کرم-ژل زردچوبه سی گل مناسب بیماران پسوریازیس و اگزما
کرم-ژل زردچوبه سی گل مناسب بیماران پسوریازیس و اگزما

کرم-ژل بازسازی کننده زردچوبه سی گل (Turmeric Therapy Cream-Gel) تولید شده در لابراتوار دكتر اخوی، محصولی نوین و منحصر به فرد و سرشار از آنتی اکسیدان طبیعی كوركومين برگرفته از ریشه گیاه زردچوبه با خواص درمانی موثر، مرطوب کنندگی بسیار قوی، التیام بخش التهاب و بهبود دهنده اگزما، پسوریازیس و سایر بیماری های التهابی پوست […]

کرم-ژل بازسازی کننده زردچوبه سی گل (Turmeric Therapy Cream-Gel) تولید شده در لابراتوار دكتر اخوی، محصولی نوین و منحصر به فرد و سرشار از آنتی اکسیدان طبیعی كوركومين برگرفته از ریشه گیاه زردچوبه با خواص درمانی موثر، مرطوب کنندگی بسیار قوی، التیام بخش التهاب و بهبود دهنده اگزما، پسوریازیس و سایر بیماری های التهابی پوست است. خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی ماده كوركومين، در کاهش حساسیت، خارش، سوزش، پوسته ریزی و خشکی مفرط پوست بسیار موثر و مفید می باشد. همچنین فرمولاسیون این محصول فاقد هرگونه ترکیبات حساسیت زا همچون کورتیکو استروئید، پارابن، رنگ و اسانس می باشد.

بیماری پوستی پسوریازیس:

پسوریازیس یک بیماری التهابی مزمن و عودکننده پوستی می باشد که به صورت خودایمنی و تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و محیطی در انسان ایجاد می شود. با توجه به افزایش شیوع بیماری های خود ایمنی در جامعه و مشکلات زیاد بیماران مبتلا به پسوریازیس در زمینه کیفیت سطح زندگی و نیز مشکلات اقتصادی بیماران در تهیه داروهای بهبود دهنده بیماری، مطالعات فراوانی در زمینه کشف درمان های جدید و افزایش کیفیت زندگی این بیماران انجام گرفته است. این بیماری دارای ماهیت مزمن است و اکثر بیماران مجبور به استفاده طولانی مدت از داروهای سیستمیک و موضعی می باشند. بسیاری از داروهای مورد استفاده در این بیماری اگرچه بتوانند به صورت دوره ای در این بیماران بهبود نسبی ایجاد کنند، اما دارای عوارض جانبی فراوان می باشند.

فواید زردچوبه برای بیماری پوستی پسوریازیس:

بسیاری از افرادی که از بیماری پسوریازیس رنج می‌ برند اعلام کرده‌اند که با مصرف مداوم از زردچوبه ضایعات پوستی‌ آن ها تسکین پیدا کرده است. نتایج برخی از پژوهش‌ های علمی نیز نشان می‌ دهد که زردچوبه از طریق کنترل عوامل زیر تأثیر مثبتی بر روی کنترل بیماری پوستی پسوریازیس دارد:

درمان التهابات پوستی:

کورکومین (Curcumin)، عنصر فعال زردچوبه است که خواص ضد التهابی بسیار قوی (مانند کورتیزون، اما سالم و بدون خطر) دارد. بنابـرایـن زردچــوبه التـهابات پوستی را کاهش مـی دهـد، زردچوبه با تسریع در بهبود ضایعات پوستی پسوریازیس و کمک در بازسازی پوست آسیب دیده به درمان پسوریازیس و سایر بیماری های التهابی پوست کمک می کند. پلی‌ فنول موجود در زردچوبه كه رنگ آن را زعفرانی می‌ كند، می‌ تواند در ردیف داروهای استروئیدی قرار گرفته و بیماری التهابی پسوریازیس را درمان كند.

خواص آنتی اکسیدانی:

افرادی که از زردچوبه به عنوان یک چاشنی در برنامه روزانه خود استفاده می کنند کبد مقاوم تری در برابر ابتلا به بیماری کبد چرب دارند و احتمال ذخیره شدن ذرات چربی در کبد آنها کمتر است. از این رو محققان به بیماران پسوریازیس توصیه می کنند مصرف زردچوبه را به عنوان یک ادویه موثر و درمانگر در برنامه هفتگی و حتی روزانه خود بگنجانند. زردچوبه عامل افزایش جذب گلوكز را فعال كرده و ژن گلوكونوژنیك موجود در سلول‌های كبدی را سركوب می‌كند. زردچوبه به ۵۰۰ تا ۱۰۰ بار موثرتر از متفورمین در دفع سموم کبدی است.

خواص ضد آرتریت روماتوئید:

زردچوبه درمانی طبیعی برای  آرتریت روماتوئید است. زردچوبه و مکمل‌ های غذایی حاوی آن می توانند از آرتریت روماتوئید و التهابات مفصلی ناشی از پسوریازیس پیشگیری کند. افرادی که از آرتریت پسوریازیس رنج می‌ برند، می‌ توانند آن را به صورت خوراکی یا موضعی استفاده کنند. اثر درمانی زردچوبه به اندازه داروهایی شیمیایی چون آسپرین، ایبوپروفن، سونیداك، فنی‌بوتازون، ناپروكسن، ایندومتاچین، دیكلوفناك، دگزامتارون، سكوتسیب و تاموكسی‌ فین است.

تنظیم سیستم ایمنی:

یکی دیگر از فواید زردچوبه کمک به تنظیم سیستم ایمنی بدن است. زردچوبه حاوی ماده ای به نام لیپوپلی ساکارید، که باعث تعدیل فعالیت سیستم ایمنی بدن می شود.

درمان خارش پوستی:

حساسیت پوستی و خارش می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که به عنوان مثال می توان به بیماری پسوریازیس و خارش ضایعات ناشی از آن اشاره کرد. استفاده موضعی یا خوراکی زردچوبه در کاهش خارش ضایعات پسوریازیس بسیار موثر است.

کرم-ژل بازسازی کننده زردچوبه سی گل:

با توجه به اینکه ۶۰% از مطالعات فارماسیوتیکال در قرن بیستم بر پایه گیاهان دارویی بوده است و جایگاه گیاهان دارویی در زندگی انسان همواره مورد بحث بوده است، تهیه فرآورده گیاهی استاندارد شده جهت تخفیف تظاهرات پوستی در بیماران مبتلا به پسوریازیس، به ویژه از گیاهی که در طب سنتی سال ها مصرف می گردیده است و کاربردهای گوناگون و ساختار ایمن خود را در طی سال ها به اثبات رسانده است، حائز اهمیت می باشد. تاکنون مطالعات بسیاری در مورد اثرات متفاوت گیاه زردچوبه (Curcuma longa L) انجام شده است، این مطالعات اثرات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، آنتی کارسینوزن و موتازنیک، آنتی باکتریال، ضد قارچ و ویروس، کاهش دهنده بسیاری از بیماری های پوستی مانند بسیاری از اندیکاسیون های دیگر را به اثبات رسانده است.

ماده موثره اصلی گیاه زردچوبه با نام كوركومين (Curcumin) برای اولین بار در سال ۱۸۱۵ استخراج شد، مطالعات انجام گرفته بر روی كوركومين نشان می دهد که این ماده بر مسیرهای التهابی و تکثیر سلولی تاثیر می گذارد. از این رو بر آن شدیم که به دنبال ارائه فرمولاسیون مناسب جهت رفع این مشکل پوستی از گیاهی که سال ها در طب سنتی ایران استفاده می شده است، باشیم.

کرم-ژل بازسازی کننده زردچوبه سی گل تولید شده در لابراتوار دکتر اخوی، محصولی نوین و منحصر به فرد با خواص درمانی موثر و سرشار از ماده فعال كوركومين است که ضمن رطوبت رسانی به پوست و کاهش سرعت فرآیند های التهابی پوست، به بهبود برخی اختلالات پوستی و علائم آزاردهنده آن که در زیر اشاره شده است، کمک می کند:

خارش و خشکی مفرط پوست

پسوریازیس

اگزما

پوسته ریزی و التهاب های شدید

سوزش و قرمزی پوست

کاهش زمان ترمیم زخم

مطالعه بالینی

مطالعات بالینی کرم-ژل زردچوبه:

لابراتوار دکتر اخوی در مطالعه ای به صورت بالینی میزان عملکرد و اثرات درمانی محصول کرم-ژل بازسازی کننده زردچوبه سی گل را بر روی بیماران پسوریازیس و درماتیت آتوپیک مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است. بخش بالینی این مطالعه روی بیماری پسوریازیس به مدت ۸ ماه و بیماری درماتیت آتوپیک به مدت ۱۷ ماه در درمانگاه پوست بیمارستان امام خمینی انجام پذیرفت.

۱)تست بالینی کرم-ژل زردچوبه در بیماران پسوریازیس:

هدف اصلی این مطالعه که بر روی ۳۴ بیمار انجام گرفت و یک مطالعه مزدوج، دوسکور و پلاسبو کنترل با در نظر گرفتن پلاکهای قرینه در سمت راست و چپ بیماران است، بررسی اثر عصاره ریزوم Curcuma longa در فرمولاسیون یک امول-ژل به صورت موضعی بر روی بیماران پسوریازیس پلاکی می باشد. تاکنون مطالعه کلینیکال از محصول حاوی عصاره ریزوم Curcuma longa با در نظر گرفتن داروهای سیستمیک مورد استفاده بیماران بر روی پسوریازیس پلاکی انجام نگرفته است.

در این مطالعه که به مدت ۹ هفته به طول انجامید، در ابتدا از ضایعات پوستی بیماران عکس گرفته شد و میزان پاسی (Psoriasis Area & Severity Index=PASI) برای هر بیمار مشخص شد. به دلیل قرینه بودن ضایعات در این بیماری، بیماران در یک سمت بدن نمونه امول-ژل دارویی (سمت راست) و در سمت دیگر (سمت چپ) پلاسبو را دریافت کردند. پس از ۹ هفته تمام فاکتور های دخیل در ارزیابی کلینیکی اعم از قرمزی، پوسته ریزی، ضخامت و سطح درگیری ضایعه، کیفیت زندگی و همچنین میزان رضایت بیمار از امول-ژل حاوی عصاره زردچوبه مورد استفاده در هر دو سمت بدن بیمار بررسی شد.

۲)تست بالینی کرم-ژل زردچوبه در بیماران درماتیت آتوپیک:

این مطالعه که به مدت ۹ هفته به طول انجامید، ۲۸ بیمار مبتلا به درماتیت آتوپیک خفیف تا متوسط توسط متخصصین پوست مورد ارزیابی قرار گرفتند و شدت بیماری با شاخص اسکوراد (SCORing Atopic Dermatitis=SCORAD) تعیین شده است. شاخص SCORAD ترکیبی از وسعت و شدت ضایعات، خارش و کم خوابی است.