چهارشنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۷
»   درمانگاه پسوریازیس, عوامل بروز، تشدید و تحریک بیماری  »   ایجاد ضایعه پسوریازیس در محل کاشت نگین
1,076 بازدید
۲۶ آذر ۱۳۹۴ , ساعت ۱۳:۴۶

ایجاد ضایعه پسوریازیس در محل کاشت نگین

کاشت نگین (Piercing) شامل سوراخ کردن قسمتی از اعضای بدن است که برای استفاده جواهرات ایجاد می‌ شود. این روزها کاشت نگین روی صورت که روی ابروها، زیر چانه و حتی داخل چشم توسط دختران جوان شایع شده است. چنانچه فرد به بیماری پوستی چون پسوریازیس مبتلا باشد با ایجاد هر زخمی در بدن ۲ تا ۳ هفته بعد ضایعه جدید بیماری در آن محل بروز می‌ کند، به ویژه آن که تمایل خاص بیماری پسوریازیس از محل زخم‌ ها و جراحات پوستی است.

Piercing psoriasis

تاریخچه:

این گونه که از شواهد مشخص می‌ شود سوراخ کاری بدن (شامل سوراخ کاری گوش) در زمان قدیم (باستان) در سراسر اقوام دنیا انجام می‌ شده‌ است. بدن‌ های مومیایی شده که دارای سوراخ کاری بودند کشف شده‌اند. قدیمی‌ ترین مومیایی که تا کنون پیدا شده اوتسی مرد یخی است که در یخ‌ رود شنالشتال در کوه‌های آلپ اوتسال در مرز میان اتریش و ایتالیا یافت‌ شده‌است. سوراخ کاری بدن از قرن ۱۶ میلادی در هند رایج بوده‌ است.

کاشت نگین چیست؟

چند سالی است که کاشت نگین در ناخن، دندان و حتی چشم در خارج از کشور سر زبان ها افتاده است! اما دیگر کاشت نگین در پوست را نشنیده بودیم که حالا می شنویم! نگین پوست در واقع یکی از انواع پیرسینگ محسوب می شود، البته از نوع یک طرفه! یعنی یک طرف آن به صورت قلاب زیر پوست کاشته می شود و نگین روی آن پیچ می شود درست مثل یک خال اما از جنس جواهر! همان طور که با فکر کردن راجع به این نگین ها اخم های تان درهم رفته و حس نا خوشایندی پیدا کرده​اید باید بدانید که این شیوه از پیرسینگ عوارض متعددی هم می تواند به همراه داشته باشد.

روش انجام پرسینگ:

این نوع پیرسینگ از دو طریق قابل انجام است:

۱- با سوزن جراحی :

میکرودرمال پیرسینگ با سوزن مثل پیرسینگ‌ های معمولی دیگر انجام می‌ شود منتهی در این روش به جای اینکه سوزن پوست را دوطرفه سوراخ کند، باید با استفاده از آن یک فضای L مانند زیر پوست ایجاد کرد. این فضای خالی محل قرار گرفتن قلاب جواهر است بنابراین ابتدا پوست ضدعفونی، بی‌ حس و سوراخ می‌ شود سپس پایه فلزی L مانند با کمک پنس درون پوست جا داده می‌ شود. بعد از آن هم جواهر موردنظر روی میله خارجی پایه پیچ می‌ شود. این روش نسبت به درمال پانچ کمی سخت‌ تر و دردناک‌ تر است و به تجربه زیادی نیاز دارد. سوزن مخصوص این کار هم سایز های مختلفی دارد که بسته به محل پیرسینگ و نوع پوست باید از سایز مناسبی استفاده کرد.

۲- سوراخ کردن با دستگاه پانچ :

مکانیسم میکرودرمال پیرسینگ با دستگاه پانچ متفاوت است. در روش پیرسینگ با سوزن فرد متخصص لایه‌ های پوست را از هم جدا می‌ کند تا قلاب فلزی زیر پوست جا شود اما دستگاه پانچ به صورت اتوماتیک و با دقت بالا یک فضای L مانند درست کرده و بافت اضافی پوست را خارج می‌کند تا فلز به خوبی درون آن جا شود. این روش شایع‌ تر است و از عمیق شدن سوراخ جلوگیری می‌ کند. به طور کلی اگر سوراخ بیش از حد عمیق باشد ممکن است روی پوست حالت چین ایجاد شود و جواهر بعد از مدتی داخل پوست فرو برود که در این صورت باید با جراحی بیرون آورده شود. اگر هم سوراخ عمق کمی داشته باشد ممکن است بعد از مدتی پیرسینگ به بیرون بیفتد. علاوه براین تبحر و تخصص شخص موردنظر بسیار اهمیت دارد زیرا یک فرد کم‌تجربه ممکن است باعث کج ایستادن جواهر یا آسیب دائمی به اعصاب، رگ‌های خونی و بافت پوست شود.

عوارض پرسینگ:

نگین‌ ها همه عوارض جسم خارجی را به همراه دارند از این رو سیستم ایمنی بدن در برابر این وسایل (به عنوان جسم خارجی) واکنش دفاعی برای دفع جسم خارجی نشان میدهد که این واکنش‌ ها به صورت التهاب و ترشح محدود به آن ناحیه تظاهر میکند.

در افراد با واکنش‌های شدید سیستم ایمنی این التهاب‌ها و یا به اصطلاح ضایعات به سایر نقاط بدن سرایت می کند و همیشه خطر انتقال انواع عفونت‌ها اعم از هپاتیت و ایدز با ورود جسم خارجی به بدن وجود دارد.
اسکار یا جوشگاه ناشی از این زخم از دیگر عوارض این نگین‌ هاست و برخی از پوست‌ ها نسبت به زخم و جراحت واکنش غیر عادی نشان می دهند و محل زخم برجسته، ضخیم و کلفت و یا اصطلاحا کلوئیدی می شوند که گاهی با خارش اذیت کننده برای فرد همراه است.

مطالب مرتبط با این نوشته

به گزارش خبرگذاری صداوسیما یک روش درمانی جدید با نام ازون تراپی از روش های متفاوتی نسبت به روش های دیگر درمان بیماری پوستی پسوریازیس که در گذشته استفاده میشده است استفاده می ‌کند. روش درمانی پسوریازیس به وسیله ازون...
دکتر علی تارات در رابطه با علت بیماری های خودایمنی و انواع آن ها ادامه داد: اصولا بیماری های خود ایمنی به دلیل بدرفتارکردن یک یا چند ژن در سلولهای مادر یا تولید کننده آنها که در مغز استخوان، طحال،...
به گزارش سایت درمانی پسوریازیس؛ پیتریازیس روزه‌آ و پسوریازیس دو بیماری پوستی با تظاهرات بالینی مشابه هستند که تشخیص آنها از هم جهت ادامه درمان نیاز به دقت نظر دارد. پیتریازیس روزه‌آ یا جوش پولکی بیماری پوستی شایعی است که...
لوراتادین که با نام‌های تجاری کلاریتین و کلاریتین-دی (که حاوی لوراتادین و سودواِفدرین (Pseudoephdrine) است) به‌فروش می‌رسد، یکی از انواع داروهای آنتی‌هیستامین یا ضد حساسیت است و بدون نسخه‌ی پزشک می‌توان آن را از داروخانه تهیه کرد. از این دارو...
  • مطالب اخیر

  • فهرست سایت

  • داروهای جدید