همانطور که پسوریازیس می تواند بر روی قسمت های قابل رویت بدن، مانند بازوها رخ دهد همچنین، می تواند در داخل گوش نیز ظاهر شود. خارش گوش بسیار ناراحت کننده است و وقتی گوش ها تحت تاثیر ضایعات پسوریازیس قرار می گیرند، ممکن است موجب بروز ناراحتی مداوم شوند. اما خاراندن یا سیخونک زدن به […]

همانطور که پسوریازیس می تواند بر روی قسمت های قابل رویت بدن، مانند بازوها رخ دهد همچنین، می تواند در داخل گوش نیز ظاهر شود. خارش گوش بسیار ناراحت کننده است و وقتی گوش ها تحت تاثیر ضایعات پسوریازیس قرار می گیرند، ممکن است موجب بروز ناراحتی مداوم شوند. اما خاراندن یا سیخونک زدن به آن پوشش حساس گوش را تخریب کرده و باعث می شود عفونتی با نام اوتیس اکسترنا وارد آن شود و در شنوایی بیمار اختلال ایجاد کند.

Ear-psoriasis

خارش گوش:

گوش از سه قسمت تشکیل شده است: گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی که گوش خارجی شامل مجرای گوش و لاله گوش است. حد فاصل گوش خارجی و گوش میانی پرده صماخ قرار دارد که با سه استخوانچه متصل به آن، وظیفه انتقال ارتعاشات صوتی را از گوش خارجی به گوش داخلی بر عهده دارد. گوش داخلی دارای اجزایی جهت شنوایی و حفظ تعادل می‌ باشد. گوش عضو بسیار حساسی است و وارد شدن هر گونه جسم خارجی به آن منجر به عفونت و التهاب گوش خواهد شد.

در حالی که گوش در مقایسه با یک دست یا پا، نسبتا کوچک است ولی پر از الیاف عصبی حساس می باشد. در نتیجه، گوش نیز سهم عادلانه خود را از پسوریازیس دارد. شما ممکن است خارش و پوسته ریزی ناشی از ضایعات پسوریازیس در گوش داشته باشید زیرا آنها به ضایعات پسوریازیس بسیار حساس هستند.

Ear.psoriasis

مشکلات پسوریازیس گوش:

 • گوش درد، پُر شدن داخل گوش به طوری که احساس کنید گوش تان کیپ شده است.
 • کم شدن قدرت شنوایی که روز به روز نیز افزایش پیدا کند.
 • سوت کشیدن داخل گوش و پوسته ریزی
 • خارش، بوی نامطبوع یا خروج بیش از حد ترشحات از گوش به بیرون

تشدید مشکلات پسوریازیس گوش:

 1. پوست خشک:
  اگر گوش شما به اندازه کافی موم تولید نمی کند پوست گوش شما می تواند خشک و خارش دار شود. موم اثرات روان کننده دارد و نبود آن می تواند سبب خارش شود. حتی ممکن است متوجه خارج شدن پوسته از گوش خود شوید.
 2. درماتیت کانال گوش:
  این زمانی اتفاق می افتد که پوست داخل و اطراف کانال گوش ملتهب می شود. این بیماری می تواند در نتیجه یک واکنش آلرژیک به عنوان مثال، واکنش به محصولات زیبایی یا فلزات در گوشواره رخ دهد. یک نوع دیگر درماتیت اگزماتوئید است که دارای علل ناشناخته است.
 3. اوتیت میانی (عفونت گوش):
  اوتیت میانی و یا عفونت گوش می توانید سبب درد گوش و خارش شود. این امر به ویژه برای التهاب گوش خارجی یا گوش شناگران، یک بیماری است که در آن کانال گوش خارجی دچار عفونت می شود عفونت نیز می تواند به قرمزی و تورم منجر شود.
 4. استفاده از وسایل کمک شنوایی:
  سمعک می تواند باعث به دام افتادن آب در گوش شود و یا یک واکنش آلرژیک به سمعک می تواند رخ دهد. اتصالات سمعک نیز می تواند بر مناطق خاصی از گوش فشار وارد کرده و منجر به خارش گوش شود.

کنترل پسوریازیس گوش:

 • برای جلوگیری از سوزش، از تمیز کردن گوش خود را با اشیاء مانند توپ های پنبه، سواب پنبه، کلیپ کاغذ و یا سنجاق سر جلوگیری کنید.
 • اگر شما به طور مکرر شنا می کنید از یک راه حل برای خشک کردن آب اضافی در کانال گوش استفاده کنید.
 • از اخذ شامپو، اسپری مو، حمام حباب، دوش ژل یا سایر مواد محرک شیمیایی در گوش اجتناب کنید.
 • همیشه به یاد داشته باشید که پوست داخل گوش شما ظریف و به راحتی تحریک می شود هرگز هر چیزی سخت را در داخل گوش خود نکنید.
 • پماد استروئید موضعی است که التهاب را تسکین می دهد، از جمله کرم هیدروکورتیزون یک درصد یا کرم بتامتازون۰٫۱ درصد
 • محلول رقیق شده از الکل، اسید استیک، یا پراکسید هیدروژن
 • در برخی موارد، مانند زمانی که خارش گوش با تب و یا همراه با تخلیه خون یا چرک از گوش است دکتر شما ممکن است آنتی بیوتیک هم برای از بین بردن عفونت نسخه کند.
 • اگر گوش شما در نتیجه یک واکنش حساسیتی خارش دارید از استفاده از هر گونه محصولات که می تواند به طور بالقوه باعث تحریک شود خودداری کنید این شامل گوشواره های جدید و محصولات زیبایی است.
 • همیشه با پزشک خود قبل از قرار دادن پمادها و قطره در و یا بر روی گوش خود مشورت کنید قرار دادن چیزی در گوش می تواند التهاب را تحریک و سبب بدتر شدن مشکل گوش شما شود همچنین، اگر شما یک پرده گوش آسیب دیده دارید شما باید از هیچ نوع پماد یا قطره در گوش استفاده نکنید مگر اینکه پزشک به طور خاص آنها را نسخه کرده باشد.
 • اگر به بروز عفونت گوش مشکوک بودید حتماً به پزشک مراجعه کنید بیماری اوتیتیس مدیا از طریق نگاه کردن به داخل گوش با استفاده از وسیله ای به نام گوش بین تشخیص داده می شود.