انواع آب و هوا در تشدید پسوریازیس موثر هستند
انواع آب و هوا در تشدید پسوریازیس موثر هستند

آب و هوا (Psoriasis and Weather) يكي از اين عوامل محيطي است که می تواند بیماری پوستی پسوریازیس را با تشدید یا با فروکش مواجه کند. حتما شنيده‌ ايد كه بعضي از بیماران پسوریازیس مي‌ گويند يك نوع آب و هوا به پوستشان نمي‌ سازد يا در نوع ديگري از آب و هوا ضایعات پوستشان […]

آب و هوا (Psoriasis and Weather) يكي از اين عوامل محيطي است که می تواند بیماری پوستی پسوریازیس را با تشدید یا با فروکش مواجه کند. حتما شنيده‌ ايد كه بعضي از بیماران پسوریازیس مي‌ گويند يك نوع آب و هوا به پوستشان نمي‌ سازد يا در نوع ديگري از آب و هوا ضایعات پوستشان کمتر مي‌ شود. در بیماری پوستی پسوریازیس، پوست هم مثل هر عضو ديگري از بدن در برابر عوامل محيطی مي‌تواند دچار تغيير بشود و اين تغييرات ممكن است در جهت فروکش یا تشدید بیماری باشند.

بهترين آب و هوا براي بیماران پسوریازیس:

وقتي مي‌ گوييم آب و هوا، منظورمان چند عامل است. آب و هوا از ۳ جنبه دما، رطوبت و نور آفتاب قابل‌ بررسی است. به عنوان نمونه ممكن است در يك جا دمای هوا سرد باشد ولي نور آفتاب زياد (مانند مناطق كوهستاني و برفي)، يا در جايي هوا گرم و خشك باشد و در جاي ديگر گرم و مرطوب. پس بايد اين عوامل را از هم جدا كنيم. دمای هوا، مانند طيفی است كه هر دو سر آن می تواند برای بیماری پوستی پسوریازیس زيان‌ آور باشد. يعني در هوای بسيار گرم يا بسيار سرد پوست آسيب مي‌ بيند. از نظر رطوبت هم بايد گفت محيط مرطوب برای بیماران پسوریازیس بهتر از محيط خشك است. نور آفتاب هم در همه حالت‌ ها، حتي در هوای ابری كه بعضي ها فكر می كنند نور آفتاب شديد نيست، مي‌ تواند برای بیماران پسوریازیس آسیب رسان باشد.

از همه اينها مي‌توانيد نتيجه بگيريد كه بهترين و مناسب‌ ترين آب و هوا، براي بیماران پسوریازیس، آب و هواي معتدل و مرطوب است. آب و هوای سرد و خشك و آب و هوای گرم و خشك هم بدترين آب و هوا براي بیماران به شمار می آيند.
بیمارانی كه در محيط‌ های خشك زندگی می كنند بايد رطوبت را به پوستشان برسانند. به اين‌ ترتيب كه مايعات زياد مصرف كنند، محيط را براي خودشان مرطوب كنند

معایب آب و هوای خشک:

پوست انسان هميشه روي سطح خودش لايه‌ اي از عناصر دفاعي مثل باكتري‌ هاي مفيد دارد. اين سد دفاعي براي عملكرد صحيح احتياج به رطوبت دارد. در هواي خشك، به‌خصوص موقع وزش باد، تبخير آب از سطح پوست بالا مي‌ رود و اين سد دفاعي ضعيف مي‌شود، بنابراين پوست در برابر عواملي مثل آلرژن‌ها و عفونت‌ها ضعيف مي‌ شود. به‌علاوه خشكي بيش از حد خاصيت ارتجاعي پوست را هم كاهش مي‌ دهد و باعث شكسته شدن پوست و خشکی بیش از حد پوست در بیماران پسوریازیس مي‌ شود.

زندگی در محیط های خشک:

همان‌طور كه گفتیم، رطوبت عنصر بسيار مهمي براي پوست است. پس بیمارانی كه در محيط‌ هاي خشك زندگي مي‌ كنند بايد رطوبت را به پوستشان برسانند. به اين‌ترتيب كه مايعات زياد مصرف كنند، محيط را براي خودشان مرطوب كنند، مثلا بخور سرد يا گرم بدهند و روزي چند بار از كرم‌ هاي مرطوب‌ كننده استفاده كنند. اين كرم‌ها بسته به رطوبتي كه به پوست مي‌ دهند، بايد در روز چند بار تجديد شوند. يكي ديگر از كارهايي كه بیماران پسوریازیس در محيط‌ هاي خشك بايد بكنند اين است كه از صابون‌ هاي ضعيف استفاده كنند تا پوستشان بيش از پيش خشك نشود.

زندگی در محیط های گرم و آفتابی:

بیمارانی که در محیط های گرم و آفتابی زندگی میکنند بايد حتي‌الامكان در ساعت‌ هاي اوج آفتاب از منزل بيرون نروند، لباس محفوظ بپوشند و از ضد آفتاب استفاده كنند و آن را هر ۳ ساعت يك بار تجديد كنند.

زمستان بدترین فصل بیماران پسوریازیس:

فصل زمستان یک فصل خوب برای افراد مبتلا به اختلالات مختلف پوست در نظر گرفته نشده است. پسوریازیس هم از این قاعده مستثنی نیست. فصل زمستان بدترین فصل برای بیماران مبتلا به پسوریازیس است. در زمستان رطوبت هوا کاهش می یابد و این امر منجر به تشدید خشکی پوست می شود. هنگامی که بیمار در فصل زمستان یه آنفولانزا مبتلا می شود، سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت ناشی از بیماری ها به شدت فعال شده و بیماری پسوریازیس که یک اختلال خود ایمنی است با افزایش فعالیت سیستم ایمنی بدن تشدید می شود. همچنین در فصل زمستان معمولا کمتر اب مینوشیم که این امر منجر به افزایش سموم در بدن خواهد شد و تشدید بیماری پسوریازیس را در پی خواهد داشت. در این فصل باید از مرطوب کننده ها بیشتر استفاده کرد. و همچنین در داخل خانه از دستگاه بخور استفاده نمود.