آیا با وجود پسوریازیس هم می‌توان پوستی زیبا داشت؟
آیا با وجود پسوریازیس هم می‌توان پوستی زیبا داشت؟

در افرادی که پسوریازیس دارند همواره این موضع اهمیت دارد که چگونه پوستی زیبا داشته باشند. در این گروه اقدامات متعددی می تواند کمک کننده باشد. مهمترین اقدام برای پاسخ به اینکه چگونه پوستی زیبا داشته باشیم شناسایی عوامل خطر ساز برای سلامت پوست می باشد. آسیب های روحی و روانی می توانند یکــی از […]

در افرادی که پسوریازیس دارند همواره این موضع اهمیت دارد که چگونه پوستی زیبا داشته باشند. در این گروه اقدامات متعددی می تواند کمک کننده باشد. مهمترین اقدام برای پاسخ به اینکه چگونه پوستی زیبا داشته باشیم شناسایی عوامل خطر ساز برای سلامت پوست می باشد. آسیب های روحی و روانی می توانند یکــی از عــوارض بیمــاری پوســتی پسوریازیس باشــند در پاســخ بــه بدشــکلی کــه بــه علــت انــگ اجتماعی یا تغـییرات درکیفیـت و سطح زندگی بـه علـت بیمـاری پسوریازیس ایجاد می شود. در این رابطه همواره باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که به بیماران باید آموزش داد که چگونه پوستی زیبا داشته باشند.

آسیب های روحی در بیماری پسوریازیس به دنبال از دست رفتن زیبایی پوست:

آسیب های روحی و کاهش اعتماد به نفس در مشکل پوستی پسوریازیس بسیار شایع است. همواره افراد به دنبال یافتن بهترین پاسخ به سوال ” چگونه پوستی زیبا داشته باشیم ” می باشند. اختلالات روانــی از مشکلات شـایع در بیمـاران مبـتلا بـه بیماری های جسمی مـی باشـد کـه ممکـن اسـت بـر سـیر بیمـاری و مراقبــت هــای بعــدی از ایــن بیماران تأثیر به سزایی گذارد.

از جملـه بیمـاری هـای جـسمی ، کـه ارتبـاط نزدیکـی بـا آسیب های روانی دارند بیماری های پوسـتی می باشد. از ۲۰۰۰ سال قبل بشر بــه رابطــه پوســت و روان در سلامتی و بیماری پی بـرده اسـت به گونه ای که از دیر باز این سوال مطرح بوده است که چگونه پوستی زیبا داشته باشیم ؟

آسیب های روانی و اجتماعی ناشی از مشکلات پوستی در زنــان و افراد مجرد بیش تـر:

مطالعات نشان داده است، آسیب های روانی و اجتماعی ناشی از مشکلات پوستی در زنــان و افراد مجرد بیش تـر اسـت که علـت شیوع بیش تر این آسیب ها ی روانـی در زنان می تواند ناشـی از حـساس بودن خانم هـا نـسبت بـه ظـاهرخود، روح لطیف زنان، شکنندگی بیش تـر زنـان در مواجهـه بـا حوادث و رویـدادهای زنـدگی و تـأثیر پـذیری زیـاد آنـان از استرس های جامعه باشد.

همچنین مطالعات نشان داده است که محدودیت های اجتماعی، فرهنگی و ناتوانی در استفاده از روش های مناسب مواجهـه بـا استرس در افـراد می تواند باعث تشدید آسیب های روانی ناشی از مشکلات پوستی گردد. چنانچه راه هایی برای اینگه بیمار بداند چگونه پوستی زیبا داشته باشد را به وی آموزش دهیم کمک شایانی به وی شده است

آسیب های روانی ایجاد شده در اثر بیماری های پوستی ارتباطی با نوع و محل ضایعه پوستی یا شدت بیماری ندارد و ممکن است یک فرد با یک بیماری بسیار خفیف پوستی دچار آزردگی های شدید روحی و روانی گردد. البته آزردگی های روانی در بیماری های مزمن پوستی بیشتر دیده می شود از جمله پسوریازیس، لــیکن سیمپلکس مــزمن، راش های دارویی، هیپر هیدروز (تعریق بیش از حد) و گال با مـــشکلات روانـــی ارتبـــاط دارند.

بیماری پسوریازیس بیشترین تاثیر را در کاهش زیبایی دارد:

همچنین مطالعات نشان داده است که بیماران مبتلا بـه پسوریازیس کـه تمایل به مزمن شدن دارند و به راحتی قابل دید هـستن بیشتر باعث آسیب های روانی می گردند این بیماران همواره به دنبال یافتن بهترین پاسخ به سوال ” چگونه پوستی زیبا داشته باشیم ” می باشند. زیرا اینگونه ضایعات بیشترین تاثیر را در کاهش زیبایی صورت دارند.

در بعضی از مطالعات نشان داده شده است که به دلیل از بین رفتن زیبایی ظاهری به دنبال این بیماری ها، اضطراب، آرزوی مـرگ و حتی افکـارخودکشی را در افراد مبتلا بـه پسوریازیس گزارش کـرده انـد در اینگونه موارد تیم درمانی حتما باید علاوه بر درمان های دارویی، پیگیری آسیب های روانی ایجاد شده را در برنامه درمانی خود قرار دهد و به بیمار آموزش دهند تا چگونه پوستی زیبا داشته باشد.

توجــه بــه مشکلات روحی و روانــی ناشی از بیماری و کنترل آن، در کنار درمان بیماری پوستی منجـر بـه کاهش استرس و اضطراب بیمار شده و احساس خوب بودن و بهبود کیفیـت زنـدگی و حتی بهتر شدن وضعیت بیمـاری پوستی فرد مـی گـردد.

آیا با وجود پسوریازیس هم می‌توان پوستی زیبا داشت؟

مهمترین عواملی که می توانند بیشتر پوست بیماران پسوریازیس را تخریب کنند به ترتیب اهمیت عبارتند از: نور مستقیم و طولانی مدت خورشید، سیگار، آلودگی های هوا و سموم محیطی، رژیم غذائی ناسالم (پر چرب و پر قند)، مصرف مشروبات الکلی، استرس و خواب ناکافی می باشند.

با این هفت روش پوست درخشان و شفاف داشته باشید:

اول درست استحمام کنید:

مدت زمان استحمام را کوتاه کنید (یعنی طول ندهید ) و با آب ولرم (نه داغ) دوش بگیرید، گرمای حمام باعث می شود رطوبت پوست از بین برود. با این روش از پوست خود محافظت کرده اید. روش دیگر برای حفظ شادابی پوست، عدم استفاده از صابون می باشد. صابون با بوی تند می تواند رطوبت پوست را از بین ببرد و موجب خارش و پوسته پوسته شدن پوست گردد. شامپوهای بدن اغلب کمتر از صابون ها ایجاد حساسیت پوستی می کنند. شامپوی بدنی را بخرید که دارای مرطوب کننده هایی مانند روغن های طبیعی و یا سرامیدها است.

دوم به طور منظم لایه برداری کنید:

سلول های مرده پوست ظاهر تیره و خشنی به پوست شما می دهند و از نفوذ موثر لوسیون ها و یا کرم ها به پوست جلوگیری می کنند. بیش از حد پوست خود را مالش ندهید، زیرا ممکن است پوست را تحریک کنید و پوست خشک تر از قبل شود.

سوم آبرسانی کنید:

سلول های پوست برای سالم بودن نیاز به آبرسانی دارند. به اندازه کافی و مخصوصا در حین ورزش و هوای گرم، آب بنوشید. باید روزانه ۲ لیتر (حدود ۸ لیوان) آب بنوشید. در زمستان اگر از بخاری استفاده می کنید، اگر در آب و هوای خشک زندگی می کنید و یا در ارتفاعات زندگی می کنید، از یک دستگاه بخور سرد برای برگرداندن رطوبت به محیط و سالم نگاه داشتن پوست استفاده کنید.

چهارم به مقدار کافی بخوابید:

پوست در شب، خود را ترمیم و نو می کند. بعد از یک خواب بد، زیر چشمان شما گود می افتد و پوستتان نیز به زردی می گراید. برای همین پیشنهاد می شود، ۷ تا ۸ ساعت در شب بخوابید تا پوست عملیات جوانسازی خود را به طور مطلوبی انجام دهد.

پنجم امگا ۳ مصرف کنید:

اگر شما کپسول امگا ۳ و یا ماهی سالمون را هفته ای یک بار مصرف کنید، پوستتان از شما متشکر خواهد بود. اسید چرب امگا ۳ به کاهش التهاب در بدن و بازگرداندن رطوبت به پوست کمک می کند. علاوه بر این، امگا ۳ در ترمیم سلول ها و دفاع در برابر آسیب های سلولی کمک می کند.

ششم رطوبت پوست را زیاد کنید:

ستتان خشک است، بعد از حمام بهتر است با یک کرم مرطوب کننده، پوست خود را مرطوب کنید. کرم مرطوب کننده را به صورت دورانی به تمام بدن خود بمالید و مطمئن شوید که همه مرطوب کننده جذب پوست شده است.

کاری را که دوست دارید، انجام بدهید:

هنگامی که از درون شاد و خوشحال هستید، پوست شما نیز شفاف تر به نظر می آید. بنابراین کارها و یا فعالیت هایی که موجب آرامش و خوشحالی شما می شود را انجام دهید، مانند گذراندن زمان با دوستان، اقوام و یا شرکت در کلاس های هنری و یا ورزشی.