ممکن است همیشه شما از پزشکان بپرسید که چگونه بیماری پسوریازیس زندگی جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد؟ اما درک و پرداختن به این موضوع، بخش مهمی از مراقبت از بیماران پوستی پسوریازیس است، با توجه به گفته های دکتر CATHER یک متخصص پوست در آکادمی درماتولوژی آمریکا، تاکنون تحقیقات کمی در زمینه برسی […]

ممکن است همیشه شما از پزشکان بپرسید که چگونه بیماری پسوریازیس زندگی جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد؟ اما درک و پرداختن به این موضوع، بخش مهمی از مراقبت از بیماران پوستی پسوریازیس است، با توجه به گفته های دکتر CATHER یک متخصص پوست در آکادمی درماتولوژی آمریکا، تاکنون تحقیقات کمی در زمینه برسی تاثیر بیماری پوستی پسوریازیس بر روی رابطه جنسی وجود داشته است. پسوریازیس می تواند هر قسمت از بدن بیمار را تحت تاثیر قرار داده و هنگامی که در ناحیه تناسلی بیمار ضایعات پسوریازیس بروز کند ممکن است رابطه جنسی را ناراحت کننده کند. به علاوه، وجود ضایعات پسوریازیس با علائمی مانند پلاک های قرمز در هر جای بدن ناخودآگاه تاثیر منفی بر روی زندگی جنسی بیمار میگذارد. به گفته دکتر CATHER: “اما تمایلات جنسی بخش بزرگی از زندگی ما است.”

psoriasis Flirting

رابطه جنسی و پسوریازیس:

دکتر CATHER و همکارانش برای برسی این موضوع در این زمینه پرسشنامه ای برای بیماران پوستی پسوریازیس در نظر گرفتند، و بیماران را به پر کردن این پرسشنامه در زمان مراجعه به بیمارستان تشویق کردند. در این پرسشنامه به مواردی مانند میزان تمایلات جنسی، میزان رضایت از رابطه با شریک جنسی، توانایی در تولید مثل و…. پرداخته شده بود.

بعد از ایجاد پرسشنامه  ۲۱ زن و ۱۹ مرد مبتلا به پسوریازیس به طور اتفاقی انتخاب شدند و از آنها خواسته شد به سوالاتی از جمله اینکه (آیا آنها در مورد وضعیت بدن خود احساس خجالت همیشگی دارند؟ یا همواره از این می ترسند که فرزندانشان هم به پسوریازیس مبتلا شوند؟) پاسخ دهند. پس از برسی و مقایسه پاسخ پرسشنامه ها، نتایج بسیار تامل برانگیزی دریافت شد.

هنگامی که دکتر CATHER و همکارانش پاسخ های بیماران را برسی کردند، دریافتند که بیماری پسوریازیس می تواند تاثیر گسترده ای بر تجربه جنسی داشته باشد. بیش از دو سوم از بیماران گزارش دادند که پسوریازیس حداقل یک تاثیر منفی بر زندگی جنسی آنها گذاشته است و با مشکلات مربوط به تصویر نامناسب بدن و درد در هنگام مقاربت ناشی از ضایعات و … روبه رو هستند. همچنین بیشتر بیماران از عدم تمایل آن ها برای در جریان گذاشتن دیگران از مشکلات جنسی خود سخن گفتند.

زندگی جنسی سالم با پسوریازیس:

در اینجا به عنوان روش ها و چگونگی یک زندگی جنسی سالم حتی با وجود بیماری پوستی پسوریازیس می پردازیم:

 1. صحبت در مورد آن:
  به شریک زندگی خود در رابطه با اینکه بیماری پسوریازیس مسری نیست توضیح دهید. بنابراین با قرار دادن شریک زندگی خود در همه ابعاد بیماری و با توضیح آنچه پسوریازیس است و آنچه نیست، جای تعجبی از ظاهر ضایعات خود باقی نمی گذارید. با این شرایط شریک زندگی خود را از آنچه باعث تشدید پسوریازیس شما می شود مطلع کرده اید و او را به اشتراک گذاری راحت تر تبدیل کرده اید، و این شما را در صمیمیت با همسر خود به یک سطح بالاتر رسانده و منجر به رابطه جنسی بهتر حتی با وجود پسوریازیس می شود.
 2. افزایش اعتماد به نفس خود:
  اگر پلاک پسوریازیس خود را واقعا بد، و دید مردم به خود را دیدی مثل آنکه به مبتلایان به جذام وجود دارد می دانید، سخت در اشتباه هستید! استفاده از قضاوت خود، و تعمیم آن به نظرات دیگران بسیار ویرانگر است. به عبارت دیگر، اعتماد به‌ نفس جنسی یعنی اعتماد داشتن به بدن خود و پذیرفتن تصویر آن همانطور که هست و توانایی‌ هایی که دارد.
 3. حرکت داشته باشید:
  بدوید، راه بروید، دوچرخه‌ سواری و شنا کنید. نباید فقط برای لاغر شدن یا ماهیچه‌ ای کردن بدنتان ورزش کنید. تحرک برای سلامت جسم و آزاد شدن فکر خوب است.
 4. لباس مناسب:
  زیرپوش های توری ممکن است به داشتن رابطه جنسی بهتر کمک کنند. اما پارچه های مصنوعی می توانند با خارش و تشدید علائم پسوریازیس همراه باشد.
 5. افراط در افزایش دهنده غرایز جنسی:
  برخی از مواد غذایی به تنظیم خلق و خوی مناسب برای رابطه جنسی هنگامی که شما به پسوریازیس مبتلا هستید کمک می کند. کدو و یا شیرین بیان، که شامل استروژن گیاهی و تحریک غدد جنسی است در این زمینه توصیه می شود.
 6. ادامه درمان بیماری:
  هنگامی که شما برنامه درمانی خود را دنبال می کنید و با استفاده از داروهای مناسب، پسوریازیس خود را بهبود می بخشید مطمعنا احساس بهتری خواهید داشت. و این احساس بهتر از خود که با ادامه کنترل و درمان بیماری بدست میاید تاثیر مستقیمی بر “خلق و خوی مناسب جنسی” با شریک جنسی شما میگذارد.

فواید رابطه جنسی:

تمایلات جنسی در سلامتی و بهبود کیفیت زندگی بیماران پسوریازیس هم از بعد روانی و هم جسمانی آن تاثیر شگرفی دارد. این مزایا یک شایعه یا حدس و گمان نبوده و تمام موارد زیر به اثبات رسیده است:

 • افزایش اعتماد به نفس:
  رابطه جنسی سالم در افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس زنان و مردان (خصوصا مردان) مبتلا به پسوریازیس تاثیر بسزایی دارد.
 • کاهش استرس و خواب مناسب:
  رابطه جنسی در کاهش استرس و اضطراب بسیار موثر است، همچنین رابطه جنسی باعث بهبود کیفیت خواب میگردد.
 • افزایش گردش خون و تولید کلاژن:
  رابطه زناشویی ضمن افزایش گردش خون در بدن باعث بهبود اکسیژن‌ رسانی به سلول‌ های پوست می‌ شود و درنتیجه به پوست ظاهری درخشان می‌ بخشد. در ضمن رابطه زناشویی با اثر افزایشی خود بر میزان کلاژن، ضایعات پوست و افتادگی آن را کاهش می‌ دهد.
 • تنظیم سیستم ایمنی:
  محققان دانشگاه ویلک دریافتند که داشتن یک رابطه جنسی سالم یک و یا دو بار در طول هفته به تنظیم سیستم ایمنی بدن تا حد بالایی کمک می کند این تا حدی است که ۳۰ درصد از ابتلا به انواع بیماری ها جلوگیری می کند.