تفاوت بین پسوریازیس و سرطان پوست چیست؟
تفاوت بین پسوریازیس و سرطان پوست چیست؟

بنابراین شناسایی تفاوت بین پسوریازیس و سرطان پوست و علائم هر کدام، بسیار با اهمیت است.

حتما شما هم تا به حال متوجه ظهور لکه های قهوه ای، مسطح، پوسته پوسته و ضایعاتی از این دست روی پوستتان شده اید. هر نوع ضایعاتی که بر روی پوست ایجاد می شود، می تواند حداقل از نظر ظاهری نگران کننده باشد. از طرفی تشخیص زودهنگام سرطان پوست، می تواند تا حد زیادی در چشم انداز درمان موثر باشد. بنابراین شناسایی تفاوت بین پسوریازیس و سرطان پوست و علائم هر کدام، بسیار با اهمیت است.

تفاوت بین پسوریازیس و سرطان پوست

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است که باعث می شود تولید سلول های پوستی سریع تر شود. تولید سلول های بیش از حد فعال سبب ایجاد پوسته پوسته شده و تکه های قرمز و فرم هایی به نام پلاک ها ایجاد می کند. این تکه ها و فلس ها ممکن است زخم، خارش، و حتی درد نیز داشته باشند.

سرطان پوست (Cancer Skin) چیست؟

سرطان پوست بیماری است که در آن سلول های سرطانی در بافت های پوست رشد می کنند. سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان در ایالات متحده است. سه نوع اصلی از سرطان پوست وجود دارد:

سرطان سلول بازال

سرطان سلول سنگفرشی

ملانوم

سرطان سلول بازال و سرطان سلول سنگفرشی، دو نوع رایج سرطان پوست هستند. اما ملانوما نادر و بسیار خطرناک است. این سرطان ها به طور معمول در مناطقی که بیشتر با نور مستقیم خورشید برخورد دارند از جمله مناطق زیر شایع است:

سر

صورت

گردن

قفسه سینه

بازوها

دست ها

تفاوت بین پسوریازیس و سرطان پوست در علائم، روش تشخیص و روش درمان:

علائم پسوریازیس چیست؟

علائم پسوریازیس عبارتند از:

که های قرمز پوشیده شده با فلس های سفید یا پلاک

تکه های کوچک فلس

و ترک خوردگی پوست که گاهی اوقات خونریزی می کند

احساس خارش، سوزش و درد

ضخامت و سوراخ شدن ناخن

علائم سرطان پوست چیست؟

تشخیص سرطان پوست می تواند دشوار باشد. این بیماری اغلب با یک تغییر ساده شروع شده و دردی دارد که به سادگی از بین نمی رود. همچنین ممکن است نشانه هایی از قبیل لکه های غیر معمول یا برآمدگی هایی نیز مشاهده شود. این ضایعات ویژگی های زیر را دارند:

مرواریدی مانند، مومی شکل و یا براق هستند

سفت و محکم اند.

دارای رنگ عجیب و غریب، مانند بنفش، زرد یا آبی می باشند.

پوسته پوسته و خشن شده یا همراه با خونریزی هستند.

نحوه شناسایی پسوریازیس:

شیوع پسوریازیس می تواند گسترده بوده و بخش بزرگی از بدن شما را پوشش دهد. گاهی نیز فقط بخش کوچکی از پوست درگیر بیماری است. قسمت هایی از بدن که معمولا توسط پسوریازیس تحت تاثیر قرار می گیرند عبارتند از:

آرنج ها

زانو

پا

دست هاپ

پوست سر

هر نوع پسوریازیسی به طور متفاوتی شناسایی می شود. اما اکثرا از طریق چرخه فعالیت و عدم فعالیت آن را تشخیص می دهند. این بیماری پوستی ممکن است چند هفته یا چند ماه بدتر شود و سپس علائم کم کم از بین رفته و ناپدید می شوند. چرخه این بیماری در هر شخصی متفاوت و اغلب غیر قابل پیش بینی است.

نحوه شناسایی سرطان پوست

کلید شناسایی سرطان پوست در شناخت ABCDE به شرح زیر است:

عدم تقارن (Asymmetry): برخی از لکه های پوستی سرطان به طور مساوی رشد نمی کنند. به عبارت دیگر، یک طرف از لکه با طرف دیگر مطابقت ندارد.

مرز (Border): لکه های سرطانی مرز مشخصی ندارند و لبه ها بریده بریده دارد.

رنگ (Color): نقاط سرطانی ممکن است قهوه ای باشند، اما گاهی نیز سیاه، قرمز، زرد، سفید یا آبی می باشند.

قطر (Diameter): به طور کلی خال و کک و مک، به ندرت به مرور زمان رشد می کنند. اما خال های سرطانی معمولا تغییر اندازه می دهند.

تکامل (Evolving): تغییرات لکه های سرطان در طول چند هفته یا چند ماه رشد می کنند.

بر خلاف پسوریازیس، لکه های سرطانی پوست ناپدید نخواهند شد.

تفاوت بین پسوریازیس و سرطان پوست چیست؟

پسوریازیس چگونه درمان می شود؟

پسوریازیس بیماری خود ایمنی است. این بدان معناست که نمی توان آن را درمان کرد. با این حال، می توان علائم آن را کاهش داد. روش های درمان پسوریازیس به سه دسته اساسی تقسیم می شوند. ممکن است هر کدام از این درمان ها جداگانه یا به صورت ترکیبی تجویز شوند. نوع درمان به طور عمده بستگی به شدت پسوریازیس دارد.

درمان موضعی: درمان های موضعی شامل کرم ها، لوسیون ها و محلول هایی هستند که به طور مستقیم به پوست مالیده می شوند. آنها ممکن است به کاهش علائم پسوریازیس کمک کنند.

نور درمانی: نور درمانی نوعی درمان است که در آن پوست به منظور کاهش علائم، در معرض دوزهای کنترل شده از نور طبیعی خورشید یا نور ماوراء بنفش (UV) قرار می گیرد.

داروهای سیستمیک: داروهای سیستمیک داروهای خوراکی یا تزریقی هستند که شامل رتینوئید، داروهای بیولوژیک و متوترکسات (Trexall) می باشند. این درمان اغلب برای افرادی با موارد شدید پسوریازیس درگیر هستند تجویز می شود.

سرطان پوست چگونه درمان می شود؟

درمان سرطان پوست به اندازه و شدت سرطان بستگی دارد. درمان های معمول عبارتند از:

جراحی برداشتن سلول های سرطانی: بهترین راه برای جلوگیری از گسترش آن ها است.

پرتودرمانی: شامل استفاده از پرتوهایی از انرژی است که می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند. در صورتی که کل سلول ها از طریق جراحی برداشته نشود، معمولا از این روش استفاده خواهد شد.

درمانی: یک درمان دارویی درون وریدی است که سلول های سرطانی را می کشد. از لوسیون ها و کرم ها با داروهای سرکوب کننده در صورتی استفاده می شود که سرطان پوست محدود به لایه های بالایی پوست باشد.

درمان فتودینامیک: ترکیبی از داروها و نور لیزر است که برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود.

درمان بیولوژیک: شامل داروهایی است که توانایی طبیعی بدن را برای مبارزه با سرطان افزایش می دهند.

عوامل خطر برای ابتلا به پسوریازیس چیست؟

هر کسی می تواند به پسوریازیس مبتلا شود. اما برخی از عوامل خطر شانس ایجاد بیماری های پوستی را افزایش می دهند. این عوامل عبارتند از:

سابقه خانوادگی

عفونت های مزمن

چاقی

استرس

سیگار کشیدن

عوامل خطر برای ابتلا به سرطان پوست چیست؟

مانند پسوریازیس هر کسی می تواند به سرطان پوست مبتلا شود. اما برخی از عوامل خاص ایجاد کننده این سرطان عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید به مدت طولانی

ترکیب، رنگ مو و رنگ چشم: افرادی که پوست روشن، موهای قرمز یا بلوند، یا چشم های آبی یا سبز دارند با خطر بیشتری مواجه هستند.

سابقه خانوادگی

خال: داشتن خال های زیاد باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می شود.

سن: افراد بالای ۵۰ سال احتمال بیشتری دارد که به سرطان مبتلا شوند.

ضعف در سیستم ایمنی

حال که با تفاوت بین پسوریازیس و سرطان پوست آشنا شده اید، مهم است که به محض مشاهده تغییر در پوست یا ضایعاتی که قبلا داشته اید، مانند خال و کک و مک، این موضوع را با پزشک مطرح کنید.