فشار خون بالا در کمین بیماران پوستی پسوریازیس
فشار خون بالا در کمین بیماران پوستی پسوریازیس

مطالعه‌ای جدید از سوی متخصصان پوست نشان داده است که بیماران مبتلا به پسوریازیس متوسط و شدید با احتمال بسیار بیشتری به فشار خون بالای غیر قابل کنترل دچار می‌ شوند. تا به امروز رابطه فشار خون بالا و پسوریازیس در میان بیمارانی که از قبل دچار فشار خون بالا بودند مورد بررسی قرار نگرفته […]

مطالعه‌ای جدید از سوی متخصصان پوست نشان داده است که بیماران مبتلا به پسوریازیس متوسط و شدید با احتمال بسیار بیشتری به فشار خون بالای غیر قابل کنترل دچار می‌ شوند. تا به امروز رابطه فشار خون بالا و پسوریازیس در میان بیمارانی که از قبل دچار فشار خون بالا بودند مورد بررسی قرار نگرفته بود. نتایج نشان می‌ دهند که هر چه شدت پسوریازیس یک فرد بیشتر باشد، احتمال بالا رفتن غیر قابل کنترل فشار خون او هم بیشتر می‌ شود. از این رو، مدیریت فشار خون در این دسته از افراد به ویژه کسانی که بخش‌های بیشتری از پوست‌شان دچار پسوریازیس است، بسیار حائز اهمیت است.

فشار خون:

در واقع فشار خون بالا به صورت افزایش فشار خون در شریان‌ها تعریف می‌ شود و به طور کلی فشار خون ۷/۱۱ (یازده روی هفت میلی‌متر جیوه) طبیعی تلقی می‌ شود و مقدار بالاتر از آن (چیزی حدود ۹/۱۴ و بالاتر) در بزرگسالان، بالا محسوب شده و باید کنترل شود. این مشکل از دسته تهدیدکننده‌ های سلامتی است که در صورت بالا بودن، احتیاج به یک فرایند طولانی مدت دارد که باید در طول سالها عمر ادامه داده شود.

پسوریازیس و فشار خون بالا:

محققان دانشگاه پنسیلوانیا با انجام آزمایش بر روی دو گروه از بیماران در صدد پاسخ به این سؤال برآمدند که آیا شدت بیماری پوستی پسوریازیس بر شدت فشار خون بالا در میان بیماران مبتلا به هر دو مریضی تاثیرگذار است یا خیر؟
محققان با استفاده از یک جامعه آماری بزرگ در بریتانیا که به نمایندگی از کل جمعیت انتخاب شده بود، به جمع‌آوری داده‌های به دست آمده از ۱،۳۲۲ بیماری پرداختند که هر دو مریضی پسوریازیس و فشار خون بالا را داشتند. در ادامه، نتایج با اطلاعات به دست آمده از ۱۱٫۹۷۷ مورد شاهد که تنها از فشار خون بالا رنج می‌ بردند، مقایسه شدند.

این مطالعه نشان داد که در ۶۰ درصد بیماران مبتلا به پسوریازیس شدید که بیش از ۱۰ درصد سطح بدن درگیر بیماری شده است فشار خون غیر قابل کنترل وجود دارد.

یک مطالعه وسیع دیگر نشان داد که در بیماران مبتلا به پسوریازیس شدید احتمال افزایش فشار خون غیر قابل کنترل زیاد است. این مطالعه بر روی بیش از ۱۳ هزار نفر فرد بالغ مبتلا به فشار خون بالا که ۱۳۰۰ نفر آنها به پسوریازس مبتلا بودند انجام شده و نشان داده است که در مبتلایان به پسوریازیس شدید احتمال افزایش فشار خونی که به سختی قابل کنترل است ۴۸ درصد بیش از افرادی است که ضایعه پوستی ندارند.

نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه JAMA منتشر شده است.

علایم شایع فشار خون: علایم زیر مربوط به بالا رفتن فشار خون به طور بحرانی هستند:

سردرد، خواب آلودگی، گیجی

كرختی و مور مور شدن دستها و پاها

سرفه خونی، خونریزی از بینی

تنگی نفس شدید

۷ راه حل طبیعی برای کنترل فشار خون:

کاهش دریافت سدیم و چربی‌ ها

افزایش دریافت پتاسیم و سایر مواد معدنی مفید

کاهش مصرف دخانیات

تشویق به رعایت عادات بهداشتی در خوردن غذا و تبعیت از رژیم غذایی متعادل

ورزش منظم و روزانه

استرس را کم کنید

مراقب کافئین باشید