پسوریازیس معکوس را بیشتر بشناسید
پسوریازیس معکوس را بیشتر بشناسید

پسوریازیس معکوس (Inverse) همچنین به عنوان پسوریازیس (intertriginous) شناخته می‌شود، در نواحی چین های پوستی مثل کشاله ران یا زیر بغل یا آرنج ها به صورت سطح نرم و خیس خورده مشاهده می شود (در دیابت و مصرف موضعی استرویید باید ابتدا علل قارچی را رد کرد). این نوع پسوریازیس در زیر بغل، کشاله ران، […]

پسوریازیس معکوس (Inverse) همچنین به عنوان پسوریازیس (intertriginous) شناخته می‌شود، در نواحی چین های پوستی مثل کشاله ران یا زیر بغل یا آرنج ها به صورت سطح نرم و خیس خورده مشاهده می شود (در دیابت و مصرف موضعی استرویید باید ابتدا علل قارچی را رد کرد).

این نوع پسوریازیس در زیر بغل، کشاله ران، زیر سینه ها و اطراف اندام تناسلی و آرنج ها یافت می شود و باعث بوجود آمدن تکه های صاف و قرمز رنگ به همراه التهاب می گردد. این نوع بیشتر در افراد چاق دیده می شود و با مالش پوست و تعریق بدتر می شود.

این بیماری ممکن است به طور متناوب تظاهر پیدا کند و با دوره های مکرر فروکش و عود شدید همراه گردد. در برخی افراد پسوریازیس تنها عامل آزار دهنده است در گروهی دیگر ممکن است ناتوان کننده باشد، خصوصا در افرادی که مبتلا به آرتریت هستند.

پسوریازیس معکوس و درمان:

از آنجا که پوست در نواحی که معمولا دارای پسوریازیس معکوس می شود نازک تر است، خطر ابتلا به عوارض جانبی ناشی از داروهای موضعی افزایش پیدا می کند همچنین با توجه به جذب سریع دارو و پوست نازک و حساس مبتلا شده به ضایعه استفاده بیش از حد یا سوء استفاده از استروئیدها می تواند پوست را دچار مشکل کند.