پنجشنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۷
»   داروخانه پسوریازیس, سایر روشها و درمانها  »   درمان بیماری پوستی پسوریازیس با لجن های طبی
1,321 بازدید
۳ آذر ۱۳۹۴ , ساعت ۱۵:۱۳

درمان بیماری پوستی پسوریازیس با لجن های طبی

لجن درمانی (Sludge treatment) با از بین بردن سلول های مرده، و جایگزین شدن پوست سالم در درمان بسیاری از بیماری‌ های پوستی مفصلی، از جمله «پسوریازیس» و « ویتلیکو » و سایر موارد، بسیار مفید است. اغلب بیماری های کلاژن پوستی و مفصلی که منشاء سایکوسوماتیک (روحی – جسمی) دارند با لجن بعضی از دریاچه ها قابل درمان و کنترل هستند. بیماری پوستی پسوریازیس از جمله بیماری می باشد که تاثیر درمانی لجن دریاچه بر روی آنها کاملا مشخص است، که همه این کاربرد های درمانی به علت اثرات فیزیکی، خواص شیمیایی، فیزیکی شیمیایی و خواص بیولوژیکی لجن دریاچه است.

psoriasis Sludge treatment

تاریخچه لجن درمانی:

یونانیان باستان کشف کردند، ارزش درمان برخی از گل ها از نظر مواد معدنی غیر قابل حل هستند. که به صورت حمام گلی از آن استفاده می کردند و در بریتانیا و آلمان تحت عنوان مزارع سلامتی نامگذاری شده است. فوایدی که از انواع زیاد و متفاوت گل به دست آمده گفته شده که سلامتی دهنده در ماده گیاهی فرسایش یافته و خاک که در طی سال ها در نقاط خاصی از آنها از نظر کمیت افزایش می یابد وضعیت هریک از آنها متفاوت است با توجه به مواد معدنی و گیاهی که در آن ناحیه یافت می شود یکی از مشهورترین گل ها (Neydharting mudspas) در اتریش و گل یا لجن دریاچه ارومیه (ایران) نشان داده شده که شامل آنتی بیوتیک های طبیعی، ویتامین ها در مقدار بالا به اندازه مواد معدنی و مواد نایاب و سایر مواد ساختاری است. هیچ کس نمی داند گل درمانی چطور عمل می کند ولی بیشتر تئوری ها معتقدند که مواد مفید موجود در آن به پوست نفوذ می کند. در گل درمانی مواد مفید آن به سادگی به جریان و به گردش خون بدن وارد می شوند و علاوه بر تحریک فیبرهای عصبی کوچک در لایه های خارجی پوست به گونه ای عمل می گردد که کل سیستم عصبی بهره می برند.

Sludge treatment

دریاچه ارومیه:

بزرگترین دریاچه داخلی و دایمی کشور است که در شمال غرب فلات ایران بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی از شمال به جنوب کشیده شده است. این دریاچه شورترین دریاچه داخلی ایران و بعد از دریاچه بحرالمیت در فلسطین شورترین دریاچه جهان است که از نظر وسعت نیز بیستمین دریاچه بزرگ جهان می باشد.
آب و خصوصا لجن دریاچه ارومیه با داشتن املاح فراوان معدنی به ویژه کلرور و سولفات (گوگرد) و ترکیبات آهن و ید و مقدار مناسبی نمک و قدرت جذب حرارت زیاد و مواد آلی متعدد و میزان رادیواکتیویته متناسب یکی از مرغوبترین لجنهای طبی به شمار می آید که منافع طبی و اثرات شفا بخشی فراوانی دارد.
بر همین اساس از زمانهای قدیم دریاچه ارومیه مورد توجه بیماران امراض مختلف و اطبا بوده و پزشکان استفاده از آب دریاچه مخصوصا از گل آن را به بعضی از بیماران توصیه می نمایند. پس از جنگ حهانی دوم و تاسیس بیمارستان صلیب سرخ شوروی در تهران، از طرف این بیمارستان شعبه ای جهت معالجه امراض با گل دریاچه ارومیه تاسیس گردید. انتقال لجن دریاچه از طرف برخی کشورهای خارجی جهت تهیه و ساخت کرمهای آرایشی و نوعی پماد برای استفاده در درمان امراض جلدی در سالهای گذشته رایج بوده است. هم اینک سالیانه هزاران تن از اغلب شهرهای کشور برای بهبودی امراض مختلف از جمله بیماری پوستی پسوریس به آن رو می آورند و از آب لجن و دریاچه استفاده می کنند.
همچنین آب کلروره دریاچه ارومیه در درمان بیماریهایی چون لنفاتیسم، التهاب مزمن، شکستگی هایی که دیر جوش می خورند، بیماریهای روماتیسمی مفاصل، بیماریهای اعصاب و بیماریهای مختلف زنان شامل متریت ها، سالپنژیتهای مزمن و رحمی بسیار موثر است.

Sludge treatment psoriasis

لجن درمانی و طب سنتی:

از سال های دور استفاده از لجن و نمک مورد توجه پزشکان سنتی قرار گرفته است. در طب سنتی و تاریخی ما هم از این خاصیت درمانی لجن و نمک در بهبود و درمان بیماریهای مردم بسیار یاد شده است. در ۲۲۰ کلینیک و مرکز تحقیقاتی لجن درمانی در خارج از کشور از خاصیت طبی لجن در درمان بیماری پوستی پسوریازیس استفاده می کنند. تا حدی که اکثر شرکتهای بیمه هم این درمان را پذیرفته و هزینه های درمانی آن را میپردازند. این نشان می دهد که مردم دنیا، ترجیح میدهند از طب و درمان گیاهی بجای استفاده از داروهای شیمیایی استفاده کنند تا عوارض کمتری متحمل شوند.

روش انجام لجن درمانی:

علاوه بر حمام لجن گرفتن، می توان از روش مالیدن لجن روی پوست هم استفاده درمانی نمود به تازگی نیز شرکت های تولید کننده شامپوها و مواد زیبا کننده، محصولات جدیدی برای استفاده از این روش درمانی عرضه کرده اند.

لجن‌های طبی، سرمایه فراموش شده ایرانیان:

لجن درمانی از سال های گذشته در دنیا مورد توجه بوده است، اما در سال‌ های اخیر بصورت علمی مورد بحث و بررسی و تحقیق کارشناسان و محققان قرار گرفته و پروتکلهای درمانی مدرن تدوین گردیده است. با بررسی اجمالی ایران و کشورهای جهان از لحاظ استفاده از نعمات خدادادی متوجه می‌شویم، لجن‌ های طبی درمانی که در دنیای پیشرفته و علمی کنونی بسیار مورد توجه قرار گرفته در کشور ما که یکی از قطب‌ها و منابع اصلی این نوع درمان می تواند باشد با بی‌ مهری فراوان روبه‌رو شده و از این شیوه درمانی بهره لازم برده نمی شود.

مطالب مرتبط با این نوشته

بیماری پوستی پسوریازیس (psoriasis) با افزایش زبری، خشکی و مرگ سلول‌ های پوستی همراه است که باعث می‌شود فلس‌ های زمختی روی پوست تشکیل شوند. هنگامی که شما پسوریازیس دارید، نحوه شستشویِ پوستتان بسیار مهمتر است. حمام رفتن هم نظیر...
شامپو كل تار (Coal Tar) در درمان بیماری پوستی پسوريازيس به عنوان يك داروی مؤثر از زمان های گذشته مطرح بوده است. این شامپوی درمانی با جدا کردن اکسیژن از پوست موجب مهار تکثیر سلولی و کاهش اندازه و تعداد...
شامپو آنتی پسوریازیس سریتا (Cerita Anti Psoriosis Shampoo) محصولی برای درمان و کنترل بیماری پسوریازیس است. این شامپو از اجزاء و مواد موثره ای تشکیل شده است که با مکانیسم های کارآمد، باعث درمان و رفع علائم بیماری پوستی پسوریازیس...
شامپو سینوا (Sinova Sans-Psoria) یکی از موثرترین راه های درمانی جهت عوارض پوستی پسوریازیس می باشد. پوست اولين سد دفاعي بدن مي باشد و از لايه هاي سلولي متعددي تشکيل يافته است در طول هر ماه خارجي ترين قسمت پوست...
  • مطالب اخیر

  • فهرست سایت

  • داروهای جدید