کشف یک داروی جدید موسوم به guselkumab برای پسوریازیس
کشف یک داروی جدید موسوم به guselkumab برای پسوریازیس

مرحله دوم آزمایش‌ های انجام شده بر روی بیماران پسوریازیس نشان می‌ دهد که یک داروی جدید موسوم به guselkumab نسبت به روش‌ های فعلی برای درمان بیماری پوستی پسوریازیس موثرتر بوده است.

مرحله دوم آزمایش‌ های انجام شده بر روی بیماران پسوریازیس نشان می‌ دهد که یک داروی جدید موسوم به guselkumab نسبت به روش‌ های فعلی برای درمان بیماری پوستی پسوریازیس موثرتر بوده است. به گزارش سایت درمانی پسوریازیس پژوهشگران در مطالعات خود که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، اثرات درمانی guselkumab را با داروی مهار کننده «ادالیموماب»، که شایع ترین داروی مورد مصرف در درمان بیماری پسوریازیس است، مقایسه کردند.

مرحله دوم آزمایش های انجام شده این داروی جدید بر روی انسان نشان می دهد که این دارو نسبت به روش های فعلی برای درمان این بیماری موثرتر بوده است. بیش از ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به پسوریازیس با یک دوره درمان ۹ ماهه با این داروی جدید بهبود پیدا کرده و مشکلات پوستی شان برطرف شده است.

شرکت سازنده:

شرکت جانسون و جانسون، (Johnson & Johnson) شرکت آمریکایی و چندملیتی فعال در زمینه ارائه تجهیزات پزشکی، داروسازی، تولید کالا و خدمات بسته‌ بندی کالاهای مصرفی می‌ باشد. این شرکت در سال ۱۸۸۶ تاسیس شد. سهام عادی جانسون & جانسون، بخشی از میانگین صنعتی داو جونز است. این شرکت همچنین، در فهرست فرچون ۵۰۰ ذکر شده است.

دفتر مرکزی شرکت جانسون & جانسون، در نیوبرانزویک، نیوجرسی قرار دارد. این شرکت دارای ۲۵۰ شرکت تابعه است، که در بیش از ۵۷ کشور فعالیت می‌ کنند و محصولات آن، در بیش از ۱۷۵ کشور جهان، عرضه می‌ شود. شرکت جانسون و جانسون در طول سال مالی ۲۰۱۱ فروش دارویی معادل ۶۵ $ میلیارد دلار را رقم زده است.

روش کار guselkumab:

پژوهش ها نشان می دهد که داروی جدید guselkumab با مسدود کردن یک پروتئین خاص موسوم به interluekin ۲۳ که در بیماری پسوریازیس موثر است، به درمان این بیماری می پردازد، در حالی که داروهای قدیمی با به کارگیری روند سیستم ایمنی بدن به درمان آن اقدام می کنند.

کنت گوردون، متخصص پوست و استاد دانشگاه در این رابطه می‌ گوید: «مطالعات اخیر به کشف یک داروی جدید منجر شده‌اند که بر روی بسیاری از بیماران موثر بوده است. داروی توسعه یافته این امکان را فراهم کرده است که افراد با رهایی از عوارض بیماری به زندگی خود ادامه دهند». پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که باعث خارش، خشکی و قرمزی پوست می‌ شود. این بیماری خطر ابتلا به افسردگی، بیماری‌ های قلبی و دیابت را افزایش می‌ دهد.

بر اساس آمار کنسرسیوم جهانی پسوریازیس، این بیماری نزدیک به ۳ درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار داده است. اما نیمی از بیماران به درمان خود نمی‌ پردازند. با این حال، بیشتر بیماران حاضر به پذیرش این بیماری به عنوان بخشی از زندگی خود نیست

نتایج آزمایشات داروی جدید guselkumab:

پژوهشگران در آزمایش های خود اثر داروی جدید موسوم به guselkumab را با داروی مهارکننده «ادالیموماب»، که شایع ترین داروی مورد مصرف در درمان بیماری پوستی پسوریازیس بوده، مقایسه کردند. آنها در این آزمایش ها، ۲۹۳ بزرگسال مبتلا به این بیماری که ۱۰ درصد پوستشان یا بیش از آن به این بیماری مبتلا بوده را در سه گروه تقسیم بندی کرده و به طور تصادفی دوز متفاوتی از این دو دارو و دارونما را به آنها ارائه کردند. قابل ذکر است دوره درمان آزمایشی این شرکت کنندگان ۵۲ هفته بوده است.

در هفته های شانزدهم و چهلم، اثر این داروها بر روی داوطلبان، در مقیاس صفر تا پنج درجه مورد اندازه گیری قرار گرفت. بخش قابل توجه و بالایی از بیمارانی که داروی جدید guselkumab را مصرف کردند امیتاز صفر (پاک شدن و از بین رفت پسوریازیس) یا یک (حداقل پسوریازیس) را در هر دو دوره کوتاه و بلند مدت به دست آوردند و نسبت به مصرف کنندگان داروی مهار کننده ادالیموماب و دارونما اثر بهبودی بیشتری را نشان دادند.

  • منبع خبر : مجله پزشکی نیوانگلند