آیا صلاح هست که با همدردان پسوریازیسی خود ازدواج کنیم؟
آیا صلاح هست که با همدردان پسوریازیسی خود ازدواج کنیم؟

ازدواج یک بیمار مبتلا به پسوریازیس با یک فرد سالم یک تیغه دولبه است که از یکسو می تواند به نفع شما و از سوی دیگر به ضررتان باشد.

ازدواج یک بیمار مبتلا به پسوریازیس با یک فرد سالم یک تیغه دولبه است که از یکسو می تواند به نفع شما و از سوی دیگر به ضررتان باشد. اگر واقعا مطمئن هستید که طرف مقابل شما از وضعیت بیماریتان با خبر است و باز هم حاضر به زندگی مشترک است. اگر می دانید در رسیدن به تفاهم مشکلی ندارید و سرانجام اگر می دانید خانواده او مشکل شما را پذیرفته اند، حتما ازدواج شما با فردی که حتی از بیماری شما بیگانه است انتخاب مناسبی خواهد بود. به هرحال بهتر است در این زمینه خیلی محتاط باشید. بیماران پسوریازیس  و بیشتر از آنها خانواده بیماران همیشه نگران این موضوع بوده و اولین و مهمترین پرسشی که از ما می کنند همین است.

پسوریازیس و خانواده:

ما وقتی می بینیم بیمار تازه تشخیص داده شده متاهل است، یک نفس راحت میکشیم. توجه کنید تعداد طلاق به علت ابتلای همسر به پسوریازیس خیلی بیشتر از نسبت کلی طلاق در جامعه است. معنی این حرف چیست؟ بله معنی این حرف این است که ابتلای همسر به پسوریازیس باعث گسسته شدن بیشتر خانواده شده است. اما در عین حال بیماران زیادی وجود دارند که همسرشان در ابراز حمایت و پشتیبانی گوی سبقت را از افراد غیر بیمار ربوده اند. واقعا باید به این فرهنگ بالید.

ما وقتی پیوند زندگی مشترک میبندیم نمیدانیم کدامیک بیمار خواهیم شد. فکر کنید : شاید من پسوریازیس می گرفتم، آیا او مرا ترک می کرد؟

بنابراین مشکل بیماران متاهل نیستند بلکه بیماران مجرد هستند که برای خودشان نگرانند و از طرف دیگر کسی که می خواهد با این بیمار زندگی کند.

به دختران و پسران جوان تازه تشخیص داده شده توصیه میکنیم عجله در ازدواج کردن نداشته باشند. بگذارند این بیماری را خوب بشناسند و با وضعیت احتمالی آن آشنا شوند. از نظر روحی و روانی خود را نشان دهند و معلوم شود که چقدر میتوانند این بیماری را تحت کنترل درآورند. از همه مهمتر ببینند نظر پزشک در خصوص پیش آگهی این بیماری چیست؟ پزشکان با تجربه که سالها بیماران را تحت نظر داشتند دریافته اند که کدام بیماران دچار مشکلات بیشتر خواهد شد. عموما چند سال اول تشخیص اهمیت زیادی دارد و اگر حمله های مهمی نداشته باشند، ماهیت بیماری خوش خیم تر خواهد بود. واژه “پسوریازیس خفیف” از مشاهده این بیماران بوجود آمده است.

وقتی که این مرحله سپری شد، شما آدم پخته و با تجربه ای هستید که بیماری را می شناسید و به توانایی ها و ناتوانایی های خود آگاه هستید. با همسر آینده خود با اعتماد به نفس و روشنگرانه صحبت کنید. مردم به غلط از پسوریازیس غولی ساخته اند. آنها نمی دانند که ملیون ها بیمار پسوریازیس درکل دنیا زندگی می کنند که افراد مشهوری هم مبتلا به این عارضه هستند بی آنکه کسی اطلاعی داشته باشند. آنها فقط بیماران شدیدا حال پسوریازیس را دیده اند و فکر می کنند همه بیماران چنین وضعی دارند. وقتی شما می گویید که من چند سال است پسوریازیس دارم شاید شگفت زده شوند. ازدواج و صاحب فرزند شدن هیچ جا برای بیمار پسوریازیس ممنوع نشده است. بر عکس نمونه ازدواج های موفق و فرزندان سالم و موفق از بیماران پسوریازیس فراوان است.

نظر بعضی از بیماران پسوریازیس در مورد ازدواج:

فریبا در مورد ازدواج مرد و زنی که هر دو مبتلا به پسوریازیس هستند می گوید: ” من با نظر پزشکا تا حدود زیادی مخالفم اگه دو نفر که درد مشترک دارن با هم ازدواج کنن از بیماری همدیگه خسته نمیشن. همدیگرو بهتر درک می کنن و حتی همون رابطه زناشوییشون خیلی تو بهبودیشون کمک می کنه. در مورد بچه دار شدن هم حتی همون چند درصد که میگین احتمال ابتلای فرزند رو به پسوریازیس بیشتر میکنه با توجه به اینکه دو نفر پسوریازیس یه پیش زمینه ای خوب از بیماری رو دارن پس بهتر مراقب کیفیت زندگی فرزندشون هستن تا اون چند درصدو به صفر برسونن. و اگه کیفییت زندگی پدر و مادر هم خوب باشه منظورم ورزش و تغذیه خوبه می تونن ان شاالله بچه سالمی هم داشته باشن. هیچ وقت نباید از لطف خدا ناامید شد. نکته خوب این بیماری اینه که ادم می تونه به قبل از بیماریش نگاه کنه و ببینه چه کاستی هایی در حق سلامتی خودش کرده و باعث بروز این بیماری شده و لااقل در مورد فرزندش بیشتر مراقب باشه.”

احمد می گوید: ” اگه بخوام ازدواج کنم و بخام یه زندگی پایدار و خوبی داشته باشم با یاری خدا . فقط با یکی که این مریضی رو داره ازدواج می کنم و حرفایی که در مورد اینکه احتمال ابتلای فرزند دو پسویی به پسوریازیس ۳۰ درصده واسه بچه دار نشدن پشیزی نمی ارزه. حتی اگر سالم هم بودم با یکی که این مریضی رو داره ازدواج می کنم چون آدمی که این مریضی رو داره درد آشناست فقط امکان مالیم رو درست تر می کنم که هیچوقت احساس بدی نکنه. بعد هم تا ابد که این مریضی نمیمونه . مگه نخوندین یه زمان گلودرد هم صعب العلاج بود ولی الان به زانو در اومده یک روز هم این به زانو در میاد.

سارا می گوید: ” به نظر من که دو تا پسوریازیسی با هم ازدواج کنند خیلی خوبه چون دقیقا هم رو می فهمن..بعد هم این چیزا اصلا مهم نیست باید در اعتقادات مشترک باشند و یک چیز رو قبول داشته باشن.

سجاد می گوید: “به نظر من که درست نیست..اخه مشکلات دوبرابر میشه …کی قراره به کی تکیه کنه؟؟؟ تو پسوریازیس هم هر کسی یه جوره بنابراین ما درک از شرایط خودمون داریم. درک من از خستگی شاید با کسی دیگه ایی که پسوریازیس داره متفاوت باشه…نمیشه گفت حتما دو نفر که پسوریازیس دارن همو درک میکنن.

توصیه به بیماران پسوریازیس:

به هر حال به بیماران پسوریازیس توصیه می کنیم اعتماد به نفس داشته باشید، و با توجه به اینکه بیماران پسوریازیس از لحاظ ظاهر و تحصیلات و شغل و خیلی چیزهای دیگر هیچ کمبودی ندارند و بیماری کمبودی از سمت شما نبوده و نیست. به فرد مورد نظر فرصت فکر کردن داده شود و با چند پزشک در مورد موضوع مشورت کنند تا آینده خود را به روشنی و خوبی بنا کنید.