مهار بیماری پوستی پسوریازیس با ماهی درمانی
مهار بیماری پوستی پسوریازیس با ماهی درمانی

ماهی درمانی (Fish Therapy) یک روش درمانی نسبتاً شایع برای رهایی از بیماری های پوستی از قبیل پسوریازیس است. در این روش بیمار قسمتی از بدن را که دچار بیماری شده در آب معدنی که حاوی نوعی ماهی خاص است فرو می برد، ماهی ها که به دنبال غذا هستند بخش بیمار و مرده ی پوست […]

ماهی درمانی (Fish Therapy) یک روش درمانی نسبتاً شایع برای رهایی از بیماری های پوستی از قبیل پسوریازیس است. در این روش بیمار قسمتی از بدن را که دچار بیماری شده در آب معدنی که حاوی نوعی ماهی خاص است فرو می برد، ماهی ها که به دنبال غذا هستند بخش بیمار و مرده ی پوست را می خورند. این نوع ماهی که به نام دکتر ماهی نیز مشهور است در زمان خوردن پوست بیمار و مرده، به پوست سالم هیچ صدمه ای وارد نمی کند. ماهی درمانی، با ماهی‌ های درمانگر به بیمار کمک می‌ کند تا در زمان مشخصی که به طور معمول ۳۰ روز است بر بیماری خود غلبه کند یا شدت بیماری پوستی پسوریازیس را کنترل کرده و آن را مهار کند.

Fish Therapy psoriasis

کلینیک های ماهی درمانی:

این شیوه درمانی اگرچه هنوز آنطور که باید و شاید در جهان شناخته شده نیست اما امروزه در بسیاری از کشورهای آسیایی نظیر ژاپن، چین، تایلند، ترکیه و حتی بعضي کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کلینیک‌ های ویژه‌ای برای ماهی‌ های درمانگر تاسیس شده که مردم با مراجعه به این کلینیک‌ ها می‌توانند از ماهی‌ های درمانگر برای بهبود و تسکین دردها و بیماری‌ شان کمک بگیرند.

مرکز فیش ماهی سد چالیدره مشهد:

مرکز ماساژ ماهی سد چالیدره کار خود را از سال ۹۰ در ایران (مشهد) آغاز نموده و مورد توجه بسیاری از بیماران پسوریازیس قرارگرفته است.
شایان ذکر است این مرکز در مجموعه توریستی تفریحی سد چالیدره واقع در ییلاق طرقبه قرار دارد و با دو سالن مجزا برای آقایان و بانوان بصورت همزمان پذیرای مراجعین گرامی می باشد. مرکز ماساژ ماهی سد چالیدره به زودی مکان بزرگتر آن در کوهسر مشهد افتتاح خواهد شد.

درباره ماهی های درمانگر:

ماهی‌ های درمانگر گاراروفا در حقیقت ماهی‌ های کوچک ۳ تا ۴ سانتی‌متری هستند که رنگی طلایی و قهوه‌ای دارند. این ماهی‌های کوچک دندان ندارند اما می‌توانند به راحتی با دهان کوچک خود پوست‌های زائد و بافت‌های مرده سلولی پوست را از لایه رویی ‌پوست جدا کنند. این ماهی‌ها از سلول‌ها و بافت‌های مرده پوست تغذیه می‌کنند و به این ترتیب علاوه بر آنکه تغذیه می‌شوند به بیمار کمک می‌کنند تا بر بیماری خود غلبه کند. زیستگاه این ماهی‌ های کوچک در رودخانه‌ های ترکیه، سوریه، عراق و ایران است و امروزه علاوه بر این کشورها و بسیاری از کشورهای آسیایی نظیر ژاپن، کره، تایلند و چین بسیاری از کشورهای اروپایی مانند انگلیس نیز از این ماهی درمانگر استفاده می‌کنند به طوری که در کشور انگلیس بیش از ۲۸۰ مرکز ارائه خدمات درمانی و زیبایی ماهی درمانگر وجود دارد.

Fish Therapy

مهار پلاک های پسوریازیس به کمک ماهی درمانی:

از قابلیت‌ های ماهی‌ های درمانگر از بین بردن خشونت پوست و پلاک های ایجاد شده در سطح پوست بدن بیماران پسوریازیس است. این ماهی‌ ها بهترین روش را برای از بین بردن پلاک های پوست به ویژه در ناحیه پاشنه و کف پا دارند و به‌ راحتی می‌ توانند با مصرف سلول‌ های مرده یک لایه‌ برداری اساسی و مناسب از سطح پوست انجام دهند و به این ترتیب پوست مبتلا به پلاک های پسوریازیس را درمان کنند. امروزه در بسیاری از مراکز ارائه‌ دهنده خدمات ماهی درمانگر برای لایه‌برداری از سطح پوست و پدیکور از این شیوه درمانی استفاده می‌کند. شیوه‌ای که با استقبال بسیاری از مردم در سراسر جهان روبه‌رو شده است.

Fish Therapy psoriasis (2)

چگونگی ماهی درمانی:

امروزه بسیاری از درمانگران شیوه‌ های طبیعی از ماهی درمانگر «گاراروفا» برای از بین بردن و درمان بیماری پوستی پسوریازیس استفاده می‌ کنند. این شیوه که در بسیاری از مراکز درمانی مالزی، ژاپن، کره و تایلند مرسوم است در مدت زمان کوتاهی به یکی از شیوه‌های درمانی موفق برای درمان و بهبود بعضي بیماری‌ ها و عوارض پوستی در کشورهای آسیایی تبدیل شده است. در این شیوه فرد درون حوضچه‌ای قرار می‌ گیرد که در آن ماهی‌ های گاراروفا قرار دارند. به این ترتیب ماهی‌ها با جویدن بافت‌ها و پوست‌ های مرده سطح پوست در زمانی کمتر از ۲ ماه به بیمار کمک می‌ کنند تا بر این مشکل غلبه کند. در این روش بیمار نیازمند است تا روزی ۲۰ دقیقه درون این حوضچه قرار گیرد و بافت‌ های سلولی مرده پوستش را در اختیار ماهی‌ های درمانگر قرار دهد. قبل از استفاده از دکتر ماهى دستها و پاها باید عارى از هرگونه مواد آرایشى و بهداشتى ازقبیل کرم بهداشتى و… باشد.

آیا ماهی درمانی درد دارد؟

شاید برای بسیاری از مردم سخت باشد که لبه یک حوضچه بنشینند و پاهایشان را در اختیار گروهی از ماهی‌ ها قرار دهند تا آنها سلول‌ها و بافت‌ های مرده پوستشان را مصرف کنند. شاید برخی مردم این شیوه را ترسناک و شیوه‌ای توام با درد بدانند اما باید خیال آنها را آسوده کنیم که در شیوه درمانی ماهی‌ های درمانگر، بیمار به هیچ وجه دردی احساس نمی‌ کند. در این شیوه متناسب با نیاز بیمار و تشخیص پزشک، بیمار از یکی از حوضچه‌ های ماهی‌ های درمانگر در سایز کوچک، متوسط و بزرگ استفاده می‌کند. شاید پذیرش ماهی‌ های بزرگتر که اطراف بدن انسان حلقه میزنند کمی مشکل باشد و بیمار در روزهای اول احساس آرامش نکند اما به مرور به حضور ماهی‌ها عادت می‌کند. ضمن آنکه در این شیوه درمانی ماهی‌ ها اصلا علاقه‌ای به بافت‌ های سالم بدن ندارند و تنها سراغ سلول‌ های مرده می‌ روند. با جدا کردن این سلول‌ها از سطح پوست بدن بیمار تنها سوزشی اندک و بسیار خفیف در برخی نقاط ممکن است احساس کند.

نکات توجه:

بعضي مراکز نظارتی- بهداشتی در جهان بر این باورند که استفاده از ماهی‌ های درمانگر یا همان ماهی‌ های گاراروفا باید در شرایط ایمنی و بهداشتی خاصی صورت بگیرد. به این معنا که این ماهی‌ های درمانگر در صورتی که در شرایط نامناسب نگهداری شوند ممکن است خودشان عاملی برای انتقال تعدادي از بیماری‌ های پوستی یا بیماری‌های عفونی به مردم باشد چرا که این ماهی‌ ها با جویدن بافت‌ های مرده سلول‌های سطحی پوست اعضای بدن به درمان آنها کمک می‌ کنند و استفاده از این ماهی‌ ها برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مناسب نیست و ممکن است مشکل‌ ساز باشد. بنابراین افراد باید در انتخاب مراکزی که خدمات درمانی ماهی درمانگر را ارائه می‌دهند، بسیار دقت کنند تا بتوانند از ابتلا به بیماری‌ های عفونی پیشگیری کنند. در حقیقت بیماران باید به این نکته دقت کنند که آب حوضچه و ماهی‌ های درمانگر پس از ارائه خدمات به بیماران به ویژه بیماران مبتلا به بیماری‌ های عفونی خاص حتما عوض شود.