ناسالم بودن پوست سر می‌ تواند موجب التهاباتی شود که رشد مو را دشوار می‌ کند. هنگامی که در پوست سر بیماری پوستی پسوریازیس ایجاد شود، گاهی اوقات ریزش مو بدنبال دارد. باور اکثر مردم این است که علت ریزش مو، پسوریازیس نیست. پی بردن به این موضوع که ریزش مو چرا اتفاق می افتد […]

ناسالم بودن پوست سر می‌ تواند موجب التهاباتی شود که رشد مو را دشوار می‌ کند. هنگامی که در پوست سر بیماری پوستی پسوریازیس ایجاد شود، گاهی اوقات ریزش مو بدنبال دارد. باور اکثر مردم این است که علت ریزش مو، پسوریازیس نیست. پی بردن به این موضوع که ریزش مو چرا اتفاق می افتد و چگونه باید پسوریازیس پوست سر را مدیریت کرد، می تواند در این زمینه کمک کند.

Scalp-Psoriasis-

ریزش مو:

همه انسان‌ ها ريزش مو دارند؛ حمام صبحگاهي، زمان خشک کردن مو با سشوار و برس کشيدن مواقعي است که موهاي شما می ريزند؛ اين کاملا طبيعي است که هر انساني به طور متوسط روزي ۱۰۰-۵۰ موي خودش را از دست می دهد. اين ناشي از روند طبيعي بدن است که موهاي جديد شکل می گيرند و موهاي قديمي می ريزند اما اگر ريزش مو از اين حد بيشتر شود می تواند نشانگر برخي مشکلات نيازمند به درمان باشد.

برخی اوقات ریزش مو در اثر عارضه جانبی برخی بیماری ها نظیر پسوریازیس به وجود می آید و هنگامی که آن مشکل سلامتی برطرف شد، ریزش مو نیز خود به خود درمان می شود.

علل ریزش مو در بیماران پسوریازیس:

هنگامی که پسوریازیس در پوست سر ایجاد شود باعث ریزش مو میشود معمولا علت اصلی ریزش مو یکی از دلایل زیر است:

 1. پوسته دادن شدید پوست سر:
  هنگامی که پسوریازیس پوست سر شدید است، پوسته های بسیار ضخیمی شروع به رشد می کنند. از بین بردن شدید این سطوح، اغلب باعث ریزش مو و همچنین تشدید مشکلات  پوست سر می شود.
 2. خارش شدید:
  پسوریازیس می تواند موجب خارش باور نکردنی شود، اما غالبا خاراندن پوست سر باعث کشیده شدن پوست و ریزش مو می شود. تکرار این کشیدن ها می تواند منجر به یک نوع ریزش مو به نام “کشش آلوپسی” شود.
 3. درمان بیش از حد و سخت پسوریازیس:
  گاهی اوقات درمان پسوریازیس باعث از دست دادن موها می شود. برخی از داروهای مورد استفاده در درمان پسوریازیس پوست سر، مانند سالیسیلیک اسید می تواند به طور موقت موجب آسیب مو و منجر به ریزش مو شود. همچنین، هر نوع درمان بیش از حد شدید و یا مداوم می تواند موجب از هم گسیختگی و ریزش مو شود. در اغلب موارد، ریزش مو تا زمان توقف درمان ادامه دارد.
 4. استرس زیاد:
  ابتلا به پسوریازیس می تواند استرس زا باشد و در برخی افراد، استرس منجر به ریزش مو می شود. تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند باعث شود تا بسیاری از موها به فاز “چرخه استراحت رشد مو” وارد شود. مو به مدت ۳ ماه در مرحله استراحت باقی می ماند که در پایان این مرحله، بدن تمام موهای در فاز استراحت را میریزد. وقتی که در یک زمان موهای بیش از حدی به مرحله استراحت برسند، بدن یکباره مقدار زیادی مو را میریزد.
 5. کورتون‌ ها:
  کورتون‌ ها نیز به دلیل داشتن خاصیت هورمون مردانه می‌ توانند در بیماران پسوریازیس باعث ریزش مو شوند. این داروها با دوره‌ های طولانی به کار می‌ روند و از بین آنها می‌ توان به بتامتازون یا پردنیزولون اشاره کرد که در صورت استفاده درازمدت با دوز بالا می‌توانند باعث آسیب‌ دیدگی و ریزش موها شوند.
 6. داروی آسیتریتین و ایزوترتینوئین:
  دو داروی آسیتریتین و ایزوترتینوئین برای بیماری‌ های آکنه و پسوریازیس کاربرد دارند. این دو دارو که به خانواده رتینوئیدها (مشتقات ویتامین A) تعلق دارند می‌ توانند باعث آسیب به موها شوند.
 7. دستکاري بيش‌ از‌ حد:
  شامپو زدن بيش‌ از‌ حد، براشينگ و سشوار کردن زياد و استفاده بيش‌ از‌ حد از مواد دارویی می تواند باعث ريزش مو شود. گرما و مواد شيميايي موها را تضعيف میکنند و باعث ريزش آن می شوند.

توجه: توصیه می‌ شود اگر چند هفته یا چند ماه پس از مصرف هر دارو، تغییری در موهایتان مشاهده کردید، با متخصص پوست و مو در رابطه با ادامه مصرف دارو مشورت کنید.

psoriasisscalp

کنترل ریزش مو در پسوریازیس پوست سر:

در حالی که ممکن است به نظر برسد کنترل ریزش مو به علت پسوریازیس، تقریبا غیرممکن است، مدیریت پسوریازیس پوست سر می تواند به طور موثری سبب کاهش ریزش مو شود. در اینجا راهنمایی هایی برای کنترل پسوریازیس پوست سر برسی می شود:

 • درمان پسوریازیس پوست سر:
  پوست سر مبتلایان به پسوریازیس ضخیم است، بنابراین برای درمان پسوریازیس پوست سر، ممکن است نسبت به مناطق دیگر از داروی قوی تر استفاده شود. تعدادی درمان برای پسوریازیس پوست سر وجود داشته که جای گزینی درمان میتواند به عنوان درمان چرخشی کمک کننده باشد. وقتی که درخواست داروی موضعی برای پسوریازیس می شود، از جمله شامپوهای درمانی، حتما از رسیدن دارو به پوست سر و شسته شدن کامل از روی همه نقاط، مطمئن شوید.
 • مراقبت از مو:
  سعی کنید شامپوهایتان را به طور منطقی تغییر دهید. به نوبت از شامپوهای داروئی و غیر داروئی استفاده کنید تا در جلوگیری از خشک شدن بیش از حد پوست سر و مو، کمک کند. بعد از هر شامپو از لوسیونهای نرم کننده استفاده کنید که می تواند به حفظ رطوبت پوست سر کمک کند. یک نرم کننده غیر داروئی نیز ممکن است برای کاهش بوی باقی مانده از برخی شامپوها، مفید باشد.
 • خشک کردن موها:
  اجازه دهید هوا موها را خشک کند زیرا پوست مبتلا به پسوریازیس به شدت خشک است. سشوار می تواند خشکی را تشدید کند و ریزش مو را افزایش دهد. محدود کردن استفاده از سشوار و ژلهای حالت دهنده برای کاهش خشکی کمک می کند.
 • محصولات بهداشتی مناسب:
  درباره گزینه های حالت دهنده مو، ابتدا با متخصص پوست مشورت کنید. در حالی که رنگ مو، حالت دهنده های دائمی، صاف کننده ها و اسپری های مو می تواند خودش موجب تقویت عزت نفس شود اما می توانند پسوریازیس پوست سر را نیز تحریک کنند. تا به حال در بعضی موارد، مواد شیمیایی به موهای شکننده آسیب زده است که منجر به ریزش مو شده است. قبل از استفاده از هر یک از این محصولات مراقب مو، محصول را در یک قسمت کوچک از پوست آزمایش کنید.
 • مراقبت از خود:
  ناخن ها را کوتاه نگه دارید زیرا برای بسیاری از افراد، خاراندن ضایعات پسوریازیس اجتناب ناپذیر است. ناخن های کوتاه می تواند یکی از راه های خاراندن پوست سر باشد که از زخم کردن جلوگیری کند.
 • پوشیدن کلاه یا روسری یا تراشیدن سر:
  تا زمانی که مو رشد میکند، این استراتژی می تواند برخی از تشویش های ناشی از ریزش فراوان مو را کاهش دهد.
 • ماینوکسیدیل موضعی:
  استفاده ۲ بار در روز محلول ماینوکسیدیل ۵% ممکن است موجب رشد مجدد مو در قسمت های پوست سر، ابروان بیماران پوستی پسوریازیس شود. اگر موی سر بطور کامل رشد کن، درمان متوقف خواهد شد.

کنترل ریزش مو با چند درمان موضعی:

با رعایت همه عوامل ذکر شده،‌ می توانیم با برنامه ریزی درست و با رعایت دستورالعمل های زیر از ریزش مو جلوگیری کنیم.

 1. روغن زیتون:
  استفاده از روغن زیتون برای مو علاوه بر شفاف کردن موها، به رشد موهای جدید هم کمک بسیار زیادی می کند. سعی کنید قبل از خواب مقداری روغن زیتون به موهای خود بمالید و آن را با پارچه ای (مثل روسری) بپوشانید و بخوابید تا فردا صبح موهای خود را بشویید.
 2. روغن بذر کتان:
  این روغن را برای مدت ۵ دقیقه بر روی سر خود به صورت حرکات دایره ای شکل بمالید. بعد از مالیدن اجازه دهید تا روغن برای مدت ۳۰ دقیقه بر روی موهایتان بماند. روغن بذر کتان سبب تحریک فولیکول های مو می شود و با افزایش گردش خون در پوست سر، شرایط را برای رشد موها فراهم می کند. روغن این گیاه سرشار از ویتامین است که به ترمیم پوست سر هم کمک می کند.
 3. تخم مرغ:
  زرده تخم مرغ را از سفیده آن جدا کنید و آن را بر روی پوست سر خود بمالید. اجازه دهید زرده تخم مرغ برای مدت ۲۰ دقیقه روی سرتان بماند. سپس سر خود را با آب سرد شستشو دهید. هرگز از آب داغ برای شستن تخم مرغ از روی سر خود استفاده نکنید، زیرا در این صورت زرده تخم مرغ بلافاصله سفت می شود. استفاده از تخم مرغ برای مو، درمانی عالی برای موهای نازک است، زیرا این مواد مغذی سریعا جذب فولیکول های مو می شود و سبب رشد موها می شود و از ریزش موها جلوگیری می کند.
 4. سرکه سیب :
  نصف فنجان آب گرم را با نصف فنجان سرکه سیب ترکیب کنید و با آن موهای خود را شستشو دهید. سعی کنید پس از شامپو زدن موهای خود را با سرکه شستشو دهید. همچنین می توانید هنگام آب کشی موهای خود، از سرکه استفاده کنید. سرکه سبب بازگرداندن سلامتی موها می شود و از شکنندگی موها جلوگیری می کند. همچنین با افزایش گردش خون در مویرگ ها، به رشد موها کمک می کند.

اصول صحیح شستشوی سر:

شستشوی سر باید با اصول صحیح و علمی صورت گیرد و در غیر این صورت ریزش موها را به دنبال خواهد داشت. غالبا مشاهده می شود که هنگام استحمام بدون رعایت قواعدش عمل می کنند، یعنی در هر زمان دلخواه به حمام می روند. گاه یک روز در میان و گاه سه روز درمیان و گاهی هفته ای و بطور کل در زمانی که دوست داشته باشند.

پیشنهاد می شود هر دو روز در میان به حمام بروید. اما اگر زودتر یعنی هر روز استحمام داشته باشید، موهای شما وقت کافی برای استراحت ندارند و بر عکس اگر دیرتر استحمام کنید ریزش موها بیشتر شده و پوست سر را چربی، دود، ذرات معلق در هوا و عرق و… فرا می گیرد.

نحوه شستشوی موها نیز در سلامت مو و جلوگیری از ریزش غیر طبیعی آن ها در پسوریازیس پوست سر موثر بوده که نا آگاهی در این امر نیز خود باعث ریزش مو می شود. می دانید که بعضی از سر ها چرب است و برخی خشک و گروهی نرمال می باشد و اگر کسی نحوه شستشویش را فرا گرفته و رعایت کند از ریزش غیر طبیعی موهایش جلوگیری می شود. هنگام شستشو، شامپو در طول موها و به سمت پایین حرکت می‌ کند و همین میزان برای زدودن هرگونه آلودگی از روی آنها کافیست.

برای خشک کردن موهای خود از حوله برای ماساژ دادن شدید موها و برای خشک کردن آنها استفاده نکنید، زیرا این کار باعث گره خوردن موها و حتی کنده شدن آن ها می‌ شود. به جای این کار، حوله را دور سر بپیچید و به آرامی روی موها فشار دهید، یا اجازه دهید هوا موها را خشک کند با این کار موها زودتر خشک می‌ شوند.