اتانرسپت دارویی مسکن و ضد التهاب پسوریازیس
اتانرسپت دارویی مسکن و ضد التهاب پسوریازیس

اتانرسپت با نام تجاری انبرل (Enbrel) می تواند به تنهایی جهت درمان آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریازیس جهت کاهش علائم و نشانه های بیمار و تأخیر آسیبهای ساختمانی استفاده شود و مصرف آن در بیمارانی است که پاسخ کافی به داروهای DMAD نمی دهند. اتانرسپت در درمان پلاک های متوسط تا شدید پسوریازیس افراد بالای […]

اتانرسپت با نام تجاری انبرل (Enbrel) می تواند به تنهایی جهت درمان آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریازیس جهت کاهش علائم و نشانه های بیمار و تأخیر آسیبهای ساختمانی استفاده شود و مصرف آن در بیمارانی است که پاسخ کافی به داروهای DMAD نمی دهند.

اتانرسپت در درمان پلاک های متوسط تا شدید پسوریازیس افراد بالای ۱۸ سال استفاده می شود و محصولی بیوتکنولوژی ساخته شده از دو نوع پروتئین انسانی است.

اغلب داروها با ترکیب کردن مواد شیمیایی ساخته می شوند. در مقابل ” بیولوژیکها” از پروتئین های انسانی یا حیوانی ساخته می شوند. بیولوژیکها بیش از ۱۰۰سال است که مورد استفاده قرار می گیرند. واکسن ها و انسولین ازدسته بیولوژیکها به حساب می آیند زیرا از منابع زنده مشتق می شوند. گرچه تنها اخیراً، بیولوژیکهایی بوجود آمده اند که اختصاصاً پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک را هدف قرار می دهند و پتانسیل یک گزینش درمانی جدید را دارند. در سراسر دنیا، بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفر با Etanercept درمان شده اند. در سنگاپور Etanercept برای اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت روماتوئید، آرتریت نوجوانی و آرتریت پسوریاتیک توصیه می شود.

شرکت سازنده اتانرسپت:

فایزر، (Pfizer) شرکت داروسازی آمریکایی و چندملیتی است، که هم‌اکنون به‌عنوان بزرگترین شرکت داروسازی جهان، محسوب می‌شود.ریشه‌های تاسیس شرکت داروسازی فایزر به سال ۱۸۴۹ باز می‌گردد، که توسط شیمی‌دان آلمانی-آمریکایی بنام چارلز فایزر راه‌اندازی شد.شرکت فایزر در طول فعالیت خود در صنعت داروسازی جهان، شرکت‌های زیادی را خریداری و ادغام نموده و تنها شرکتی است، که بیش از ۵ دارو با فروش بیش از یک میلیارد دلار در بازار دارد. این شرکت با داشتن بیش از ۹۱ هزار کارمند در سراسر جهان، در سال ۲۰۱۲ میلادی درآمدی بالغ بر ۵۸ میلیارد دلار داشته است.

فایزر در جولای ۲۰۰۶ Etanercept تأییدیه HSA ( ادارۀ علوم پزشکی) را برای پسوریازیس دریافت کرد. Etanercept در سراسر جهان یک تجویز بیولوژیک درجه یک است.

مکانیسم اثر داروی بیولوژیک اتانرسپت:

اتانرسپت مهارکننده عملکرد عامل نکروز تومور آلفا است. TNFα سایتوکاینی است که توسط منوسیتها و ماکروفاژها تولید می‌شود و موجب افزایش انتقال گلبولهای سفید به محل التهاب می‌گردد. بدین ترتیب و با به کارگیری برخی مکانیزمهای دیگر مولکولی، TNFα موجب افزایش التهاب می‌شود. اتانرسپت با مهار این مکانیزم موجب کاهش پاسخهای التهابی می‌گردد که مشخصاً در درمان بیماریهای خودایمنی و بیماری پوستی پسوریازیس موثر می‌باشد.

ساختمان و خصوصیات مولکولی:

این مولکول حاوی ۹۳۴ اسید آمینه با وزن مولکولی KDa 150 می‌باشد. آلتبرل یک پروتئین ترکیبی دایمر است، که دارای قسمت خارج سلولی پذیرندهٔ TNFα انسانی ۷۵ کیلو دالتونی می‌باشد که به قسمت Fc از ایمونوگلوبولینIgG1 متصل شده‌است. آلتبرل توسط فناوری پروتئینی نوترکیب در سلول‌های تخمدان هامستر چینی (CHO) بیان و تولید می‌شود. اتانرسپت به صورت یک TNFα Blocker عمل می‌کند.

Etanerdept چگونه خوب عمل می کند؟

در مطالعات پزشکی در نزدیک به نیمی از بیماران مبتلا به پسوریازیس با مصرف حدود ۳ ماه Etanercept ، بهبود واضحی در پلاکهای پسوریازیس دیده شد. به طور کلی ۳تا ۴ بیمار بهبود یافتند. Etanercept می تواند سریع عمل کند؛ بسیار از بیماران ظرف حدود ۲ ماه بهبود یافتند.

در بسیاری از بیماران مبتلا به آرتریت پسوریاتیک که Etanercept دریافت می کردند در کمتر از ۴ هفته، بهبود مشخصی گزارش شده است با فوایدی که در طول ۶ ماه برقرار بودند. همچنین نشان داده شده است که Etanercept جلوی پیشرفت روند صدمات ساختمانی را گرفته است.

یک مطالعه اخیر که نمای بی خطر Etanercept را برای ۲٫۵ سال تأیید می کند، در پانزدهمین کنگرۀ آکادمی پوست و بیماریهای آمیزشی اروپا در اکتبر ۲۰۰۶ ارائه شده است. این مطالعه نمای بی خطر کلی Etanerceptرا که با مصرف دوز برای مدت ۲٫۵ سال تغییر نکرده است، تأیید می کند. این یافته ها نتایج یک مطالعه اخیر دربارۀ Etanercept را دربارۀ اینکه میزان عوارض جانبی آن در حد دارونما بوده، تقویت می کنند. همچنین این مطالعه نشان می دهد که بیمارانی که تحت درمان غیر مداوم هستند( در زندگی واقعی، درمان پسوریازیس بیماران به دلایل مختلف متوقف شده و سپس دوباره آغاز می شود)، بعداز دوباره آغاز کردن درمان، به نتایج مثبتی، شبیه به آنچه بیماران تحت درمان مداوم دریافت می کنند، می رسند.

شکل دارویی و قدرت اثر (Potency):

این دارو به فرم محلول در دوزهای ۵۰ mg و ۲۵ mg در سرنگهای از پیش پر شده و آماده تزریق عرضه میگردد.

طریق مصرف:

این دارو بصورت زیر جلدی تزریق میگردد.

عوارض جانبي:

تحریک خفیف تا متوسط محل تزریق با علائم قرمزی، خارش، درد و تورم شایع است. دیگر واکنشهای شایع عبارتند از سردرد، سرگیجه، asthenia، تهوع و استفراغ، درد شکم، سوءهاضمه و واکنشهای حساسیتی، ایجاد آنتی بادی و همچنین دیسکرازی های خونی شامل پان سیتوپنی، آنمی آپلاستیک بندرت گزارش شده است.

تداخل دارویی:

زمانی که همراه با anakinra استفاده شود ریسک عفونت بالا می رود.

مقدار مصرف:

به صورت تزریق زیر جلدی بمیزان ۲۵ میلی گرم دو بار در هفته با فاصله ۷۲ تا ۹۶ ساعت استفاده می شود. اگر پس از ۳ ماه پاسخی دیده نشد باید دارو قطع شود. در درمان آرتریت ایدیوپاتیک جوانان با دوز ۴۰۰ میکروگرم به ازای هر کیلوگرم دو بار در هفته تزریق می شود و اگر تا ۶ ماه پاسخی دیده نشد قطع می شود.