روش های درمانی پسوریازیس ناخن کدام‌اند؟
روش های درمانی پسوریازیس ناخن کدام‌اند؟

درمان های پسوریازیس ناخن مشابه پسوریازیس پوست هستند ولی از آنجایی که ناخن ها به آرامی رشد می کنند، مدتی طول میکشد تا فرد بتواند بهبود وضعیت ظاهری بخش های جدید ناخن ها را مشاهده کند. در صورتی که شما به پسوریازیس ناخن مبتلا هستید و تغییراتی را در ناخن هایتان مشاهده می‌کنید، بهتر است […]

درمان های پسوریازیس ناخن مشابه پسوریازیس پوست هستند ولی از آنجایی که ناخن ها به آرامی رشد می کنند، مدتی طول میکشد تا فرد بتواند بهبود وضعیت ظاهری بخش های جدید ناخن ها را مشاهده کند. در صورتی که شما به پسوریازیس ناخن مبتلا هستید و تغییراتی را در ناخن هایتان مشاهده می‌کنید، بهتر است بدانید که این بیماری درمان های زیادی دارد و جایی برای نگرانی نیست.

پسوریازیس ناخن باعث تغییر شکل ناخن های پا و دست می شود. ممکن است انها ضخیم شوند و یا رنگ و شکل انها تغییر کند. حتی ممکن است فرد در این ناحیه درد هم داشته باشد. این بیماری با دارو درمانی بهبود می یابد و البته ظاهر ناخن ها را هم می توان با پروسیجر های زیبایی بهبود بخشید.

نشانه های پسوریازیس ناخن کدامند؟

ابتدا ظاهر ناخن های دست و پایتان تغییر میکند و این تغییرات به حالتهای زیر بروز میکنند:

رنگ:

ناخن هایتان به رنگ سبز، زرد، قهوه ای در می آیند و یا حتی امکان بروز دانه های سفید و یا قرمز رنگ زیر آنها وجود دارد.

تغییرات سطح ناخن:

ممکن است سوراخ ها و فرورفتگی ها و یا برامدگی هایی بروی ناخن های شما بوجود آیند.

جمع شدن مواد زاید زیر ناخن:

احتمال اجتماع مواد زائد سفید رنگ به زیر ناخن وجود دارد که از سطح پوست جدا می شوند و دردناک هستند.

ضخیم شدن:

حدود یک سوم افراد مبتلا به پسوریازیس ناخن، به عفونت های قارچی هم دچار می شوند و این حالت خود ضخامت ناخن ها را افزایش میدهد. حتی ممکن است ناخن های فرد خیلی نازک و شکننده شوند.

جدایی ناخن:

در بعضی موارد ناخن شل شده و از بستر خود جدا میشود.

تعدادی از موارد یاد شده باعث می شوند تا فرد نتواند به راحتی دست و پای خود را حرکت دهد و درد را در ناخن های خود حس نماید. در نهایت فرد نمی تواند به راحتی با دستان خود کار کند.

روش های درمانی پسوریازیس ناخن عبارتند از:

نوردرمانی:

در این روش از نور فرابنفش برای درمان پسوریازیس پوست استفاده می شود و ممکن است بتوان از آن برای درمان پسوریازیس ناخن هم بهره برد. معمولا درمان در مطب پزشک صورت میگیرد.

دارو درمانی (سیستماتیک):

به این مورد داروهایی سیستماتیک هم میگویند.

تعدادی از انواع ان عبارتند از:

اسیترتین

سیکلوسپورون

متوترکسات

داروهای بیولوژیک:

داروهایی که بخش هایی از سیستم ایمنی شما را هدف قرار میدهند که به این مورد هم داروهای بیولوژیک میگویند. این دارو ها به صورت وریدی و یا خوراکی به بدن وارد می شوند که تعدادی از انواع بیولوژیک ها عبارتند از :

آدالیموماب

آپرمیالست

اتانرسپت

گولیموماب

اینفلیکسی ماب

اوستکی نوماب

داروهای موضعی:

داروهایی که بر روی ناخن ها مالیده می شوند که به این دارو ها موضعی میگویند. به منظور درمان پسوریازیس ناخن از دارو های کورتیکواستروئیدی، ویتامین دی، کرم های رتینوئیدی و کرهای گیاهی نظیر سوریا و رپلر استفاده می شود که فرد هر روز بروی ناخن خود می مالد. ناخن ها ضخیم هستند و داروهایی موضعی به سختی می توانند وارد غشای ناخن شوند و می توانید از کرمهای حاوی اوره به منظور کاهش این ضخامت استفاده نمایید.

لاک ناخن:

از لاکهای ناخن هم به منظور تقویت و هیدارته سازی ناخن استفاده میشود. این لاک ها همانند لاکهای تزئینی (که تشدید کننده پسوریازیس هستن برخلاف لاک های تقویتی) هر روز بروی ناخن زده می شوند

تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی:

این داروها هر ۲ تا ۹ ماه یکبار زیر سطح ناخن تزریق می شوند. پزشکتان برای انجام این کار ناحیه مورد نظر را بی حس میکند و یا از مسدود کننده های اعصاب به منظور کاهش درد استفاده میکند.

چگونه از بروز پسوریازیس ناخن پیشگیری نماییم؟

بهترین راه پیشگیری از بروز این بیماری نگه داری مناسب از ناخن هاست. بهتر است این موارد را رعایت نمایید:

ناخن هایتان را کوتاه کنید.

از یک سوهان ناخن برای مسطح سازی سر ناخن هایتان استفاده نمایید.

پیش از انکه ناخن هایتان را کوتاه کنید و یا انها را تمیزنمایید،حتما از دستکش استفاده کنید.

هر روز و پس از قرار گیری در معرض آب ناخن ها و پوشش ان را تمیز کنید.

از کفش های راحت و جادار ایتفاده کنید تا ناخن های پایتان تحت فشار قرار نگیرند.