اثر انواع تغیرات هورمونی در تشدید پسوریازیس
اثر انواع تغیرات هورمونی در تشدید پسوریازیس

هورمون ماده‌ ای شیمیایی است که در غدد درون‌ ریز ساخته می‌شود و به جریان خون می‌ ریزد. مقدار هورمون‌ ها توسط ارتباطات پیچیده اعضای دستگاه درون‌ ریز با هم و با دستگاه عصبی تنظیم می‌شود. در دوره های بلوغ، یائسگی و بارداری ممکن است بر اثر تغیرات هورمونی بیماری پوستی پسوریازیس تشدید گردد. هورمون‌ها از […]

هورمون ماده‌ ای شیمیایی است که در غدد درون‌ ریز ساخته می‌شود و به جریان خون می‌ ریزد. مقدار هورمون‌ ها توسط ارتباطات پیچیده اعضای دستگاه درون‌ ریز با هم و با دستگاه عصبی تنظیم می‌شود. در دوره های بلوغ، یائسگی و بارداری ممکن است بر اثر تغیرات هورمونی بیماری پوستی پسوریازیس تشدید گردد. هورمون‌ها از مجموعه‌ ای از ارگان‌ ها ترشح می‌شوند تا روی ارگان‌ های دیگر اثر بگذارند. وقتی میزان هورمون‌ ها از حد طبیعی بیشتر یا کمتر شود، تغییراتی در تمام ارگان‌ های بدن از جمله پوست با تشدید بیماری پوستی پسوریازیس ایجاد می‌ شود.

تغیرات هورمونی موثر در تشدید پسوریازیس:

در رابطه با انواع تغییرات هورمونی، نقش تغیرات هورمونی دوران بارداری در تشدید بیماری پوستی پسوریازیس از  اهمیت بسیاری برخوردار است. بیماری‌ پوستی پسوریازیس می‌تواند در طی بارداری تشدید شود. اگر فردی هستید که از قبل بیماری پوستی داشته‌ اید و در حال حاضر باردار هستید، برای ادامه مصرف داروهای تجویز شده برای بیماری پوستیتان باید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید، زیرا ممکن است این داروها برای باردار‌یتان مضر باشند و یا باید میزان آنها تغییر کند. که در ادامه به آن می پردازیم.

در دوره باردارى خارش پوست به ويژه در نواحى شكم و سينه ها بسيار شايع است. پايين آمدن سطح هورمون استروژن در دوره باردارى با علائمى مثل خشك شدن پوست با تشدید پسوریازیس همراه با خارش شديد بروز مى كند. در دوران بارداری تغییرات فراوانی در بدن زنان باردار رخ می‌ دهد که هر یک تاثیر خاص خود را دارند، اما در میان این تغییرات آنچه که بیش از همه به چشم می‌آید، تغییرات پوستی است؛ بویژه تغییراتی که در پوست و موی زنان باردار به وجود می‌آید از مواردی است که شاید بیشتر بانوان را نگران می‌ کند. عوامل تشدید بیماری پوستی پسوریازیس در دوران بارداری عبارتند از:

۱-تغییرات هورمونی:

تغییرات هورمونی در دوران بارداری مانند کاهش هورمون استروژن، عامل مۆثری در ایجاد خارش‌ های پوستی ضایعات پسوریازیس می‌ باشد. این هورمون‌ ها همچنین می‌توانند باعث تغییر خلق و خو شوند و بسیاری از تغییرات دوران بارداری را به این هورمون‌ها مربوط می دانند. علاوه بر این، تغییر هورمون‌ها در دوران بارداری می‌تواند منجر به خشکی پوست شود که به تبع آن، خارش پوستی را ایجاد می‌کند.

۲-کشیدگی پوست:
اگرچه پوست بدن بسیار انعطاف پذیر است و به راحتی منقبض و منبسط می‌شود، اما به دلیل اینکه در دوران بارداری باز شدن پوست (به خصوص در ناحیه شکم) در طی مدتی کوتاه و سریعا ایجاد می‌شود، انعطاف پذیری پوست کم شده و پوست دچار کشیدگی می‌شود.

۳-کلستازیس داخل کبدی در دوران بارداری:
کلستازیس داخل کبدی با انتقال صفرا به کبد تداخل پیدا می‌ کند و منجر به ساخت نمک‌ های صفراوی می شود. این حالت می‌تواند سبب تشدید خارش‌ های پوستی و ضایعات پسوریازیس در زمان بارداری شود. این مشکل کبدی اگر درمان نشود، می‌تواند سبب بروز مشکلات جدی در افراد باردار شود.

راهکارهایی ساده برای برطرف کردن خارش پوست:

۱- به خانم‌ های باردار توصیه می‌شود با آب ولرم دوش بگیرند. می‌توانند با اضافه کردن جو دو سر به آب وان حمام، در آن بنشینند. این محلول سبب تسکین عروق خونی و خارش‌ های پوستی می‌شود. حداقل می‌توانید ۱۵ دقیقه در این محلول بنشینید.

۲- سعی کنید محیط اطراف خود را مرطوب نگه دارید و پس از حمام بدن خود را با کرم، چرب کنید.

۳- همیشه بدن خود را خشک و تمیز نگه دارید، زیرا هورمون‌ های حاملگی می‌ توانند سبب افزایش تعریق پوست شوند و تعریق می‌تواند منجر به افزایش خارش بدن شود. بنابراین به زنان باردار توصیه می‌شود بسته به فعالیت بدنی خود و آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنند، به طور منظم استحمام کنند تا پوستشان تمیز بماند.

۴- زنان باردار باید از لباس‌های گشاد نخی استفاده کنند تا پوست آن‌ها نفس بکشد. لباس تنگ سبب کاهش جریان خون و تحریک خارش ضایعات پسوریازیس می‌ شود.

۵- از مصرف یک سری مواد غذایی که احتمال خارش پوستی را افزایش می‌دهند، پرهیز کنید؛ مثلا اگر قبل از بارداری به یک ماده غذایی خاص آلرژی داشته اید، در دوران بارداری هم نباید آن را مصرف کنید، مثل برخی ادویه‌ها، سس‌های تند و … .

۶- باید از پوشیدن لباس با برخی جنس پارچه که احتمال حساسیت پوستی را افزایش می‌دهند، اجتناب کرد، مثلا لباس‌های پشمی محرک خارش هستند. بهترین جنس پارچه لباس در دوران حاملگی، نخی و پنبه می‌باشد.

هشدارها:

۱- از آب داغ در حمام به هیچ عنوان استفاده نکنید، زیرا نه تنها سبب خشکی پوست و افزایش خارش پوستی می‌شود، بلکه احتمال سقط جنین در ماه‌های اول بارداری و زایمان زودرس در ماه‌ های آخر بارداری را افزایش می‌دهد.

۲- استحمام بیش از حد نیز باعث خشکی پوست و تشدید خارش آن می شود. پس در تعداد دفعات استحمام خود دقت کنید.

۳- از گرم نگه داشتن بیش از حد مناطقی که دچار خارش شده‌اند جدا اجتناب کنید. این کار سبب تحریک پوست و افزایش خشکی آن می‌شود و زمینه را برای تشدید بیماری‌ های پوستی نظیر پسوریازیس آماده می‌ کند.

۴- بعد از حمام و شستن دست ها، حتما با حوله پوست خود را خشک کنید و از کرم مرطوب کننده جهت جلوگیری از خشکی آن استفاده کنید.

۵- هر گونه التهاب و تشدید بیماری پوستی پسوریازیس در دوران حاملگی باید تحت نظر پزشک متخصص مورد بررسی قرار بگیرد. شاید نیاز به مصرف داروهای خاص باشد.

۶- از هر گونه خارش بیش از حد اجتناب کنید. خاراندن زیاد سبب آسیب پوست و کبودی و یا بروز عفونت‌ های پوستی می شود.