چهارشنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
»   داروخانه پسوریازیس, نور درمانی  »   کنترل پسوریازیس با نور آبی هالوژنه دستگاه لایت کیور
632 بازدید
۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۵۲

کنترل پسوریازیس با نور آبی هالوژنه دستگاه لایت کیور

به گزارش سایت درمانی پسوریازیس، دکتر محمد علی حسنی یکی از محققان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مشهد‏‎‎‏، در رابطه با تاثیرات نتیجه بخش نور آبی هالوژنه دستگاه لایت کیور افزود: با توجه به اینکه درمان پسوریازیس تاکنون بی نتیجه بوده و درمان قطعی نداشته و فقط متخصصین پوست متوجه شده بودند که بیماران در تابستان و بخصوص کسانی که از استخر استفاده می کنند بهبودی نسبی پیدا می کنند. اینجانب روی نور خورشید و هفت رنگ تشکیل دهنده آن و بویژه نور آبی با طول موج ۴۶۰۰ تا ۵۲۰۰ آنگستروم از دستگاه لایت کیور دندانپزشکی که طول موج آن نیز ۴۶۰۰ تا ۵۲۰۰ آنگستروم است استفاده کردم و به صورت معجزه آسایی متوجه شدم با روزی ۲ تا ۳ بار و هر بار ۳ دفعه به مدت ۲۰ ثانیه و حداکثر به مدت یک هفته کاملا پسوریازیس پس رفت می کند.

بدیهی است دستگاه دندانپزشکی فوق برای دهان و دندان ساخته شده و فقط برای ضایعات موجود در آرنج دست و یا زانو کارآیی دارد و در صورتی که دستگاههای بزرگتری ساخته شود می توان سایر نواحی بدن را معالجه کرد. ضمنا در صورت عودف بیماری در مراحل اولیه بسیار ساده درمان می شود. بعد از درمان با نور آبی توصیه می شود جهت از بین بردن التهاب و اثر زخم از پمادهای بدون کورتون استفاده شود.

new-psoriasis-tretment

ضایعات اولیه که به صورت قطره ای شکل یا پلاک های قرمز رنگ با پوسته های ضخیم و نقره ای رنگ هستند بسیار ساده درمان می شوند تا ضایعات ثانویه که به علت خراش و عفونت مدت درمانشان طولانی تر است و باید از آنتی بیوتیک موضوعی و فاقد کورتون موضعی (پماد) استفاده شود. احتمال عود بیماری هست که در مراحل اولیه به راحتی قابل معالجه می باشد گاهی نیز عود دیده نمی شود.

ماهیت نور آبی در دندان‌ پزشکی:

پرتوی آبی رنگی که در دندانپزشکی استفاده می‌ شود، در محدوده نور مرئی قرار دارد. این پرتو، یک پرتو آبی رنگ بسیار قوی است که از جنس لیزر، فرابنفش یا زیر قرمز نیست و صرفا نور مرئی بسیار قوی است. تابش این اشعه در روشی که استفاده می‌ شود اثر نامطلوبی بر روی دندان‌ ها و بافت‌ های دهان شما ندارد. ولی نگاه کردن به آن برای مدت طولانی ممکن است برای چشم شما مضر باشد. مثلا آب مرارید بیماری چشمی است که در افرادی که زیاد در معرض تابش اشعه افتاب قرار می‌ گیرند شیوع بیشتر دارد. اشعه آبی دندانپزشکی هم در طولانی مدت ممکن است احتمال ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد.

البته چون جهت پرتو همیشه به سمت داخل دهان شماست، معمولا به چشم شما نمی‌ رسد. ولی دندانپزشک و دستیار دندانپزشک چون مجبورند به محل تابش اشعه نگاه کنند، از عینک‌ ها یا حفاظ‌ های نارنجی رنگی استفاده می‌ کنند که مانع آسیب به چشم‌ هایشان در طولانی مدت شود.

کاری که این اشعه در دندان شما انجام می‌ دهد این است که سفت و محکم شدن برخی از مواد دندانپزشکی را که در دندان شما استفاده می‌ کند، آغاز می‌ کند. به عبارت علمی‌، پلیمریزه شدن این مواد را استارت میزند. در واقع با تابش این اشعه، واکنش‌ های شیمیایی در برخی مواد پرکردنی اتفاق می‌ افتند که در ‌‌نهایت به تبدیل شدن آن ماده به شکلی از ماده نهایی که به آن نیاز داریم یا سفت شدن آن می‌ انجامد. البته کامل شدن این فرآیند می‌ تواند مدت زیادی طول بکشد. به همین دلیل حتی بعد از پرکردن دندانتان و استفاده از اشعه آبی، دندانپزشک به شما توصیه می‌ کند که برای یک مدت معین، از غذا خوردن خودداری نمایید.

دستگاهی که برای ایجاد این نوع از اشعه آبی به کار می‌ رود دستگاه «لایت کیور» نام دارد. این دستگاه در شکل و فرم‌ های مختلفی ساخته شده است اما دو نوع اصلی دارد. نوع هالوژنی و نوع LED که جدید‌تر است. دستگاه لایت کیور برای درمان سفید کردن دندان‌ ها هم استفاده می‌ شود. در این درمان هم درواقع نور آبی فعال کننده موادی است که برای حفاظت از لثه یا سفید کردن دندان استفاده می‌ شود.

نور آبی هالوژنه دستگاه لایت کیور و کنترل پسوریازیس:

مطالعه حاضر بیانگر این است که تابش نور آبی هالوژنه حاصل از دستگاه لایت کیـور بر روی ضایعات پسوریازیس موجب تسریع روند بهبودی ضایعات می شود. بنابراین می توان نتیجه گرفت نور آبی هالوژنه مکانیسمی مشابه لیزرهای کم توان در افزایش سنتز کـلاژن و متعاقب آن ترمیم زخـم دارد. همانطور که پاپا جورجیو و همکارانش در سال ۲۰۰۰ اثر ضـد باکتری و ضد التهابی نور آبی هالوژنه را نشان دادنـد، ایـن فیبروبلاسـت بـه طـور معنـی داری اثـر ضـد التهـابی مطالعه نیز نشان داد نور آبی هالوژنه بـا افـزایش معنـی دار با تعدیل در مرحله التهاب باعث تسریع در ترمیم زخم می دارد.

همچنین تحقیقات در سـال ۲۰۰۴ گـزارش به افزایش خون رسانی و اکیسژن رسانی به محـل زخـم مـی نمودند که این پدیده به ترمیم زخم کمک می نماینـد. سازوکار احتمالی دیگر برای تسریع بهبودی زخـم توسـط مطالعه حاضر نیز گرم شدن محل را تائید می کند. بنابراین نورآبی هالوژنه افزایش خون رسانی در اثر اتساع عـروق و تاثیر بر ظرفیت عملی فیبروبلاست هـا مـی باشـد.

افزایش خون رسانی بخصوص در درمان ضایعات پسوریازیس و عفونتهای پوستی موثر اسـت چـرا کـه مقدار کافی خون به ناحیه مورد نظر می رسد و در صورت وجود عفونت نیز افزایش گردش خون سبب افزایش تعداد گلبول های سفید و کمک به نابودی باکتری ها می کند. البته یکی از مزایای استفاده از نـور دسـتگاه لایـت کیـور ارزان بودن آن نسبت به لیزر و دستگاه LED می باشد کـه بیماران می توانند آن را خریداری و در منزل استفاده کننـد.

در مجموع بررسی حاضر برای اولین بار نشان داد که نـور آبی هالوژنه دستگاه لایت کیور دندانپزشکان ترمیم ضایعات پوستی پسوریازیس را تسریع می کند. البته قبل از استفاده از آن در انسان، کارآزمایی بالینی ضـروری اسـت و همچنـین شناخت دقیق همه ساز و کارهای مطـرح شـده در فـوق از قبیل اثر آن روی سنتز کلاژن، روی کـاهش التهـاب، روی افزایش جریان خون در موضع زخم را میطلبد.

مطالب مرتبط با این نوشته

به گزارش خبرگذاری صداوسیما یک روش درمانی جدید با نام ازون تراپی از روش های متفاوتی نسبت به روش های دیگر درمان بیماری پوستی پسوریازیس که در گذشته استفاده میشده است استفاده می ‌کند. روش درمانی پسوریازیس به وسیله ازون...
داروی کالسیپوتریول (Calcipotriol) دارویی است که به منظور درمان پسوریازیس که یک بیماری ژنتیکی است و با اختلال در تولید سلول های لایه ی خارجی پوست مشخص می شود مورد استفاده قرار می گیرد. اشکال دارو: پماد کرم موضعی مقدار مصرف دارو: مصرف...
فلورواوراسیل (Fluorouracil) به صورت کرم ۱ و ۵ درصد، لوسیون ۱، ۲ و ۵ درصد در درمان پسوریازیس ناخن مورد استفاده قرار می گیرد. برای این منظور با مقدار کافی کرم یا لوسیون روزی ۲ بار روی ضایعات را پوشش...
شامپوی لینولا (LINOLA - Shampoo 200ML) برای شستشوی ملایم پوست سر و موی خشک و یا مستعد به اگزما و پسوریازیس تولید شده است. این محصول حاوی لینولئیک اسید و سایر عوامل طبیعی بوده و با بوجود آوردن رطوبت از...
  • مطالب اخیر

  • فهرست سایت

  • داروهای جدید