۱۰ راه حل ساده و گام به گام برای بهبود پسوریازیس
۱۰ راه حل ساده و گام به گام برای بهبود پسوریازیس

دیگر از پسوریازیس رنج نخواهید برد، چرا که همراه ما می توانید به درون پوست خود بنگرید و این ده گام را برای غلبه طبیعی بر پسوریازیس دنبال کنید. نکته حائز اهمیت این است که پسوریازیس همانند اغلب عارضه های پوستی؛ بیش از یک معضل زیبایی است و این یکی از دلایلی است که درمان […]

دیگر از پسوریازیس رنج نخواهید برد، چرا که همراه ما می توانید به درون پوست خود بنگرید و این ده گام را برای غلبه طبیعی بر پسوریازیس دنبال کنید. نکته حائز اهمیت این است که پسوریازیس همانند اغلب عارضه های پوستی؛ بیش از یک معضل زیبایی است و این یکی از دلایلی است که درمان های معمولی مانند داروهای تجویزی در نسخه ها در درمان این بیماری جوابگو نیستند. درمان های معمولی تنها با هدف کاهش سرعت تولید سلول های پوستی و کند کردن روند تکثیر آنها صورت میگیرد، اگرچه که این قبیل راه حل ها جزئی بوده و علت اصلی و عمقی این بیماری را از بین نخواهد برد. برای بهبود واقعی این بیماری سیستم سلامت بدن باید از درون عیب یابی را انجام دهد و به مبارزه با ناهنجاری ها بپردازد و روند التیام باید از درون به بیرون صورت گیرد. در ادامه راه حل هایی ساده و گام به گام برای بهبود پسوریازیس شما ارائه شده است.

در مورد پسوریازیس:

پسوریازیس بیماری پوستی مزمن شایعی است که اکثر اوقات به صورت پلاک ظاهر می شود. این ضایعه با برجسته شدن و التهاب پوست همراه است که پوست ملتهب با لایه ای سفید مایل به نقره ای پوشیده شده است، این عارضه اغلب به صورت لکه لکه ظاهر می شود، اگر چه می تواند هر جایی از بدن شما را در بر گیرد. پسوریازیس برخلاف تصوری که ممکن است در ذهن ایجاد کند، مسری نیست و می تواند تنها یک معضل مانند تمام معضلات زندگی باشد، اما اگر به علل این بیماری به طور اساسی توجه نشود ممکن است مشکلات جدی تری را به دنبال داشته باشد و این امر نیازمند نگاهی عمیق تر به درون ساختار پوست است زیبایی پوست فقط به ظاهر آن وابسته نیست بلکه مسئله ای پیچیده است.

اگر توجه ما تنها به ظاهر پوست معطوف شود، و فقط به درمان ظاهر پوست در بیماری پسوریازیس بپردازیم ممکن است از لایه های عمقی غافل شده و در آینده مشکلات سلامتی ما را تهدید کند. برای مثال پسوریازیس در نوع پیشرفته خود می تواند منجر به ورم مفاصل پسوریاتیک شود که همراه با التهاب و تورم در محل مفاصل است.

قریب به ۴٫۵ ملیون نفر از مردم ایلات متحده آمریکا با این بیماری مزمن دست و پنجه نرم می کنند و این آمار می تواند حاکی از این باشد که در صورت نادیده گرفتن این بیماری مشکلاتی بسیار بزرگ تر از یک ضایعه پوستی ساده در انتظار ما خواهد بود. به علاوه پسوریازیس ممکن است فرد را در معرض خطر بیماری قلبی، سرطان، فشار خون بالا، افسردگی، چاقی و دیگر بیماری های گوارشی قرار دهد.

پسوریازیس و التهاب:

اساسا پسوریازیس با سیستم التهابی بدن در ارتباط است. در واقع التهاب پاسخ بدن به استرس و محرک است، تمامی استرس هایی که فرد با توجه به سبک زندگی در معرض آنها قرار دارد از قبیل استرس های جسمی، روحی، احساسی، تغذیه ای و محیطی.

در حالی که التهاب یک مکانیسم طبیعی برای بدن در پاسخ به استرس، محسوب می شود؛ در صورت شدت یافتن، ممکن است منجر به بیماری های جدی تر مانند تورم مفاصل، سرطان و حتی پسوریازیس شود.

در اساس تمام بیماری ها ما شاهد التهاب بخشی از بدن هستیم . یکی از علل اصلی التهاب که اغلب نادانسته باقی می ماند. عفونت خفیف باکتریایی یا قارچ است. این قبیل عفونت ها می تواند به خون، بافت ها و سلول ها نیز سرایت کنند. اگر چه عوامل بسیار دیگری در بروز التهاب نقش دارند ولی این عامل (عفونت باکتریایی و قارچی) را می توان یکی از علل شایع التهاب منجر به پسوریازیس دانست. بنابراین گاهی از داده های ضد التهاب در درمان این بیماری استفاده می شود. استعمال آسپرین  و ایبوپروفن در بین بیماران مبتلا به پسوریازیس شایع است ولی مانند سایر داروها، به ندرت می تواند عامل اصلی این بیماری را درمان کند.

برای بهبود واقعی این بیماری سیستم سلامت بدن باید از درون عیب یابی را انجام دهد و به مبارزه با ناهنجاری ها بپردازد و روند التیام باید از درون به بیرون صورت گیرد.

در اینجا راه حل هایی ساده و گام به گام برای بهبود پسوریازیس شما ارائه شده است:

اول قلیایی کردن:

برای هر بیماری که پسوریازیس هم شامل آن می شود باید خون را قلیایی کرد؛ عارضه های پوستی اغلب نشان دهنده خونی نا متعادل است. Ph خون همواره باید بین دو بازه ۷٫۳۵ و ۷٫۴۵ باشد. بیشتر مشکلات پوستی نمایانگر خونی اسیدی است.

برای رساندن بدن به تعادل بهتر است از رژیم های گیاهی استفاده کرد، تنفس عمیق داشت و از نور خورشید به مقدار کاقی بهره برد.

دوم استفاده از رژیم غذایی سالم:

علاوه بر استفاده از یک رژیم گیاهی سالم، در مرحله بعد می توانیم از غذاهای ضد قارچ و پروبیوتیک استفاده کنیم.

با انجام این کارها عفونت های قارچی را که رابطه مستقیم با پسوریازیس دارند به مبارزه دعوت می کنید.

رژیم غذاهای ضد قارچ در ابتدا ممکن است از ورود هر گونه مواد قندی حتی قند میوه ها به بدن جلوگیری کند و شامل مقدار زیادی غذاهای پروبیوتیک از قبیل: فرآورده های نارگیل، گیاهانی مانند پاو دارکو، علف های دریایی، زنجبیل، روغن زیتون و مرکبات باشد.

سوم مصرف پروبیوتیک ها:

پروبیوتیک ها یکی از موثرتین راه ها در تولید باکتری های مفید و قارچ ها در لوله های گوارشی شما هستند و می توانند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کنند تا از عهده عفونت های قارچی برایند. آن ها همچنین در هضم و گوارش غذا، دفع سموم و از بین بردن التهاباتی که منجر به پسوریازیس می شوند به شما کمک خواهند کرد.

به علاوه اغلب می توانید از مایعات پروبیوتیک برای متعال سازی باکتری ها و تنظیم ph پوست بهره ببرید؛ به این صورت که پنبه ای را به سرکه سیب یا عصاره نارگیل آغشته کرده و روی پوست خود بمالید.

چهارم نور خورشید:

حتی روش های سنتی در درمان پسوریازیس هم به قدرت تاثیر نور خورشید در بهبود این بیماری پی برده اند. به طور منظم در معرض نور خورشید قرار گرفتن التهابات را کاهش داده و منجر به تولید ویتامین d در بدن می شود، که این ویتامین فاکتور مهمی در داشتن پوستی سالم است.

پنجم مصرف چربی های سالم:

چربی ها و روغن های سالم آلی، به ویژه آن هایی که غنی از اسید های چرب امگا ۳ هستند، از قبیل روغن ماهی و روغن شاهدانه به طور خاص در بهبود بخشیدن به پوست موثرند. منابعی مانند فرآورده های لبنی آلی که سرشار از ویتامین a هستند، توانایی این را دارند که در بهبود پسوریازیس موثر واقع شوند.

به عنوان یک نکته همیشه در نظر داشته باشید؛ که مقداری چربی یا روغن سالم با هر وعده غذایی، استفاده کنید. بهترین منابع این چربی ها می توانند شامل ماهی آزاد مثل ماهی سالمون یا ماهی خال مخالی، روغن کریل، کبد ماهی، کره خام، زرده تخم مرغ، روغن پالم قرمز و روغن زیتون زمین های سنگی باشد.

اینها منابع غنی چربی های سالم هستند که شامل ویتامین های محلول در چربی ضروری ماند A ،D ،K ،E که همگی برای داشتن پوستی سالم لازم اند.

ششم کبد و روده خود را پاک کنید:

بدنی سالم، بدنی تمیز است. پاک کردن و سم زدایی بدن، امری ضروری برای سلامت پوست به حساب می آید. اگر ما این مرحله را نادیده بگیریم هرگز به هیچ یک از فواید یک تغذیه خوب دست نخواهیم یافت.

همانطور که قبلا آموختیم، پسوریازیس اغلب فقط یک سیگنال است که توسط سیستم دفاعی بدن شیوع پیدا کرده است. بنابراین، کمک به این دو عضو (کبد و روده) برای سم زدایی، یکی از گام های الزامی در درمان پسوریازیس است. یک روده سمی و کبد پر از سموم دو عامل اصلی در ایجاد این معضل پوستی به حساب می آیند. در حقیقت، مطابق طب سنتی چینی، پوست ما همچون آینه ای است که وضعیت روده و کبد را نشان می دهد. در طب سنتی چینی، کبد شما پوست، مفاصل و چشم هایتان را رهبری می کند. برای کمک به سلامت این دو عضو، بهتر است که از مصرف الکل چه به صورت دارویی و چه به صورت تفریحی خود داری کنید. همچنین از مصرف غذاهای فرآوری شده و قندها نیز اجتناب کنید.

این اولین گام است از این به بعد شما می توانید با بهره گیری از یک رزیم غذایی سرشار از سبزیجات، گیاهان پاک کننده مانند قاصدک (گیاه خود رو و دارای برگ های زرد روشن) و غذاهای پروبیوتیک غنی به این دو عضو بدن خود، کمک کنید.

هفتم استرس را کاهش دهید:

همانطور که امروزه همه می دانند، استرس ریشه بسیاری از بیماری ها است. حجم زیادی از استرس برای مدت طولانی سطح کورتیزون بدن را افزایش می دهد و این یعنی افزایش التهاب که می تواند باعث گسترش پسوریازیس شده و همچنین مشکلات عدیده ای را سبب شود.

کاملا واضح است که ما نمی توانیم مشکل استرس را به سرعت حل کنیم و نیز می دانیم که بهتر است در زندگی استرس نداشته باشیم ولی گفتن این حرف آسان و انجام آن دشوار است.

بنابرای چگونه می توان از عهده این مشکل برآمد؟ من به شما نخواهم گفت که همواره افکار مثبت را در إهن خود مرور کنید، به جای آن به شما توصیه می کنم که به مقابله با مشکل اساسی خود بپردازید.

به معنای ساده استرس یک نیرو است، نیرویی در جهت مخالف سلامتی شما و هنگامی که ما مجبور به انجام کاری می شویم یا خودمان را مجبور به انجام کاری می کنیم، نیروی استرس وارد عمل می شود.

اگر در زندگی دچار استرس هستید، ببینید از چه جهت تحت اجبار هستید و برای رفع استرس خود به مقابله با آن بپردازید. آیا خود را مجبور به کاری کرده اید که قلبا به انجام آن رضایت ندارید؟ آیا کس دیگری شما را مجبور کرده است؟ چه چیزی ورای این استرس است؟ ان را بیابید و ببینید چه چیزی شما را به سوی استرس سوق داده و می دهد.

راه بهتری را برای کنترل اوضاع انتخاب کنید. شاید این راه، آموختن مهارت های جدید، درخواست کمک از دیگران برای انجام کار و یا حتی آموختن مهارت «نه» گفتن باشد. عمل به این راهکار ها ارامش روانی و بهبود شما را به دنبال خواهد داشت.

هشتم خوب بخوابید:

خواب کافی برای داشتن زندگی کم استرس لازم است. من چیزی التیام بخش تر از یک خواب خوب سراغ ندارم. خواب عمیق بدن ما را به وضعیت ثبات و توازن می رساند که این وضعیت می تواند منجر به فعال شدن انزیم های خود درمان در بدن ما بشود.

خواب خوب و هر شب التهاب کمتر و بازسازی سلول ها را به همراه خواهد داشت.

چند راه ساده برای بهبود در وضعیت خواب شما:

وسایل الکترونیک را نهایتا تا ۶ یا ۷  بعد از ظهر خاموش کنید.

یک ساعت قبل از خواب را به ریلکس کردن خود اختصاص دهید.

بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر از خوردن زیاد احتناب کنید.

برای خواب خود محیطی راحت فراهم کنید.

به محض بهتر شدن وضعیت خوابتان، شاهد بهبود پر سرعت وضعیت سلامتی بدنتان خواهید بود.

نهم استفاده از پودر چریش:

پزشکان قرت ها از این گیاه آیورودیک برای درمان عفونت های پوستی استفاده می کردند. این گیاه یک ضد باکتری و ضد قارچ قوی است که تاثیر آن در درمان اختلالاتی نظیر پسوریازیس به اثبات رسیده است.

در میان گیاهان شفابخش امراض پوستی، این گیاه از آن دسته داروهایی است که قطعا نتیجه بخش خواهد بود. شما می توانید آن را به صورت کپسول، عصاره و یا روغن چریش استفاده کنید.

دهم اهمیت مصرف صابون های سالم:

زمانی که اساس بیماری پوستی درمان شد، حالا وقت آن است که ظاهر پوست را نیز با دقت تمام درمان کنیم. پوست بزرگترین اندام بدن است. هم زمان که در انتخاب خوراکی هایتان دقت می کنید بهتر است به آنچه که برای پوستتان استفاده می کنید نیز توجه لازم را داشته باشید.

اغلب صابون های تجاری مملوء از مواد شیمیایی است که تعادل باکتریایی و phپوست را بهم می زنند. شما غذایی را که می دانید برای بدنتان مضر است مصرف نمی کنید، پوست ها از موادی که بر روی آن استعمال میکنیم تغذیه می کنند، پس دقت کنید که چه موادی را برای تغذیه پوست پوست خود به کار می برید.

از سرکه سیب و آبلیمو برای پاک سازی پوستتان استفاده کنید. روغن زیتون و روغن نارگیل مرطوب کننده های خوبی برای پوست شما هستند و ژل آلوئه ورا برای بازسازی سلول های پوستی فوق العاده است.

سعی ما در وبسایت درمانی پسوریازیس «psoriasiscure.ir» این بود که ساده ترین راه حل های را که بیشترین و سالم ترین عملکرد را بر روی بدن شما خواهند داشت به شما تقدیم کنیم که البته از لحاظ هزینه هم برای شما به صرفه تر باشند.

غلبه بر نیروی درونتان را جشن بگیرید…