جواز سقط جنین در پسوریازیس شدید مادران باردار
جواز سقط جنین در پسوریازیس شدید مادران باردار

به دنبال ابلاغی سازمان پزشكی قانونی كشور، اندیكاسیون‌ های مادری و جنینی سقط جنین (مواردی كه ادامه بارداری به مرگ جنین یا مرگ مادر منجر می ‌شود) اعلام شد. پزشكی قانونی كشور، به منظور ساماندهی موضوع سقط جنین و رفع پاره‌ای از مشكلات موجود، ضابطه‌ مند كردن و افزایش دقت صدور مجوز سقط جنین در […]

به دنبال ابلاغی سازمان پزشكی قانونی كشور، اندیكاسیون‌ های مادری و جنینی سقط جنین (مواردی كه ادامه بارداری به مرگ جنین یا مرگ مادر منجر می ‌شود) اعلام شد. پزشكی قانونی كشور، به منظور ساماندهی موضوع سقط جنین و رفع پاره‌ای از مشكلات موجود، ضابطه‌ مند كردن و افزایش دقت صدور مجوز سقط جنین در مراكز پزشكی قانونی، صیانت از مبانی شرعی و حفظ حقوق مردم و با در نظر گرفتن دیدگاه‌های فقهی، حقوقی و پزشكی موارد مجاز سقط جنین كه با حضور متخصصان رشته‌های پزشكی قانونی، جراحی، ارتوپدی، نفرولوژی، ارولوژی، هماتولوژی، اطفال و نوزادان، قلب و عروق، گوارش، ریه، عفونی، روماتولوژی، جراحی اعصاب، پوست، نورولوژی و زنان در كمیته‌ی سقط جنین سازمان پزشكی قانونی تعیین و به تصویب ریاست محترم قوه قضاییه رسیده، همراه با دستورالعمل نحوه‌ پذیرش درخواست‌ های صدور مجوز سقط جنین به كلیه رؤسای مراكز پزشكی قانونی سراسر كشور ابلاغ شده است. در بند ۱۸ این دستورالعمل از پسوریازیس شدید به عنوان یکی از اندیكاسیون‌ های سقط جنین در بیماری های مادر یاد شده است.

مراحل و برسی درخواست سقط جنین:

مطابق دستورالعمل یاد شده، درخواست صدور مجوز سقط درمانی تنها در ادارات كل پزشكی قانونی مراكز استان‌ ها با دستور مقام قضایی یا درخواست زوجین با معرفی‌نامه پزشك معالج قبل از ولوج روح (چهار ماهگی) مورد پذیرش قرار می‌گیرد؛ بر اساس این دستورالعمل معرفی‌نامه پزشك معرف می‌باید شامل عكس بیمار، مشخصات شناسنامه‌ای جهت احراز هویت، تشخیص بیماری و روش تشخیصی آن بوده و به پیوست آن تصویر شناسنامه جهت احراز هویت زوجین و نیز نتایج آزمایشات پاراكلینیك ارائه گردد.

همچنین در مورد اندیكاسیون‌ های جنینی انجام حداقل دو نوبت سونوگرافی و در مورد اندیكاسیون‌ های مادری حداقل یك نوبت سونوگرافی برای تعیین سن حاملگی به همراه حداقل دو مشاوره تخصصی در تایید تشخیص بیماری الزامی است.

بر اساس این گزارش بررسی در مورد سایر بیماری‌ها در كمیته سقط جنین سازمان پزشكی قانونی ادامه داشته و با موارد سقط جنین خارج از ضوابط اعلام شده توسط مراجع ذی‌صلاح برخورد قانونی خواهد شد. لازم به ذكر است موارد اعلام‌ شده شامل بیماری‌ هایی است كه در آن ادامه بارداری خطر مرگ مادر را به همراه داشته یا ناهنجاری‌ ها و بیماری‌ های جنینی كه به مرگ جنین داخل رحم (مرده‌زایی) و یا مرگ نوزاد بلافاصله پس از تولد منجر شده و قابل پیشگیری نیز نیست.

اندیكاسیون‌ های سقط جنین: موارد سقط جنین در بیماری‌ های مادر عبارتند از:

هر بیماری دریچه‌ای كه به نارسایی قلبی منجر به ۳-۴ رسیده باشد و غیرقابل برگشت به ۲ باشد.

هر نوع مسائل حاد قلبی غیر از كرونر كه به ‌۳-۴ رسیده باشد از قبیل میوكاردیت و پریكاردیت

سابقه بیماری كاردیومیوپاتی دیلاته در حاملگی‌های قبلی

سندرم مارفان در صورتی كه قطر آئورت صعودی بیش از ۵ سانتی ‌متر باشد.

سندرم ایزن منگر

كبد چرب حاملگی

واریس مری Grade III

سابقه خونریزی از واریس مری به دنبال افزایش فشار خون پورت (Portal Hypertension)

هپاتیت اتوایمون غیرقابل كنترل

نارسایی كلیه

فشار خون غیرقابل كنترل با داورهای مجاز در دوران حاملگی

هر بیماری ریوی اعم از آمفیزم، فیبروز، كایفواسكولیوز (kyphoscoliosis) و برونشكتازی منتشر(Diffuse bronchiectasis) به شرط ایجاد افزایش خون ریوی (Pulmonary Hypertention) حتی از نوع خفیف Mild

توانایی انعقادی افزون‌ یافته (Hypercoagulability) كه تجویز هپارین منجر به تشدید بیماری دیگری گردد كه جان مادر را تهدید می‌كند.

ابتلا به ویروس HIV كه وارد مرحله بیماری AIDS شده باشد.

لوپوس فعال غیرقابل كنترل با درگیری یك ارگان ماژور

واسكولیت‌ها زمانی كه ارگان‌های ماژور درگیر باشند.

تمامی توده‌های فضاگیر CNS با توجه به نوع و محل آن كه شروع درمان در جنین و عدم شروع درمان در مادر باعث خطر جانی گردد.

پمفیگوس ولگاریس، پسوریازیس شدید و ژنرالیزه و ملانوم نوع پیشرفته كه باعث خطر جدی جانی برای مادر شود.

موارد اپی ‌لپسی كه علیرغم درمان چند دارویی مقاوم به درمان باشد.

موارد (MS) (Multiple Sclerosis) كه باعث ناتوانی بیمار Disability شده باشد.

میاستنی گراو در مراحل پیشرفته به شرط اینكه خطر جدی جانی برای مادر داشته باشد.

انواعی از بیماری‌های موتورنورون مثل ALS كه با حاملگی تشدید یافته و برای مادر خطر جدی جانی داشته باشد.