پماد مومتازون و کاهش واکنش التهابی بیماری پسوریازیس
پماد مومتازون و کاهش واکنش التهابی بیماری پسوریازیس

پماد موضعی مومتازون (Mometasone) دارویی است ضد التهاب استروئیدی قوی جهت رفع علائم سیستمیک التهاب و یا خارش در اختلالات حاد و مزمن که به کورتیکوستروئیدها پاسخ می دهند، بخصوص در نواحی که پوست ضخیم است. پماد مومتازون در درمان برخی بیماریهای پوستی از جمله درماتیتها ،پسوریازیس، لیکن پلان، تجویز می شود. پماد مومتازون یک […]

پماد موضعی مومتازون (Mometasone) دارویی است ضد التهاب استروئیدی قوی جهت رفع علائم سیستمیک التهاب و یا خارش در اختلالات حاد و مزمن که به کورتیکوستروئیدها پاسخ می دهند، بخصوص در نواحی که پوست ضخیم است. پماد مومتازون در درمان برخی بیماریهای پوستی از جمله درماتیتها ،پسوریازیس، لیکن پلان، تجویز می شود. پماد مومتازون یک کورتیکواستروئید موضعی است که با کاهش واکنش های التهابی و اصلاح واکنش های ایمنی در بدن کار می کند.پماد مومتازون موضعی (برای پوست) یک استروئید موضعی می باشد که با کاهش اعمال مواد شیمیایی موجود در بدن که باعث التهاب، قرمزی و تورم می شوند عمل می کند.

شرکت سازنده:

شركت ايران ناژو (irannajo) با هدف توليد محصولات دارويي، آرايشي و بهداشتي از سال ۱۳۶۱ به ثبت رسيده و از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و وزارت صنايع مجوزهاي توليد و پخش محصولات دارويي، آرايشي و بهداشتي را دريافت كرده است. این سیستم ضمن اخد گواهينامه ايزو ۹۰۰۱ از سازمان استاندارد جهاني توانسته است در نهادینه نمودن برنامه ریزی، توسعه هدفمند، کارجمعی، نظارت دقیق، آموزش های داخلی و خارجی، رضایت مشتری نقش بسیار موثری را ایفا نماید. دفتر مركزي شركت ايران ناژو در مركز تجاري تهران واقع شده است.

اطلاعات دارویی:

نام ژنریک: مومتازون (Mometasone)
نام تجاری: ناسونکس (Nasonex) ٬ الوکوم (Elocon) ٬ اوینت منت (ointment) ٬ آسمانکس (Asmanex)
کلاس دارویی : کورتیکواستروئید

نکات مهم قبل از مصرف دارو :

مطمئن شوید که شما با خیال آسوده می ​​توانید این دارو را استفاده نمایید، اگر شما دارای هر یک از شرایط و بیماری های پوستی٬ تنفسی و … می باشید با پزشک خود در جریان قرار دهید .
اگر شما مبتلا به دیابت می باشید قبل از استفاده از این مومتازون پزشک خود را در جریان قرار دهید زیرا داروهای استروئیدی موضعی جذب از طریق پوست ممکن است گلوکز (قند ) در خون یا ادرار شما را افزایش دهد.
این دارو در کودکان بدون مشاوره ممنوع می باشد زیرا در کودکان به احتمال زیاد مقدار زیادی از استروئید موضعی از طریق پوست جذب می شود؛ جذب استروئید در کودکان ممکن است عوارض جانبی ناخواسته، و یا تاخیر در رشد با استفاده طولانی مدت شود. با پزشک کودک خود مشورت کنید در حالی که با استفاده از این دارو در طی یک دوره درمان طولانی می باشید واگر شما فکر می کنید که کودک شما به میزان طبیعی در حال رشد نمی باشد.

مصرف در دوران بارداری:

این دارو ممکن است برای جنین مضر باشد ، قبل از اینکه شما از مومتازون استفاده نمایید با پزشک خود مشورت کنید .
مشخص نیست که آیا مومتازون میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شیرخوار آسیب برساند٬ در هر صورت قبل از مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک خود مشورت نمایید٬ زیرا شکل های دارویی مومتازون ممکن است عملکرد متفاوتی در شیر مادر داشته باشند.

عوارض جانبی شایع و جدی :

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های جدی زیر شدید٬ با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید:

تاری دید یا دیدن هاله در اطراف چراغ
تغییرات خلق و خوی
مشکلات خواب (بی خوابی)
افزایش وزن، پف کردگی در صورت خود را
ضعف عضلانی، احساس خستگی

سایر عوارض جانبی :

بثورات پوستی خفیف، خارش، سوزش، قرمزی، و یا خشکی
نازک شدن یا نرم شدن پوست
بثورات پوستی یا خارش در اطراف دهان
فولیکول های مو متورم
وریدهای عنکبوتی
بی حسی یا سوزن سوزن شدن
تغییر در رنگ پوست
تاول، جوش، و یا پوسته پوسته شدن پوست
علائم کشش

تداخلات دارویی:

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید.

مقدار و نحوه مصرف:

یک بار در روز بر روی پوست ناحیه درگیر مصرف شود. میزان مصرف در اطفال مشخص نشده است.

بسته بندی:

هر جعبه محتوی ۱ عدد پماد، کرم، لوسیون موضعی مومتازون ناژو ۰/۱% به همراه راهنمای مصرف بیمار می‌باشد.

نگهداری:

دارو در دمای زیر ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداري و ازیخ زدن محافظت شود.