گیاه دارویی پنیرک و کنترل عارضه پسوریازیس و خشکی پوست
گیاه دارویی پنیرک و کنترل عارضه پسوریازیس و خشکی پوست

پنیرک با نام علمی Malva sylvestris یکی از گیاهان دارویی است که خشکی پوست را از بین می برد. اثر‌های درمانی این گیاه بر درمان و کنترل عارضه‌ های بیماری پوستی پسوریازیس اثبات شده است.

پنیرک با نام علمی Malva sylvestris یکی از گیاهان دارویی است که خشکی پوست را از بین می برد. در اثر برخی بیماری‌ ها امکان دارد افراد دچار خشکی و پوسته ریزی پوست بدن شوند که برای درمان آن می‌توانند از گیاه پنیرک استفاده کنند، اثر‌های درمانی این گیاه بر درمان و کنترل عارضه‌ های بیماری پوستی پسوریازیس اثبات شده است.

ترکیبات مهم:

گل‌ های پنیرک بیش از ۱۰ درصد موسیلاژ دارند. این موسیلاژ در اثر هیدرولیز، تبدیل به گالاکتوز، آرابینوز، گلوکز، رامنوز و اسید گالاکتورونیک می‌ شود. هم چنین گل‌های پنیرک حاوی مقدار کمی تانن و حدود یک دهم درصد لوکوآنتوسیانین‌ها و ۷ درصد آنتوسیانین‌ها می‌باشد (نسبت به وزن خشک گل).

مقابله با آکنه و از بین بردن جوشگاه‌ ها:

ویتامین A موجود در گل گیاه پنیرک برای درمان آکنه، جلوگیری از به وجود آمدن آن و نیز ترمیم بافت آسیب دیده پوست بدن اثربخش است.

جوانی و اثر‌های ضد پیری پوست:

ویتامین‌ های A و E موجود در گل پنیرک دارای خاصیت ضد پیری است که سبب می‌ شود پوست صورت فرد کمتر دچار چین و چروک و لکه‌های پوستی ناشی از افزایش سن شود. ویتامین C موجود در این گیاه سبب افزایش کلاژن سازی صورت و جلوگیری ازبروز چین و چروک می‌ شود، ویتامین C همچنین رادیکال‌ های آزاد که دربدن تولید می‌ شوند را از بین می‌برد و از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌ کند.

گل پنیرک سرشار از آنتی اکسیدان‌ های ضروری و مفید برای سلامت بدن انسان است.

کمک به گردش خون مویرگی در سلول‌های پوستی:

بخشی از مشکل‌ های پوستی و حتی ریزش موی سر به دلیل گردش خون ضعیف مویرگی در زیر لایه‌ های سطحی پوست روی می‌دهد که مصرف گیاه پنیرک می‌تواند این گردش خون را افزایش دهد و به این ترتیب به حفظ جوانی وشادابی پوست و نیز جلوگیری از ریزش مو‌های سرکمک کند.

مرطوب کننده طبیعی بدن و پوست سر:

خارش، التهاب پوستی و بروز شوره سر همگی از مشکل‌ های شایع در این روزهاست که سبب می‌ شود افراد از انواع دارو‌های شیمیایی و محلول‌ ها استفاده کنند. دانشمندان درپژوهش‌ های خود دریافتند استفاده ازگل پنیرک می‌تواند سبب رطوبت رسانی به پوست بدن و کف سر و جلوگیری از بروز شوره و قارچ پوستی شود.

توجه:

از آنجا که این گیاه حاوی فولات است مصرف آن در دوران بارداری زیر نظر پزشک Doctor می‌تواند اثربخش باشد و از بروز کم خونی در زنان جلوگیری کند. با وجود تمامی مزایا اگر فرد دچار آلرژی غذایی یا تنفسی است قبل از استفاده برای اولین بار از پنیرک با پزشک خود مشاوره انجام دهد.

طریقه و مقدار مصرف:

بر روی ۲ گرم از گل‌ ها، یک لیوان آب سرد ریخته و حداکثر ۵ دقیقه می‌ جوشانیم. هم چنین می‌توان بر روی همین مقدار گل، یک لیوان آب در حال جوشیدن ریخته و پس از ۱۵ دقیقه، صاف نموده و میل کنیم.

هنگام تهیهٔ فرآورده، نباید بیش از ۵ دقیقه آن را بجوشانیم، چون باعث هیدرولیز موسیلاژ و کم اثر شدن محصول می‌ شود.