ایبوپروفن داروی ضد التهاب غیر استروئیدی برای آرتریت پسوریازیس
ایبوپروفن داروی ضد التهاب غیر استروئیدی برای آرتریت پسوریازیس

از ایبوپروفن در درمان علائم آرتریت (انواع آرتریت های التهاب مفصلی) مانند روماتیسم مفصلی، اسپوندیلیت انکیلوزان، نقرس، تب، دردهای قاعدگی، سردرد، کمردرد و خشکی ناشی آرتریت پسوریازیس را کاهش دهد.

ایبوپروفن (Ibuprofen) یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی NSAID است. ادویل Advil و مورتین Mortin معروفترین برند های آن هستند. از ایبوپروفن در درمان علائم آرتریت (انواع آرتریت های التهاب مفصلی) مانند روماتیسم مفصلی، اسپوندیلیت انکیلوزان، نقرس، تب، دردهای قاعدگی، سردرد، کمردرد، درد دندان، کرامپ های عضلانی، درد ناشی از کشیدگی رباط ها و پیچ خوردن مفاصل و آسیب های کوچک استفاده میشود. ایبوپروفن میتواند درد، تورم و خشکی ناشی آرتریت پسوریازیس را کاهش دهد.

ایبوپروفن چگونه اثر میکند:

مکانیسم اثر ایبوپروفن با واسطه مهار آنزیم سیکلواکسیژناز Cyclooxygenase است. این آنزیم موادی به نام پروستاگلاندین Prostaglandine را تولید میکند. پروستاگلاندین ها در بدن موجب درد و تورم و تب میشوند. پس ایبوپروفن میتواند با مهار تولید پروستاگلاندین ها موجب کاهش درد و تورم و تب شود.

مصرف ایبوپروفن چه اندازه است:

ایبوپروفن بصورت قرص های ۲۰۰ و ۴۰۰ میلیگرمی و شربت ۱۰۰ میلیگرمی توزیع می شود. این دارو را میتوان روزی ۴-۳ بار مصرف کرد. حداکثر دوز مصرفی ایبوپروفن بدون نسخه پزشک روزی ۱۲۰۰ میلیگرم است. این دارو را نباید برای درمان درد به مدت بیش از ۱۰ روز و برای درمان تب به میزان بیش از ۳ روز مصرف کرد.

در صورت ادامه درد و تب باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک میتواند در صورت صلاحدید ایبوپروفن را با مقادیر تا ۳۲۰۰ میلیگرم و یا به مدت بیشتر تجویز کند.

قرص های ایبوپروفن را در قوطی های دربسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. دارو را در درجه حرارت اطاق و دور از روطوبت نگه دارید. اگر تاریخ مصرف دارو به سر رسیده است آن را مصرف نکنید.

بعضی از داروهای ضد درد و یا داروهایی که برای کنترل علائم سرماخوردگی مصرف میشوند ممکن است حاوی ایبوپروفن یا دیگر داروهای ضد التهاب شبیه ایبوپروفن باشند. مصرف همزمان این داروها با ایبوپروفن میتواند احتمال بروز عوارض این دارو را افزایش دهد. پس اگر ایبوپوفن مصرف میکنید و قصد مصرف داروی دیگری را دارید با مطالعه اطلاعات نوشته شده همراه دارو از مواد تشکیل دهنده آن اطلاع پیدا کرده و یا از پزشک داروخانه بخواهید شما را در این زمینه راهنمایی کند.

دارو را در ساعات مشخصی از روز مصرف کنید تا احتمال فراموش شدن یک وعده کم شود با این حال در صورتی که مصرف یک وعده از ایبوپروفن را فراموش کردید به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید و در صورتی که زمان به یاد آوردن، همان زمان مصرف وعده بعدی باشد دوز مصرفی را دو برابر نکرده و فقط به مصرف دوز فعلی بسنده کنید.

هرگز ایبوپروفن را برای بدست آوردن نتایج درمانی بهتر بیش از آنچه پزشک تجویز کرده و یا به مدت بیشتر مصرف نکنید. در صورتی که مصرف ایبوپروفن موجب سوء هاضمه در شما میشود میتوانید آنرا بعد از مصرف غذا و یا با شیر مصرف کنید.

قبل از مصرف ایبوپروفن:

قبل از مصرف ایبوپروفن نکات زیر را در نظر بگیرید:

اگر به ایبوپروفن یا دیگر داروهای ضد التهاب حساسیت و آلرژی دارید آن را به پزشک خود بگویید.

به پزشک خود بگویید چه داروهای دیگر حتی داروهای گیاهی را مصرف میکنید. این داروها ممکن است با ایپوپروفن تداخل اثر داشته باشند.

ایبوپروفن را با دیگر داروهای ضد درد مصرف نکنید مگر پزشک برای شما تجویز کرده باشد.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف ایبوپروفن در دوران بارداری بخصوص در سه ماهه اول و سوم خطرناک است.

اگر قصد جراحی یا کار دندانپزشکی دارید به پزشک خود اطلاع دهید که ایبوپروفن مصرف میکنید.

اگر مشکلات زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید : سابقه سکته مغزی یا قلبی، نارسایی قلبی، فشار خون، آسم، پولیپ بینی، بیماری کبد یا کلیه، زخم معده، لوپوس سیستمیک، مشکلات لخته شدن خون یا خونریزی زیاد و یا اگر سیگار میکشید.