، امیدواریم.

RUDI BEYEART psoriasis

تسریع التهاب با جهش‌ های ژنتیکی در CARD1:

جهش‌ های ژنتیکی در CARD14 می تواند باعث حساس‌تر شدن پوست در ابتلا به پسوریازیس شود. CARD14 یک تنظیم‌ کننده اپیدرمی شناخته‌ شده پروتئین NF-kB است اما یافته‌ های اخیر نشان داده این ژن همچنین تنظیم‌ کننده یک مسیر سیگنال‌ دهی دیگر نیز هست که التهاب را تسریع کرده و منجر به پسوریازیس می‌ شود. ژن CARD14 همچنین مسیرهای p38 و آنزیم کیناز JNK MAP را تنظیم می‌ کند که هر دو به پروتئین MALT1 paracaspase وابسته هستند.

البته این کشف بدان معنی نیست که پسوریازیس قابل درمان است. تنها می‌توان علائم این بیماری را با مسدود کردن واکنش ایمنی که منجر به رشد سریع سلول‌های پوست می‌شود، مدیریت کرد.

کنترل پسوریازیس با مهار MALT1:

محققان توانستند فعالسازی فیزیکی و کاربردی MALT1 توسط CARD14 را در سلول‌ های پوستی کراتینوسیت تولید‌کننده کراتین جدا کنند. با مسدود کردن فعالیت MALT1، کاهش چشمگیر در پروتئین‌ های مسؤول التهاب و رشد سلول مشاهده شد که این پروتئین را به هدفی ارزشمند برای درمان پسوریازیس تبدیل کرده است. اما یافته‌ های جدید نشان می‌دهد که مهار MALT1 تنها می‌ تواند برای افراد مبتلا به پسوریازیس دارای نوع جهش‌ یافته CARD14 مفید باشد.

پسوریازیس یک نوع بیماری خود ایمنی است که بر دو تا چهار درصد جمعیت در غرب تاثیر گذاشته است. بیماران بطور رایج از تکه‌ های قرمز رنگ روی پوست زانو، آرنج یا جمجمه خود شکایت می‌ کنند. تحقیقات نشان داده که مبتلایان به پسوریازیس شدید به بیماری‌ های جدید دیگر مانند بیماری قلبی، دیابت و فشار خون کنترل نشده نیز مبتلا هستند. به طور کلی به نظر میرسد که در پسوریازیس منشا ژنتیکی وجود دارد که می تواند توسط عوامل محیطی بیشتر برانگیخته شود. مکانیسم اصلی شامل فعال شدن سیستم ایمنی بدن در اثر التهاب موضعی تکثیر سلول های پوست می باشد. تغییر ناگهانی دراین ژن توانایی پروتئین CARD14 را برای فعال کردن پروتئین دیگر (NF-B) افزایش می دهد که حالت عوامل متعددی که التهاب پوست و پسوریازیس را تحریک می کند، تحت کنترل دارد.

این یافته‌ها در مجله EMBO Reports منتشر شده است.

منبع:VIB (موسسه بیوتکنولوژی Flanders)

مطالب مرتبط با این نوشته

  • مطالب اخیر

  • فهرست سایت

  • داروهای جدید