کاربرد انجیر در درمان مشکلات پوستی اگزما و پسوریازیس
کاربرد انجیر در درمان مشکلات پوستی اگزما و پسوریازیس

درخت انجیر که با نام علمی فیکوس (Ficus) از خانواده (Moracee) موراسه بوده و دارای بیش از ۶۰۰ گونه مختلف می‌ باشد که در علم پزشکی سنتی برای درمان انواعی از مشکلات پوستی همچون اگزما و پسوریازیس استفاده می‌ شود. بررسی‌ های اخیر حاکی از آن است که انجیر می‌ تواند در درمان بیماری‌ های […]

درخت انجیر که با نام علمی فیکوس (Ficus) از خانواده (Moracee) موراسه بوده و دارای بیش از ۶۰۰ گونه مختلف می‌ باشد که در علم پزشکی سنتی برای درمان انواعی از مشکلات پوستی همچون اگزما و پسوریازیس استفاده می‌ شود. بررسی‌ های اخیر حاکی از آن است که انجیر می‌ تواند در درمان بیماری‌ های مختلفی از اگزما تا پسوریازیس مفید باشد.

انجیر ضد پسوریازیس:

انجیر در سراسر جهان و از دوران باستان به دلیل فوائد پزشکی، خواص تغذیه‌ای و همچنین مصرف آن در آشپزی یکی از مغذی‌ترین و خوشمزه‌ترین میوه‌ ها به حساب می‌ آید. انجیر منبع غنی از انواع ویتامین‌ ها و مواد معدنی است. همچنین میزان فیبر خوراکی و کلسیم موجود در آن قابل توجه است. انجیر و عصاره آن از خاصیت قلیایی بسیاری برخوردارند پس می‌ توانند سطح PH بدن را تنظیم کنند و آنتی‌ اکسیدان زیاد انجیر از آسیب ناشی از رادیکال‌ های آزاد پیشگیری می‌ کند. همچنین منبع خوب پسورالن است؛ ماده‌ای که برای درمان اختلالات پوستی مانند پسوریازیس، اگزما و برص مفید است.

برگ انجیر و کاهش ضایعات پسوریازیس:

انجیر ضایعات را التیام می دهد. برای این منظور کافی است، شیره درخت انجیر را به مدت چند روز روی ضایعات پسوریازیس بگذارید آنها را از بین می‌ برد. شیره سفیدی که با شکستن شاخه‌ های درخت انجیر و یا از میوه نارس آن خارج می‌ شود بسیار سمی است و اگر بر روی ضایعات پسوریازیس زده شود سلول های مرده را از بین می برد.

انجیر و درمان پوسته ریزی:

انجیر پوسته پوسته شدن پوست را صفا می بخشد. برای استفاده از این خواص انجیر، باید برگ خشک کرده درخت انجیر را کوبیده در سرکه خیس نموده بر پوست بمالید.

انجیر و آرتریت:

یکی از داروهای بسیار موثر برای درمان آرتریت و درد مفاصل، مخلوط شیر بز و انجیر سیاه می باشد. این مخلوط سموم مختلف را از بدن خارج کرده و درد را از بین می برد.

انجیر، ضد سرطان:

انجیر تازه منبع غنی بتاکاروتن و ویتامین ث است. این دو آنتی اکسیدان در پیشگیری از ابتلا به سرطان نقش مهمی را ایفا می‌ کنند. انجیر همچنین حاوی طیف گسترده‌ای از دیگر ویتامین‌ ها نیز است.

انجیر و کاهش وزن:

انجیر منبع بسیار خوبی از فیبر غذایی است. شاید بدانید که مواد غذایی حاوی فیبر نقش موثر و مفیدی در مدیریت و کنترل وزن ایفا می‌کنند. فیبر، گرسنگی را به تأخیر می‌ اندازد و از این‌ رو در رژیم‌ های کاهش وزن جایگاه ویژه‌ای دارد. البته به آن شرط که در خوردن آن و سایر مواد غذایی نیز از حد تعادل خارج نشویم. مربا و کمپوت انجیر برای درمان یبوست موثر است، لذا می توان ۳ یا ۴ انجیر تازه را چهار قطعه کرد و در نیم لیتر شیر جوشاند تا بپزد و آن را با ۱۲عدد کشمش صبح ناشتا بخورند.

انجیر برای سلامت موها:

وجود گوگرد در انجیر باعث ازدیاد مو شده و از ریزش آن جلوگیری کرده و شوره سر را درمان می‌ کند. برای این منظور باید برگ خشک کرده درخت انجیر را کوبیده در آب خیس نموده بر سر یا ابرو بمالید. این یکی دیگر از خواص انجیر و شیر آبه ان است.

انجیر ضد دیابت:

بررسی‌ ها همچنین نشان می‌ دهد برگ‌ های درخت انجیر می‌ تواند به تسکین علائم دیابت کمک کند. نتیجه مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۳ حاکی از آن است که عصاره انجیر از طریق متعادل کردن میزان اسید چرب خون و سطح ویتامین E می‌ تواند در بهبود علائم دیابت موثر باشد.

خرید و نگهداری انجیر:

موقع خرید انجیر دقت کنید که تازه و پوست آن صاف باشد. اگر بوی ترشیدگی می داد، آن را نخرید، زیرا این بو نشان می دهد که قند موجود در انجیر تخمیر و میوه خراب شده است. انجیر تازه را حتماً باید در یخچال نگهداری کنید، ولی انجیر خشک را می توانید در یخچال یا در هوای اتاق نگهداری کنید. البته باید در یک ظرف یا بسته بندی بدون هوا و رطوبت باشد که در اینصورت برای چندین ماه می توان آن را نگه داشت.