حمام در دریای مرده (بحرالمیت) موثر در درمان پسوریازیس
حمام در دریای مرده (بحرالمیت) موثر در درمان پسوریازیس

حمام کردن یکی از اصلی ترین بخش های زندگی هر فرد به حساب می آید و مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. حتی علمی به نام آب درمانی وجود دارد که می تواند به درمان بیماری های پوستی بپردازد. تحقیقات انجام گرفته بروی دریای مرده در اسراییل نشان میدهد که ترکیب شوری آب به همراه تابش […]

حمام کردن یکی از اصلی ترین بخش های زندگی هر فرد به حساب می آید و مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. حتی علمی به نام آب درمانی وجود دارد که می تواند به درمان بیماری های پوستی بپردازد. تحقیقات انجام گرفته بروی دریای مرده در اسراییل نشان میدهد که ترکیب شوری آب به همراه تابش بالای اشعه ماورا بنفش می تواند در درمان پسوریازیس، اگزما و ویتیلیگو موثر باشد. ممکن است شما شرایط مالی لازم برای سفر به اسراییل را نداشته باشید ولی این بدین معنا نیست که نمی توانید خودتان یک حمام شفا بخش درست کنید.

دریای مرده (بحر المیت) و بیماری پوستی پسوریازیس:

دریای مرده که در غرب اردن، و شرق فلسطین (کرانه باختری) و اسرائیل واقع شده‌است. در برخی منابع از آن با نام دریاچه نمک یاد شده‌است. سواحل اطراف آن پست‌ ترین نقطهٔ خشکی‌ های زمین است. این دریا برای این دریای مرده نامیده می‌ شود که هیچ جانور یا گیاهی به طور دائمی در آن زندگی نمی‌کند. آب آن هشت الی نه برابر شورتر از آب اقیانوس‌ هاست.
دریای مرده با کم‌ آبی شدید مواجه است اما محو نخواهد شد. هرچه آب پایین می‌ رود، غلظت و شوری دریاچه بیشتر می‌ شود و نهایتاً به جایی می‌ رسد که میزان تبخیر متوقف می‌ شود؛ بنابراین دریای مرده احتمالاً به مراتب کوچکتر از این که هست می‌ شود، اما به‌کل محو نمی‌ شود.

آب و هوای خاص دریای مرده آفتاب گرفتن طولانی بدون آفتاب‌ سوختگی را مقدور می‌ سازد. حمام گرفتن در غلظت نمک بالای آنجا که ۱۰ برابر اقیانوس است نیز خواص التیام‌بخش دارند. دریای مرده به یکی از مقاصد مسافرتی برای درمان پسوریازیس تبدیل شده است.
گفته شده است که آب‌ و هوا درمانی نیز موثر است. در تحقیقات مشخص شده که بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از کسانیکه به دریای مرده سفر می‌ کنند، شاهد بهبودی در وضعیت پسوریازیس خود بوده‌اند و فقط ۱٪ از افراد بدتر شدن علائم خود را گزارش کرده‌اند. برای تقریباً نیمی از افراد پسوریازیس به طور متوسط تا سه ماه به طور کل از بین رفته است.

استحمام ویژه در بیماران پسوریازیس:

وقتی دچار پسوریازیس هستید، چگونگی شستشوی پوست شما بسیار مهم است. بعد از استحمام پوستتان را کمی خشک کنید و در هنگامی که پوست هنوز مرطوب است از مرطوب کننده به مدت ۳ دقیقه استفاده کنید تا نرم کننده جذب پوستتان شود. حمام آرد جو دوسر می تواند در کنترل خارش مؤثر باشد ولی در مورد نوزادان و کودکان باید با مشورت پزشک مصرف شود.

اگر استحمام به شیوه صحیحش انجام شود از بهترین راه های دفع مواد زائد بدن است. ساده ترین توصیه آن است که بیماران مبتلا به پسوریازیس، هفته ای دوسه بار با آب گرم (و نه داغ) استحمام کنند و هربار مدتی را در حمام توقف کنند تا رطوبت پوست افزایش یابد. هفته ای یک بار هم بعد از خیس خوردن پوست، به ملایمت، تمام پوست را با کیسه و روشور، کیسه؛ و کف پا را سنگ پا بکشند. البته در شستشوی پوست باید از مواد شوینده طبیعی استفاده نموده بعد از خروج از حمام هم، با روغن های مناسب، پوست را چرب کرد.

به طور کلی در این بیماری باید از خشک شدن بیش از حد پوست جلوگیری شود. روغن بنفشه یا بادام شیرین گزینه های بسیار مناسبی برای این کار هستند به ویژه اگر پس از استحمام استفاده شوند. در صورت عدم دسترسی، استفاده از وازلین یا مخلوط گلاب و گلیسیرین هم می تواند مدّنظر قرار گیرد.

مطالعات نشان می دهند که بهترین دمای لازم برای آب، آب گرم است نه خیلی داغ و نه خیلی سرد و می توانید حداکثر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تمام بدنتان تا گردن را در وان حمام فرو برید و مطمئن شوید که آب وارد چشمانتان نمی شوند. پس از حمام هم می توانید یک مرطوب کننده با کمترین مقدار مواد افزودنی به بدن خود بزنید.

حمام های شفا بخش:

سه نوع حمام شفا بخش وجود دارد:

بلغور جو موثر در درمان خارش و خشکی پوست بیماران پسوریازیس:

بلغور جوی کلوئیدی و یا جوهای ساییده شده در پودری نرم می تواند پوست را نرم کند، از آن حفاظت کند و حساسیت پوستی را کاهش دهد و در صورتی که این ماده به صورت موضعی استفاده شود می تواند تورم را هم کاهش دهد. بسته ای از آوینو که حاوی بلغور جوی کلوئیدی میباشد را در آب بریزید و سپس در آب بخوابید. بلغور جو معمولا برای پوست های خشک و خارش دار استفاده می شود که با قرار گیری در معرض مواد روغنی و عطر های حساسیت پیدا میکند و بهتر است که به آب ماده ی دیگری اضافه نکنید. دقت کنید که نوع مناسب این ماده را خریداری نمایید.

با مواد سفید کننده می توانید به جنگ با اگزما و پسوریازیس بروید:

شاید خیلی به نظر عجیب باشد ولی از مواد سفید کننده به منظور درمان بیماری های پوست استفاده می شود. مواد سفید کننده می توانند میزان باکتری های موثر بر بروز مشکلات پوستی را کاهش دهد و برای درمان افراد مبتلا به پسوریازیس بسیار موثر است. مواد سفید کننده باکتری های روی پوست را از بین میبرند و خارش و قرمزی پوست را کاهش می دهند. می توانید در طی زمان بروز بیماری خود، هفته ای دو بار نصف فنجان از سفید کننده را در وان حمام بریزید و این کار را یک تا دو هفته تکرار نمایید.

عطر سنبل موثر در بهبود وضعیت روحی شما:

معمولا از عطر سنبل برای کاهش استرس و تنش ها استفاده می شود. این ماده علاوه بر اینکه شفا بخش پوست بوده، ضد اضطراب است.

نرم کننده ها بهترین راهکار:

بهترین راه در نرم کردن پوست خشک و خارش دار در بیماران پسوریازیس نرم کننده ها هستند. کرم ها و پمادهای نرم کننده مؤثرتر از لوسیونها هستند. ژل وازلین پس از حمام بسیار مناسب است. مطمئن باشید که از نرم کننده های بدون عطر و فرآورده های الکلی استفاده کنید چرا که این ترکیبات پوست را خشک میکند. نرم کننده را ۲ تا ۳ بار در روز، بعد از حمام و هر بار که دست خود را میشویید به کار ببرید.

خراشیدن پوست ممنوع:

پوست خود را نخراشید و تحت اصطکاک و مالش قرار ندهید، چرا که خارش شما بیشتر می شود و خارش بیشتر منجر به بروز التهاب خواهد شد. با خارش پوست، سد پوستی دچار آسیب شده و شانس نفوذ باکتریها بیشتر می شود، به جای آن از یک نرم کننده خنک یا ژل خنک کننده برای تسکین پوست استفاده کنید. ناخن خود را تا حد ممکن کوتاه کنید که خاراندن ضایعات منجر به بدتر شدن آن نشود و حتی بهتر است از دستکش های نخی استفاده کنید که در طول شب خارش وضعیت را بدتر نکند.